Rokkantsági nyugdíj kontra rehabilitációs járadék


tüzoltó56 # 2015.09.02. 20:53

Szervusz Lorelei.

Egyetértek mesevirággal, Szerintem a rehab ellátás 3 évre szól, azután automatikusan megszűnik, kivéve ha állapotrosszabbodás miatt adsz be kérelmet. Akkor behívnak új komplexre és ott kiderül hogy lesz e és ha igen milyen lesz az ellátásod

mesevirág # 2015.09.02. 19:32

Lorelei

Ne várj , menj be a Nyugdíj Intézetbe, ott érdeklőd meg.
Szerintem, ha nem adod be az állapotrosszabbodást kifogsz esni a rendszerböl. Nem tájékoztattak a Munkaügyi Központba.?

Üdv

Lorelei # 2015.09.02. 15:01

A rehabilitácós ellátottakat behívják-e, ha lejár a 36 hónap, ezt szeretném kérdezni. Nekem B1-es kategóriám van, az van a határozaton hogy felülvizsgálata az ellátási idő alatt akkor kell, ha az állapotában rosszabbodás következett be.
Az augusztusi változás rám vonatkozik-e, mivel nyugdíj előtt vagyok 3 év 3 hónap múlva leszek 64.
Köszönöm.

ma-ma # 2015.09.02. 11:49

Lorelei!

Ha rehab. ellátott vagy akkor várj türelmesen, majd hívnak!


Hetek óta próbálok ide írni vajon megjelenik?

Lorelei # 2015.09.02. 09:17

Rehabilitációs ellátott vagyok, a 3 év amit kaptam 2012-ben, novemberben lejár. 2012 elött szociális segélyt kaptam. Most 60 éves vagyok, 64 évesen mehetek nyugdíjba. Szeretném megkérdezni, hogy rám vonatkozik-e az augusztusi változás, mivel 5 éven belül vagyok a nyugdíjhoz és komplex vizsgálaton voltam 2012-ben. Be kell-e adjak új kérelmet vagy várjak hogy értesítenek?
Köszönöm a segítséget előre is.

mesevirág # 2015.09.02. 07:34

Üdv. Fórumozók!

Tudna -e valaki nekem segíteni,2012tö l2015 ig rehabellátást kaptam.C1 50% .A közfogl.bér80%át tartós rehab. Most voltam újra felülvizsgálaton,c2 egészség. 46% betegség. 54%.
Nem vagyok új belépő, már 2011 ben is benne voltam a .rendszerben. Rehab alatt nem dolgoztam .Rehab ellátás 56000ft volt. A rokkantsági ellátás 47000lett, holott rosszabbodott az állapotom. Lehet -e kevesebb mint az előző havi ellátás? Mi alapján állapítják meg a rokkant ellátást?

Választ elöre is köszönöm.

Mesevirág

mesevirág # 2015.09.02. 07:31

Üdv. Fórumozók!

Tudna -e valaki nekem segíteni,2012tö l2015 ig rehabellátást kaptam.C1 50% .A közfogl.bér80%át tartós rehab. Most voltam újra felülvizsgálaton,c2 egészség. 46% betegség. 54%.
Nem vagyok új belépő, már 2011 ben is benne voltam a rendszerben.rendszerben. Rehab alatt nem dolgoztam .Rehab ellátás 56000ft volt. A rokkantsági ellátás 47000lett, holott rosszabbodott az állapotom. Lehet -e kevesebb mint az előző havi ellátás? Mi alapján állapítják meg a rokkant ellátást?

Választ elöre is köszönöm.

Mesevirág

kobra74 # 2015.09.02. 06:38

Tisztelt Hölgyem!
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz,hogy III. fokozatú egészségkárosodást állapítottak meg véglegesen további felülvizsgálat nem szükséges(41 éves vagyok).
Megszeretném kérdezni,hogy mindenképpen először a rehab járadékot kell elindítanom vagy a rokkantsági ellátást? melyikkel járok jobban? vagy ezt majd a bizotság eldönti,hogy hová sorol be??

