munkaviszony felmondás


viktorred # 2010.12.13. 07:45

Kedves Fórumozók!

Segítségre lenne szükségem. Márciusban kötöttem egy 6 hónapra szóló munkaszerződést, majd szóban meghosszabbították. Új szerződést nem kaptam. Most milyen felmondási feltételek vonatkoznak rám? Felmondási időt kell letöltenem, ha mondjuk mennék?
Előre is köszönöm!

szilaila # 2010.12.12. 13:45

Üdvözlöm!
A kérdésem nagyon összetett, de azért szeretnék rá választ kapni. 1994 szept 01.-től dolgozok egy szakközépiskolában pedagógusként. jelenleg GYED-en vagyok. Kislányom 2008 dec. 29-én született december 30-tól GYES-t akartam igénybe venni. Ruhaipari oktatóként dolgoztam de ezt a szakot a GYES-em alatt megszüntették. Már tudom hogy csak a szabadságomat a felmentési időt és a végkielégítésemet kapom meg, amikor visszamegyek. A munkáltatóm azt mondta hogy számoljam ki magamnak ami jár és megkapom. A szabadság számításnál mindenki másat használ .Én a szülési szabadságra és a GYED első évére számoltam alap és pótszabadságot. Kérem erősítsen meg ebben. A felmentési időm ha jól számolom 2+4 hónap a végkielégítésre pedig 6 havi bérnek megfelelő összeg jár. A legnagyobb gondot számomra az okozza hogy az intézmény 2011. szeptember 01.-től az egyház kezébe kerül. Azt szeretném kérdezni ha én most gyesen maradok egy évig az után az egyházi iskolától megkapom-e a fent említett járandóságomat, vagy érdemes-e 2010 december 30-tól kérni a szabadság és más járandóságok kifizetését.
Válaszát előre is köszönöm!

hunfrakk # 2010.12.11. 20:26

Kedves kovacsanika57!

Ne írd alá a "közös megegyezésről" szóló szerződésmegszüntetést.

Rendes felmondásra sor kerülhet a "munkáltató működésével összefüggő okból".

A rendes felmondást írásban kell a munkavállalónak megküldeni, úgy hogy abban meg kell indokolni, miért nincs szükség adott munkavállaló munkájára a továbbiakban (az indokolásnak valósnak és okszerűnek kell lenni).

A felmondási védelmek sajnos nem vonatkoznak rád, mert nyugdíjasnak minősülsz.

A felmondási idő (tehát amely alatt még fennmarad a munkaviszony), minimum 30 nap.
Ez 5 nappal nő (tehát 35 nap), ha legalább 3 éven keresztül álltál jogviszonyban adott munkáltatóval.

A felmondási idő felére fel kell menteni a munkavégzés alól a munkavállalót.
Erre az időszakra (munkavégzés nélkül) megilleti a munkavállalót az átlagkeresete.

Rendes felmondás esetén jár a végkielégítés is fő szabály szerint.
De mivel rokkantnyugdíjas vagy, az nem jár a törvény szerint (aki nyugdíjasnak minősül).

Tehát összességében azt kell mérlegelni,
hogy megéri-e neked személyesen
(lelkileg, egészségileg, anyagilag, erőnlétileg)
a "harc" a munkáltatóval azért,
hogy nem írod alá a "közös megegyzést",
hanem "rendes felmondást" kérsz,
és így jogosult leszel a felmondási időre,
és az arra vonatkozó átlagkerestre.

kovacsanika57 # 2010.12.11. 18:19

Sziasztok.

A segítségeteket szeretném kérni ..
2008 november 17.-l dolgozok egy ruha áruházban mint takarítónő.
Rokkantnyugdíjasként napi 2 órában .
Nem az áruház , hanem egy takarítócég alkalmazottja vagyok .
Áruház (több üzlete is ) szerződést bontott a cégemmel .
Erről engem csak az áruház tájékoztatott, december 2.-n .
Cégemtől sem személyes , sem telefonos tájékoztatást nem kaptam .. eddig .
Ma egy levelet ,benne válaszborítékot kaptam, felbélyegezve , elsőbbségi matricával ...(nagyon sürgős nekik)
amelyben küldtek egy nyilatkozatot , miszerint én kérem a közös megegyezéssel való felmondást december 31.-el .
De ők mondanak fel nekem , nem értem a közös megegyezést .......
Mit javasoltok aláírjam ???
Jogszerűen járnak -e el velem szemben??

