Előrehozott öregségi nyugdíj


sitimaci # 2011.06.04. 08:08
--
  • http://www.privatbankar.hu/cikk/hircentrum/szijjarto_szo_csincs_a_nyugdijak_megadoztatasarol_43324-----
sitimaci # 2011.06.04. 16:09
---
  • Szemfényvesztés-félrevezetés-etetés-melléduma!----Össze van mosva minden,nem kel bedőlni ezeknek a beszédeknek!A lényeget majd megtudjuk úgy is,ha törvénybe rögzitik,vagy megmarad a régi!!!!!!!----
eznemvicc (törölt felhasználó) # 2011.06.04. 17:34

Igazad van Sitimaci. A facebookon barangolva rábukkantam a rendvédelmi dolgozókkal kapcsolatban mit vállal a kormány. Eddig azt hittem, hogy a nők 40 éve kőbe vésett, de ezek szerint a rendvédelmis nőkre szigorúbb szabályok vonatkonak:

"9. A nők 40 év munkaviszony utáni kedvezményes nyugdíjba vonulási lehetősége a szolgálati jogviszonyban állókra is kiterjesztésre kerül. Az hivatásos állományú nő, aki 2011. december 31-ig megszerzi a Tny. 18. §-ában meghatározott szolgálati időt, és legalább tíz év hivatásos szolgálati idővel rendelkezik, szolgálati nyugdíjra jogosulttá válik. Ezt követően, a társadalombiztosítási nyugellátás szabályai szerint veheti igénybe a nők kedvezményes nyugdíjba vonulási lehetőségét."

gabusch # 2011.06.04. 19:43

Én azt látom, h amit a a "főnökünk"(nem az enyém) ezidáig a fejébe vett,- azt végigcsinálta(lsd.magánny.pénztár)
Nem álmodozom már előrehozottról:-(
-egységes nyugdíjkorhatár és punktum

hars52
Minden szavaddal egyetértek.A pártfegyelem ezeknél a Répássiféle gyerekeknél(nem az enyéim)mindennél undorítóbb:-(

Kedves Veci!
Látható,hogy mindannyian tiszteljük a pragmatikus szakmai/jogi tájékozottságodat:-)
Ne szállj el, mert Te vagy és leszel is a jogi agytröszt nekünk:-) - (ha tudunk már bármit is:)
Jó megkérdezni valakitől(hiszen életünkben először megyünk nyugdíjba- ha megyünk) : mikor adjam be ? milyen a formulár ? stb..
gabusch53

A politikai csatár-hiszti

Korall54 # 2011.06.05. 07:12

53-as nőként jövőre mehetnék előrehozott öregségi nyugdíjba, a jelenleg hatályos törvény szerint, ezért szűkebb és tágabb ismeretségi körömben beszédtéma a nyugdíj. Köztük jó néhány olyan személy van, akiknek ebben az évben aktuális az előrehozott öregségi nyugdíj és már elmentek vagy ez év végéig fognak nyugdíjba menni törvényesen. Ők nem olvassák ezt a fórumot, sem a parlamenti jegyzőkönyveket, azt szűrik ki a hírekből, hogy 57 év felett nem lehet baj. Boldog tudatlanok, naív optimisták, meggondolatlan vakmerők? Mivel nincs bejelentve, leírva, hogy álljon le azonnal a nyugdíjba menetel és majd később derül ki, hogy rosszul jártak, akkor őket tőrbe csalták.


Üdv: Korall (53-as nö)

sitimaci # 2011.06.05. 10:27
    • A nyugdijbamenetel sokaknál már most is " leállt ",mert nem tudják a rájuk vonatkozó jogszabályokat,vagy félnek valamitől,félnek a jövőbenei dolgoktól!Lehet hogy ez is a cél,minnél kevesebben menjek el önszántukból idén nyugdijba,jövőre meg már esetleg,el sem mehetnek,igy csökken a nyugdijbe menők száma idén!--- Döntsön mindenki,belátása szerint,menjen,vagy ne!
Veci # 2011.06.05. 14:55
  • Ebben a kérdésben most mindenki a saját maga meggyőződésére hallgasson. Nem hinném, hogy bárki tiszta szívvel, teljes bizonyossággal merne sorsdöntő tanácsot adni a jelen ismeretek és történések alapján.