Köszönöm előre is a segítséget

BJúlia # 2015.08.29. 17:14

jaj, bocsi segal, nem volt egyértelmű, hogy másképpen vonatkozik a rokkantsági ellátásban részesülő öt évvel nyugdíjkorhatár előtti (Tny) szeint vagy a Mmtvben felsorolt rehab ellátásban részesülő személyre, stb.
esete válogatja, kire hogyan vonatkozik, tudni, ismerni kell a törvényt, és értelmezni megfelelően, amelyben készséggel segítettem eddig is.
Szakmai honlapomon pedig minden fenn van, csak mivel egy oldalra nem fér fel minden, nem is kell, tudni kell a hivatkozásokat nem csak olvasni, hanem összeolvasni, együtt értelmezni jogszabályokat, amik együvé tartoznak,....
Tájékoztatást ad szakmai honlapom közérthetően, és nem jogászoknak készült. Ők dolgozzanak a jogszabály alapján (sok sikert), ahogyan én vagy Hivatalok.
http://www.versenykepesseg.eu/

BJúlia # 2015.08.29. 17:03

segal001
valószínűsítem, azért nem vonatkozik Önre az ez év aug.01-től hatályos Mmtv (2011.évi CXCI.tv. módosítása, mert folyamatban lévő ügyre nem vonatkozik, tehát akinek már megtörtént a felülvizsgálatra időpont adása, és egyébként is, ellátástól függ, (rokkantsági vagy a jogszabályban felsorolt rehab ellátásban részesülő, és
még egy érv, hogy nem vonatkozhat Önre valószínűleg, mert azt írja, 59 éves, tehát 1956-os születésű, és nem tudni, mikor pontosan, valószínűleg szept.vagy azt követően születhetett, mert ugye tudjuk:
1997.évi LXXXI.tv. értelmében öregségi nyugdíj korhatára: - 1956-ban született, a 64. életév betöltését követő 183. nap, 64, 5 év,
ebben az esetben ráadásul még ÖT éven belül sincs az öregségi nyugdíj korhatárnak,

DE mindezt csak feltételezem NEM a TÉNYEK alapján.

Biztosat csak a tények ismeretében szoktam tájékoztatásul adni, ezt mindenki tudja, ugye.

Természetesen vannak a megváltozott munkaképességű személyek ellátásai igénylő lapnak vannak ilyen kérdései, mint amit ír. (ezek általános kérdések, nem személyre szabottak)

Hiszen a munkaképesség vizsgálat komplex minősítés alapján történik, mint tudjuk, amely esetén nem csak az egészségi állapotot, annak mértékét, jellegét, a rehabilitálhatóságot, annak irányát, vizsgálják, többek között, hanem minden munkaerő-piaci helyzetet befolyásoló tényezőt (életkor, végzettség, képzettség, képezhetőség, szakmai gyakorlat, személyi adottság, motiváltság, szakmai munkaképesség, szociális helyzet, közvetlenebb és tágabb társadalmi környezete,.....)

AZONBAN a rehabilitálhatóságnak több FELTÉTELE van.
Ezt figyelembe kell vennie hivatalnak a minősítésnél minden esetben, mert téved, ha ezt nem teszi meg, és akkor jogalapja lehet jogorvoslatnak.
Ez hosszú.

Sajnos, most csak rövid időre jöttem, mennem kell.
Ha van szabadidőm, készséggel válaszolok rehab gazd szakértőként szakterületemen, csakis a weblapomon lévő email címre személyre szabottan (minden eset más, szoktam írni), vagy itt, ha jövök valamikor.

Bízom benne, segítettem eligazodni, ez is fontos eleme a rehabilitációnak, az információhoz jutás.:)
Szép hétvégét

segal001 # 2015.08.28. 12:17

Üdv. Már említettem mint végleges, és 59 évesen mennem kell a vizsgálatra. Szeretném kérdezni hogy akik voltak már komplex vizsgálaton, kaptak e a behívóval két lapos négy oldalas papírt, amelyeken kérdések vammak, és ki kell tölteni.Milyen munkát tudna végezni? Mivel tud közlekedni stb.Ha igen, kérem jelezze valaki. Köszönöm.