Segítségeteket előre is köszönöm : kovacsanika57

Veci # 2010.12.10. 09:58

Érdemes megnézni!

http://videotar.mtv.hu/…mber_9_.aspx

A következő kérdésekre ad választ Erzse Tibor a műsor alatt:

  • Munkaviszony megszüntetése, megszűnése.
  • Mire érdemes figyelni, ha közös megegyezéssel megszűnik a munkaviszony?
  • Mikor és mennyi végkielégítés jár a dolgozónak?
  • Mikor alkalmazható a rendes felmondás?
  • Mikor vagyunk kötelesek alkalmazni a felmondási védelmet?

A beköszöntő után következik (pörgesd 5 perc 5 másodpercre).


Üdvözlettel Veci

bolondmelós # 2010.12.06. 18:51

csak jogi útra érdemes terelni:
Kedves a munkaadó, írásban mond fel....(előtte szóban is közölte?)

Mivel megy az idő haladéktalanul be kell adni a keresetet - a felmondás közlésétől számított 30 napon belül. Ehhez nem árt egy ügyvéd, de vannak jól képzett emberek, akik talán tudnak segíteni nektek.
Szerepeltetni kell, hogy jogellenes a felmondás,
mert alakilag nem felel meg az mt. rendelkezéseinek, a felmondás indoklása nem valós ok, illetve rendes felmondás esetén nem lehetett volna indok.

Én a szóbeli figyelmeztetést nem tartom elégnek, hogy valakit kitegyenek, nem kellett volna oda még egy-két írásbeli is?

Ne hagyjátok magatokat.

attila23 # 2010.12.06. 14:58
  • mind a 4ember ilyen indokolást kapott levélben!!és egyikőnknek sem kell végkielégítést fizetniük mert 1-2 éve vagyunk a cégnél!!

én szerintem ezért akarnak likvidálni minket!!

végrehajtó1 # 2010.12.06. 14:39

Fábol vaskarika.A felmondás rendes az indokolás pedig a rendkivülifelmondás esetén állja meg a helyét.Azaz ott sem mert ahhoz jegyzőkönyvezni kellett volna minimum hogy mit követtél el.

Fordulj 30napon belül bírósághoz.

attila23 # 2010.12.06. 14:32

A kérdésem az lenne hogy a munkáltatóm felmondott a következő indokkal:A munkavállaló tevékenységével komolyabb probléma nem merült fel az előző évben,majd idén a munkához való hozzáálásával közvetlen munkahelyi vezetője nem volt megelégedve,így többszöri szóbeli figyelmeztetésben részesült.vele szemben a rendes felmondást alkalmaztam.

Ez az indoklás a valóságnak nem felel meg, nem reális ilyesmiről szó sem volt a cégnél,én különben 1év 2hónapja vagyok a kftnél határozatlan idejű munkaviszonyban.
A felmondási papírt most dec3.án kaptam meg postai úton, amin dec3.a napjától mondanak fel és január 02.én telik le a felmondási időm.
Azt szeretném kérdezni ez esetben mit tehetek???
Érdemes e esetleg jogi útra terelni az ügyet stb.

nandy # 2010.12.04. 18:21

hborbely:

A fiad jelenleg a keresőképtelensége okán felmondási védelem alatt áll, így a felmondás érvényesen nem közölhető vele!
Majd ha visszamegy dolgozni, akkor esetleg. De még akkor is meg kell indokolnia a munkáltatónak, hogy miért mond fel neki. Az pedig nem olyan egyszerű. A "nincs munka" az nem indok, mert ha a munkáltató a saját "hibájából" nem tudja foglalkoztatni a munkavállalót, akkor az állásidőre bért kell fizetnie.

