megdönthetetlen vélelem


guba # 2006.11.30. 08:57

.A bírósági tárgyalások súlypontilag tények és adatok bizonyításáról szólnak! Bizonyos esetekben célszerűségi okokból a törvényhozó kizárja bizonyos tények vonatkozásában az ellenbizonyítás lehetőségét. Ezekre az esetekre alkotta meg a fikció és a megdönthetetlen vélelem jogintézményét. Tehát ha a jogi norma a tényállásában megjelöli, hogy valamit valónak kell tekinteni, akkor hiába bizonyítod az ellenkezőjét.

"Ha pedig a normáról a konkrét tényállás ismeretében derül ki, hogy fikció vagy vélelem, akkor az a norma általános jelleggel nem mondható sem egyiknek, sem másiknak. Annyi mondható bizonyosan, hogy vagy egyik vagy másik."

Nyilvánvaló dogmatikai tévedés azt állítani, hogy a konkrét tényállás alapján dőlne el valamiről, hogy az fikció, vagy megdönthetetlen vélelem. A fikció esetében ennek a vizsgálatnak nincs is értelme, mert előre tudjuk, hogy egy olyan dolgot fogadunk el valónak ami nem az. A megdönthetetlen vélelem attól még nem lesz fikció, mert adott esetben bebizonyosodik, hogy mégsem a férj a gyermek biológiai apja. Itt ui. mindössze arról van szó, hogy egy olyan dolgot tekintünk valónak ami vagy való, vagy nem, de az ellenbizonyítás lehetőségét kizárjuk. Ebben az az elvi lehetőség eleve bennefoglaltatik, hogy nem feltétlenül az a gyerek biológiai apja akit jogszabály alapján annak kell tekinteni.
Ez egy olyan típusú megdönthetetlen vélelem mint az, hogy:
1.§ A férjnek mindig igaza van.
Ez persze csak otthon hatályos!

the big cat # 2006.11.23. 11:26

Megdönthetetlen vélelem esetén is kiderülhet természetesen, sőt pl. a 12 alatti sérelmére elkövetett nemi erőszaknál a büntetés kiszabásánál figyelembe vehető körülmény, hogy volt-e beleegyezés, vagy sem, tudatában volt-e, hogy mibe egyezik bele. Más esetekben a tény külön bizonyítás nélkül is nyilvánvaló, csak a bíróság nem veheti figyelembe.
De ez nem változtat azon, hogy absztrakt normáról ettől függetlenül mindig eldöntehtő, hogy vélelem vagy fikció.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.11.23. 10:44

Közeledik az álláspontunk. :) (POntosabban sikerült elmagyaráznom, mit mondtam már elsőre is.)

Már csak egy van hátra:
kiderülhet, hogy nem valós tényt állít be igaznak, ez ugye benne van a valószínűség lehetőségében, de ettől még nem lesz fikció.
Megdönthetlen vélelem esetén igen nehezen derülhet ki, hiszen a bíróság nem ad módot a bizonyításra. Anélkül meg, ugye, marad a valószínűség.
De különbség is van abban, hogy kiderül valamiről, hogy nem igaz, meg aközött, hogy nyilvánvalóan nem az. Márpedig egy idegen spermával történt mesterséges megtermékenyítés vagy idegen embrió beültetése útján bekövetkezett terhesség esetén okirat van róla, hogy az apa nem apa.

the big cat # 2006.11.22. 16:52

A normáról a konkrét tényállás fényében nem derül ki, hogy fikció vagy vélelem, mert az eleve tudott, a konkrét tényállásról meg az derülhet ki, hogy a vélelem ellenére igaz vagy sem.

Az ugyanis eleve tudott, hogy az adott absztrakt tényállás valószínű-e vagy a valóságtól tudottan különböző tényállást állít.

Mégegyszer mondom ez a definícióból következik, mely definíció úgy kezdődik, hogy "az a norma...", azaz egy absztarkt és nem egy aktuális tényállás. Az vélelem esetén az absztakt tényállás aktuális leképzése során kiderülhet, hogy nem valós tényt állít be igaznak, ez ugye benne van a valószínűség lehetőségében, de ettől még nem lesz fikció.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.11.22. 14:15

Vagy félreértesz, vagy szándékosan magyarázod félre az általam írottakat. Én ugyanis épp az ellenkezőjét mondom, mint amivel te vitatkozol. De elmondhatom mégegyszer, másképp.

  1. A fikció az a norma, amely elrendeli, hogy egy nyilvánvalóan nem való tényt valónak fogadjunk el.
  2. A megdönthetetlen vélelem az a norma, amely - ellenbizonyítás lehetősége nélkül - elrendeli, hogy valószínűleg valós tényt valónak fogadjunk el.

Mint látható az elkülönítő elem a valónak elfogadandó tény valótlansága illetve valószínűsíthetősége. A közös nemfogalom pedig a norma. Nem a tényállás. Ha pedig a normáról a konkrét tényállás ismeretében derül ki, hogy fikció vagy vélelem, akkor az a norma általános jelleggel nem mondható sem egyiknek, sem másiknak. Annyi mondható bizonyosan, hogy vagy egyik vagy másik.

the big cat # 2006.11.22. 11:49

Ez nem így van, mondhatjuk, és mondjuk is. ismereteim szerint ez a jogtudomány álláspontja, és soha semmi másról nem hallottam, és nincs értelme, hiszen ha csak aktuális tényállásra alkalmazható lenne, akkor nincs is vélelem, hiszen adott esetben valami vagy igaz vagy sem, ez ténykérdés, amit ha más nem a bíróság el fog dönteni.

