@az igazi kilroy
„Tehát magyarán: ha valaki az előző valorizációs szám alapján kapna/kapott volna 100 ezer Ft-ot, akkor most az új alapján 113.3 ezret kap?”
Ha arra akarsz kilyukadni, hogy 2024-ben vagy 2025-ben érdemes nyugdíjba vonulni, akkor viszont változik a számítási metódus, hiszen egészen addig fennáll a munkaviszonyod, amíg nem kéred a nyugdíjazásodat. Tehát a biztosítással eltöltött napok száma nőni fog. És mivel addig is keresel, a 16.§ (1) szerinti átlagkereset is nőni fog.
Azt is látni kell, hogy a valorizációs szorzó alapértelmezetten nyugdíjba vonulási tárgyévre 1., tárgyévet megelőző évre szintén 1.
Tehát az előző valorizációs számok alapján kapott 100.000 Ft nyugdíj úgy jött ki 2024-es nyugdíjba vonuláskor, hogy a 2024-es, valamint 2023-as átlagkeresete egyaránt 1-szeres szorzóval lett figyelembe véve.
Ha 2025-ben megy nyugdíjba úgy, hogy egy forinttal sem keres többet, egy perccel többet sem dolgozik ehhez képest (csak a repülőrajtos PMÁP-kamatokból él), akkor 2025-ben ugyebár nem keresett semmit, 2024-es keresete szintén 1-szeres szorzóval van figyelembe véve, míg minden korábbi jövedelme 13.3%-kal van felszorozva. Ez ugyebár együtt nem adja ki a 13,3%-os össznövekményt, de majdnem annyi.
És ugye az sem mindegy az összehasonlításnál, hogy az utolsó munkában töltött naptári éven belül mikor megy nyugdíjba az illető (január 31. vagy dec. 31.)
munka mellett nyugdíj
Köszönöm a választ.
(1) Tehát akkor ezzel a továbbdolgozásos információval nem kell zavarni, terhelni a "nyufig"-ot. Ez jó hír.
(2) Igen, tudom mit jelent a valorizációs szorzó. Amit ugye éppen a napokban emeltek meg 13.3%-al. Erre hoztam példákat is, hogy néhány évben ez mennyivel emeli meg a szorzót. Természetesen nem 13.3%-al, hanem a korábbi százalékos adat 13.3%-ával.
A kérdésem viszont az volt, hogy ez a 13.3% nettóban is ennyivel emeli a számított nyugdíjat? Tehát magyarán: ha valaki az előző valorizációs szám alapján kapna/kapott volna 100 ezer Ft-ot, akkor most az új alapján 113.3 ezret kap?
a valorizàció arról szól, hogy amikor nyugdíjba mèsz, milyen szorzóval veszik jelenèrtèkre a koràbbi jövedelmed (tehát a munkabérből nyugdíjra való egyszeri átváltási "árfolyamot" határozza meg)
Ezek alapjàn àllapítjàk meg a nyugdíjad.
A kèsőbbi valorizáció, illetve nyugdíj alatt keresett munkabér semmilyen hatással nem lesz a már megállapított nyugdíjadra, azt onnantól a kormányzati nyugdíjemelés mértéke fogja meghatározni.
- öregsègi nyugdíj melletti munkaviszomyt nem kell bejelenteni a nyufignak.
- a valorizàciós szorzókat minden èvre, egyszerre frissítve teszik közzé a 168/1997. kormànyrendelet teljes 2. mellèkletènek módosítàsàval.
Kérdéseim a szakértőkhöz
(1) A rendes öregségi nyugdíj melletti, nem közalkalmazotti munka ugye azt jelenti, hogy a paciens egyszerre kap nyugdíjat is, és fizetést is. A kérdés: ilyenkor ezt be kell jelenteni a nyugdíjintézetnél is (bármi is legyen most a hivatalos neve az intézetnek)? "Érdekli" ez a nyugdíjintézetet? (A munkahelynek nyilván be kell jelenteni, hiszen az ő adózásuk a munkavállaló után változik.) Változik valami attól, ha be van jelentve nekik? Mi történik, ha ez nincs bejelentve a nyugdíjintézetnek?
(2) Az ún. "valorizációs szorzót", ami a nyugdíjak kiszámításánál játszik szerepet, 2025-ben megemelték 13.3%-al. Gondolom, ez minden egyes beszámolt év szorzójára vonatkozik, tehát ha pl. egy év szorzója eddig 50% volt, az 56.65% lesz, a 2%-os szorzóból meg 2.266% lesz. A kérdés: ezt azt fogja eredményezni, hogy az ezzel számított nyugdíj magasabb lesz 13.3%-al? (Ez a kérdés azért nem triviális, mert a nyugdíjszámítás algoritmusa eléggé bonyolult, összetett, és nem biztos, hogy csak ennek az egy faktornak az emelése ugyanannyival emeli a végleges nyugdíjat.)
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02