munka törvénykönyve


monalisa1 # 2008.03.17. 15:22

Akár utólag is feljelentheted őket...

Anonymus0127 # 2008.03.18. 08:43

Hello mindenkinek!

Egy sürgős munkajogi kérdésre keresek választ, van aki tud itt és most segíteni

Anonymus0127 # 2008.03.18. 08:47

HELP!!!

Anonymus0127 # 2008.03.18. 08:57

Hello!

Ki tudna segíteni nekem?

A problémám, hogy határozott idejű szerződésem márc 1-vel lejárt. tegnap 17-én elémtolták az újabb határozott idejű szerződést amit persze nem írtam alá.
A MT szerint:
"Határozott idejű munkaviszony határozatlanná alakulása
A határozott idejű munkaviszony - kivéve a 30 napos vagy ennél rövidebb időre létesített - határozatlan idejűvé alakul, ha a munkavállaló az időtartam lejártát követően legalább egy munkanapot közvetlen vezetője tudtával tovább dolgozik, kivéve a választással keletkezett munkaviszonyt. Ez a törvény alapján következik be, így nincs szükség a munkaszerződés kifejezett módosítására."

Tehát automatikusan véglegesített szerződésemnek kellene akkor lennie már márc 1-től ugye?

Azt mondták rám fognak szállni, ha ezt választom, mert még nem kerültem volna véglegesítésre.

mi a teendő?

Jobban járok, ha lépek a helyszínről, tehát nem írom alá a véglegest sem, de valami pénzt ki tudok húzni a cégtől?

the big cat # 2008.03.18. 09:36

Neked határozatlan idejű szerződésed van már, nem kell már semmit aláírnod, nem kell új szerződést kötni, az létrejött a törvény erejénél fogva, de a munkáltatód viselkedését nézve jobb lesz ha ezt tértivevényes levélben is közlöd vele. Továbbá azt is, hogy a szóban közölt fenegetését, miszerint rád fog szállni ha nem írod alá zsrolásnak érzed. csak hogy legyen nyoma, hogy mi történt, mert majd megpróbálnak felmondani, és abból meg per lesz, mert nyilván rendkívülivel próbálnak elbocsátani. Aztmég írd le, hogyha valóban beváltaná a fenyegetését, abban az esetben jogi úton fogsz elégteételt szerezni. hadd lássák, hogy nem ijedtél be. Ilyenkor mindig erre játszanak, aztán a legtöbben megijednek, és beadják a derekukat, de ha valaki fellép a jogai tudatában rendszerint az ilenyek lekushadnak, mert tudják, hogy a pert buknák.

Persze azért nem lesz itt valószínűleg hosszú távú munkád, viszont kapsz egy is időt, hogy keress új munakhelyet vagy hogy a te feltételeid szerint végkielégítéssel, felmondási idővel távozz.

Anonymus0127 # 2008.03.18. 09:39

Köszönöm a tanácsodat, megfogadom.

Amúgy is lépni szeretnék, tudok is hova, csak akkor ne üres zsebbel távozzak.

Anonymus0127 # 2008.03.18. 09:41

Közös megegyezéssel szerződésbontás???

Ha ezt akarom elérni... mivel érveljek szerinted?

Anonymus0127 # 2008.03.18. 09:49

most biztos azt gondolod, hogy pénzhajhász vagyok, hogy egy ilyen ügyből rögtön pénzt akarok mindenárom kicsikarni, de már több mint két éve itt dolgozok, nem is rosszul, feljebbjutási lehetőségek meg minden persze ígéretekben megvolt, gyakorlatban sohasem engedtek, de ez már nem az első alkalom betelt a pohár, a munkanapáthelyezések és túlórákról nem is beszélve.

the big cat # 2008.03.18. 10:03

Nem gondolom, hogy pénzhajhász vagy, eza törvény, és a munkáltatód gondolom amúgy sem a céljának megfelelően használja a határozott idejű szerződést.

Amit ebben aze setben kérhetsz a közös megegyezésért cserébe nem sok, hiszen két év munkaviszonnyal mindössze 30 nap felmondási idő jár (és persze a szabadságaid kifizetése, de ez amúgy is járna), tehát legfeljebb egy havi bért kérhetsz.