Egyébként állításod elfogadása megkérdőjelezné a kontinentális római jog alapját, az absztrakt tényállások létét, és puszta esetjoggá degradálná a jogot, amit ugye nem szeretnénk, szóval márcsak ezért se legyen igazad.

Amúgy kedves vagy, hogy kezelnéd a problémáimat, de nincsennek, csak nem szeretem ismételgetni magam, főleg nem olyannak, aki nem szokott felületes lenni, és attól még nem érdes a stílusom, hogy nem teszem hozzá: Cicus:)))

Kovács_Béla_Sándor # 2006.11.22. 10:17

Megtaláltam. Elnézést, korábban csak egyet lapoztam vissza.
Egyébként haragszol, Kedves? Kicsit érdes lett a stílusod... Ha esetleg akarsz róla beszélni...

Ha a vélelem meg a fikció csak a konkrét tényállásban lesz az, ami, akkor magára a normára nem mondhatjuk, hogy az fikció és azt sem, hogy vélelem. Csak azt, hogy "vagy".

the big cat # 2006.11.21. 11:40

Ami az esetke egy (akár jelentős részében is) fikció, de az esetke, egy (akár kisebb részében is) igaz, már vélelem, uyge a vélelem fogalma miatt. A vélelem és a fikció abszatrakt tényállások és státusukon nem változatta az, ha egy adott konkrét tényállásban tudható, hogy a vélelem egyébként nem igaz.

the big cat # 2006.11.21. 11:38

Akkor te is lapozd szépen végig a topikot, az első 5 hozzászólásban van négy. Érdemes olvasni, mielőtt írogatunk.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.11.21. 00:16

Ennél jóval több megdöntetlen vélelem van a magyar jogban, elég csak ezt a topikot végiglapozni.

Az a "jóval több" ebben a topikban mindössze egy volt. És az utóbb mondott - tehát a lombikbébi apja a férj, ha hozzájárult - az esetek egy jelentős részében nem vélelem, hanem fikció.

the big cat # 2006.11.14. 15:36

De hogy érdemben is hozzászóljak, fikció pl. a készpénz értéke.

the big cat # 2006.11.14. 15:27

Ennél jóval több megdöntetlen vélelem van a magyar jogban, elég csak ezt a topikot végiglapozni.

tomas64 # 2006.11.14. 14:11

fikció: tipikusan a dolog módjára hasznosítható energia (szél, víz, nap stb.)
lényege: úgy veszi a jog, mintha az lenne, amiről tudja, hogy nem az :))

megdönthetetlen vélelem egy van a magyar jogban és az a lombikbébi (mesterséges megtermékenyítéssel fogant ) apja apasági vélelméhez kötődik

Cilly # 2006.11.14. 12:35

Szia Mindenki!

Én nem vagyok joghallgató és egy kis segítségre lenne szükségem!

Tudna-e nekem valaki példát mondani mai magyar jogból fikcióra és megdönthetetlen vélelemre?

Előre is köszönöm!!

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2005.12.13. 19:50

a kézbesítési vélelem akkor micsoda?

Rexor # 2005.12.09. 08:15

A kézbesítési vélelelem sem vélelem a nevével ellentétben.

HE0222 # 2005.12.08. 21:41

Legtipikusabb fictio pl a méhmagzat érdekeinek védelme. Ptk. 10.§A gyermek részére már megszületése előtt gondnokot kell kirendelni, ha ez jogainak megóvása érdekében szükséges, különösen, ha a gyermek és törvényes képviselője között érdekellentét van.

the big cat # 2005.12.08. 19:52

A fictio nem vélelem.

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2005.12.08. 19:39

kézbesítési vélelem
actio paulianánál a közeli hozzátartozóval kötött szerződéseknél vélelmezni kell a rosszhiszemüséget

siva # 2005.11.30. 09:32

Fictiora kellene 1-2 példa a mai magyar jogból. kösz

Koi Gyula # 2003.07.09. 10:46
Szerintem közig. szerv.Persze azért próbálkozni lehet...  Nézz meg más magyarázatokat is:
  • KJK 1986, szerintem a 10§ nem változott.
  • HVG 1998-as magyarázata
  • CD Jogtár magyarázat

legislator

Béres-Deák Attila # 2003.07.08. 17:23

Tetszett. Reméltem, hogy vizsgán a bányajogot kapom .Erre mi jött? Kisajátítás és az ÁNTSZ.
Gyula! Számomra Te közigjogból egyetemi jegyzet vagy. Szerinted az Áe. 10.§-a szerint a vámhivatal megkereshet magán céget? A szerv jelenthet gazdasági társaságot is vagy csak közigazgatási szervet. Az Áe. magyarázata szerint csak közig . szerv lehet a megkeresett.Várom perdöntő válaszod. Orderral beszéltél?


attika

Koi Gyula # 2003.07.08. 10:05

Túléltem. Életem legkellemetlenebb féléve!!! Több mindent áttettem jövore, de a pénzügy pl. jól sikerült. Nem bírtam ezt a meleget. Tetszett a bányajog? Talán szeptemberben leközli az MK.


legislator

Béres-Deák Attila # 2003.07.07. 17:48

Örömmel látlak Gyula!Hogy sikerült a félév? Order keresett?Most felvételizett az ELTE esti tagozatára. Gondoltam Tőled bátorítást kaphat.


attika

Koi Gyula # 2003.07.07. 09:48

Hiába! A jelennek élünk, de a jövoért dolgozunk.


legislator