Munkaviszony megszűntetése


nandy # 2009.11.21. 11:13

meridasisak:

Téged nem igazán ért anyagi hátrány, hiszen ha nem vagy mnypt. tag, akkor azt a 8%-ot a nyugdíjkasszába utalták volna.
Ettől függetlenül érdemes lenne adategyeztetést kérni, első körben a munkáltatótól írásban (mégis mire alapozva utalja a pénzedet mnypt-nak), aztán irány az APEH.

meridasisak # 2009.11.22. 06:39

Köszönöm szépen a válaszokat!

Az szeretném még megkérdezni, ha én most elmegyek táppénzre, akkor fel tudnak-e mondani nekem?

meridasisak # 2009.11.22. 07:08

plusz még azt szeretném megkérdezni, hogy a táppénz alatt kötelezhetnek e munkára. Értem ez alatt, hogy küldenek rajzot, és ahhoz csináljam meg a szabás tervet? Ha esetleg erre akarnak kötelezni, mit tehetek? Illetve, ha ilyenkor ezeket nem csinálom meg, ez elég-e a rendkívüli felmondáshoz?

nandy # 2009.11.22. 08:07

Táppénzre akkor tudsz elmenni, ha az orvosilag indokolt. Ráadásul az orvos a munkaköröd tudatában dönt a keresőképtelenségről.
Táppénz alatt rendes felmondással nem küldhet el a munkáltató. Táppénz alatt nincs munkavégzési kötelezettséged.

kalamalyka2 # 2009.11.22. 12:19

kalamalyka:

Ha van jogerős, a tartásdíj kötelezettséget megállapító határozat a kezedben, akkor érdemes lenne felkeresni vele az OEP-et, Nyufig-ot.

kalamalyka2 # 2009.11.22. 12:25

kalamalyka:

Ha van jogerős, a tartásdíj kötelezettséget megállapító határozat a kezedben, akkor érdemes lenne felkeresni vele az OEP-et, Nyufig-ot.

  • van, de nem szól letiltásról, hanem havi fix összegű gyt megfizetésének kötelezettségéről.

Így is automatkusan utalni fogják amenyiben valamelyiktől kapja? Nem csak a bíróság megkeresésére??
nem sokat tudsz tenni, mint végrehajtást indítasz ellene (végrehajtón keresztül), hátha van vagyona

van. ház, autó, haszongépjárművek, motor stb.......

DE nagyon valószín, hogy rendszeres havi juttatásban is részesül, csak nem akarja elrulni...

Köszönöm az eddigieket is...

kalamalyka2 # 2009.11.22. 12:26

kihagy a billentyűzetem betűket pls :)

meridasisak # 2009.11.22. 12:37

köszönöm a segítséget:)

Beatrix978 # 2009.11.22. 22:40

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni mindenkitől az alábbi problémámmal kapcsolatban.

Határozatlan idejű munkaszerződéssel, főállású munkaviszonyban dolgoztam a mostani cégemnél, ahol a pénteki napon felmondtak nekem.

Sajnos nem a munkabérem teljes összegével voltam bejelentve, így a fizetésem egy részét „zsebbe“ kaptam.

A cégvezető szerette volna, ha a munkaviszonyomat közös megegyezéssel szűntetjük meg, amit amikor nem akartam elfogadni, megzsarolt, hogy csak abban az esetben fizeti ki a munkabéremet a mi általunk megállapodott összeg alapján, ha ezt aláírom, ellenkező eseten csupán a bejelentett munkabér alapján történhet meg az elszámolásunk.

Amikor jeleztem felé, hogy ezt nem tartom elfogadhatónak, elfogadta a rendes felmondást, de a kilépő papírjaimat és a pénzügyi elszámolást a holnapi napra ígérte csupán számomra.

A tegnapi napon tudomásomra jutott, hogy bár a pénteki nappal kelt felmondólevelembe indokásként a munkakör megszűnését és a munkáltató gazdasági helyzetének megszűnését jelölte meg, a múlt hét hétfő óta hirdeti a pozíciómat, így egyértelmű hogy be kívánja ismételten tölteni.

Kérek mindenkit, hogy adjatok ötleteket, milyen módon tudnám megvédeni az érdekeimet. Szeretném, ha korrekt módon és tisztességesen tudnánk elszámolni egymással pénzügyileg.

