Rokkantsági nyugdíj kontra rehabilitációs járadék


öregszaki # 2015.07.22. 17:34

Tisztelt Jogi Fórum,

A következő kérdéssel fordulok Önökhöz:

Gyermekkorom óta légzőszervi beteg vagyok.
Ez a betegség 2007-ben egy téves diagnózis, és az ezutáni hiányos kezelés miatt majdnem az életembe került.
Akkor voltam 40 éves.

Fél év folyamatos kezelés után a kezelőorvosom, és az osztályvezető főorvos azt javasolták ( írásban is), hogy kérjem a rokkantositásom.

Ugyanis egy olyan tüdőbetegségem lett, ami lassan a légzőkapacitás csökkenésével párhuzamosan a többi szervem leépüléshez vezet melynek vége a szokásos...

Ma már a tüdőkapacitásom segítéséhez szükség van folyamatos oxigénpótlásra és 13 féle gyógyszer szedésére.

2007-ben 50 %-os egészségkárosodást állapítottak meg.
2008-tól egy pár évig még tudtam 4 órában dolgozni, így nem haltam éhen.

2015. áprilisában újra jelentkeznem kellett felülvizsgálatra.

Itt már többen leírták, így csak röviden: az orvosi bizottság: 1 fő.
Vizsgálat semmi. Csak az orvos hátát láttam, még köszönni sem köszönt.
A cca.: 200 oldalas papírkötegből kihúzott 2 lapot, és azokkal kapcsolatban érdeklődött.
A mai napig sem kaptam semmilyen hivatalos papírt.

Folyamatosan szoftverhibára hivatkoznak.
Ma én mentem be, hogy megtudjam mire számíthatok.

Ugyanis nem akarok éhen halni, de be szeretném a törvényeket is tartani.

Az eredmény: B2, 54 %-os egészségi állapot, intézményileg nem rehabilitálható.

Ez alapján azt hiszem 41 000 forint körüli ellátást kapok maximum.
Viszont semmiféle munkát sem végezhetek.
Mivel folyamatosak a rosszulléteim és ilyenkor a szobámban található oxigén segítségével és egy speciális inhaláló használatával cca.: 1-1,5 óra után helyre jövök. Így itthonról "dolgoztam" mint fordító.Bejelentve, hivatalosan.

Tehát igaz-e az, hogy a fenti B2 kategória és 54 %-os egészségi állapotnál a rokkantsági ellátás maximum 41 500 forint/hó?
Igaz-e az, hogy ez az időszak nem számít szolgálati időnek?
Mi az igaz abból, hogy még csekély, mondjuk havi 20-30 ezer forintot sem kereshetek, ha négy órában foglalkoztatnak?

Mert ha mindez igaz akkor engem (nem szeretem a nagy szavakat) de halálra ítéltek!

Gagga # 2015.07.22. 11:01

Valami halvány reménysugár..............?

http://www.sonline.hu/…g-ele-621356

beziske # 2015.07.21. 02:45

Jó reggelt!Tegnap voltunk a férjemmel felülvizsgálaton.Az orvos úgy vizsgálta meg,hogy szinte alig nem megfelelő alapossággal,és ha jajgatott azt mondta,hogy félbe hagyom a vizsgálatot.Majd elküldte a férjem a szoc ill rehab osztályra.Már fel vagyunk rá készülve,hogy sajnos fel kel lebbeznünk!Félünk.Autoimmun beteg a férjem,zöld hályogja van,az összes ízülete állandóan fáj.

Campec_Dolores # 2015.07.18. 16:52

Kedves BJúlia!

Rokkantásgi járadékot kapok, most február óta. 30 éves vagyok. Asperger diagnózissal.
Kérdésem, szeretnék elmenni dolgozni 4-6 órában és azt szeretném tudni, hogy akkor elvehetik a járadékomat?
Másik: Ha úgy állapítják meg majd, hogy javul az állapotom, akkor megszüntethetik a járadékomat?