Hortenzia # 2008.03.18. 10:26

Sziasztok!
Az én kérdésem a következő lenne:
ha egy vállalkozó alvállalkozókat foglalkoztat és az építési területen megjelennek a munkavédelmisek, vagy munkaügyisek, akkor az alvállakozó alkalmazottaiért ki felel? Az alvállalkozó, vagy a fővállalkozó?

the big cat # 2008.03.18. 10:28

A munkáltatójuk. Aki valószínűleg az alvállalkozó.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.18. 11:31

Olyan munkaterületen, ahol több munkáltató munkavállalói dolgoznak egyszerre, azokról a dolgozókról, akikről nem állapítható meg, kihez tartoznak, a fekete foglalkoztatás vonatkozásában vélelmezik, hogy a fővállalkozó munkavállalói.

Anonymus0127 # 2008.03.18. 22:29

Hello!

Még lenne 1 kérdésem a korábbi hozzászólásodhoz kapcsolódva.
Most nagy mosollyal beleegyeznek a véglegesített szerződésbe, de nekem semmi garanciám nincs arra, hogy rá egy-két hónapon belül nem e tesznek ki, mint ahogy Te is írtad.
Tehát ha nem írom alá, akkor
azzal munkaügyi bíróságon perelhetek e, hogy aláírás hiányában ugye, mivel még azóta szerződést nem láttam, munkaszerződés nélkül dolgoztatnak a mai napig is (munkaviszonyom fenn áll, de szerződésem nincsen). Tudom bizonyítani jelenléti nyilvántartással, hogy március 1-je óta Én minden nap bennt voltam és dolgoztam, ezt már email címemre küldtem.

Előre is köszönöm a válaszodat!

Egyjogász # 2008.03.19. 04:11

KBS által írtakhoz még annyit, hogy ezen vélelem megdöntéséhez jelenleg már nem elég, hogy a fővállalkozó bemutat egy szerződést, hogy a munkavállalók pl. egy kazah cég alkalmazottai, a céget meg keresse a Felügyelőség Kazahsztánban, hanem csak azt fogadják el, ha az alvállalkozó képviselője (cégvezető, munkáltatói jog gyakorlója) ténylegesen is utolérhető, azaz pl. személyesen megy be a felügyelőségre, és igazolja, hogy a dolgozókat ő foglalkoztatta.

the big cat # 2008.03.19. 05:15

Nem perelhetsz, és nem kell aláírnod semmit. Amint írtam a munkaviszonyod a törvény erejénél fogva, minden további aktus (aláírás, szerződésmódosítás, stb.) nélkül határozatlan idejűvé vált. Van munkaszerződésed. Persze az nem baj, ha ezt a tényt, miszerint a szerződésed határozatlan idejű egy emlékzetetőben mindketten írásban is tudomásul veszitek, de ez a jogi helyzethez nem tesz hozzá semmit.

Beus75 # 2008.03.19. 06:54

Heló!Lenne egy kérdésem.A lényeg hogy új területi vezetőt kapott a cég ahol dolgozom.Ez az illető részben be akarja szüntetni a dohányzást,holott van kijelőlt hely,de még a 30 perces ebédszünetünket is korlátozni akarja.Úgy gondolom hogy ez már a személyi jogok megsértése felé hajlik.Kerestem ezekről tőrvényt de nem találtam.Szeretnék felvilágosítást kérni,hogy mihez van joga a területi vezetőnek és mihez nincs.Melyik az a jogszabály ami ezzel foglalkozik.
Köszönettel:Beus75

Gerge # 2008.03.19. 08:16

Sziasztok! Az lenne a kérdésem hogy én másfél éve vagyok egy nagy cégnél mint alkalmazott! Sajnos a cég megszűnik! Azt mond1ták hogy a felmondási időt egy hónapot kifizetnek nekünk! Mire számithatok mik lehetnek még a járandóságaim?

Reggie75 # 2008.03.19. 08:53

Kérem valaki segítsen.Milyen következményekkel járna a munkáltató részéről,ha mindenhol bejelentem őket?Előzmények lent...

Spori # 2008.03.19. 09:07

Üdvözlet!

