40 év munkaviszony után nyugdíj


Lyonee # 2010.11.21. 15:29

bukfenc2!
Felébredhetnél! "40 év munkaviszony után nyugdíj" a topic témája, és az érintettek a 70-es években jártak főiskolára, egyetemre, nem 2010-ben. Ha köztük lettél volna, akkor tudnád, hogy nem "tanulgatásról" volt szó, hanem nagyon keményen készültek a hivatásukra azok, akik a gyerekeidet tanították, óvodában, iskolákban, gyógyították, és nemcsak a gyerekeidet, hanem most még az unokáidat is.

Marzi # 2010.11.21. 15:32

Zsuzsa52!

Hozzászólásod is bizonyítja, mekkora a jogbizonytalanság ma Magyarországon, és hogy ennek a törvénynek alkotmányos vonzatai is vannak!
Állampolgári jogunk, hogy éljünk a jogainkkal, de nem tudunk, mert gyakran maga a jogalkotás nem teszi ezt lehetővé.
Szerintem semmi gond azzal a levéllel. Ha meglesz a törvény, és ez alapján elmehetsz 2011. szeptembertől, akkor majd értesíted a polgármesteredet a változásról. Én úgy tekinteném, hogy megkapta és tudomásul vette a korábbi levelemet.

Bukfenc!
Az 1998 előtti felsőfokú tanulmányok idejét szolgálati időként ismeri el a nyugellátásról szóló ma hatályos törvény. A mai egyetemre járó fiataloknak már 23-24 éves korukban kezdődik csak a szolgálati idő gyűjtögetése.

bobane # 2010.11.21. 15:46

bukfenc2!

Érdemes ezeket egymás után átolvasnod, szerintem logikus, és értelmezhető dolgok vannak benne.

Egyébként, nem tudom, hogy volt 40 évvel ezelőtt ez a „tanulóviszony”, de gondolom a mostani –nem 40 évvel ezelőtti- törvények, tv.módosítások alapján engednek embereket nyugdíjba, nem?
Ja, és én sem a „haszontalan” diplomásokra /én is az vagyok/, hanem a most ebben leginkább érdekelt -szakmunkástanulókra- gondolok, akiknek akkor is levonták a „keresetük”-ből a tb-t, stb.-t.

http://www.koziranytu.hu/…ormaciok/334

http://a-munkaado-lapja.cegnet.hu/…jogviszonyok
„mazsolázgattam“:
Biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyok (2006/1 – Társadalombiz¬tosítás)
Biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyok
Hazánkban a társadalombiz¬tosítás kötelező. Aki biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyt létesít, az – akaratától függetlenül – biztosítottá válik, illetve aki biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyban alkalmaz valakit, annak viselnie kell a foglalkoztatók számára előírt valamennyi terhet. Ennek érdekében tekintjük át a biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyokat.
Bármelyik oldalról (akár a munkavállaló szemszögéből, aki biztosítása révén a társadalombiz¬tosítás ellátásaira szerezhet jogosultságot, akár a foglalkoztatóéból, aki számára ez megannyi kötelezettséget jelent) is közelítjük meg ezeket a jogviszonyokat, a biztosítási kötelezettség a társadalombiz¬tosítás kulcsfogalma. Éppen ezért fontos, hogy munkaadóként biztos ismeretekkel rendelkezzünk a biztosítási kötelezettség elbírálásához.
Munkaviszonyban állók
A munkaviszonyban álló dolgozóra – e körbe értve a közszolgálati és közalkalmazotti jogviszonyban, valamint a különböző szolgálati törvények hatálya alá tartozókat, illetve a hivatásos nevelőszülőket, valamint az ösztöndíjas foglalkoztatottat (függetlenül a munkaidőtől és a díjazás mértékétől) a jogviszony tartama alatt – kiterjed a biztosítás.
Amennyiben a munkavállaló díjazása nem éri el a minimálbér összegét, akkor a szerzett szolgálati ideje arányosan csökken.
Szövetkezeti tagok
A szövetkezet tagjára csak akkor terjed ki a biztosítás, ha a tag a szövetkezet tevékenységében munkaviszony vagy vállalkozási jellegű jogviszony keretében személyesen munkát végez. Kivételt képeznek az iskolai szövetkezetek nappali tagozaton tanuló, hallgató tagjai, akikre ebben az esetben sem terjed ki a biztosítás.
Tanulószerződéssel rendelkezők
A tanulószerződés alapján szakképző iskolai tanulmányokat folytató tanuló – a képzési idő tartama alatt – szintén biztosított.
Itt tehát olyan fiatalokról van szó, akik valamely szakképző iskola diákjai, és megállapodást – a szakképzési törvényben foglaltaknak megfelelő tanulószerződést – kötnek gyakorlati képzésük érdekében egy gazdálkodó szervezettel vagy egyéni vállalkozóval. Ezt a szerződést tehát a tanuló kezdeményezi, az illetékes kamara pedig jóváhagyólag tudomásul veszi.
Amennyiben a megállapodás az iskola és a gazdálkodó szerv között jön létre, vagy a szerződés nem felel meg az említett törvény kritériumainak, akkor e jogviszonyról nem beszélhetünk.