Válaszát előre is köszönöm!

MajorDomus # 2015.07.17. 21:41

Nem törvény, csak jogszabály!
Kormányrendelet formájában jelenik meg.

A szeptember 1 stimmel.

tiszavirág69 # 2015.07.17. 16:03

Az eredetit nem találom, de a fb-on olvastam a szept.1-et

ma-ma # 2015.07.17. 14:56

Köszönöm, hogy válaszoltatok!
De a Szakértő asszony a másik fórumon az írta nem biztos. Meg kell várni aug. 1-ét. És hol van leírva, hogy szeptember 1-étől lesz így mert sehol nem olvastam.


Hetek óta próbálok ide írni vajon megjelenik?

tiszavirág69 # 2015.07.17. 14:43

....persze csak akkor, ha a kormány rábólint !

tiszavirág69 # 2015.07.17. 13:41

Ma-ma !!!
Ez nem törvény lesz csak rendelet, utasítás vagy mi a neve.
NEM LESZ RÓLA SZAVAZÁS !!!
szeptember 1-től lép életbe.

ma-ma # 2015.07.17. 12:32

Akkor ez a véglegeseknek csak előterjesztés. Őszig vagy tovább is várhatunk az eredményre!


Hetek óta próbálok ide írni vajon megjelenik?

MajorDomus # 2015.07.16. 21:50
  • még - mai hír.

Nincs kapacitás, vagy a kudarc beismerése

MajorDomus # 2015.07.16. 21:48
anonym2 # 2015.07.16. 13:01

Kedves B.Júlia! Mégcsak most tudtam a gép elé ülni, és megköszönni a gyors válaszát. A kórházi igazolást tegnap le is adtam a megadott címre. Mindig bele szoktam olvasgatni a férjem miatt. Neki 2013-ban kellett volna felülvizsgálatra menni és most 2015 van. Jobbulást, és mihamarabbi visszatérést kívánok Önnek. A jó tanácsai és a hozzáértése, segítőkészsége nélkül sokan elvesznénk ebben a jogszabályokkal teli világban. És az ember amikor ilyen tortúra előtt, után vagy éppen benne van, gondolkodni sem tud "normálisan". Számítunk Önre az elkövetkezendő időben is. Mégegyszer jó egészséget kívánok.

beteg62 # 2015.07.16. 08:05

Most nem tudom ennek örülnünk kell vagy sem igazából.
http://www.hir24.hu/…vizsgalatat/
Nekem 1 éve csúszik a felül vizsgálatom. Nem hívtak még. 53 éves vagyok. 52 % Eg. károsodással.
Ez van régi határozaton rajta: Jelenlegi vagy az egészségkárosodást megelőző munkakörében.illetve képzettségének megfelelő más munkakőrben való foglalkoztatása rehabilitáció nélkül nem alkalmas, azonban komplex rehabilitációja nem javasolt.
Kedves szakértő asszony véleményét is várom. Köszönöm!

Lacaca # 2015.07.15. 16:27

Tisztelt Szakértőnő
Szeretném megkérdezni, hogy milyen számítások alapján várhatom a korhatár előtti nyugdíjam megállapítását rokkantsági ellátás után.
1955.10.01.-én született férfi vagyok, 2008.10.01-től átmeneti járadékon voltam 2011.12.31.-ig, majd 2012.01.01.-től rokkantsági ellátásban részesülök változatlan összeggel, amire kaptam az évi nyugdíjemelést is. Ez az ellátás 2015.10.01.-ig jár részemre.
2015.10.01.-től igényelhetem a korhatár előtti ellátást, mivel 4 év korkedvezményre jogosító kedvezményt szereztem. Így a rám irányadó 64 éves korhatár 60 év lett.
Szeretném megkérdezni, hogy csak a 2008 előtti idővel, és jövedelemmel számolnak-e, vagy a 2008 utáni, számomra kedvezőtlenebb rokkantság utáni ellátás összegével is. Ez esetben természetesen rontana a korábbi átlagjövedelmemen jelentős mértékben. Amennyiben a 2008 utánival is számolnak, az évek után járó szorzó emelkedik-e a 2008 utáni 7 évvel növelt mértékben.
Tisztelettel köszönöm válaszát.