Szeretném azt is tudni, hogy helytálló-e azon ismeretem, hogy ha a munkakör megszűnése az indok a rendes felmondásnál, van-e egy bizonyos idő, amin belül nem töltheti be ismételten a munkáltató a munkakör,

Előre is köszönöm a válaszokat.
Beatrix

Kittóca # 2009.11.23. 10:45

Tisztelt Válaszadó!

Én az ügyben szeretnék érdeklődni, hogy létezik-e olyan, hogy nyugdíj előtti védettség. Arról van szó, hogy egy ismerősömnek úgy 8 éve van a nyugdíjig, és most leépítik a céget, ahol dolgozik. Kell-e attól tartania, hogy őt is elbocsátják?

Válaszát előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.11.23. 11:20

Kell.

barackfa # 2009.11.23. 12:26

Tisztelt Szakértő!

Állásidő fizetéséhez elegendő e, ha a cégvezető által aláírt dokumentumom van arról, hogy a cég "előreláthatólag" meg fog szűnni, mert "gazdasági tevékenységet nem folytat". Ezeket egy rendes felmondásnál is kedvezőtlenebb közös megegyezéses ajánlatba írta bele. De leírta.

Köszönettel:
B.

barackfa # 2009.11.23. 13:17

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Van e mód arra (kapacitása Önnek elsősorban), hogy én Önt az ügyemmel megbízzam? Ha igen, amit remélek, hogyan, hol tudom elérni ezen a fórumon kívül?

Köszönettel:
Barackfa

barackfa # 2009.11.23. 13:20

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Szeretném Önt munkajogi problémakörben ügyemmel közvetlenül megbízni. Kérem jelezze itt a fórumon, ez lehetséges e most, ha igen, amit remélek, ezen kívül milyen csatornákon tudom Önt elérni?

Köszönettel:
Barackfa

Kittóca # 2009.11.23. 13:50

Tisztelt Válaszadó!

Akkor az általam felhozott problémára, miszerint valakit csak pár év választ el a nyugdíjtól ez nem lehet indok arra, hogy ne küldjék el a munkahelyéről? Esetleg mivel lehet megoldani, hogy az illető mégis maradhasson?

Válaszát köszönöm!

Kittóca # 2009.11.23. 13:50

Tisztelt Válaszadó!

Akkor az általam felhozott problémára, miszerint valakit csak pár év választ el a nyugdíjtól ez nem lehet indok arra, hogy ne küldjék el a munkahelyéről? Esetleg mivel lehet megoldani, hogy az illető mégis maradhasson?

Válaszát köszönöm!

Kittóca # 2009.11.23. 14:14

Tisztelt Válaszadó!

Akkor az általam felhozott problémára, miszerint valakit csak pár év választ el a nyugdíjtól ez nem lehet indok arra, hogy ne küldjék el a munkahelyéről? Esetleg mivel lehet megoldani, hogy az illető mégis maradhasson?

Válaszát köszönöm!

nandy # 2009.11.23. 14:35

Ilyen védelem nem létezik.
Annyit ír az Mt., hogy ha legfeljebb 5 éve van a nyugdíjazásig, akkor +3 havi végkielégítésre jogosult.

Dödölle1 # 2009.11.23. 14:59

1992. évi XXII. törvény
a Munka Törvénykönyvéről

A rendes felmondás

89. § (1) A határozatlan idejű munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató felmondással megszüntetheti, ettől érvényesen eltérni nem lehet.

(2) A munkáltató - a (6) bekezdésben foglalt kivétellel - köteles felmondását megindokolni. Az indokolásból a felmondás okának világosan ki kell tűnnie. Vita esetén a felmondás indokának valóságát és okszerűségét a munkáltatónak kell bizonyítania.

(3) A felmondás indoka csak a munkavállaló képességeivel, a munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, illetve a munkáltató működésével összefüggő ok lehet.

(4) A munkáltató személyében bekövetkező jogutódlás önmagában nem szolgálhat a határozatlan idejű munkaviszony rendes felmondással történő megszüntetésének indokául.

(5) A munkavállaló munkavégzésére vagy magatartására hivatkozással történő munkáltatói felmondás előtt lehetőséget kell adni a vele szemben felhozott kifogások elleni védekezésre, kivéve, ha az eset összes körülményeiből következően ez a munkáltatótól nem várható el.

(6) A munkáltató a rendes felmondását nem köteles indokolni, ha a munkavállaló a 87/A. § (1) bekezdésének a)-g) pontjai értelmében nyugdíjasnak minősül.

