passzív táppénz


Dödölle1 # 2011.03.17. 09:11

Igazad van, de a maximum azért egy meglehetősen kivételes eset; ez az eltérés nem sok embert érint.

kbs

Tegnapi hír:

Felére csökken a táppénz
2011. március 16. 17:42

Az államháztartási törvényhez beterjesztett javaslat értelmében a táppénz egy napra járó összege a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 200 százalékának harmincad részét nem haladhatja meg az eddigi 400 százalék helyett.

Konklúzió:Egyre több embert fog érinteni...

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.17. 08:52

Igazad van, de a maximum azért egy meglehetősen kivételes eset; ez az eltérés nem sok embert érint.

anett78 # 2011.03.17. 07:43

Köszönöm a gyors válaszokat....:)))

További szép napot mindenkinek!!!
Üdv:anett78

nandy # 2011.03.13. 15:13

kbs., tudom, hogy nem a szakmád... de az nem igaz, hogy a "passzív" táppénz mértéke ugyanannyi, mint a rendesé.

A rendes táppénz maximuma a minimálbér négyszerese lehet, míg passzív táppénz esetén csak másfélszerese.
Abban igazad van, hogy az alapot mindkét esetben ugyanúgy számolják, és a mértéke (50 v. 60%) is stimmel. :)

Dödölle1 # 2011.03.12. 09:49

anett78

A táppénz kiszámításának a módját az 1997. évi LXXXIII. törvény 48. § szabályozza.

Mértéke: A folyamatos biztosítási időtől függően 50, vagy 60%.

Időtartama maximum 30 nap.

Összegének felső korlátja a minimálbér 150%-a.

Teljeskörű felvilágosítással a volt munkáltató TB ügyintézője, vagy a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának dolgozói tudnak szolgálni.

Üdv. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.12. 07:11

Az összege ugyanannyi, mintha nem lenne passzív, és ugyanúgy jár hétvégére és munkaszüneti napra is. De ez nagyjából mindegy, mert 30 nap az 30 nap.

anett78 # 2011.03.11. 19:42

Tisztelt Szakértők!

Olyan kérdésem lenne,hogy én most passzív táppénzben fogok részesülni és szeretném kiszámolni,hogy egy napra mennyit kapok....?Milyen úton-módon tudom ezt kiszámolni és hétvégi napokra is jár a táppénz???Előre is köszönöm a választ....Fontos lenne!!!!Aki tud segítsen!!
Üdv...

nandy # 2011.03.06. 11:37

Passzív táppénz annak jár, aki a biztosítási jogviszony megszűnését követő 3 napon belül keresőképtelenné válik.

sharl # 2011.03.04. 14:38

Érdeklődni szeretnék a feleségem kültagja bt.-nek
a társaságiszerződésbe belevan irva hogy aktívan résztvehet a cég működésében,de a valóságban nem vesz részt benne. kérdezném jár-e neki passzív táppénz.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.26. 19:56

Én tudjam, miben egyeztetek meg? A passzív táppénz 30 napos idejét a munkaviszony megszűnésétől kell számítani, addig nyilván nem passzív az a táppénz.

Hena78 # 2011.02.26. 19:48

Akkor március 18-val megszűnik a munkaviszonyom, vagy onnantól kezdve ketyeg a 30 nap?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.26. 19:25

Közös megegyezéssel felmondani fából vaskarika.
A passzív táppénz ideje maximum 30 nap.

Hena78 # 2011.02.26. 18:44

Munkáltatóm közös megegyezéssel felmondott 2011.02.23-án 2011.03.18-i dátummal. Én másnaptól táppénzen vagyok. Kérdésem, hogy meddig lehetek táppénzen, illetve, hogy a munkaviszonyom így milyen dátummal szűnik meg?

nandy # 2011.02.25. 15:37

Jelentsd be írásban a panaszod az OEP-nél. Ők majd kötelezik a volt munkáltatódat.

og79 # 2011.02.25. 14:06

Passzív táppénzen voltam. Az OEP kérte, hogy az volt cégemmel töltessem ki a FOGLALKOZATÓI IGAZOLÁS-T. Én a volt cégemnek el küldtem a nyomtatványt, de ők nem hajlandóak azt kiadni. Kérdésem tehettek valamit hogy a nyomtatványt visszakapjam kitöltve, vagy van e valamilyen határidő amelyen belül ezt kötelesek kitöltve visszaadni?

