Előrehozott öregségi nyugdíj


zafi # 2006.03.23. 04:54

Csufi99-nek.
Tulajdonképpen nem tudom mi lesz a felmentésemben, de április 1 környékén megtudom és akkor meg is írom nektek. Lehet, hogy szerencsés vagyok a főnökeimmel, de úgy tűnik, hogy elfogadják amit kérek. Mindenesetre mielőtt bármit aláírok alaposan el fogom olvasni. Lehet, hogy közös megegyezés lesz, nem tudom.
Azt tudom, hogy a pertől rettegnek ezért mindent elkövetnek, hogy simán menjenek a dolgok.

Azt pedig, hogy 62 éves koromig dolgozzak elképzelni sem tudom. Biztos nem érném meg és nem lenne gond, hogy mi legyen a felmentési ok.

csufi99 # 2006.03.23. 09:37

Nos én akkor szorítok neked, ennyi idő lehúzása után megérdemled, hogy legyen egy kis tartalékod, s úgy menj nyugdíjba. Ám jó, ha a lent leírtakat tudod, nem kell őket felvilágosítani.
Ha törvényes, csak létszámleépítés lehet indok, ha nem , meg örülj neki ha jól jársz...:)

zafi # 2006.03.28. 15:51

Jól gondoltad kedves Csufi99, az indok létszámleépítés. Azt hiszem egy kicsit rosszhiszemű voltam, mert még azokról a lehetőségekről is pontosan tájékoztattak, amikről itt faggattalak benneteket.
Megkapom amire számítottam, egyedül az okozott csalódást, hogy csak a felmentési idő (6 hónap) lejárta után. Jó lesz az akkor is.

Mindenesetre rendesek voltak velem, mert nem azt keresték, hogy hogyan lehetne minél olcsóbban megúszni a felmentésemet, hanem azt, hogy hogyan lehet törvényesen minél előnyösebb helyzetbe hozni. Köszi, hogy szorítottál nekem és Seduxennek is hogy segített.

csufi99 # 2006.03.28. 21:14

Jó olvasni, hogy ilyen is van, örülök, hogy ilyen helyen dolgozol, s tisztességgel járnak el.

Megérdemled, bár ez nem érdem kérdése.
Minden jót Neked! Hanagyon unatkoznál keress meg:):)

molnarnerenata # 2006.05.01. 17:20

Kedves Mindenki!

Kérlek segítsetek nekem! Én munkáltatói oldalról vagyok itt, és nagyon elvesztem a jogszabályokba. Fiatalként vagyok hivatalvezető, és először kerültem szembe a nyugdíjazás problémájával. Lehet, hogy szégyen, hogy nem tudom a válaszokat, de legalább merek kérdezni... :-)))
Szóval a következőben kérném a segítséget: Ktv. hatálya alá tartozunk, kolléganőm nagyon szeretne előrehozott nyugdíjba menni, én pedig ebben szeretnék neki segíteni. Kolleganő idén június valahanyadikán megszerzi a 38. szolgálati évét, viszont csak 2007. márciusában tölti be az előrehozott nyugdíjra jogosító 57. évet. Szóval ez a két időpont közötti időszakot kellene valahogy "átvészelni". Kérdéseim:

  1. A felmentési idő mikortól jár neki, honnan kell számítani? Idén június, amikor eléri a 38 év szolgálatot, vagy jövő március, amikor betölti az 57 évet? Az az igazság, hogy ahány helyen nézetm, és kérdeztem, annyiféle választ kaptam.
  2. Van 60-70 nap "összespórolt" szabadsága. Azzal tudunk valamit kezdeni?
  3. Mikor kérheti a nyugdíj megállapítását és azt mikortól állapíthatják meg neki?
  4. Milyen juttatásokra lehet ő jogosult? Jubileumi jutalom, végkielégítés, stb...
  5. Felmentési idő alatt teljes egészében mentesíthetem a munkavégzés alól?
  6. Van valami egyéb ötlet amivel a problémáját meg tudom oldani?
  7. A helyére vehetek fel másik köztisztviselőt? Mert a munkaerőre meg nagyon szükség lenne.

