pumi76
MT 124. § (3)-(6)
12 órás munkarend fizetett ünnepe
Sziasztok!
A jogaimmal nem vagyok tisztában, de ha valaki felvilágosítana azt megköszönném! Beosztásom az elmúlt hetekben: H.-Sze.-Szo.-Vas. mindez 12 órában. Az órabéremre csak a délutáni pótlék jön rá, viszont a hétvégéből mind a két napon dolgozom. Nem érzem jogosnak és többek között azt sem, hogy 11 órát fizetnek ki de nincsenek biztosítva a körülmények a "kultúrált" étkezéshez./még annyi sem, hogy leülhetnénk. Ez teljesen törvényes lehet? Heti 48 óra munka, benne minden hétvége de a pénz minden napra annyi? KÖSZÖNÖM!!!
Sziasztok!
Több kérdésem is lenne.Munkaidőkeretben dolgozunk,napi 11.45 percet folyamatos munkarenddel.Van olyan hogy szombaton és vasárnap is dolgozom,úgy tudom hogy a munka tvkönyve szerint nem lehetne így mert aki vasárnap dolgozik az nem dolgozhat szombaton és fordítva.Igaz ez?Illetve a vasárnapot nem kellene neki valamilyen pótlékkal fizetnie?A másik kérdésem ha elmegyek 5 nap szabadságra (amit természetesen 8 órával számolnak el) szombatra vagy vasárnapra berendelhet-e dolgozni (ilyenkor van-e 2 pihenőnap mint a normál )?Minden évben amint leadjuk a március havi munkaidő nyilvántartásunkat leveszik a szabadságunkat 4-5 nappal,és ezt azzal indokolják hogy nekünk nem jár annyi szabadság mivel több a szabadnapunk mint aki H-P jár dolgozni.Válaszotokat várom!
Nekem is munkavégézési kötelezettségem lenne március 15-én kedden, de mivel ünnepnap nem kellett mennem.
Semmi különbség.
Tőled is kérdezem: ha valaki 160 órát dolgozik, ünnepnapon meg nem (mert bár ő "következne", de ünnep), a társa meg szintén 160 órát dolgozik, de ünnepnap nem ő következne, akkor bár ugyannyit dolgoznak mindketten az egyik több pénzt kap? Persze...
efi,
te meg fejezd be. A kérdés pont arra az esetre irányult, amikor a dolgozónak ünnepnapon egyébként munkavégzési kötelezettsége lenne!
Ebben az esetben jár neki a fizetett ünnepre járó távolléti díj. És ha még dolgozik is, akkor +100% pótlék.
vevike
Ne kezd te is. Minek kéne az ünnepnapot 8 órával beleszámítani, ha egyszer úgyse kell dolgozni (vasárnapot pl miért nem számítod bele)? (annak akinek kell időnként /folyamatos műszak/ annak is ugyanúgy kell kiszámítani a kötelező óráját: időkeretben lévő napok száma - ünnepnapok - vasárnapok - szabadnappá nyilvánított hétköznapok - szombatok, ami nem munkanap , majd a végeredményt szorozva 8-cal. Mindig 8-cal).
Ez mindenkinél alkalmazni kell, ha 8-órás, ha 12, ha folyamatos, ha nem.
Innentől kezdve meg már egyenes a pálya: a kötelező órákat vagy munkával, vagy szabival, vagy betegszabival ki kell "tölteni" ezeket fizetik. A többi órában meg (este otthon, meg szombaton, vasárnap, ünnepnap, mikor hogy jön ki) mindenki azt csinál amit akar, ingyért.
barnababa!