Tovább: http://www.jogiforum.hu/…16/25795.1.0#…

bobane # 2010.11.21. 15:49

bukfenc2!

bocs, "tanulószerződéses"- elírtam, a többi ua.

bobane # 2010.11.21. 15:52

bukfenc2!

a kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszony =

biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyok = PL:Tanulószer­ződéssel rendelkezők

A tanulószerződés alapján szakképző iskolai tanulmányokat folytató tanuló – a képzési idő tartama alatt – szintén biztosított.

Tovább: http://www.jogiforum.hu/…16/25795.0.0#…

bukfenc2 # 2010.11.21. 16:02

Elolvastam, és megértettem! Férjem esztergályosnak tanult a 8 osztály elvégzése után, 2 évig. Mint mondja, rengeteg elrontott munkadarabot termelt "munkája" során, alig várta, hogy iskolapadba ülhessen. Ettől kezdve a főiskolát már igazi munka mellett végezte, esti tagozaton.
A magam részéről annak örülök, hogy nem 63,5 éves koromban, hanem 58 évesen fogok 2012-ben nyugdíjba menni. Mert az MSZP-től ezt kaptam volna. A sok-sok rokkant, amit ez alatt a 8 év alatt kitermeltek, az a sok irodai munkát végző tűzoltó,rendőr, katona, akik 45 évesen nyugdíjba mentek az MSZP jóvoltából, 150 %-os fizetéssel, azok igencsak tönkretették a nyugdíjkasszát. Nagyon bírnám, ha ezeket kivizsgálnák!

bukfenc2 # 2010.11.21. 16:05

A tanulószerződés folyamatos munkavégzés közben, munkaviszonynak számít. Tehát amikor a férjem dolgozott, és este járt a főiskolára, a munkahelye hozzájárulásával, azzal szerződve, az munkaviszonynak számít.

tarajka # 2010.11.21. 16:17

Üdvözlöm a fórum látogatóit!

Új vagyok a fórumon. Az én anyukámat is érintené a 40 év után járó nyugdíj.
De kérdésem, hogy a SZAKKMUNKÁSKÉPZŐ, cukrász ipari tanuló volt és abban az időben 2 nap iskola 3 nap kemény munka volt, egész nyáron dolgoztak és ösztöndíjat kaptak, beleszámít-e a 40 évbe, mert ezt sehol nem olvastam konkrétan hogy igen vagy nem. Kérem ha valaki tudja válaszoljon. Nekem sokat jelentene mert egy nyugdíjas nagyi igazi kincs:):):)
Egyébként jelenleg 41 éve van szakmunkásképzővel együtt, ez eddig mindig számított a nyugdíjbavonulásnál, most vajon igen vagy nem.

Várom mihamarabbi válaszokat!

Üdv Kiki

bobane # 2010.11.21. 16:37

bukfenc2!

Szerintem evidens, hogyha a férjed dolgozott-mellette meg ha suliba járt-, akkor az munkaviszonynak számít.

De a szakmunkás évek alatt is-bármennyi selejtet is csinált-, fizettek utána az államnak, ezért biztosítási jogviszonyban állt, tehát a "munka"viszonyába bele kellene számítani a szakmunkástanuló éveit- nem gondolod?

A főiskolai évei alatt meg már "igaziból" dolgozott,munkaviszonya volt -mindegy hova járt esténként- ergo ezt is beleszámítják a munkaviszonyba/szolgálati időbe/- persze nem pluszban még 4 évet!

bukfenc2 # 2010.11.21. 16:46

Tarajka!
Azóta talán már el is olvastad az előzményeket, melyből egyértelműen kiderül, hogy a szakmunkás-tanulóként eltöltött évek, nem számítanak munkaviszonynak!

Marzi # 2010.11.21. 17:11

azaz helyesbítek bukfenc nevében tarajka:

Még nem tudjuk, bele fognak-e számítani a szakmunkástanuló évek. A törvénytervezetben az van, hogy a kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy az azzal egy tekintet alá eső jogviszonyok. Hogy konkrétan melyek ezek, azt majd egy kormányrendelet fogja meghatározni.

bobane # 2010.11.21. 17:22

bukfenc2!
és Tarajka!