Próbálnék valami humánus megoldást keresni és találni, olyan formán, hogy a hivatalon kívül neki is jó legyen. Tudom, érzem és látom, hogy már nagyon elege van a hivatali munkából, fáradt, és szívesen piehenne. Létszám leépítés nem jöhet szóba, mert a létszámára szükségem van. Kérlek, ha lehet, jogszabályi hivatkozást is írjatok nekem.
Kérlek segítsetek nekem, és ha lehet, gyorsan. Köszönöm előre is Nektek!
Üdv: Renáta

csufi99 # 2006.05.01. 19:37

Első lépésként kérjen egy szolgálati idő számítást a nyugdíjbiztosítási igazgatóságtól, ezt megteheti anélkül, hogy nyugdíj megállapítását kérné.
A szabadságát, ha ilyen jók vagytok adjátok ki természetesen.
A Ktv-ben minden válasz benne van- bocs- .
A nyugdíjazását természetesen az 57. év betöltéséttől kérheti.
Szívesen kszedegetném a válaszokat, de gondolom van jogtáratok. Néhány nap nem leszek majd, de ha gond, szívesen vissznézek, ha kell segíteni. Bár A Ktv. elég részletes és egyértelmű, szerintem.
1992. évi XXIII. törvény.
( Nem biztatom, pusztán egy felvetés, ha netán beteges, kiadjátok a szabadságát, s táppénz..., ha jogos)

Jolly # 2006.05.01. 19:55

1. A felmentési idő mikortól jár neki, honnan kell számítani? Idén június, amikor eléri a 38 év szolgálatot, vagy jövő március, amikor betölti az 57 évet? Az az igazság, hogy ahány helyen nézetm, és kérdeztem, annyiféle választ kaptam.
A felmentési idő attól függ, hogy hány évig dolgozott a hivatalában.
2. Van 60-70 nap "összespórolt" szabadsága. Azzal tudunk valamit kezdeni?
Ki lehet adni neki természetben. A szabadság pénzzel való megváltása csak a munkaviszony megszüntetésével lehetséges, az ilyenkor kapott pénz természetesen növeli a nyugdíjalapot.
3. Mikor kérheti a nyugdíj megállapítását és azt mikortól állapíthatják meg neki?
A nyugdíj megállapítását az 57.életévének betöltésének napjától kérheti, a szükséges 38 év szolgálati idő mellett.
4. Milyen juttatásokra lehet ő jogosult? Jubileumi jutalom, végkielégítés, stb...
Amíg a kolléganője ott dolgozik, és nem nyugdíjas, bármilyen más juttatás megilleti.
5. Felmentési idő alatt teljes egészében mentesíthetem a munkavégzés alól?
Igen.
6. Van valami egyéb ötlet amivel a problémáját meg tudom oldani?
Lásd csufi tanácsát, pl. előbb kérjetek szolgálati idő elismertetését.
7. A helyére vehetek fel másik köztisztviselőt? Mert a munkaerőre meg nagyon szükség lenne.
Majd ha elment nyugdíjba :) vagy pedig mellé is felveheted. Igazából nem értem ezt a kérdést.

Jolly

csufi99 # 2006.05.01. 20:59

A felmetést indokolni kell, ez esetben mi lehetne más, mint a nyugdíjasnak minüsül? Leépítés nem lehet, akkor nem vehet fel mást.
Itt pedig feltételez az a gondja, hogy nem tudja a helyettesítőt is fizetni... dupla bér egy átmeneti időre.. , más akadálya nem lehet.., lehet helyettesítő, amint elkezdi a szabadságot és felmentési ( ezt ki kell számítanotok) időt, azonnal vehetsz fel valakit, határozatlan időre kinevezni pedig akkor tudod, ha már nyugdíjas lesz a mostani dolgozód.

