Rendes felmondás / közös megegyezés / terhesség / lombik


arnerius # 2007.02.24. 20:41

Igen. Nem értem igazán okfejtésedet.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.02.24. 20:32

Bocsánat; engem kérdezel?

arnerius # 2007.02.24. 20:15

Hát kin múlik bécikém?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.02.24. 19:52

Annyiszor elmondtuk már: többen úgy írnak itt a "táppénzre menésről", mintha az kizárólag a munkavállaló elhatározásán múlna. Hát nem.

arnerius # 2007.02.24. 19:43

Csacsa, menjen el anyósod, márc 27-ét követő három napon belül táppénzre, 90 napig jár. Egyébként jár táppénz a felmentési idő alatt is, de két jogcimen nyilván nem. Vagy táppénz vagy felmentési időre járó átlagkereset. Egyébként, ha a járandóságok már ki vannak fizetve, azt
visszafizetni nem kell, mert a már előre kifizetett járandóságot a munkáltató visszakövetelni már nem tudja.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.02.24. 15:52

Igen. Illetve kaphat táppénzt, ha ragaszkodik hozzá, de akkor az arra az időre járó munkabért vissza kell fizetnie. Nem lenne egy jó üzlet.

csacsa77 # 2007.02.24. 13:04

Helló!
Segítséget szeretnék kérni az alábbí helyzetben: A párom édesanyjának a munkaviszonyát 28 év után a munkáltató január 1-vel felmondta, a felmentési ideje március 27-éig tart.A törvénynek megfelelően megkapta a felmentési időre járó 3 havi átlagbért,és a 6 havi végkielégítést. Időközben megbetegedett, és táppénzen van,a munkáltató azt mondta,hogy nem kaphat táppénzt, mert előzőleg már megkapta a felmentési időre járó bért.Azt szeretném kérdezni,hogy ez így jogszerű-e?Előre is köszi!!

the big cat # 2007.02.23. 11:31

Én ugye az elejétől olvastam a problémát, és mivel a kérdezők rendszerint nem a jogászi szaknyelven adják vissza a történetet, ezrét mindig "fordítok" magamnak.

Jelen esetben, úgy véltem a munkáltató nyilván tisztában volt az írásbeliség kötelezettségével, és a védettségi idő alat jövőbeni időpontra írásban kísérelt meg rendes felmondást közölni, és anank átvételít aláírással igazoltatni.

Ez a kérdezőnél így hangzott "Alá akartak velem íratni egy papírt, hogy a védetség után - 03.17-től- felmondanak. "

Abból is kiindulva, hogy a jognyilatkozatokat tartalmuk szerint kell megítélni, úgy vélem hogy ez felmondás közlésének kisérlete volt.

Ugye a kérdező, ha jól nézem, egyszer sem használta a "szólt" kifejezést, ami verbális közlésre utalt volna, ez már csak a válaszolóktól jött.

Kála # 2007.02.23. 06:31

Erabig többször is azt írta, hogy "majd fel akarnak mondani", én ezt úgy értelmeztem, hogy előre bejelentették neki, hogy a védettség lejártakor rendes felmondással akarnak élni. Mondjuk most így visszaolvasva a legelső hozzászólását, jelentheti azt is, hogy már a rendes felmondást kísérelték meg átadni, de azt ő megtagadta. Szóval kissé félreérthető a dolog - ha még aktuális a kérdés, gondolom előbb-utóbb megtudjuk, hogy mi is történt valójában.

the big cat # 2007.02.22. 18:31

Szerintem a helyzet világos, az írásos felmondást megkisérelték közölni vele, a munkáltató nem szúrt el semmit, és ennek az átvételét megtagadta. Nyilván a m,nkálttó ezt jegyzőkönyvezte és/vagy tanubizonyítással fog élni.

Az átvétel megtagadása nem akadálya a felmondás hatályosulásának, csak kissé bonyolulabb jogvita esetén bizonyítani.

Kála # 2007.02.22. 07:21

Főleg, hogy ha a védettséged nem ér véget, akkor nem fog tudni felmondani "X" napon amúgy sem.

Lala, ez azért nem egészen így van. A munkáltató ezt ott szúrta el, de nagyon, hogy már most is bármikor közölhetne rendes felmondást erabiggel, csak annyi a megkötés, hogy a felmondási idő csak a védettség lejárta után kezdődhet el. Azaz, fel tud mondani, nem csak X napon, de akár már most is (iiletve tudna, de ezek szerint nem olvasta az Mt.-t).

_Lala_ # 2007.02.21. 20:39

A védettség idejére írhat arról papírt, hogy ne dolgozzak, de kifizeti a bérem? (Tehát a semmiért fizet? Bér felmondási időnél is így van.) Mondtam, hogy erről valami papírt szeretnék, de nem akartak adni olyan indokkal, hogy ezt ők hogy papírozzák le ?!

Hát akkor ne akarják azt, hogy ne dolgozzál, ha nem tudják leírni, hogy mit akarnak. Nyilván, ha nem adnak róla papírt, akkor utólag letagadhatják, és egy jól irányzott rendkívülivel elhajtanak a fenébe, miszerint nem jártál be dolgozni. Ha megkérdeznék, hogy minek kell a papír, nyugodtan mondd a szemükbe, hogy bizalmatlanságból.