Munkaidőkeretben dolgoztok napi 12 órát. A munkaidőkeret azt jelenti, hogy a munkaidőkeret kezdő napjától a munkaidőkeret utolsó napjáig kiszámolható a kötelező óra, amit le kell dolgozni. Ha a munkáltató nem biztosít ledolgozási lehetőséget a munkaidő beosztás alapján a kötelező óraszámra, akkor az ún. mínusz órát állásidőként ki kell fizetni. Ha a kötelező óránál többet dolgozol, akkor a többlet órát túlóraként kell elszámolni. A munkaszerződésed 8 óráról szól. A munkaidőkeret lehetővé teszi, hogy ezt a napi 8 órát ledolgozhasd 12 órákkal számolva is. Lényeg, hogy a kötelező óraszámot mindig szem előtt kell tartani. Mivel a m.szerződésed 8 órás, ezért mind a szabadságot, mind a betegszabit, betegállományt és az ÜNNEPET is 8 órával kell elszámolni. Folyamatos munkarendben dolgozóknál, akik ünnepnap pihenőnaposak a munkaidő-beosztás szerint, azoknak nem jár erre az időre semmi kifizetés, aki beosztás szerint dolgozik, annak jár a távolléti díj az arra a napra járó munkabéren felül.
efi99: szerintem csak te nem érted. A munkabeosztása szerint munkát végezNE, ha nem lenne fizetett ünnep. Nem feltételen dolgozik valaki folyamatos munkarendben attól, hogy nem nyolc óra a napi munkaideje (és nem heti 5 munkanapja van).
barnababa: bocsánat, de a kérdésre nem tudom a választ. A szabadságot hogy fizetitek? Úgy gondolom, hogy ezt is ugyanúgy kellene, nem?
Ha egyszer munkanapja van, akkor vagy dolgozik, vagy ha nem akkor szabin van vagy pihenőnapja.
Rendre: munkabér (+pótlék), távolléti díj (a szabi miatt), illetve semmi jár.
Úgyhogy továbbra sem értjük.
Sziasztok,
A kérdésem az lett volna, ha a munkavállalónak munkanapja és nem pihenőnapja van ünnepnapon akkor jár a távolléti díj. Ez természetes. A kérdés csak az, hogy ha a munkavállaló napi 12 órát dolgozik és ki kell fizetnem a távolléti díjat a fizetett ünnepre akkor ezt 8 órára vagy 12 órára fizetem ki? A Munkavállaló órabéres.
Ha ünnep napon dolgozol, akkor 8 órára jár a plusz pénz. Ha az ünnep napján te pihenőnapon vagy, akkor arra a napra nem jár semmi.
Látszólag.
Aki volt olyan szerencsés, hogy ünnepnap nem kellett mennie, azt még meg is jutalmazzuk az alapbérével.
Úgy is mondhatjuk, hogy aki 12 órával kevesebbet dolgozik abban a hónapban az ugyanannyi alapbért kap, mind aki meg többet (az egy dolog, hogy utóbbi kap pótlékot, pótlék sok mindenre járhat).
Te, mint 8 órás hányszor kaptál extra, többlet pénzt (távolléti díjat) azért, mert húsvéthétfő hétfőre esik. Én még sohasem. Annyival kevesebb a kötelező óra.
Szia efi99,
Ne haragudj, de úgy érzem, hogy nem a kérdésemre válaszoltál.
Én egyértelműen leírtam a kérdésemet.
Üdv
0.
na de mit akarsz fizetni annak, aki éppen nem dolgozik semmit? Pláne annak, aki ledolgozott órákra kapja a pénzt?
A "fizetett ünnep", mint elméleti fogalom csak egy ostoba megnevezése annak, hogy a havibéres nem dolgozik mégis ugyanannyi a fizetése, mint máskor. (ami egyébként igaz a - változó számú! - szombatok, vasárnapok, sőt a változó hosszúságú hónapok esetén is).
Sziasztok,
Az alábbiakban szeretném a segítségeteket kérni:
12 órás munkarendben dolgozik a Munkavállaló.
2 napot dolgozik 12 órában majd 2 pihenőnap, majd ismét 2 napot dolgozik 12 órában.
A Munkavállaló munkaidőkeretben dolgozik. Órabéres a Munkavállaló.
Hány órával kell elszámolnom a fizetett ünnepre eső távolléti díját? 8 órával vagy 12 órával?
Ha a munka törvénykönyvét nézem akkor azt írja, hogy 151/A (7)
"Órabér esetén az egy napra fizetendő távolléti díj: az egy órára megállapított távolléti díj és a Munkavállaló napi teljes munkaidejének szorzata, valamint 117/B §
"A teljes munkaidő mértéke napi nyolc, heti negyven óra. Munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása ennél rövidebb teljes munkaidőt is előírhat"
Köszönöm
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02