Ha "munkakör megszűnése" az indok, az már járhatóbb út. Szóval ha megkapja a fiad a felmondássát, nézzétek meg a felmondás indoklását, és ha lehet, mutasságtok meg egy ügyvédnek is, hátha...

nandy # 2010.12.04. 18:18

Lezso: egyébként 30 napod lenne a bírósági per megindítására. De az általad leírtak alapján szabályosan jártak el, mert nem írsz csoportos létszámleépítésről.

végrehajtó1 # 2010.12.04. 15:13

hborbely

Amig nem szünt meg a mun kaviszonya addig nem passzívtáppénz.
Neki élő munkaviszonya van.Ha felmondanak akkor 1 hónap a felmondási idő.A járandóságot pedig ki kell fizetni mert ellenkező esetben ha bíróságra viszed később az ügyet meg fogják itélni.

Nem kell minden hülyeséget elhinni a munkáltatónak.

végrehajtó1 # 2010.12.04. 15:09

Lezso

Csak csoportos létszám leépítés esetén.

hborbely # 2010.12.04. 14:57

Rengeteg hozzászólás van,sajnos nincs időm mindet végigolvasni, hogy a saját problémánkra megoldást keressek.
Fiam 7 hónapja dolgozott egy kft-nél először havonta újították a munkaszerződését, szeptembertől viszont véglegesítették határozatlan idejű munkaszerződésre.A jelenlegi munkaszerződésben nem szerepel próbaidő. 11.29.-én hétfőtől betegállományba került,és még az nap leadta a táppénzes papírját. Ekkor közölték vele, hogy még azon a napon felmondanak neki azzal az indokkal, hogy nincs elég munka. Még nem kapta meg a felmondását, de fenyegetik,hogy nem fizetik ki a bérét, a táppénzt,és az erre az időre járó szabadságát.
A kérdésem az, hogy felmondási idő jár-e, és mit lehet tenni, ha tényleg nem fizetik ki azt, ami jár?

Hallottuk, hogy lehet 1 hónap passzív táppénzt igénybe venni, de ezt meg lehet-e tenni, ha most rendes táppénzzen van?

Köszönjük a választ.

Lezso # 2010.12.04. 08:00

Üdv Mindenkinek!
12 évet dolgoztam egy cégnél majd idén februárban jogfolytonosan átkerültem egy másikhoz.
Múlt héten pénteken hívtak és közölték velem hogy rendes felmondással megszüntetik a munkaviszonyomat.
Ami járt számomra a 3 hónap végkielégítés és minden egyéb ki lett fizetve.55 nap felmondási időm van de azt nem kell ledolgoznom és azt is kifizették.
Úgy hallottam hogy felmondás előtt 30 nappal értesíteni kellett volna engem a felmondási szándékukról.
Kérdésem az lenne hogy ez valóban így van ez, vagy csak bizonyos esetekben? És ha igen érdemes jogi lépéseket tennem vagy inkább hagyjam?
Ha lehetséges gyorsan kérném a választ hogy lépni tudjak ez ügyben mielőtt lejár a 15 nap amíg fellebbezhetek a felmondás miatt!
Köszönöm!

pazs # 2010.11.26. 08:50

A hír igaz, Mt. 91. § (1) d) pont.

Egzoticside # 2010.11.26. 08:13

Sziasztok!

Jogásztól hallottam, hogy lombikprogram (tehát még nem terhes) alatt nem lehet felmondani az alkalmazottnak?
Erre hol és melyik jogszabály hivatkozik?Tudja valaki?
Köszönöm!

csopke70 # 2010.11.24. 17:51

Tisztelt Kovács Béla Sándor Úr! Problémámmal Önhöz fordultam, nagyon várom válaszát.

pazs # 2010.11.18. 14:42

Igen.
Védett korban lévő: ugyanazok a lehetőségei, nyilván meg lehet indokolni, hogy miért őt küldik el, egyetlen kézzelfogható előnye a több végkielégítés.