Venice # 2006.05.03. 07:07

Kedves Molnarnerenata!
Először is gratulálok, kevés az ilyen humánus munkáltató ktv-körökben, remélem, továbbra is ilyen maradsz.
Írod, hogy megszerzi a 38. évet, de csak jövő márciusban lesz 57 éves. Addig nyugodtan foglalkoztathatod, mert nem törvényszerű, hogy el KELL menni a 38. évtől, sőt ! Rengetegen 40-41 évet ledolgoznak annak reményében, hogy akkor magasabb lesz a nyugdíj.
A másik dologra, hogy ő fáradt : nos ha tényleg az, akkor júniustól kiadod neki a szabadságát, és utána táppénz !! figyelem, táppénz !! nem felmentési idő, mivel a ktv-t a törvény rendelkezései szerint csak akkor lehet felmenteni, ha már betöltötte az előrehozott öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt, és részére a nyugdíj megállapításra került / azaz a kezében a határozat !! /. ez pedig csak márciusban/áprilisban lesz, függően attól, hogy a területileg illetékes MÁK drága ügyintézői milyen "gyorsan" dolgoznak.
Nos tehát : márciusig munka/szabi természetben/táppénz. Márciustól nyugdíj, és mellett felmentési idő, mivel ez ugyan még munkaviszonynak minősül, de munkaviszony mellett is elmehet az ember nyugdíjba, ha az egyéb feltételeket teljesítette.
Addig nem vehetsz fel senkit a helyére, amíg munkaviszonyban van/felmentési idejét tölti, mivel foglalja a státuszt.
Tehát sajnos ha az ő javára jársz el humánusan, akkor márciusig dolgoztasd /minusz a szabi/, mert különben jövő szeptemberig nem lesz emberkéd, vagy ilyen határozott idejűt kell felvenned a helyére.
remélem, nem voltam túl zagyva, ha mégis, kérdezz.

fodormenta # 2006.05.05. 06:58

Tisztelt Szakértők!
Ez év decemberében elérem az előrehozott nyugd. jogosultságomat. 57 év, 40 év munkaviszony. Sajnálatos módon úgy alakult, hogy hosszabb kórházi kezelésben kell részesülnöm, kb 2-3 hónap. Ebben az évben már voltam hosszabb rövidebb betegállományban. Kérdésem, a nyugdíj összegét a betegállományban töltött idő milyen mértékben befolyásolja. Az tudom, hogy nem számítják az éves összegbe, de kb.%-ban mennyi? Köszönöm
Gerzsok


fodormenta

Bandi_1 # 2006.05.08. 06:00

Kedves Gittus!

Érdeklődöm, hogy a megküldött anyaggal kapcsolatban tud-e mondani valami bíztatót?

Foglakozik az üggyel? Számíthatok a segítségére?

Kézcsókom,

Bandi

gittus # 2006.05.08. 16:46

Kedves Bandi 1!
Írtam Önnek e-mail-t de visszajött a címről.
Ha megírná az új címét, ismét leírnám hogy mi a problémám a válaszadással.
Addig is üdvözlöm.
gittus

bori # 2006.05.10. 07:09

Okoskák,
nyugdíjnál 1968,1974 született gyermekek után jár e + 1 év szolgálati idő. Esetleg, hol lehet ilyeneket megtalálni.
Köszönöm
Bori

Avita # 2006.05.11. 08:46

Sajnos csak az 1968. január 1-je előtt született gyermekek esetében jár.
(a TB nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. tv. végrehajtásáról szóló 168/1997. (X. 6.) Korm. rend. 29. § (10) bek.)

Avita # 2006.05.11. 10:27

Illetve, ha előrehozott öregségi, vagy csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjra vagy jogosult, akkor a Tny. 11/A. § alapján valóban megillet gyermekenként 1-1 év plusz szolgálati idő.
Ennek a két fajtának a feltételeit at 1997. évi LXXXI. tv. 9. § (1) bek., illetve 10. § (1) bek. tartalmazza.

Bandi_1 # 2006.06.06. 19:37

Kedves Ghittus!
Várom a válaszát. Az emilcímem megújult.
Már itt is elérhető a jobb sarokban.

tanarneni # 2007.02.16. 11:27

1973. február 1-én kezdtem el közalkalmazottként dolgozni. 1969-1973. 01.31. -ig nappali tagozaton tanárképző fősikolán tanultam. 1973. 02.01.-től az utolsó félévet egyéni levelezőként végeztem. 2007.októberáben betöltöm az 57. évemet. A főiskola beszámításával meg van a 38 évem. A jubileumi jutalomhoz szükséges 35 évet 2008. február 1-én érem el. Kérdésem a következő: ha ebben az évben novemberben kérem az előrehozott nyugdíjazásomat, az ezt követő felmentési idő közalkalmazotti viszonynak számít-e, ha dolgozom tovább, azaz 2008.februárban megkaphatom-e a 35 éves jubileumi jutalmat? Előre is köszönöm a választ

era51 # 2007.02.16. 19:43

1951. januárjában születtem, pedagógus vagyok, 1969 óta folyamatosan dolgozom (ebből 3 év nappali tagozat a főiskolán).
Kérdésem: létszámleépítés miatt elküldhetnek-e ebben az évben előnyugdíjba, vagy nyugdíjba? Ha igen, mire számíthatok?