Flórián58 # 2015.08.27. 20:33

Florian58

Sajnos a véglegesek felülvizsgálatának elmaradása csak a kormányrendelet(saláta) tervezetében szerepelt, A Magyar Közlöny 115. számában megjelent rendeletből már kimaradt, tehát szerintem sajnos a véglegesek továbbra is várhatják a behívót, ha nincsenek a korhatár betöltéséhez öt éven belül.

BJúlia # 2015.08.27. 15:59

Jelenleg minden kérdésre válaszoltam, amivel megtiszteltek eddig, köszönöm bizalmukat.

BJúlia # 2015.08.27. 15:57

wnandor
Amiről olvasott, az NEM jogszabály, már írtam többször, az csak újságcikk, amely egy minisztériumi előterjesztésről szól, DE NEM jogszabály, már írtam, majd ha Magyar Közlönyben megjelenik, akkor szokásom szerint tájékoztatok róla, szakmai honlapomon felteszem, értelmezem:
Felgyorsítják a felülvizsgálatokat
http://www.sonline.hu/…g-ele-621356

Már tájékoztattam szabadidőmben itt a fórumokon is az aug.1-jétől hatályos Mmtv módosításról, íme olvassák vissza:
http://www.jogiforum.hu/…35/11498.2.0
2015.07.14.21.19. rokkant jogi fórumon
Másik fórumon szabadidőmben (leszázalékoltak fórumán):
a 12760 bejegyzés 2015.07.14.21.21.
……kire vonatkozik Mmtv módosítás, amely 2015.06.13-án megjelent102.sz MKban!

Bővebb értelmezés szakmai honlapomon itt 4) pontban a végén:
http://www.versenykepesseg.eu/index.php?…

Szakmai honlapom azonban a jognyilatkozat tiszteletben tartása mellett olvasható, jogilag és erkölcsileg elítélendő, ha másolják a forrás megjelölése nélkül, ill. úgy szerkesztettem, hogy nélkülem nem tudja használni, aki mélységében nem ismeri ezt a szakterületet, ha egyértelmű választ szeretne ESETÉRE, kérem, keressen bátran, ahogy eddig, válaszolok készséggel magabiztosan, lásd szakmai honlapom, ahol nincs egy reklám sem, csak szakmai anyag 2011. óta.

Fontosnak tartom, hogy az érdeklődők útmutatást kaphassanak az őket érintő kérdésekben szakterületemen(ellátások, felülvizsgálat, foglalkoztatás) mindig az aktuális jogszabályok ismeretében (tények alapján), mert az információk alapján tudatosabban tudnak dönteni, ha ismerik azokat.

Mindenképpen a témához jól értő, felkészült, tájékozott, tapasztalt, szakmai vélemény megfogalmazására képes személy alkalmas erre.

Szakmai weblapomon megtalálja elérhetőségem.http://www.versenykepesseg.eu/

Várom további megtisztelő megkeresésüket.

tiszavirág69 # 2015.08.27. 04:41

Magyar Közlöny 2015. évi 102 szám (VII.13.)
17 604 - 17 615. oldal (122 - 133. oldal) Mmtv. változása aug.1-től.

wnandor # 2015.08.24. 16:57

Sziasztok,

Az III. csoportos rokkant voltam, az állapotom végleges és felülvizsgálata nem szükséges státuszban volt.

Több újságcikkben olvastam, hogy nem kell felülvizsgálatra mennie akinek az állapota végleges.

Felhívtam ma a MEOSZ-t, ott viszont a jogász azt mondta, hogy úgy jelent meg, hogy aki 5 évvel a nyugdíj előtt jár annak nem kötelező...

Mi az igazság? kell-e mennem felülvizsgálatra? (41-éves vagyok)

Melyik Magyar közlönyben jelent meg a törtvény módosítás?

Köszönöm, előre is.