Üdvözlettel Veci

hars52 # 2011.06.06. 06:47

Sztrájkokra számít a kormány
Nyugdíjvita - Alkotmányossági, politikai kockázatokra figyelmeztet az erőforrás tárca előterjesztése
A nyugdíjkorhatár előtti juttatásokat nem muszáj évről évre emelni – erre hívja fel a kormány figyelmét a lapunk birtokába került, május havi kormányzati előterjesztés, amit a nemzeti erőforrás tárca készített. Kormányzati döntés ugyanakkor ezekben az ügyekben még nincs, illetve a közvélemény számára még nem nyilvános. A politikai döntések ugyanakkor már megszülettek.
Baka F. Zoltán| Népszabadság| 2011. június 6. |nincs komment
Cikk értékelésBe kell jelentkezni az értékeléshez!
KommentekBe kell jelentkezni a hozzászóláshoz!

antinenyi | 2011. június 6. | 08:24:42
Háborúban áll a saját népével. Azzal, amellyel magát egyenlővé teszi és külföldön megsértődik miatta. Egy kis tetü....

HIRDETÉS

Pénzükért tüntetnek a fegyveres és rendvédelmi dolgozók. A nyugdíjukat váltó juttatást nem kell évről évre emelni, ha a kabinet nem akarja
Fotó: Kocsis ZoltánEgy biztos: nyugdíj helyett jövedelempótló juttatásban részesülnek majd a korhatár alatti nyugdíjra meghatározott ideig jogosultságot szerzők (erről idén decemberben minden érintett tájékoztatást kap a Nyugdíjfolyósítási Igazgatóságtól), és csak a korhatár betöltésekor áll át a juttatás az öregségi nyugdíjra.

A nyugdíjakat most minden évben emelik, ennek mértékét mindig a költségvetési törvényben rögzítik. Alapvetően a nettó bérek és a fogyasztói árindex határozta meg egészen a közelmúltig azt, hogymennyivel nőttek a járandóságok, a legutóbbi változtatások a bruttó hazai terméket is a paraméterek közé emelték. A számítás alapja változott, de az nem, hogy valamekkora mértékben mindenképpen emelték a nyugdíjat.

A jövőben ez várhatóan nem így lesz: a kormány a nyugdíjrendszer átalakításának részeként a nyugdíjkorhatár előtt állókat már nem nyugdíjban, hanem jövedelempótló juttatásban részesítené. Ezt is csak abban az esetben, ha nem folytatnak keresőtevékenységet – vagyis nem állnak munkában, és nem kapnak fizetést.

HIRDETÉS
A tervek szerint azok, akik 2011 végéig szereztek jogot a korhatár előtti nyugdíj valamelyik formájára, ezt a jogukat a későbbiekben jövedelempótló juttatás iránti igényként érvényesíthetik – áll az előterjesztésben.

Ezzel történik meg az átállás az új ellátásra, amelynek összege megegyezik a korábban kapott nyugdíjjal: az össze get a megállapításkori nyugdíjszabályok szerint kell kiszámítani. Emiatt tehát senkit nem érhet veszteség. Amiatt már igen, hogy – mint az előterjesztésben megjegyzik – a Széll Kálmán Munkacsoport döntése értelmében a nyugdíj helyébe lépő jövedelempótló juttatás rendszeres emelésére nem kerülne sor. Érvelésük szerint azért, mert ez nem nyugdíj – ugyanakkor a kormánynak szánt előterjesztés arra figyelmeztet, hogy egy ilyen döntésnek még ebben az esetben is lehetnek alkotmányossági kockázatai, sőt politikaiak is. Elsősorban a közlekedésben dolgozók részéről számítanak munkabeszüntetésre.

Viszont a büdzsé nyer: a számítások szerint minden egy százalék megtakarított emelés évi kétmilliárd forint kiadáscsökkentést jelent az államháztartásnak. Idén 3,8 százalékos nyugdíjemelést hajtott végre a kormány, vagyis 6-7 milliárdot spórolt volna meg a büdzsé, ha már idén hatályban lett volna ez a szabály. További 1-1,3 millió forint megtakarítást hozna évenként és emberenként, hogy megtiltanák a juttatás igénybevételét a keresőtevékenység mellett.

Járulékos hatása is lenne ennek a megkötésnek: az erőforrás minisztérium szerint a vállalkozások és az ellátások profiltisztítását eredményezheti. Mégpedig azért, mivel a jövedelempótló juttatás nem nyugdíj, ezért vállalkozás esetén nem alkalmazható rá a kiegészítő tevékenység szabálya. Így a vállalkozásban részt vevőnek járulékot kell fizetnie, de mivel jövedelemben és nem nyugdíjban részesül, a juttatásának folyósítása szünetel. Vagyis nem elég, hogy kiesik egy jövedelemforrása, a státusz megváltozása miatt még fizetési kötelezettsége is keletkezik.