Egy számomra nehezn értelmezhető kérdéssel fordulok hozzátok!
személyszállítás, sofőr: reggel 5:45-től 8:50-ig folyamatosan vezet, aztán 12:50-ig munkáltató telephelyén rendelkezésre állását tölti majd ezt követően 45 perc vezetési idő megszakítása következik (???), aztán 13:40-től 17:50-ig ismét vezet. így egy napon 12 óra 35 perc jelenlétet igazolnak le neki 6 óra 20 perc vezetési idővel, és 7 óra 15 perc munkaidővel. A fő probléma, hogy a rövidebb napi munkaidő miatt csak több napon végzett munkával lehet teljesíteni a szerződésben meghatározott munkaidőt.
Kérdés: ez így rendben lévő dolog? Ha nem, akkor mi lenne a helyes eljárás?

Köszönet!

Kála # 2008.03.19. 09:12

Reggie: elméletileg semmilyen, gyakorlatilag viszont előfordulhat, hogy pl. hirtelen átszervezés lesz és megszüntetik a munkakörödet (és persze vele a munkaviszonyodat is). Erre próbált célozni Nagymacska is.

gerge: jogutód nélküli megszűnés esetén a felmentési idődre járó átlagkeresetet kell megfizetni, plusz végkielégítést. Előbbi nálad 15 napra járó átlagkereset lenne, utóbbi pedig egyáltalán nem jár, mivel nincs 3 éves a munkaviszonyod. Magyarán: a munkáltatód így is többet ajánl, mint ami járna.

Kála # 2008.03.19. 09:16

gerge: ha esetleg nem adta ki a munkáltató a szabadságod időarányos részét, akkor annak pénzbeni megváltása is jár.

-praetor- # 2008.03.19. 09:46

Spori:
Mt. 117. § (1) E törvény alkalmazásában

  1. munkaidő: a munkavégzésre előírt idő kezdetétől annak befejezéséig tartó időtartam, amibe be kell számítani a munkavégzéshez kapcsolódó előkészítő és befejező tevékenység időtartamát. Eltérő rendelkezés vagy megállapodás hiányában a munkaidőbe a munkaközi szünet időtartama (122. §) - a készenléti jellegű munkakör kivételével - nem számít be;

Az ügyeleti időt (amíg a munkáltató által meghatározott helyen és ideig rendelkezésre állsz) is munkaidőnek kell tekinteni a munkaidő szervezése szempontjából.

the big cat # 2008.03.19. 12:14

Beus75, ha a munkaszerződéseteke ettől eltérően nem rendelkezik, akkro a20 perc munkaközi szünetet köteles biztosítani a munkáltató, ez lehet az ebédidő is, de nem feltételenül. Viszont ezt le kell dolgozni, nem számít be alapesetbena munkaidőbe. A dohányzást megtilthatja, a kijelölt dohányzóhelyet felszámolhatja, indoklás nélkül a munkáltató. Ezeket az intézkedéseket az hozhatja meg, aki a cégen belül erre jogosultsággal rendelkezik.

Mazsola113 # 2008.03.20. 08:31

Üdvözlöm!
Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy a férjem egy logisztikai raktárban dolgozott, és a tegnapi nap folyamán közölték vele, hogy vagy Ő mond fel, vagy kirúgják, így hát Ő fel mondodtt. Délután jött a cégtől a telefon, hogy a szeptembertől használt céges mobil telefon eddig kifizetett számláit le fogják vonni a fizetéséből... Nekem az lenne a kérdésem, hogy ilyet tényleg meg tehetnek??? Végül is a munkaszerződésében benne volt a mobil használat limit nélkül. Kihez lehet ilyen esetben fordulni, vagy eggyáltalán mit tudunk tenni ez ellen?
Előre is köszönöm a segítséget

the big cat # 2008.03.20. 08:35

Könyörgöm, és miért mondott fel? iért nem várta meg hogy kirúgják? Hiszen akkro a unkáltató törvényes indokot lett volna kötele a felmondásba írni, járt volna neki felmondási idő és talán végkielégítés is. Be is adta már írásban a felmondását? Mert ha nem, akkro menjen be dolgozni, sé közölje, hogy ezt nem is teszi meg, tegyen a cég belátása szerint, majd a bíróságon rendezitek az ügyet.

A céges mobil számláit, de amúgy semmit nem vonhatnak le a fizetéséből a ő előzetse írásos beleegyezése nélkül még álatla okozott és elismert kárt sem), ha ezt mégis megetnék, forduljatok bírósághoz, de talán elég lesz, ha ezzel megfenyegetitek a céget. A Mt. egyértelműen rendelkezik a munkabér védelméről, abból levonásnak csak belegyezés, vagy bírósági letiltás esetén van helye.