Tehát vagy adnak egy nyilatkozatot, hogy ettől eddig felmentenek a munkavégzés alól (sem indoklás, sem egyéb nem szükséges - még az sem, hogy beleírják adnak-e fizetést vagy sem, mert az az alap, hogy nekik fizetni kell) - ekkor bemenned sem kell, vagy különben szépen megjelensz minden nap, aláírod a jelenléti ívet, és várod, hogy adjanak munkát. Lehetőleg minél több tanú lásson, hogy ott vagy (kívülállók, ügyfelek az igazán jó tanúk, de a portás, recepciós, munkatársak, mindenki jól jöhet).

Ezen közlés alapján nem tudom, hogy jogom van-e újra táppénzre menni

Az, hogy szólt, nem jelent semmit, hiszen a betegség miatt mész táppénzre, márpedig ha jogos, akkor "így jártak".

vagy pedig a munkáltató ebbe beleköthet-e amiatt, hogy -ha még aláírva nincs is- már szólt, hogy "X" napon felmond.

A szóbeli felmondás olyan, mintha nem is szólt volna egy szót sem. Főleg, hogy ha a védettséged nem ér véget, akkor nem fog tudni felmondani "X" napon amúgy sem.

ObudaFan # 2007.02.21. 19:46

Hiába szólt, hogy majd felmond, ha közben újra védettséget szerzel. Ha visszamész táppénzre, akkor még jó darabig a munkavállalója leszel.

erabig # 2007.02.21. 15:11

Köszönöm szépen a választ.
Valójában beteg vagyok (petefészek-gyulladás :-(
Tehát ilyen szempontból jogos lenne. Viszont velem közölték hogy majd fel akarnak mondani. Ezen közlés alapján nem tudom, hogy jogom van-e újra táppénzre menni, vagy pedig a munkáltató ebbe beleköthet-e amiatt, hogy -ha még aláírva nincs is- már szólt, hogy "X" napon felmond.

A védettség idejére írhat arról papírt, hogy ne dolgozzak, de kifizeti a bérem? (Tehát a semmiért fizet? Bér felmondási időnél is így van.) Mondtam, hogy erről valami papírt szeretnék, de nem akartak adni olyan indokkal, hogy ezt ők hogy papírozzák le ?!

the big cat # 2007.02.21. 13:51

Ha nem tartanak igényt a munakvégzésedre, és írásban felmentenek, nem kell a jelenléti ívet aláírnod. Ha viszont erről nincs papírod, akkro menj be minden nap, és maradj ott a munakidő végéig.

the big cat # 2007.02.21. 13:50
  1. Persze, hogy jogos, ez nem vitatéma, soha nem is volt az, megpróbálnak átverni.
  2. Igen
  3. Nem, táppénzre az mehet, aki beteg, nem az akinek fel akarnak mondani. de egyébként is a kézbesítési kisérletet nyilván tanukkal fogják igazolni.
erabig # 2007.02.21. 13:33

Sziasztok!

Az a problémám, hogy fel akarnak mondani a cégnél rendes felmondással. Mivel táppénzen voltam, ezért most egy hónapos védettségem van. Alá akartak velem íratni egy papírt, hogy a védetség után - 03.17-től- felmondanak. Megillet 50 nap felmondási idő és 2 havi végkielégítés.
Mivel nekem 04.01-én 10 éves lesz a munkaviszonyom, ezért - szerintem és az általam megkérdezett, munkaügyekkel foglalkozók szerint is- 3 havi végkielégítés jár (Szerintünk -a tv-t értelmezve munkahelyen munkaviszonyban töltött idő után jár a végkielégítés, és a a munkaviszony a felmondási idő utolsó napjával szűnik meg.)
A munkahely viszont a felmondás napját tekinti a munkaviszony végének, és 2 havit akar adni.
Kérdésem:

  1. Jogos-e a három hónap?
  2. Aláírathat-e olyan papírt a védettség ideje alatt , hogy fel fog mondani?
  3. Mivel a papírt nem írtam alá, mehetek-e újból táppénzre?

(Még egy érdekesség: a védettség idején sem tartanak igényt a munkavégzésemre, de írjam alá a jelenléti ívet ?!)

Előre is köszönöm a hozzászólásokat.
Ha valaki tud olyan e-mailcímet, telefonszámot, ahol tudnának nekem tanácsot adni, nagyon szépen megköszönném.

Erabig

Kovács_Béla_Sándor # 2007.02.13. 18:50

Na ja, így már egészen más a leányzó fekvése. Meg az ikreké is.

Kála # 2007.02.13. 16:40

Betty, az az előbb kimaradt, hogy határozott idejű szerződésed van...
Természetesen a határozott idős szerződés megszűnik amikor lejár az az időtartam, amire a felek megkötötték - ez egyébként teljesen független terhességtől, táppénztől stb. Azaz akkor is megszűnik a jogviszony ha éppen táppénzen vagy.

nyusz66 # 2007.02.13. 15:54

Nem vagyok jogszakértő, csak olvasgatom a fórumot, de most új infót írtatok.