Dödölle1 # 2011.02.10. 08:45

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

62. § (1) A terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj és a táppénz iránti kérelmet a biztosítottnak a Tbj. 4. § a) pontja szerinti foglalkoztatónál kell előterjeszteni.
(2) A terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj és a táppénz iránti kérelmet

  1. a kifizetőhellyel rendelkező munkáltató esetében a kifizetőhely,

b)

  1. egyéb esetben az egészségbiztosító

bírálja el és folyósítja.

Dödölle1 # 2011.02.09. 15:30

A. T. Kérdező nem írt pontos dátumokat, ezért csak általánosságban lehet válaszolni.

1.Ha a munkáltatónál társadalombiztosítási kifizetőhely működik, a biztosítottnak a pénzbeli ellátások iránti igényét - a biztosítás fennállása és a biztosítás megszűnése után is – a kifizetőhelyhez kell benyújtania. A "P" táppénzt a kifizetőhely köteles folyósítani!

Alátámaszja:

TÁJÉKOZTATÓ
a társadalombiztosítási
kifizetőhelyek részére

A Tájékoztatóban foglaltak alkalmazása 2006. május 1-jétől minden társadalombiztosítási kifizetőhely számára kötelező.

Budapest, 2006. április
Dr. Kiss József
Országos Egészségbiztosítási Pénztár
Főigazgató

6.4.2. Pénzbeli ellátások iránti igény benyújtása
Ha a munkáltatónál társadalombiztosítási kifizetőhely működik, a biztosítottnak a pénzbeli ellátások iránti igényét - a biztosítás fennállása és a biztosítás megszűnése után is – a kifizetőhelyhez kell benyújtania.

2.A keresőképtelenség első 15 munkanapjára a foglalkoztató köteles betegszabadságos bért fizetni azonban ez a kötelezettsége csak a munkaviszony végéig áll fenn.

Ha pl. a jogviszonya próbaidő alatt, 2011.02.07-én megszűnt és a 15 munkanapot eddig az időpontig nem tudta kimeríteni 2011.02.08-tól "P" táppénzre jogosult.

3. Egyebekben azonban a betegszabadságot nem lehet "időarányosítani" azért, mert a jogviszonya februárban megszűnt!!!

Amennyiben pl. 2011.01.10-től folyamatosan keresőképtelen Önt nem 2 munkanap, hanem 15 munkanap betegszabadság illeti meg!

4. Amennyiben a kifizetőhely nem a fentiek szerint járt el azt írásban, haladéktalanul jelezze a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási Szervénél!

andy64 # 2011.02.09. 08:52

Fejlemény történt, mégpedig nem igazán jó irányban, szerintük csak az első pár napot kell nekik fizetni, és az OEPnek a többit. Ha jól tudom minden év első 15 napja betegszabadság, és az hogy ennek lejárta után ők megszüntették a munkaviszonyomat attól még az nem válhat időarányossá visszamenőleg. Erre kérek szépen választ mihamarabb, mert lassan ki kell fizetniük szerintem mindent, hiszen azt a munkaviszony utolsó napján kellett volna már.

andy64 # 2011.02.08. 12:42

Érdekes dolog történt velem. November 09.-e óta dolgoztam egy új munkahelyen, decemberben lázas betegen is bejártam dolgozni. December végén azt mondta a főnököm, hogy most már a munka dandárját elvégeztem, menjek el orvoshoz, úgyis csak 2 napról van szó, hiszen a többin szabin vagyok. Majd január 3.-án mentem vissza dolgozni, de még nem gyógyultam meg, csak nem akartam - próbaidő alatt - hosszan betegállományban lenni, erre azt mondta a főnököm, hogy a munka most kevés, menjek csak el betegállományba, gyógyuljak meg, ne aggódjak, számítanak a munkámra, nem fognak kirúgni. Mint kiderült tüdőgyulladásom volt, már decemberben is, és ez vált krónikussá, hiszen nem feküdtem ki idejében, ráadásul 1 hete még influenzával is felülfertőződtem. Majd ma kézhez kaptam egy felmondást ami február 7.-ével kelt, tehát a próbaidő lejárta előtt 2 nappal. Szóban pedig közölték velem, hogy visszavesznek, ha meggyógyultam, és hogy innentől passzív táppénz, és az OEP fizeti. Kérdem én ha Ők kifizetőhely, akkor nem nekik kéne fizetni?