Van azonban tétel a veszteségoldalon is: a korkedvezményes nyugdíj megszüntetése évente 18–19 milliárd forint kiesést jelent, mivel 2013 ja nuár járól megszűnik a korkedvezménybiztosítási járulék. Az előterjesztés szerint nem kell feltétlenül búcsút vennie a kormánynak ettől a járuléktól, azt a foglalkoztatáspolitikai intézményrendszerben fenn lehetne tartani.

A döntésnek azzal ágyazna meg az előterjesztés, hogy „a korai nyugdíjak nem tartoznak a klasszikus kockázati tényezők közé, nem a társadalmi szolidaritás részei”. Továbbá azzal, hogy „a korhatár előtti nyugellátások kifizetése járulékfizetéssel csak részben megalapozott, folyósításuk a Nyugdíjbiztosítási Alapot terheli”. A változások után tehermentesülhet a költségvetés is néhány kiadási tételtől. Az előterjesztés arra hívja fel a figyelmet, hogy a az érintettek elvesztik a nyugdíjas státuszhoz kapcsolódó egyes kedvezményeket is, például a közösségi közlekedésben. Azonban az egyes tárcák gondoskodhatnak e kedvezmények biztosításáról. A kormánynak pedig arról kell gondoskodnia, hogy a jövedelempótló juttatásban részesülők jogosultak legyenek igénybe venni az egészségügyi ellátást. Ehhez viszont módosítani kell a társadalombiztosításról szóló törvényt, különben lyuk keletkezik a rendszeren.

Határidők

  • Előre hozott, csökkentett összegű öregségi nyugdíj: 2012-ben előre hozott öregségi nyugdíj helyett jövedelempótló juttatásra szerez jogot az az 1952-ben vagy korábban született férfi, valamint az 1952-ben vagy azt megelőzően született nő is, akit 2011 első fél évében azon a címen mentettek már fel (a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény alapján, ahol a felmentési idő akár nyolc hónap is lehet), hogy 2012-ben válik előre hozott öregségi nyugdíjra jogosulttá. Előre hozott öregségi nyugdíj helyett jövedelempótló juttatásra lesznek jogosultak az 1953-ban született nők is, ha 2012-ben megszerzik a szükséges szolgálati időt, mivel őket egyébként két korhatáremelés együttes hatása sújtaná.
  • Korkedvezményes nyugdíj: a 2012. december 31-ig szerzett jogot jövedelempótló juttatásként időbeli korlát nélkül el kell ismerni.
  • Bányásznyugdíj, művésznyugdíj: a 2011 végéig megszerzett jogot jövedelempótló juttatásként kell időbeli korlát nélkül elismerni, ezt követően újabb jogosultság nem szerezhető.
  • Polgármesterek, országgyűlési képviselők korhatár előtti nyugdíjba vonulási lehetősége: jogosultság 2011. augusztus 31-ét követően nem szerezhető.
  • Korengedményes nyugdíj: a hatályos jogszabályok alapján is csak 2011. december 31-éig vehető igénybe, új megállapításra nem kerülhet sor, de a már megállapított nyugdíjakat jövedelempótló juttatásként tovább kell folyósítani, tekintettel arra, hogy a foglalkoztató annak fedezetét már előre kifizette.

Államközi egyeztetés kell
Lesz még gondja a kormánynak a rokkantsági nyugdíjakkal. A kétoldalú államközi egyezmények ugyanis ezekre a juttatásokra is kiterjednek, így az érintett országokkal adott esetben újra kell tárgyalni a korábban kötött megállapodásokat. Ez valószínűleg csak a később folyósítandó ellátásokra terjedne ki, az előterjesztés ugyanis megállapítja, hogy amennyiben az egyezményt Magyarország felmondja, az adott megegyezés alapján korábban megállapított ellátásokat továbbra is folyósítani kell. Ilyen egyezményt kötöttünk egyebek mellett Horvátországgal, Dél-Koreá val, Kanadával, de hamarosan kihirdetik az Indiával, Ausztráliá val és Szerbiával tető alá hozott hasonló megállapodásokat is.