Tényleg határozott idejű szerződés esetén is védettséget nyújt a terhesség? Eddig úgy tudtam, hogy a határozott idejű szerződés leketyeg, mindegy, hogy közben mi történik. De, ha nem így van, az végülis jó hír - akkor áttervezem a következő pár évre készített terveimet :-)

BBetty # 2007.02.13. 15:00

Sziasztok BBetty vagyok!
Már táppénzen vagyok 1 hónapja, mert lombikterhességem van, és ikreim lesznek!
Akkor ezek szerint nincs izgulni valóm?
A szerzödésem március végéig érvényes, aztán hosszabitani szokták.Akkor ezzel sem lehet semmi baj?Vagyis nem tehetik meg, hogy nem hosszabitják meg a szerzödésemet?Tudtommal aki táppénzen van azt nem bocsájthatják el?
Köszi elöre a válaszokat!

_Lala_ # 2007.02.13. 12:42

Ja igen: a rendes felmondásnál a munkáltatónak indoklási kötelezettsége van. Ha az indok nem valós, vagy nem szolgálhat okként a felmondáshoz, akkor ezt utóbb a munkavállaló megtámadhatja a munkaügyi bíróságon, és ha ezt a bíróság is kimondja, akkor további fizetnivalója is támadhat a munkáltatónak.
Emiatt szintén érdeke lehet a közös megegyezés, ahol nincs indoklási kötelezettség.

_Lala_ # 2007.02.13. 12:37

Vigyázzatok. A közös megegyezésnél nem az van, hogy ez vagy az "jár", hanem az van, amiben megegyeztek. Másszóval: ha azt szeretné a másik fél, hogy közös megegyezés legyen, akkor el kell fogadnia a mamád feltételeit!
Ezek után már csak úgy kell megfogalmaznia a feltételeket, hogy az neki jó legyen. Ha nincs különösebb indoka arra, hogy otthagyja a munkahelyét, akkor azt kell minimum feltételként szabni, mint amit rendes felmondásnál kapna.

Mi jár rendes felmondásnál:

  • a felmondási idejének (ha több nincs a munkaszerződésében vagy kollektív szerződésben, akkor 26 éves munkaviszony után minimum 90 nap) megfelelő időre bér, ennek felében nem kell dolgoznia, és a munkavállaló dönti el, hogy mely napokra essen ez a fele a felmondási időnek,
  • ha a munkavállalónak úgy tetszik, kérheti azt is, hogy a felmondási idejéből ledolgozandó napokat se kelljen ledolgoznia (azaz hamarabb érjen véget a munkaviszony), de ezekre a napokra természetesen nem jár neki bér,
  • minden, eddig ki nem adott, a munkaviszony végéig (a felmondási idő végéig) esedékes szabadnapot ki kell adni, ha ennek fizikai akadálya van (nincs már annyi ledolgozandó nap), akkor pénzben meg kell váltani,
  • végkielégítés (26 éves munkaviszony után 6 hónap jár).

Közös megegyezésnél is kaphat munkanélküli járadékot.

Amúgy szerintem egyszerűen csak baleknak próbálják nézni a mamádat, hátha kevesebbel is beéri, mint amit rendes felmondásnál kapna.

fezsu11 # 2007.02.13. 12:06

Sziasztok!

A sztorim: édesanyámmal (52 éves, 26 éve dolgozik a cégnél) tegnap (02.12.-én) közölték hogy most február 28-ával megszűnik a munka helye. A tavalyi év során már volt leépítés, azokat rendes felmondással küldték el, végkielégítést is kapta, és ha jól tudom a felmondási időt nem kellett ledolgozniuk.
Anyukámékkal közös megegyezéssel akarják megszüntetni a munkaviszonyt (mondván már késő lenne a munkaügyinek vagy hova szólni - ez nekem furcsa indok).

Kérdéseim:

  1. Hátrányosabb anyukámnak, ha aláírja közös megegyezéssel? Vagy melyik lenne neki előnyösebb?
  2. Közös megegyezésnél jár-e a végkielégítés?
  3. Mennyi felmondási idő jár anyukámnak? Ezt az időt végig le kell dolgoznia, vagy csak a felét és a másik felét kifizetik (közös megegyezésnél)?
  4. A munkáltató felmentése hogy alakul közös megegyezésnél és rendes felmondásnál? (pl: közös megegyezésnél a felmondási idő egészére megadják a felmentést és ki is fizetik az arra az időre járó keresetet?)
  5. A munkanélküli járadék összegének és idejének megállapításához van-e valami köze annak, hogy közös megegyezéssel vagy rendes felmondással küldik el.

A válaszokat e-mailben is várom: fezsu11@freemail.hu
A válaszokat előre is köszönöm.

Kála # 2007.02.13. 10:31

de mivel Betty már terhes (és tud róla) a mondatod inkább feltételes módban lenne helyes ("ha utólag derülne ki, az is jogellenessé tenné...") - megjegyzem én is azt írtam, hogy már a „terhesség ténye ”önmagában elég a védelemhez