Most néztem, hogy ez a jó oldal, amit javaslok elolvasni:

http://www.koziranytu.hu/…ormaciok/334

aztán ezt:

http://a-munkaado-lapja.cegnet.hu/…jogviszonyok

Bocsánat, lehet, hogy az előző hozzászólásomban lemaradtak a hivatkozások végéről a szavak!

Erre csak visszautalok, idézek egy kommentből:
stelax:
„jogosultsági időnek minősül a kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal, valamint a terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban eltöltött idővel szerzett szolgálati idő.“
„(A Kormány felhatalmazást kap arra, hogy)
„o) a 18. § (2b)–(2c) bekezdés szerinti, kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonyokat”
(rendeletben határozza meg.)“
A kulcs-kifejezés: „kereső tevékenységgel járó…“
Ez jelentheti azt, hogy a ledolgozott szakmunkástanuló évek is idetartoznak, szemben a nappali tagozatos főiskolai tanulmányokkal, amire nem járt díjazás.
A munkanélküli ellátás szintén nem tartozhat ide, hisz az jóindulattal sem nevezhető tevékenységnek, inkább csak fizetett tétlenségnek, aminek senki nem örült.
Kérdés, hogy a Kormány-rendeletben hogy csűrik-csavarják majd ezt is.

IDÉZET a módosítás 12. o. 1. §-ból
„A kedvezményes konstrukció alapja a nők munkaviszonyban (továbbá közalkalmazotti, közszolgálati, kormánytisztviselői jogviszonyban stb.), egyéni vagy társas vállalkozóként, illetve más kereső tevékenységgel eltöltött hosszú életpályája, és a nők kettős, családi és munkahelyi szerepvállalásának elismerése érdekében a gyermekneveléssel összefüggő időszakok (terhességi gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás ideje) beszámítása. Az a nő, aki az említett kereső tevékenységgel és a gyermekneveléssel összesen legalább 40 év jogosultsági időt szerzett, az életkorától függetlenül nyugdíjba vonulhat.”

Korall54 # 2010.11.21. 17:25

Kedves Mindenki!

Ma kezdett egy gondolat körvonalazódni bennem. Persze ez is csak szócséplés, amíg nincs a Közlönyben a végleges törvény, de kikívánkozik belőlem.
Lehet, hogy az lesz a vége, hogy most kidolgozzák ezt "kedvezményes" nyugdíjkonstrukciót, a már félig-meddig kiszivárogtatott kemény feltételekkel, de megmarad a jelenleg hatályos tv is. A kettő ismeretében mindenki kiszámolhatja, melyik a jobb neki, és aszerint megy nyugdíjba.

Pl.: Zsuzsa 55-ben született, szakmunkásképzőt végzett.
A jelenlegi tv szerint, ha van min.40 év SZOLGÁLATI ideje, akkor nyugdíjba mehet 64 évesen.(Ekkorára akár 49-50 éve is lehet)
A "kedvezményes" konstrukció szerint, ha 17 éves korától fogva van 40 év MUNKAVISZONYA (munka + gyermek), akkor elmehet 57 évesen az előbbi 64 éves korához képest.

Üdv: Korall


Üdv: Korall (53-as nö)

bukfenc2 # 2010.11.21. 17:34

kedves bubane!
Klassz! Engem nem érint a szakmunkás-iskola, de örülök, hogy beleszámít a munkaviszonyba. Köszi!

bobane # 2010.11.21. 17:57

Kedves bubukfenc2!

Igazán nincs mit, de ezt már te is megállapítottad a férjeddel kapcsolatban:

„A tanulószerződés folyamatos munkavégzés közben, munkaviszonynak számít. Tehát amikor a férjem dolgozott, és este járt a főiskolára, a munkahelye hozzájárulásával, azzal szerződve, az munkaviszonynak számít.”- ezt te írtad…

Egyébként remélem én is, hogy beleszámítják a munkaviszonyba sok potenciális nyugdíjassal együttérezve! /a nők nyugdíjazásával kapcsolatban- mert egyébként beleszámították „normál” esetben/.

Én is szakközépiskolába jártam, és szakmával a kezemben, munka+gyerek+tandíjjal szereztem diplomát, sőt azóta dettó ugyanígy mégegyszer megcsináltam. Ezért engem sem fog érinteni.

judit45 # 2010.11.21. 18:00

1956-ban születtem, 1974 óta dolgozom.
Egy gyerekem van, akkor 40 év munkaviszony után én is mehetek nyugdijba? Vagy egy évvel korábban? (ezt valaki irta, hogy lehet, bár nem tudom miért).

De akkor kinek kell 65 éves koráig dolgoznia?

KÖszönöm, ha valaki válaszolna.