BJúlia # 2015.07.14. 19:19

102.sz.Magyar Közlöny (2015.07.14.)
2015.évi CXXXIII.tv. módosította 2011.évi CXCI.tv.(Mmtv)

szakmai honlapomon itt 4) pont végén lehet jognyilatkozatom tiszteletben tartása mellett:
http://www.versenykepesseg.eu/index.php?…

BJúlia # 2015.07.14. 19:15

pinyman,
Kérni mindent lehet bármikor, megvált.munkakép.személyek ellátásait is, tbc esetén is, a bizottság véleménye döntő, ő állapítja meg az egészségi állapot mértékét, a rehabiluitálhatóságot, annak irányát,... amely alapján a határozat születik, ha fenn állnak nem csak orvosi, hanem a jogi feltételek.

Bármikor beadhat állapot rosszabbodás miatt igényt megv.munkakép szem.ellátására, bizottság véleménye alapján történik a határozat meghozatala, de minden ilyen kérelemnél fennáll, hogy bárhogyan dönthet bizottság, lehet, hogy állapotjavulást véleményez, lehet, hogy nem,
nem tudni. A biztos, ami van. De minden az Ön döntése.

Anonym2
a kórházi ellátásban tartózkodás, ennek igazolási kérelmét a felülvizsgálati időpont új meghatározását kérni, teljesen ésszerű lenne, hiszen ez elfogadható indok az eljárási jogszabály alapján, így befejeződhet a kórházi kezelés, megszerezhető közben a szakorvosi igazolás, de ne felejtse a Rehab Gatósághoz igazolni kórházi tartózkodását, és új felülvizsgálati időpontot kérni.
Persze lehet a nehezebb utat is választani, feleslegesen, de ez is Ön döntése.

Elyzabet
Tny szerint - 1954-ben született, a 63. életév betöltését követő 183. nap, 63, 5 év,
öregségi nyugdíjkorhatár, igen.
Arányosítás szerepel (időarányos számítás) Tnyben, DE nagyon bonyolult az öregségi nyugdíj összegének kiszámolűása, először is a jogosultságot állapítja meg Nyugdíjb.Igazgatóság, majd az összeget, ha kéri, de rények tisztázása, adatok bekérése, leellenőrzése, egy számítógépes programba adatok felvitele után a program kiszámolja az időt, összeget, szorzók vannak, amit a program automatikusan használ, stb., nem lehet elmondani, mert sok összetevője van van az öregségi nyugdíj összegének kiszámításának, de a határozat után meg lehet nézni, jogszerű volt-e,....

Köszönöm megtisztelő megkereséseket, én sem vagyok egészséges, pihennem kellett, eltűntem, de emailokra válaszolgattam, és ígérem holnap este még megválaszolom mindet rehab gazd szakértőként, felülv., ellátások, foglalkoztatás témában, megtiszteltek.

Még mindig nem vagyok teljesen jól, pihennem kellene még, de nem lehet.

Elizabet57 # 2015.07.13. 17:50

Tisztelt Szakértő! Kedves Fórumozók!

Férjem 61 éves és rokkantsági ellátásban részesül 28.920,- Ft-ot kap. Mellette 4 órát még dolgozik.