Ma reggel ovastam ezt a cikket, hát érdekes. A Népszabadság Online oldalán található, nézzétek meg, mert van ott egy igen érdekes táblázat is, amit nem tudtam idemásolni.
Mindenkinek szép napot:Zsuzsa

hars52 # 2011.06.06. 07:07

Veci!
Jól értelmezem, hogy a nyugdíj átalakítása keresetpótló juttatássá, csak azokat az előrehozott nyugdíjban levőket érintené, akiknek a nyugdíjazása átcsúszik 2012-re, vagy annál későbbi évekre? Tehát aki 2011-ben, vagy korábban előrehozott öregségi nyugdíjas azokat már nem?
Ha ez igaz lenne, talán te is és még sokan mások is egy kicsit megkönnyebbülhetnének.
Persze ez csak egy cikk. Vagy igaz, vagy nem, meg persze a törvény beterjesztéséig, még akármit is kitalálhatnak.
üdv:Zsuzsa

acgirl # 2011.06.06. 08:04

Kedves Zsuzsa!
Köszönöm, hogy betetted ezt a cikket. Sajnos én egészen másképp olvasom, de lehet, hogy rosszul.

"A tervek szerint azok, akik 2011 végéig szereztek jogot a korhatár előtti nyugdíj valamelyik formájára, ezt a jogukat a későbbiekben jövedelempótló juttatás iránti igényként érvényesíthetik – áll az előterjesztésben.

Ezzel történik meg az átállás az új ellátásra, amelynek összege megegyezik a korábban kapott nyugdíjjal: az összeget a megállapításkori nyugdíjszabályok szerint kell kiszámítani. Emiatt tehát senkit nem érhet veszteség. Amiatt már igen, hogy – mint az előterjesztésben megjegyzik – a Széll Kálmán Munkacsoport döntése értelmében a nyugdíj helyébe lépő jövedelempótló juttatás rendszeres emelésére nem kerülne sor. Érvelésük szerint azért, mert ez nem nyugdíj – ugyanakkor a kormánynak szánt előterjesztés arra figyelmeztet, hogy egy ilyen döntésnek még ebben az esetben is lehetnek alkotmányossági kockázatai, sőt politikaiak is. Elsősorban a közlekedésben dolgozók részéről számítanak munkabeszüntetésre.

Sajnos én nem azt olvastam ki belőle, hogy minket már békén hagynak, azt azonban nagyon jól látod, hogy ebből még bármi lehet!!!!

Üdv, és szép napot Mindenkinek:
Zsóka

sitimaci # 2011.06.06. 08:34
----
  • Ez idáig okés,de akkor aki igy megy el nyugdijba,ami ezek szerint nem nyugdij fog lenni,akkor a halála esetés már nem fog lenni a házastársa részére Özvegyi Nyugdij??? Hiszen itt már nem nyugdijról van szó,hanem járadékról de arról nincs szó hogy megmarad e özvegyi járadék formájában!Érdekes és zavaros itt,minden!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!----- / Annyi a lényeg,hogy a kiszámitás ugyan az mint a rendes nyugdijnál,csak nem fog lenni a mindenkori éves emelés,tehát 5-9-15-év múlva is,ugyan az fog lenni a járadék/nyugdij / összege,amit annó megállapitottak!!!Tehát az inflációt nem fogja követni!És valószinü,hogy ha eléri a tényleges nyugdijkorhatárt az illető,akkor sem kap semmi kárpótlás sem!!! / Klassz,jól kitalálták,ügyes!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
acgirl # 2011.06.06. 08:40

Előre hozott, csökkentett összegű öregségi nyugdíj: 2012-ben előre hozott öregségi nyugdíj helyett jövedelempótló juttatásra szerez jogot az az 1952-ben vagy korábban született férfi, valamint az 1952-ben vagy azt megelőzően született nő is, akit 2011 első fél évében azon a címen mentettek már fel (a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény alapján, ahol a felmentési idő akár nyolc hónap is lehet), hogy 2012-ben válik előre hozott öregségi nyugdíjra jogosulttá. Előre hozott öregségi nyugdíj helyett jövedelempótló juttatásra lesznek jogosultak az 1953-ban született nők is, ha 2012-ben megszerzik a szükséges szolgálati időt, mivel őket egyébként két korhatáremelés együttes hatása sújtaná.

Tovább: http://www.jogiforum.hu/forum/16/4752#…

Azt olvasom ki belőle, hogy 2012-től eleve nem nyugdíjat, hanem jövedelempótló juttatást fognak megállapítani ezek szerint.