Lyonee # 2007.02.16. 20:58

Era!

Jelenleg előrehozott öregségi nyugdíjra jogosult az 57. életévét betöltött nő, illetve 60. évét betöltött férfi, ha legalább 38 év szolgálati idővel rendelkezik. A 2 feltételnek együtt kell teljesülnie, tehát az idén nem küldhetnek el előrehozott nyugdíjba. A jelenlegi munkahelyeden hány éve dolgozol? Áthelyezéssel kerültél-e oda?

Dr.Attika # 2007.02.16. 21:14

Milyen ország az ahol ilyen tapasztalt pedagógust elküldenek "nyugdíjba"?!!
Nagyon bízom abban, hogy ezen gazemberek ámokfutása- akik ezt lehetővé teszik- hamarosan véget ér. Az én iskolás koromban minden korosztály képviselve volt az iskolában. A "nyugdíjas" tanító néni a napköziben foglalkozott velünk. A "gyakorlós" tanárnő, vagy tanár a középkorú tanárnő, tanár felügyelete mellet oktatott. Mivé lett a világ?!

Lyonee # 2007.02.16. 21:34

Tanár néni!
A felmentési idő is közalkalmazotti jogviszony, ha februárban még a felmentési idődet töltöd, akkor jár a 40 éves jubileumi jutalom, mert nyugdíjasként szűnik meg a jogviszonyod.

era51 # 2007.02.17. 15:21

Dr.attika véleményével teljesen egyetértek.Mivé lett a világ!!!
Kedves Lyonee!
Köszönöm jogi segítségét.
24 éve dolgozom ebben az iskolában,áthelyezéssel kerültem ide egy másik oktatási intézményből.
Mi a helyzet a prémiumévekkel?Én is kérhetem,vagy csak a munkáltató ajánlhatja fel?

Lyonee # 2007.02.17. 18:03

Kedves Era!
"3. § (1) A prémiumévek programban való részvétel feltétele, hogy

  1. a programban részt vevő legfeljebb 5 éven belül előrehozott öregségi nyugdíjra vagy öregségi nyugdíjra jogosulttá válik, feltéve, hogy előrehozott öregségi nyugdíjra nem jogosult, illetve csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjban nem részesül,"

Ha elküldenének, akkor a felmentési időd valószínűleg átnyúlik a jövő évre is, ha lejárt kérheted az előrehozott nyugdíjazásodat. Mivel jogosult leszel az előrehozott nyugdíjra, ezért a prémiumévek programban nem vehetsz részt. Örülj, hogy sikerül nyugdíjba menned.
Afelmentési időd jelenleg 8 hónap, de a tervezetek szerint csak 6 hónap lesz.

csumák # 2007.03.23. 18:24

Kedves Lyonne!
Még egy kérdés: 6 hónapra visszamenőleg lehet a nyugdíjat /jogosultság esetén/ kérni.
Mi van olyankor, ha ezalatt a 6 hónap alatt az illetőnek volt betegállományban töltött ideje is?
Köszi előre is.


jano

Lyonee # 2007.03.23. 20:56

Erre én sajnos nem tudok biztos választ adni, talán egy TB-s ügyekkel foglalkozó fórumozó megválaszolja. Az én elképzelésem szerint, újra ki kell számolni az SZJA-t, az több lesz, de a 3% TB és az 1,5% munkavállalási járulék visszajár neked. A táppénzt szerintem vissza kell fizetned. A betegszabadságot a munkahely fizette, ha volt ilyen, azt nem tudom, szerintem a munkáltatótól függ. De ezekre egy gyakorló TB-s tud igazán válaszolni, ők tudják hogy kell eljárni.