  1. Szeretném tudni, hogy ha 63 és fél éves korában kéri az öregségi nyugdíjának megállapítását az hogy kerül kiszámításra? Hallottam olyat, hogy a megállapított nyugdíjnak csak a 75 %-át fogja kapni!
  2. A 4 órás munkaidőt, hogy veszik figyelembe? (fél évnek vagy egy évnek)

A tájékoztatást előre is köszönöm.

luck-666 # 2015.07.11. 08:07

Szia,a háziorvos jól mondja,a kórház ad igazolást a kezelésről,azzal jelezd ,hogy nem tud elmenni és új időpontot fogtok kapni,ahova már az új papírokat is vigyétek magatokkal

anonym2 # 2015.07.10. 18:37

Tisztelt Fórumozók! Segítséget szeretnék kérni! Férjem 46 %-os rokkantsági ellátást kap. Infarktus érte kedden, szerencsére időben orvoshoz került, sztentet építettek be neki rögtön, de a többi ereivel is baj van, megvan a zárójelentésén is. Hétfőtől rehab.osztályra kell mennie. Tegnap megkaptuk a papírt a komplex felülvizsgálatról, hogy jul.20-án kell mennie, de akkor még kórházban lesz. Azt mondja a háziorvosa jobb lenne új időpontot kérni, hogy el tudjon menni. Tudtommal a kórházból is elviszik. De viszont papírokat így nehéz beszerezni a kezelőorvosától - mármint attól akihez eddig járt a pszichiátrián, mert azt mondja most nem tud adni véleményt, mivel kórházi ápolás alatt van. Ilyenkor mi a teendő? Tanácstalan vagyok! A kezelési papírjai megvannak. Segítségeteket előre is köszönöm.

Jo.ker # 2015.07.10. 16:08

Tisztelt Szakértő, Kedves Fórumozók, tudna abban valaki segíteni, hogy amennyiben a munkaképesség-csökkenést felülvizsgálatra kijelölt időpontban valaki nem tud megjelenni, mik azok a konkrét indokok amit elfogad a hatóság és új időpontot jelöl ki? Számít az valamit, hogy az előző vizsgálatban megjelölt időpont az újabb vizsgálatra régen lejárt - azaz késésben van a rehab szakértő - vagy most nekem állandóan készenlétben kell várni, hogy amennyiben az előzetesen megjelölt időpontban nem kerültem sorra, és erről - valamint a várható új időpontról nem értesítettek? Mert állítólag van, akit majdnem egy év csúszással hívtak be. Köszönöm a segítséget! Jo.ker

pinyman # 2015.07.09. 14:44

Tisztelt szakerto tbc betegségek lehet e szazalekoltatast kerni Köszönöm előre is . Pitnyman.

segal001 # 2015.07.09. 09:21

Üdv. Ma halottam a rádióban hogy gyorsitsák a rehabilitásiós felülvizsgálatokat. Ez után 4 fő helyett csak 3 fő vesz részt a vizsgálatokon.Mondjuk én nem tudom ki volt az a 4 fő. Akik voltak már vizsgálatokon biztos tudják. És azt is mondta hogy csökken a felülvizsgálatok személyek száma.

Lacaca # 2015.07.08. 09:37

Kedves Andy35!!
Érdemes megkérdezni a háziorvost, mit javasol. Én az állapotrosszabbodással nem vártam meg a következő felülvizsgálatot, mert lehet, hogy csak 6 hónapra visszamenőleg adnának magasabb %-ot jövőre.
Célszerű minden eddigi károsodásról is friss szakorvosi leletet kérni, melyek alapján a házi orvos kiállítja a beutalót, és be lehet nyújtani a kérelmet a felülvizsgálatra. Nem érdemes késlekedni, főleg, ha az orvos is úgy ítéli meg, hogy lehet anyagi vonzata. Állapotromlásnál sajnos nincs veszteni való, ha hamarabb jelentkezik az ember. Üdv.

Andy35 # 2015.07.05. 03:59

Sziaztok!

Tudna nekem valaki segíteni?? 2013-tól vagyok 53%-os rokkantsági ellátáson, 2014-ben epilepsziát dianosztizáltak. A kérdésem az lenne, hogy be kellett volna adnom állapot rosszabodásra, vagy várjam meg a 2016-os felülvizsgálatot és ott figyelembe veszik az új betegségként?

Köszönöm!


Köszi, hogy válaszoltatok a kérdésemre.:(