Igen, zavaros, jól ki van találva, és mint juttatás, egyéb vonzatai is lehetnek!!!!

sitimaci # 2011.06.06. 08:41
    • Az 5-9-15-évet azért irtam,mert ki tudja,hogy mennyire fogják majd valamikor emelni a korhatárt! Itt látszik az,hogy most valóban mindenki döntse el saját maga,hogy megy,vagy nem megy nyugdijba/JÁRADÉKOS ELLÁTÁSBA!!! brrr!!! / Meg tud e élni,emelések nélkül,állandó fix járadékából!!!---
acgirl # 2011.06.06. 08:45

sitimaci:
Nem lesz infláció, ezért nem lesz mit követni! :)))))
(Remélem, kiolvasod az iróniát!)

sitimaci # 2011.06.06. 08:50

Kedves acgirl! És akik idén 2011-ben mehetnek el elörehozottba,azt hogy hivják? Jövőre meg átnevezik? És az ez évben elmenőknek sem emelik majd a nyugdiját/járulékát/??? Most még zavarosabb minden,de mondom,ez a cél,mert mi másért lenne ilyen zavaros?!Ilyen zavaros dolgok,régóta nem voltak,erre nem akarok jelzőket használni,mert kultúrált embernek vallom magam,de azért a Kutyámmal megbeszéltem,és jót káromkodtunk! Vau-vau!!!!Belelehet dilizni,hol egy Seduxen???

acgirl # 2011.06.06. 09:08

sitimaci:
"A tervek szerint azok, akik 2011 végéig szereztek jogot a korhatár előtti nyugdíj valamelyik formájára, ezt a jogukat a későbbiekben jövedelempótló juttatás iránti igényként érvényesíthetik – áll az előterjesztésben.

Idén előrehozott öregségi nyugdíj, jövőre helyette jövedelempótló juttatás igényelhető? B...+

.... ha már Seduxenre sem lesz pénz????? :(

hars52 # 2011.06.06. 09:53

acril
szerintem amit idéztél, az azt jelenti, hogy valaki 2011-ben jogosult lenne az előrehozott nyugdíjra, de csak pl:2012-ben vagy később érvényesíti ezt, tehát ténylegesen nem 2011-ben megy nyugdíjba.
Remélem jól értelmezem, jó lenne Veci segítsége.

hars52 # 2011.06.06. 09:54

elnézést rosszul írtam a neved.bocs

acgirl # 2011.06.06. 10:10

hars52:
Semmi baj, bár ez lenne most a legnagyobb gondom/gondunk!

Sajnos egyenlőre most csak találgatunk, aminek nem sok értelme van. Ezért is borzasztó a helyzet, mert minden sort többféleképp is lehet értelmezni, nem teremtenek tiszta, egyértelmű helyzetet!

sitimaci # 2011.06.06. 10:45
    • Köszönöm a választ! Igy igaz,nincs egyértelmü helyzet,de ez a cél,amit hars52 /sajna itt nincsenek keresztnevek/ irt,az azt jelentené,hogy aki idén megy,tehát 2011-ben,az Előrehozott Nyugdij és úgy is marad,vagy már most is igy fogják hivni,vagy jövőre nevezik át? Anyám,Veci hol vagy,Te is mondjál már valamit hogy hogyan kéne értelmezni!SOS.ebbe belelehet dilizni! Nyitottak már új Pszichológiákat valahol???---
hars52 # 2011.06.06. 12:38

Sitimaci!
Zsuzsa a keresztnevem. Amúgy nincsenek új pszichológiai osztályok, még a lipótmezeit is régen bezárták, de nem is érdemli meg kormányunk, hogy tömegesen a szellemi hanyatlás jeleit mutassuk. A családnak és magunknak is szüksége van ránk.
üdv:Zsuzsa

oldpuli # 2011.06.06. 13:15

Veci.
Nagyon jó lenne,ha segítenél ebben a helyzetben,hogy tisztán lásunk.
Csak megy a bizonytalankodás.
Üdv: old puli

ancsika11 # 2011.06.06. 13:56

Hát ez tényleg egy hatalmas káosz!!!! Semmit nem lehet érteni belőle úgy megkeverték. Hogy mi vár még ránk ezután? A 40 éves kedvezményes nyugdíjról viszont nem találtam egy sort sem. Most igazán jól jönne Veci segítsége.

oldpuli # 2011.06.06. 14:12

Veci!
Jól értelmezem, hogy a 2011.12.31-ig előrehozott csökkentett összegű nyugdíjazásúakat nem érinti. Tehát aki 2011-ben, vagy korábban előrehozott öregségi nyugdíjas azokat már nem?
Ha ez igaz lenne, talán te is és még sokan mások is egy kicsit megkönnyebbülhetnének.
Üdv: old puli

Korall54 # 2011.06.06. 19:55

Kedves Oldpuli!

Egyenlőre nincs mit értelmezni, különösen ma estétől. Majd valamikor ősszel, tél elején, ha lesz a Közlönyben kinyomtatott részletes törvény, akkor majd nekiesünk és itt a fórumon közösen, remélem Veci segítségével értelmezzük. Addig még sok víz lefolyik a Dunán.

Üdv: Korall


Üdv: Korall (53-as nö)