Munkaviszony megszűntetése


kvri # 2009.11.17. 18:16

Tisztelt szakértők!

Az lenne a kérdésem, hogy határozott idejű munkaviszony esetén a munkáltató, ill. a munkavállaló részéről kötelező-e bármilyen írásos nyilatkozat megtétele arról, hogy a szerződés lejártával a munkaviszony befejeződik? Én úgy tudom, hogy ez csak a munkáltató részéről kötelező, viszont azt nem, hogy mennyi idővel a szerződés lejárta előtt kell írásba adnia.

Válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.11.17. 19:22

Nem kell.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.11.17. 19:23

Nem ajánlottak közös megegyezést, csipesz?

csipesz # 2009.11.18. 04:22

De igen ajánlottak közös megegyezést, de nem tudom mivel én nem vállalom azt amit aláírtam akkor is jár a végkielégítés? Erről még csak a közvetlen főnökömmel beszéltem, mert mielőtt kitesznek még be kell tanítanom az új embereket. Köszi a választ!!!

gévike # 2009.11.18. 07:26

Szia Nandy!
Lenne még kérdésem. 30 napos tp után visszamegyek dolgozni, van 30 napos felmondási védelmem, mivel 4 év 3 hónap munkaviszonyom van a cégnél 35 nap felmondási idő, 1 hónap végkielégítés, + 3 hónap, mivel 5 éven belül vagyok. Ez azt jelenti, hogy ha hagyom magam rendes felmondássak elküldeni 6 havi béremet kell kifizetnie?? vagy a 30 napos felmondási védelem lehet a felmondási idő? Bocs ha ostobát kérdeztem.:))

gévike # 2009.11.18. 07:31

Még egy: a tp első 15 napja betegszabadság, ezzel együtt 30 nap? csak azért kérdem, mert a 15 nap munkanapra, a tp pedig naptári napra vonatkozik. Most akkor meddig kell tp-én maradnom ahhoz hogy meglegyen a 30 napos felmondási védelem?

nandy # 2009.11.18. 11:53

A felmondási idő csak a felmondási védelem után kezdődhet el, nem lehet védelem alatt felmondási időt letölteni.

A betegség miatti keresőképtelenségbe beleszámít a betegszabadság is, hiszen az idő alatt már keresőképtelen vagy. Egyszerűen fogalmazva: ha 30 napot meghaladó időtartamban vagy beteg, akkor 30 nap a védelmi idő.

nandy # 2009.11.18. 11:53

.

nandy # 2009.11.18. 11:53

.

nandy # 2009.11.18. 11:56

Eltűnt, amit írtam.

A felmondási idő csak a felmondási védelem után kezdődhet el.

Ha legalább egybefüggően 31 napig beteg vagy, akkor már 30 nap a felmondási idő. Nem érdekes, hogy ezalatt betegszabit, vagy táppénzt, vagy mindkettőt kapsz.

gévike # 2009.11.18. 13:07
Köszi! ebben nem voltam egészen biztos nem e kétértelmű. Amit még kérdeztem elötte, hogy a felmondási idő 35 nap (4 év 3 hó munkaviszony ),1 hó végkielégítés, +3 hó mivel 5 éven belül vagyok.Ez azt jelenti, hogy ha hagyom magam rendes felmondással elküldeni 6 havi béremet kell kifizetnie?
  • már ha a felmondási védelem alatt sem akar foglalkoztatni, mert esetleg vesz fel valakit a helyemre-- Bocs ha ostobát kérdeztem.:))
nandy # 2009.11.18. 13:49

Igen, kicsivel több, mint 6 havi bér jár. Feltéve, hogy szabadságod nem maradt bent, mert ha igen, azt is ki kell fizetnie.
A felmondási idő felére köteles felmenteni a munkavégzés alól, mégpedig abban az időpontban, amikor te kéred. A másik felét elvileg le kell dolgozni, mint ahogy a védelmi időszakot is.

Arra figyelj, hogy ha azt mondja, nem kell dolgoznod, akkor adja írásba is, ehhez ragaszkodj. Mert ha szóban közli, te pedig nem mész dolgozni, másnap rendkívüli felmondással is elküldhet, akkor nem jár semmi (csak a szabadság).

milumil # 2009.11.18. 15:09

sziasztok.
remélem tud nekem valaki segíteni?
Arra lennék kíváncsi ha egy cég felszámolás alatt áll,akkor a munkáltatónak az őt megillető járandóságokat ki fizeti ki?a felszámoló cég közvetlenül?vagy a munkáltatónak utalják és ő kiutalja a munkavállalónak?És kb.a felszámolás előtt mikor várható a pénz? köszi (lehet hogy lesz még kérdésem:)

pazs # 2009.11.18. 15:30

Elvileg ez úgy működik, hogy a felszámolás kezdete után a felszámoló működik kb. ügyvezetőként, tehát a felszámolás alatt lévő cég vagyonával ő gazdálkodik és intézi a kifizetéseket. Ha a munkaviszonyod még fennáll, akkor nem is kéne észrevenned a különbséget pénzileg (mármint hogy ugyanúgy, ugyanakkor utalják a fizetésedet). Ha valami nem stimmel, a felszámolót kell keresni.
Az utolsó kérdésedet nem értem, mire gondolsz? még nem indult meg a felszámolás? milyen pénz?

gévike # 2009.11.18. 15:38

Köszi, hogy felhívtad a figyelmemet arra hogy minden írásban legyen, nagyon oda fogok figyelni
Üdv. :))

milumil # 2009.11.18. 15:52

ja bocsi,azt elfelejtettem mondani hogy én gyeden vagyok(EP-től kapom)2007 július óta táppénzen.2008 január óta pedig gyeden.Múlt héten kaptam egy levelet xy felszámoló cégtől,hogy a munkáltatóm cége felszámolás alatt áll 2009 ápr.óta és a felszámolás befejezése 2010 ápr.És hogy a felszámolás elött én megkapok minden járandóságot(amit a felszámoló megigényel)ami megillet( szabadságra járó bér,végkielégítés stb) És azt szeretném tudni hogy kb.mikor kapom meg ezeket a pénzeket?remélem így érthető...