(7) A munkáltató a munkavállaló munkaviszonyát rendes felmondással - kivéve, ha egyébként nyugellátásban részesül [87/A. § (1) bekezdés b)-h) pont] - a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt éven belül a 87/A. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott életkor eléréséig csak különösen indokolt esetben szüntetheti meg.
(8) A (7) bekezdésben foglaltakat megfelelően alkalmazni kell rehabilitációs járadékban részesülő, nem keresőképtelen munkavállaló munkaviszonyának rendes felmondással történő megszüntetésére is. E rendelkezés alkalmazása szempontjából különösen indokolt esetnek kell tekinteni a 91. §-ban meghatározott indok fennállását is.

Üdv. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2009.11.23. 17:24

Állásidő fizetéséhez elegendő e, ha a cégvezető által aláírt dokumentumom van arról, hogy a cég „előreláthatólag“ meg fog szűnni, mert „gazdasági tevékenységet nem folytat“.
Elegendő lehet, de nem az igazi. Az igazi egy "a munkavégzési kötelezettség alól határozatlan időre felmentem" szövegű, cégszerűen aláírt nyilatkozat lenne.

OFF
Sanos, nem vállalhatok ügyket, lévén ügyvédejlölt.
ON

eandrea # 2009.11.24. 13:28

Tisztelt szakértők!
November 10.-én orvosi alkalmatlanság miatt felmondtak munkahelyemen.Mai napon kaptam kézhez a bérelszámolási papíromat amit megdöbbenve néztem. Megállapodás alapján jár nekem 2 hónap végkielégítés,szabadságomat is megváltottam és felmondási időre járó bért is megkaptam.
Közben volt egy olyan dolog, hogy másfél hónap elmaradott táppénzem nem volt kifizetve, ezt is hozzácsatolták a járandóságomhoz. Az lenne a kérdésem,hogy jogszerű-e az hogy a táppénzemből is vontak adót,vagy reklamálhatok-e emiatt.
Köszönöm a választ.

Dödölle1 # 2009.11.24. 14:26

"jogszerű-e az hogy a táppénzemből is vontak adót"

Igen a táppénz adóköteles ellátás, azaz abból a hatályos adójogszabályoknak megfelelően (adósáv, mérték, kedvezmények stb. figyelembevételével) adóelőleget kell vonni.

Természetesen más lehet az adóelőleg összege, ha egész hónapban táppénzen vagy és egy alacsony összegű táppénzt kapsz és más, ha azt késve a munkabéredhez, valamint egyéb járandóságaidhoz "hozzácsapva" adják ki.

Üdv. :)

banyatanya # 2009.11.26. 12:46

Tisztelt Szakértők!

A következőkben kérném segítségüket. Férjemnek megszűnt a munkahelye szept.15-én. Október 15-ig felmondási idejét töltötte, majd utána 1 hónapig passzív táppénzen volt. Meg tudná írni valaki, hogy mennyi a táppénz összege pontosan, ha az alapfizetése 623.400,- Ft volt?
Köszönöm

nandy # 2009.11.26. 13:08

A passzív táppénz alapja max. a minimálbér 150%-a lehet, azaz a 107.250,-Ft 60% ill. 50%-a. És abból még vonnak szja-t is.

barackfa # 2009.11.26. 13:31

Off:
Tisztelt KBS!

"Sajnos, nem vállalhatok ügyet.."

Ezt nagyon sajnálom.

On:
Tisztelt Szakértők!

Esélyegyenlőségi Bíróság (?) pontos nevet nem tudok, szerintetek hasznos lehet, ha hónapok óta "jelzem", hogy vissza szeretnék menni dolgozni, de vagy nem reagál senki, vagy hazudnak? Írásos kijelentést,cég felszámolásával kapcsolatban, mely azóta valótlanná vált, hogyan tudok megtámadni? Kárigényt hol tudok jobban érvényesíteni, munkaügyin vagy esélyegyenlőségin? Bizonyítani tudom, hogy a gyermek miatt szívóznak velem már fél éve és vezető beosztásban dolgoztam.
Ügyvéddel beszéltem, szerinte hagyjam (!) mert évekig fogok pereskedni, inkább fogadjam el a cég által felajánlott rendes felmondás feltételeinek megfelelő közös megegyezést. Ezzel én nem értek egyet, valamint ha több évig pereskedem az nem csak nekem rossz, sőt, lehet a végén még jó is.(?)

Köszönöm a választ.
B.