BJúlia # 2015.08.23. 17:37

Szafika,
igen, elképzelhető a minimál öregségi nyugdíj megállapítása bizonyos esetekben.
Először körbejárnám a témát érintett helyében, konzultálnék Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság ügyintézőjével, nem kérném a megállapítását öregségi nyugdíjnak, hanem kiszámoltatnám, kérném ezt a Hatóságtól, és ha érintett számára nem előnyös az összeg, akkor nem érdemes kérni az öregségi nyugdíj megállapítását, minden kérelemre indul,
ha nem előnyös érintettnek, akkor ezer éves koráig is maradhat rokkantsági ellátott, és ne kérje az öregségi nyugdíj megállapítását (mert két részből áll ügyintézés)

Szalmakalap
1997.évi LXXXI.tv. szerint 1957-ben vagy azt követően született, a betöltött 65. életév. az öregségi nyugdíjkorhatára, amikor kérheti azt, ha 20 év szolgálati idő megvan, vagy legalább a 15 év a résznyugdíjhoz.

1. Öregségi teljes nyugdíjra az jogosult, aki:

  • az életkori korhatárt betöltötte (lsd. fent)
  • minimum 20 év szolgálati idővel rendelkezik
  • nem áll biztosítási jogviszonyban (sem Magyarországon, sem külföldön !) azon a napon, amikor a nyugdíjat számára megállapítják

2. Öregségi résznyugdíjra az jogosult, aki a teljes nyugdíjra vonatkozó feltételeket a szolgálati idő vonatkozásában nem tudja teljesíteni (az életkort viszont igen), de legalább 15 év szolgálati idővel rendelkezik.

3. Nők kedvezményes nyugdíjba vonulása
Életkorától függetlenül jogosult azonban teljes öregségi nyugdíjra az a nő, aki legalább 40 év jogosultsági idővel rendelkezik. Biztosítási jogviszonyban azon a napon, amelytől kezdve a nyugdíját megállapítják, nő sem állhat. Ugyanezen szabály alapján a közszférában a jogviszonyt felmentéssel meg kell szüntetni, ha a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 18. § (2a) bekezdés a) pontjában foglalt feltételt (40 éves jogosultsági idő) legkésőbb a felmentési idő leteltekor teljesítő dolgozó kérelmezi. Hasonló szabály azonban nem tartalmaz a Munka törvénykönyve. Felmentés esetén az általános szabályok szerint jár a felmentési idő.

Fő szabály szerint biztosított az, aki munkavégzésre irányuló jogviszony keretében dolgozik, azaz munkavállaló, közalkalmazott, közszolgálati tisztviselő, kormánytisztviselő, bíró, ügyész, hivatásos állományú tag a Magyar Honvédségnél, rendvédelmi szervnél, NAV-nál stb. Ezen túlmenően egyéb kategóriákat is ide sorol a jog. Ilyen például az, aki álláskeresési támogatásban részesül. A biztosítási jogviszony az alapul szolgáló jogviszony keletkezésétől annak megszűnéséig tart.

Szolgálati időnek minősül a biztosítottnak minősülő személy biztosítással járó jogviszonyának 1997. december 31. napját követő időtartama, ha erre az időszakra az előírt nyugdíjjárulékot a biztosítottól levonták.

A jogosultsági idő szűkebb a szolgálati időnél!

A törvény értelmében jogosultsági időnek minősül a kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal, valamint a terhességi-gyermekágyi segélyben, csecsemőgondozási díjban, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban és a súlyosan fogyatékos vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermekére tekintettel megállapított ápolási díjban eltöltött idővel, vagy ezekkel egy tekintet alá eső, 1998. január 1-jét megelőzően szerzett szolgálati idő

