passzív táppénz


vouge # 2008.12.01. 06:33

Sziasztok!

Lenne egy olyan kérdésem, hogy a passzív táppénzes papíral a kezemben, először a TB-hez vagy a volt munkáltatómhoz kell menni?
Az orvosom azt mondta hogy a volt munkáltatómnak nem kell semmilyen papírt kitölteni a passzív táppénzemhez, csupán csak le kell adnom a TB-nél.
De én ebben nem hiszek...szerintem kéne munkáltatói igazazolás? Vagy tévedek?

ravas # 2008.11.30. 17:07

Nem akarok tesztelgetni senkit, van több bajom is most annál hogy tesztelgessek, csak gondoltam, hogyha már tudom, mi hogy van a helyzetemben, akkor megosztom veled és a fórum éedeklődőivel. Bocs ha ez rosszul érintett.

nandy # 2008.11.28. 16:35

Áruld már el légyszíves, hogy most a könyvelődet teszteled, vagy minket???

ravas # 2008.11.28. 15:28

nandy:
sikerült kiderítenem a kérdésem egy részét. A könyvelőm szerint el tudok menni passzívra is azon a 3 bizonyos napon belül, arra viszont hogy melyikre, úgy gondolja mindegy.

nandy # 2008.11.28. 13:32

angit:

Az orvos kéthetente adja ki a táppénzes papírt, nem 28 naponta. Én legalábbis így tudom.

nandy # 2008.11.28. 13:31

ravas:
Passzív táppénz a biztosítási jogviszony megszánését követő 3 napon belül vehető igénybe.
De a te biztosítási jogviszonyod nem szűnik meg, hiszen ott a vállalkozásod.
Ezért írtam, hogy szerintem nem passzív (ami 45 nap), hanem aktív táppénzt fogsz kapni.
Amíg táppénzen vagy, addig nem kell kötelezően fizetni a járulékokat, utána viszont igen.

angit # 2008.11.28. 12:29

Sziasztok!
November 4-től passzív táppénzen, és már szeretném a volt munkáltatónak visszaküldeni a papírjaimat, de az orvosom még nem ad papírt, csak 28 nap után. Mi ilyenkor a teednő? Ennek így kell lennie?

ravas # 2008.11.28. 09:19

Alkalmazott voltam, de előtte főállású egyéni vállalkozó, ami nem lett viszzaadava, mert vannak bent tárgy eszközök. A gondom ott van, amit már válaszként is megkaptam hogy egyből a vállalkozói munkaviszony lép életbe vagy működik-e a passzív táppénzes dolog. Vagy esetemben teljesen mindegy, hogy rendes vagy passzív.

luck66 # 2008.11.27. 23:20

azt tudni kellene,hogy vállalkozóként vagy alkalmazottként dolgoztál a cégnél?


Pontos választ talán csak a jogvégzettek adhatnak,de az Ó véleményük is sokszor különbözik!

nandy # 2008.11.27. 21:01

Az lenne a kérdésem hogy igénybe vehetem-e a passzív táppénzt?

Azt, hogy mehetsz-e táppénzre, elsősorban az orvosnak kell eldöntenie, nem neked.

Ettől függetlenül érdekes kérdés, hiszen itt többes jogviszonyról van szó.
Mivel a munkaviszony megszűnt, ezért a továbbiakban csak egyéni vállalkozóként leszel biztosított, és - ami rosszabb - főállású egyéni vállalkozó leszel. Ami azt jelenti, hogy köteles vagy akkor is megfizetni a minimálbér (vagy annak duplája) után a járulékokat, ha nincs jövedelemkivét.

Nem 100-as, de szerintem nem passzív, hanem "rendes" táppénzre lennél jogosult, mint egyéni válallkozó. De ha biztosra akarsz menni, kérdezd meg az OEP-től.

ravas # 2008.11.27. 20:50

A mai napon felmondtak nekem. Holnap járt volna le a próbaidőm és stílusosan 2 órányi túlóra után közölték, hogy holnap már csak leszámolni menjek be. Az lenne a kérdésem hogy igénybe vehetem-e a passzív táppénzt? Tudom három napon belül igen, csak számomra itt jön egy csavar. Ki van váltva a vállalkozóim. A másik kérdésem az lenne hogy elég sok túlórám van, és ahogy észrevettem eddig a cég ezeket nem igazán szokta kifizetni. Ugye a próbaidő alatti túlórát is kötelesek lennének kifizetni? Mi a jogorvoslat arra az estre, ha ezt nem teszik meg. A gyors választ előre is köszönöm.

luck66 # 2008.11.18. 14:16

itt pontosan le van írva minden:
http://www.oep.hu/portal/page?…


Pontos választ talán csak a jogvégzettek adhatnak,de az Ó véleményük is sokszor különbözik!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.18. 14:01

Szívesen.
De az orvosi és TB-számfejtési kérdésekben nem vagyok kompetens.

kismanyi2 # 2008.11.18. 13:30

Kedves kbs,
köszi a korrekciót, mi a véleménye a több információval kapcsolatban. Mehetek passzív táppénzre? Mi alapján számolnák ki az összeget?
kismanyi2