CsHAndi # 2010.11.18. 14:33

ok, de az is rendes felmondás lehet maximum, nem pedig rendkívüli, ugye?
A védett korban lévőnek mik a lehetőségei? nincsenek sokan a cégnél ez is csak aolyan kitalált dolog, mert a bércsökkentésre megy ki a játék. Vettek fel ugyanis 3 embert aki közel áll az új polgármesterünkhöz, és a bérüket valahogyan elő kell ám teremteni.

pazs # 2010.11.18. 13:58

Önmagában ez nem lehet oka a felmondásnak, de ha az eredeti munkakör megszűnik (és helyette ajánlanak mást), akkor az például igen.

CsHAndi # 2010.11.18. 13:46

Kedves Fórumozók,

Mit lehet tenni, ha a munkáltató alacsonyabb pozícióba akarja tenni a munkavállalót , amely 35-40%-os bércsökkenéssel járna? Mit tehet a munkavállaló?
A sógoromnak rendkívüli felmondással akartak felmondani, de nem volt megalapozott, a közös megegyezés meghiúsult. Most jön ezzel, a bércsökkentéssel és alacsonyabb pozícióval.
A munkaszerződés módosításához mindkét fél beleegyezése szükséges. Mit tehetnek vele, ha nem együttműködő? Ugye ez sem lehet a rendkívüli felmondás alapja?
Az édesapámmal is ugyanez a helyzet, mármint ami a bércsökkentést és pozíció besorolást jelenti. Azzal a különbséggel, hogy ő 1951-ben született, már védett korban van.

RMakaay # 2010.11.18. 13:22

vacsi!

Köszi a hozzászólást! Hétfőn találkozunk az ügyvéddel, akit megkérdezünk, hogy milyen eséllyel és milyen folyamatokkal tudjuk ezt az ügyet lezárni.

nandy!

Rosszul gondolod, hogy nekem teljesen mindegy, hogy ti mit mondtok nekem. Volt már egy perem és ITT segített nekem az illető, aki még most is itt van. De úgy vagyok vele, hogy minél több helyről kapok azonos információt (csupán megerősítésért) azzal szerintem még senkit se bántok meg és nem is áll szándékomban. Amíg itt ketten azt mondták, hogy a bíróság, pontosabban a rendkívüli felmondás az felejtős szerintük, aznap két ügyvéddel beszéltem telefonon, ők meg azt mondták, hogy mehet a dolog.

RM

pazs # 2010.11.18. 12:46

Igazolatlan távollét miatti rendkívüli felmondás. Előtte persze tértis levélben megkérdezném, hogy miért nem dolgozik, mert simán lehet, hogy beteg, csak nem szólt.

vacsi # 2010.11.18. 12:46

RMakaay

Bocs, most találtam meg az eredeti beírásodat, ahhoz még kiegészítenék. Tapasztalatból, mert - mint írtam -, a férjem is hasonló cipőben jár! A beosztásai rendre hibásak, nem annyi munkanappal számolnak egy hónapban, amennyi ténylegesen van, a szabadnapjait átalakítják munkanappá, s arra csak egy szabadnapot adnak, a rendkívüli munkavégzésért járó túlórapénzt (50 %) nem fizetik ki, A pihenőnapjára szabadságot írnak ki, stb. Sajnos, ezek az okok valóban nem elégségesek a rendkívüli felmondásra, ezt mi már alaposan körbejártuk!
Rendkívüli munkavégzésért csak akkor fizet a Tesco, ha azt írásban rendelik el!
A Mt. szerint, ha 7 napon belül változtatják meg a beosztást, az semmis, az eredeti beosztás szerint kell menni dolgozni! Kivéve, természetesen, ha a rendkívüli munkát írásban elrendelik, de akkor ki is kell fizetni!

Jobbat nem tudok, mint az eredeti ötletem, de mi nem mennénk bele egy bírósági esetbe, csak ha elismerték a rendkívüli felmondást! Jobb a megegyezés!