Utóbbi jelentése:
jogosultsági időnek minősül az 1998. január 1-jét megelőzően többek között szakmunkás tanulóként és szakközépiskolai tanulóként végzett kötelező nyári gyakorlattal, a kisiparosként, magánkereskedőként, alkalmi fizikai munkát végzőként, szerződéses üzemeltetésű üzlet biztosított vezetőjeként, gépjármű vezető-képző munkaközösség tagjaként, gazdasági munkaközösség tagjaként, ipari szövetkezet tagjaként, ipari és szolgáltató szövetkezeti szakcsoport tagjaként, kisszövetkezet tagjaként, mezőgazdasági (halászati) termelőszövetkezet tagjaként, mezőgazdasági szakszövetkezeti tagként, mezőgazdasági szakcsoport tagjaként, az egyéni gazdálkodóként, a nemzetközi szervhez tagként vagy munkatársként kiküldött személyként, a külföldi munkavállalóként, külföldi munkavállaló előadóművészként, ügyvédi munkaközösség tagjaként, jogtanácsosi munkaközösség tagjaként, szabadalmi ügyvivői iroda vagy társaság tagjaként, közjegyzőként, önálló bírósági végrehajtóként, szerzői jogvédelem alá tartozó személyes alkotótevékenységet, előadóművészi tevékenységet folytatóként, munkaviszonyban nem álló előadóművészként szerzett szolgálati idő. A szakmunkástanuló, illetve a szakközép iskolai tanuló kötelező nyári gyakorlata akkor jogosultsági idő, amennyiben bejelentették és a TB nyilvántartás ezt tartalmazza. Az érintett nyugdíjszerv évente 40 napot ismer el így jogosultsági időként.

Fontos, hogy a felsorolt jogosultsági idők teljes mértékben figyelembe veendők, azokat nem kell arányosítani pusztán azért, mert az összegük akár az esetleges részmunkaidőre, akár az ellátás formájára tekintettel a minimálbért nem éri el (pl:gyed, ápolási díj).

Azt is meghatározza a jogszabály, hogy mi és hol és hogyan számít jogosultsági vagy szolgálati időnek, vagy mi nem minősül annak, esete válogatja.
Ez hosszú.
A legjobb Szafikának fenn leírtak szerint eljárni javaslom, hogy a legjobb lehetőség közül választhassunk a TÉNYEK (Hivatal kiszámítása - ne megállapítást kérjük előbb - szerint).

Rehab gazd szakértőként szakterületem felülvizsgálat, ellátások, foglalkozási rehabilitáció, ebben a témában van gyakorlatom, mélyebb ismereteim, mint írtam, egy szemész is tudja, mi az SM, de nem kezeli, vagy egy büntető jogban jártas ügyvéd sem jár el családjogi ügyekben, ha az nem szakterülete.

Nem tudom érthetőbben elmondani, és jós nem vagyok, még a Nyugdíjb.Igazgatóság ügyintézője sem jós, hogy pik-pak megmondhassa, jogosult-e vagy sem, és mennyi lesz a nyugdíja valakinek, hanem kérelem beadása után a tényeket tisztázza (NAV, OEP leellenőrzi adatokat, van erre jogosultsága Hivatalnak), és beírja a programjába a kapott adatokat, amit leellenőrzött, és a program kiszámolja az éves szorzókat, stb.figyelembe véve a jogszabály alapján.

Ez a menete.

Ezt az útmutatást tudtam nyújtani nem szakterületemen a jogszabályok alapján.

Szakterületemen megtiszteltek leveleikkel, ezután is válaszolok szabadidőmben (ha családom, egészségem engedi, önzetlenül), szakmai honlapomon rehab gazdasági szakértőként email címem megtalálják kapcsolatoknál: http://www.versenykepesseg.eu/

Szép hetet

szafika # 2015.08.23. 00:10

Egyik nap a betelefonálósba volt 1 pasi , aki idén érte el a nyd korhatárát , a nyufi értrsítette , h a 80 e ft-os rokkantnyugdíja után a legkisebb öregségi nyd-at se fogja kapni , a 13 és fél évre amit munkával töltött 30valahány évvel ezelőtti leszázalékolásáig , dolgozzon még 400valahány napot , h összejöjjön neki a 15 év munkával töltött idő , ami a leszázalékolása idején volt szükséges egy minimálnyd-hoz . Létezhet ilyen ? Közben is dolgozott , csak azokat az éveket nem számolják , hiába volt járulékfizetés .