Kovács_Béla_Sándor # 2009.11.18. 18:20

a felszámolás befejezése 2010 ápr.
Várható befejezése... Akkor fogod megkapni a munkaviszony megszűnésekor járó járandóságokat, ha a munkaviszony megszűnik. Vagyis a munkáltató törlésekor. Majd.

csipesz # 2009.11.18. 18:56

Szia
Látom már gép közelben vagy. Kicsit lejeb írtam, hogy közös megegyezéssel bontaná fel a cég a munkaviszonyomat. Februárban lenne 16 év munkaviszonyom. A kérdésem az, hogy jár-e végkielégítés és mennyi vagy egyáltalán mi az ami hivatalosan nekem jár. Mint már alább írtam 3 műszakot vállaltam a szerződésben, amit most családi okok miatt nem tudok vállalni. Válaszodat előre is köszönöm. Üdv Izabella

kvri # 2009.11.18. 19:31

Köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.11.18. 21:06

Csipesz, a közös megegyezésben sem végkielégítés, sem felmondási idő nem jár - de meg lehet benne egyezni. (A bent maradt szabadságokat m indenképpen meg kell váltani.)
Hogy mit tudsz kialkudni, az attól függ, hogy a munkáltató hogyan ítéli meg a helyzetet, és mennyire méltányos. Meg kell mondjam, én nem látom jónaka pozíciódat. A munkarend általában nem része a munkaszerződésnek, azt a munkáltató egyoldalúan tudja módosítani. Vagyis nem őt nyomja a rendes felmondás kényszere, hanem téged, ha nem tetszik az új munkarend.
Márpedig ha a munkaválalló mondd fel, akkor nincs végkielégítés, és a felmondási idő letöltéséhez is ragaszkodhat a munkáltató.

csipesz # 2009.11.19. 04:14

Köszönöm szépen a válaszod, hát sajnos ez van.

Pallerin20 # 2009.11.19. 07:53

Tisztelt Jogászok,

Munkaviszonyomat felmondással szűntettem meg két hete. A munkaadóm nem akarja kiadni a papírjaimat, egy tartozásra hivatkozva. A tartozás véleményem szerint nem jogos, viszont neki felém szintén van egy tartozása elmaradt munkabér címén. A kettő viszonylag kiegyenlíti egymást, de én nem tartom jogosnak az ő tartozását. Nem szívesen adnék a javára igazat, csakhogy megkaphassam a papírjaimat. Kérném segítségüket.

Előre is köszönettel:
Gyöngyösi Pál

nandy # 2009.11.19. 08:33

Jó lenne tudni, hogy rendes vagy rendkívüli felmondásról van szó, esetleg próbaidő alatt azonnali hatállyal?
Rendes felmondás esetén a munkaviszony a felmondási idő leteltével szűnik meg, azon a napon kell kiadni a papírokat, járandóságot. Ha a munkavállaló mond fel, köteles ledolgozni a felmondási időt, hacsak a munkáltató írásban fel nem menti ezalól. Ha felment, akkor a munkaviszony a felmentés napján szűnik meg.

Ha a munkáltatónak kártérítési követelése van, akkor annak jogosságát neki kell bizonyítania, nem megy csak úgy "bemondásra".

Pallerin20 # 2009.11.19. 09:18

Kedves Nandy,

A szerződés nem tartalmaz felmondási időt, ezért nem tudom, hogy rendes vagy rendkívüli felmondásról van-e szó?
Az egész munkaviszony kb. fél évig tartott, de ő az utolsó hónapban(október) jelentett csak be. A felmondás ebben a hónapban történt meg. A hónap elején beteget jelentettem, majd a hónap végén jeleztem, hogy nem kívánok nála tovább dolgozni. Érvelésként még az is szóba jött, hogy ő utánam fölöslegesen fizette meg a TB-t, de szerintem a TB-t csak a ledolgozott napok után kellene megfizetnie.

Köszönettel:
Pali

pazs # 2009.11.19. 11:40

A "szóban bejelentem, hogy nem kívánok tovább dolgozni" nem felmondás, mert azt írásban kell beadni. Ennek ellenére, ha felek úgy viselkednek, mintha munkavállalói rendes felmondásról lenne szó, akkor nem baj, hogy nincs írásban. A Te helyzeted azonban más: a hozzájárulásod nélkül nem lehet levonni a neked járó juttatásokból és a papírok visszatartása is teljesen jogellenes. Ezért bírósághoz fordulhatsz, de ott az lesz az első kérdés, hogy mikor és milyen módon szűnt meg a munkaviszonyod, amihez pedig kellene az írásbeli felmondás.