Mucus74 # 2011.01.18. 11:01

Kedves Nandy!

Köszi a választ, igen ezt én is így gondoltam, hogy először állás kellene utána a baba csak ha mégis fordítva sülne el, akkor milyen járadékot kapnék! (?)(Gyes, gyed stb.)

Más kérdés:
Anno kérdeztem a háziorvosomat a passzív táppénzről. Azt mondta, hogy az orvosnak mérlegelnie kell, hogy el tudja-e látni a munkáját vagy sem a munkavállaló és ettől függően veszi passzív táppénzre. Kérdeztem én, hogy milyen munkát látna el, hiszen kirúgták!! (?) Ez jó kérdés - mondta ő!

Szóval: a passzív táppénz adható vagy jár?
Ugyanis nekem elég komoly nézeteltérésem volt a háziorvossal és nem valószínű, hogy ezek után ha megyek hozzá felvesz táppénzre, ami ugye tudtommal még 30 nap.

Köszi a választ!

Dödölle1 # 2011.01.17. 11:35

Jeromos 2011.01.16. 18:42

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

48. § (1)
(2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.

(3) Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [46. § (7) bek.] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.

(4) Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben (irányadó időszakban) táppénzalapként meghatározott jövedelemmel nem rendelkezik, táppénzét - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével - a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a szerződés szerinti, ennek hiányában a tényleges jövedelem.

(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.

(6) A naptári év folyamán ismételten keresőképtelenné vált biztosított táppénzét a korábbi táppénzének az alapját képező kereset napi átlaga alapján kell megállapítani, ha

  1. a korábbi keresőképtelensége is az újabb keresőképtelensége első napját magában foglaló naptári évben kezdődött, és
  2. a korábbi táppénzét a (2)-(3) bekezdésben foglaltak alapján állapították meg.

(7) A táppénz alapjaként figyelembe vehető, a (2) bekezdésben meghatározott jövedelem naptári napi átlagának kiszámítására vonatkozó részletes szabályokat a Kormány állapítja meg.

(8) A táppénz összege folyamatos, legalább kétévi biztosítási idő esetében a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának hatvan százaléka, ennél rövidebb biztosítási idő esetében vagy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt ötven százaléka, azzal, hogy a táppénz egy napra járó összege nem haladhatja meg a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 400 százalékának, a biztosítási jogviszony megszűnését követően a minimálbér 150 százalékának harmincad részét.

nandy # 2011.01.16. 21:54

Az a jövedelmedtől függ, de max. a minimálbér 150%-a.

Jeromos # 2011.01.16. 17:42

Sziasztok!

Meg tudná valaki írni, hogy mennyi a passzív táppénz mértéke az idén? (A tavalyit sem tudom.)

Köszönöm előre is.

Dödölle1 # 2010.12.20. 08:51

Már többször, több fórumon kifejtettem, hogy a táppénz egy keresetpótló juttatás, azaz azt a célt szolgálja, hogy a keresőképtelen beteg munkabérének kiesését a törvényben meghatározott módon és mértékben pótolja.

Ha tehát a munkavállalónak nincs munkaviszonya, keresete nincs azaz nincs mit pótlni, ebből következően a "P" táppénz jogintézményének a fenntartása -különös tekintettel a jelentős számú visszaélésre, amelyben némi paraszolvencia ellenében a háziorvos is partner- is indokolatlan.

Az előbbi "A lent irtak alapján a táppénzt is meg lehetne szüntetni." megállapítást a fenti szakmai érvek (TB alapelvek) alapján vitatom, ugyanezt az álláspontot képviseli az OEP is a felügyeletét ellátó minisztérium felé....

Itt kívánom megjegyezni, hogy munkaviszony megszűnése esetén a létfenntartást nem a "P" táppénz, hanem a munkanélküli ellátás hivatott biztosítani.

Üdv. :)

végrehajtó1 # 2010.12.19. 19:34

A lent irtak alapján a táppénzt is meg lehetne szüntetni.