Szalmakalap # 2015.08.22. 15:56

Kedves B.Júlia!

Konkrét kérdésem az, hogy ha elérem a nyugdíjkorhatárt nem ezzel a 41800,-Ft-tal mehetek nyugdíjba, hanem a befizetett járulékok és szolgálati idő alapján?

Tisztelettel várom válaszát!

Magdi7408 # 2015.08.21. 11:19

1976.09.03- ám születtem az lenne a kérdésem,hogy 2015 junius 29-én voltam orvosszakkértői bizottság elött most kaptam meg az elsőfokú szakvéleményt miszerint 73% az egészségkárosodásom de a nyugdijfolyositó megirta,hogy mivel nem érem el a 80%-ot nem kaphatok ellátást! Kérdésem érdemes e fellebezni vagy mit csináljak 22800 ft szociális segélyt még 2 hónapig kapok utána semmi!Köszönöm!

BJúlia # 2015.08.21. 06:23

Megtiszteltek megkeresésükkel, ezután is köszönöm megtisztelő bizalmukat,
jelenleg nem tudtam még válaszolni néhány levélre időhiány miatt, de vasárnap este megteszem legkésőbb. Szép napokat.

BJúlia # 2015.08.21. 06:17

Szalmakalap!
A saját jogú nyugellátás és a hozzátartozói nyugellátás:
olyan keresettől, jövedelemtől függő rendszeres pénzellátás, amely meghatározott szolgálati idő megszerzése esetén a biztosítottnak (volt biztosítottnak), illetve hozzátartozójának jár

Öregségi nyugdíj: meghatározott életkor elérése és meghatározott szolgálati idő megszerzése esetén járó nyugellátás

(Hivatkozás: 1997.évi LXXXI.tv.)

Konkrét kérdésre konkrét választ tudok adni szakterületemen: rehab gazdasági szakértőként felülvizsgálat, ellátások, foglalkozási rehabilitáció, ebben a témában vannak mélyebb ismereteim, útmutatást nyújtok, mit, hol, hogyan, lehetőségek, alternatívák, határozat jelentése, jogorvoslat, kedvezmények, támogatások, jogszabályok alapján.http://www.versenykepesseg.eu/ (kapcsolatoknál megtalálja emailom, ahol személyesen kérdezhet esetére vonatkozó válaszokat adok szakterületemen

Nem vagyok nyugdíj szakértő tehát, sem nyugdíj ügyintéző,... Mint ahogyan orvosok között is szakosodás van (szemész is tudja mi az SM betegség, de nem kezeli,...), tanárok között is, jogászok, ügyvédek között (akinek cégbejegyzésekben, családjogi ügyekben van gyakorlata, az nem vállal büntetőjogi ügyeket,...)

Doriszz # 2015.08.20. 17:30

Kedves BJúlia!

Rokkantsági járadékot kapok, pszichés problémák miatt.
Elvehetik tőlem a rokkantsági járadékot, ha úgy látják "javult" az állapotom?
A rokkantsági járadék az tulajdonképpen nem végleges?
80%-ot kapok jelenleg.
De félek, ha elveszik tőlem, akkor nem lesz semmilyen keresetem. Munkát nagyon nehezen találok.
Előre is köszönöm.

Szalmakalap # 2015.08.17. 09:53

Kiegészítésül annyit, hogy 1972-től 2010-ig folyamatosan dolgoztam, 2010-től 2012-ig rehab járadékos voltam.

Szalmakalap # 2015.08.17. 09:35

Kedves B.Júlia!

1957-es születésü vagyok, jelenleg 59% egészségi állapotra 41800,-Ft rokkantsági ellátást kapok, B2 kategória. Érdekelne, hogy ha elérem a nyugdíjkorhatárt mi alapján kapok majd nyugdíjat? 40 év a szolgálati időm (nem jogosultsági idő)

Tisztelettel várom válaszát.