Lyonee # 2010.11.21. 18:05

Olvassátok egy kicsit tovább is, azt, amit beidéztetek mielőtt beleélnétek magatokat. Na meg a fórumot sem ártana visszaolvasni.

korall54.
Jól gondolod. A hatályos nyugdíjtörvény változatlanul hagyása mellett lesz jan. 1-től ez a bónusz lehetőség a 40 éves munkaviszonnyal rendelkező nőknek.
"A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban Tny.) 18. §-a a következő (2a)–(2c) bekezdéssel egészül ki:"

Még annyi lényeges változás, hogy
"A biztosított (volt biztosított) – legfeljebb naptári évenként egyszer – a nyugdíj-megállapító szervtől kérheti a szolgálati idejének, valamint a korkedvezményre és egyéb, jogszabályban meghatározott, foglalkozáshoz kapcsolódó kedvezményre jogosító idejének megállapítását.”

Lyonee # 2010.11.21. 18:21

judit45!
Ha ez a 36 év mind munkaviszony és GYES, nem voltál munkanélküli, akkor 58 éves korodban a tervezett módosítás szerint elmehetsz teljes nyugdíjba, ha akarsz. Ha csak 37 éved lenne, akkor legkorábban 61,5 évesen mehetnél csökkentett nyugdíjba, ha még ennyi se, akkor 64,5 éves korodban (ez a te öregségi nyugdíjkorhatárod) teljes nyugdíjba. Judit szerencsés vagy!

gariv # 2010.11.21. 18:27

Ismét egy kérdés, amiről eddig nem írt senki:
Én 10 évet voltam gyesen, de ebből az utolsó másfél évben 4 órában dolgoztam.
Az most akkor munkaviszony?
Nekem nem mindegy, mert így is 8 évnél több időt töltöttem gyes-en.

lájza # 2010.11.21. 18:34

egy kissé témán kívüli cikk, a bukfenc2 által emlegetett "tanulgatásról", azért hogy megvédjem az idősebb diplomásokat, akik anno nem csak tanulgattak:

http://index.hu/…chmitt_palt/

Tekla57 # 2010.11.21. 18:36

Tisztelt Fórumozók!

Aki tud kérem segítsen . 1974-ben kezdtem dolgozni 1957-ben születtem, 3 gyermeket szültem az elsővel csak GYÁS-en a másik két gyermekemmel a hat év GYES-t
kihasználtam. Másfél évet voltam munkanélküli segélyen.Jelenleg dolgozom.
Véleményetek szerint mikor mehetek el nyugdíjba?
Választ előre is köszönöm

lájza # 2010.11.21. 18:39

gariv:

véleményem szerint a 10 év GYES-ből 8 év beszámít, a maradék kettőből félév semmit nem számít, a másfél év pedig fele arányban számíthat munkaviszonyként - azaz két évből 9 hónap összesen.

Nekem ez így tűnik logikusnak, de hát ki tudja...

judit45 # 2010.11.21. 18:57

Lyonee:

58 éves koromra meglesz a 40 év munkaviszonyom. Akkor 58 évesen mehetek?
Nem voltam sem gyesen, sem máshol.

Veci # 2010.11.21. 19:07

judit45

http://www.parlament.hu/…om.irom_adat?…

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban Tny.) 18. §-a a következő (2a)–(2c) bekezdéssel egészül ki:
„(2a) Öregségi teljes nyugdíjra életkorától függetlenül jogosult az a nő is, aki

  1. legalább negyven év jogosultsági idővel rendelkezik, és
  2. azon a napon, amelytől kezdődően az öregségi teljes nyugdíjat megállapítják, a Tbj. 5. § (1) bekezdés a)–b) és e)–g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem áll.”

TEHÁT, ha 58 évesen meglesz a 40 év munkaviszonyod, a tv. módosítási javaslat alapján elmehetsz nyugdíjba. DE várd meg a tv. módosítás elfogadását, majd hatályba lépését, Közlönyben való megjelenését (az lesz a mérvadó). Holnap lesz a parlament napirendjén.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.11.21. 19:18

bukfenc2
A férjed is tanult főiskolán munka mellett (nekem nem kell mondani milyen kemény volt, két diplomát is szereztem levelezőn, a másodikat 3 kisgyermek mellett majdnem 50 évesen), láthattad mennyire sokat kellett tanulnia, annak a korosztálynak nem volt "leányálom" a nappali tagozaton sem tanulni.
Nem kell összetéveszteni sok mai hozzáállással. Te is hasonló korosztály lehetsz az ide beíró érintettekkel, nagyon is tudhatnád, hogy nem lehetett lébecolni a tanulmányok idején, sem a szakmunkásképzőben, sem a középiskolában, az akkori eredményekkel, kemény felvételi (írásbeli/szóbeli) alapján lehetett bejutni felsőfokú tanulmányokra.


Üdvözlettel Veci