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.18. 12:33

A próbidő alatt nem kell felmondani, bármelyik fél indoklás nélkül azonnali hatállyal megszüntetheti a jogviszonyt.

kismanyi2 # 2008.11.18. 12:27

A következő a történetem:
2007. gyed
2008. aug 31-ig gyes
2008. szept 1-től munkaviszony (jelenleg próbaidő)
2008. nov. 20-án szeretnék felmondani
2008. nov. 21-én passzív táppénzre "iratnám" magam dec. 31-ig
2009. jan. 1-jével új munkaviszonyom lesz.
Azaz egyéb okok miatt nov 20-tól dec. 31-ig nem szeretnék dolgozni. Megoldható ez így?
Mi lenne a táppénz alapja (összeg)?

yerma1 # 2008.11.09. 11:09

okilabokina!
(megintcsak vélemény)
ha a munkaviszony megszűnésétől számított 3 napon belül mész orvoshoz, akkor jár a passzív táppénz, 45 napnak arányosított része (bár nem tudom előtte hány nap munkaviszonyod volt)
de talán ez nem is érdekes, max 3-án el kellett volna menned orvoshoz, ha nem voltál (a felvetésből ezt vélelmezem), akkor nem jár

nandy # 2008.11.03. 16:58

István:

Teljesen mindegy, hogy a muknaviszony fennállása alatt, vagy azután mész el orvoshoz.
A határozott idejű mv. mindenképpen megszűnik, tehát azt követően mindenképpen passzív táppénzre leszel jogosult, melynek időtartama 45 nap.

passzív táppénz alatt jár-e 13. havi fizetés?

Miért járna? A passzív táppénz azt jelenti, hogy nincs mögötte bizt. jogviszony. Tehát a cégnél sem leszel állományban.

okilabokina # 2008.11.03. 08:57

Üdvözlök mindenkit!
Kérném ha valaki tud segitsen a passziv tápénz témában.
Aug.28-án helyezkedtem el egy cégnél határozott idejű szerzödéssel ami 2009.jan.29ig szolt volna.Oktober 31 ével megszüntette a cég a munkaviszonyomat.(probaidő alatt)Az lenne a kérdésem hogy igényelhetem e a passziv tápénzt és ha igen akkor mennyi idejig vagyok jogosult rá.Elöre is köszönöm segitségeteket. Tisztelettel. Anikó

yerma1 # 2008.10.30. 20:57

az utolsó munkanapodtól (jelen esetben 31.) számított 3 napon belül kell az orvosnál jelentkezned, onnan ketyeg a 45 nap
ez a passzív táppénz - legalábbis határozatlan idejű szerződésnél
hogy határozottnál hogy van, azt nem tudom
megint csak vélemény, de szerintem a passzív táppénz alatt már nem vagy a cégnél, tehát 13. havi sem jár

azért várj meg egy szakértői, jogszabályokkal alátámasztott válszt

Kovács_Béla_Sándor # 2008.10.30. 20:54

Mindegy. Nem.

István1987 # 2008.10.30. 19:08

Üdv!
A választ köszönöm! de valaki tudna valami biztosat mondani az előző kérdésemmel kapcsolatban?még azt is szeretném megkérdezni, hogy passzív táppénz alatt jár-e 13. havi fizetés?Ugyanis a 45 nap passzív táppénzbe beleesik az az időszak amikor a 13. havi fizetést adják!(dec 3)
István

monalisa1 # 2008.10.30. 15:17

Szerintem legkésőbb a leszámolás napján azaz 31-én. Az esetleges problémát az okozhatja, hogy te holnap délelett leszámolsz, ezzel szemben a háziorvosod csak délután rendel...

István1987 # 2008.10.30. 15:04

Üdvözlök Mindenkit!

A mai napon voltam utoljára dolgozni (okt.30), ugyanis okt.31-ig szól az egy éves határozott idejű szerződésem, amit nem hosszabbítanak meg! Holnap reggel 8-ra megyek be a céghez leszámolni!Szeretnék elmenni passzív táppénzre, ugyanis "beteg" leszek!Az lenne a kérdésem, hogy mikor menjek el az orvoshoz?Miután leszámoltam a cégnél, vagy még azelőtt, hogy megszünne a munkaviszonyom?
A választ előre is köszönöm!
István!

cleooo # 2008.03.20. 11:48

Tanácsot szeretnék kérni!
a munkáltatóm tegnap előtt (márc. 18.)felmondott nekem!mivel próbaidőn voltam,így „természetesen” nem indokolta.
azzal tisztában vagyok,hogy a passzív táppénz maximális időtartama 45 nap,csak azzal nem,hogy ez rám is vonatkozik-e!ugyanis én hivatalosan(bejelentve)csupán 2008.február 1-étől dolgozatam a cégnél.És azt hallottam,hogy ezt (45 nap) befolyásolhatja a bedolgozott napjaim száma is,ami az én esetemben 32 nap(a 2 szabival együtt).vagy ebbe beleszámítanak a hétvégék is??
Akkor nekem csak 32 nap passzív táppénz jár,vagy 45????
Köszönöm előre is!