szakvizsga


szilveszter # 2005.11.24. 08:13

Köszönöm szépen az EU-s könyv címét, megszereztem, bízom benne az elég, ami benne van.
Egyébként munkajogból nekem a Dialóg-Campus Kiadó Jogi Szakvizsga Könyvek sorozatának "Munkajog" része van meg, az egészen jó, nincs benne sok eltérés az Mt-hez képest. Ajánlom, ha valaki könyvet szeretne munkajogból.

Kála # 2005.11.25. 09:26

Azért a jogesetekkel kapcsolatban nézd össze a kiírásban szereplő elvárásokkal, nehogy meglepetés érjen - gondolok itt arra, hogy a Grzelzyk eset, a Marshall1-2 (a tagállami mögöttes felelősségre vonatkozó)eset meg még egy kettő hiányzik belőle. De alapjában véve nagyon korrekt könyv.
A dialógos munkajogot én is ismerem - de még a 2003-as kiadást láttam belőle, attól meg azért elég sok eltérés van már jelenleg.

vanda24 # 2005.12.21. 23:07

Sziasztok!

Ebben a topicban már irtam a problémámról,most újból kérdeznék.
Szóval közigazgatásban dolgozom,a munkaköröm jogi referens.
Viszont a város jegyzője ahol dolgozom még nem szakvizsgázott.
Most van neki folyamatban.
Szóval ez esetleg gond lehet az igazolásnál.
Egyáltalán mennyire ellenőrzik ezt a három év gyakorlati időt?
Valaki írna nekem egy kicsit ezeknek az igazolásoknak a pontos menetéről?
Mennyire kell kitérni részletesen a munkör jellegére és pontos leírására?
Mindenképpen szakvizsgázott jogásznak kell igazolnia a három évet?
Mondjuk ez lehet pl.az én esetemben az alpolgármester,ha a jegyzőnek nincs szakvizsgája?
És mi van olyankor,ha az adott hivatalban mondjuk senkinek nincs szakvizsgája?

Köszi a válaszokat:))

Rexor # 2005.12.23. 10:21

Nem kell szakvizsgázott jogásznak igazolni, hanem hivatkozni kell arra az igazolásban hogy kinek a szakmai irányítása alatt dolgoztál. Próbáljatok keresni egy jogászt (pl. egy ügyvédet) akinek a nevére lehet hivatkozni az igazolásnál. A munkakörnél csak arra térj ki, hogy főállású jogi munkakörben dolgoztál.

vanda24 # 2005.12.23. 11:09

Köszi Rexor!

Akkor gondolom jó lesz a jegyző is,hiszen végülis az ő irányítása mellett dolgozom és van még öreg róka jogász a hivatalban csak nincs mindenkinek szakvizsgája:))

Kellemes ünnepeket kívánok!!

satine # 2005.12.29. 07:49

sziasztok!
Az írásbeli vizsgával kapcsolatban kellene segítség nekem. aki nem fogalmazó és nem is jelölt, hogyan tud rá készülni, eltekintve attól, hogy az elméletet megtanulja? Nem tudtok valami normális jogesetmegoldó könyvet büntetőből?

mojac # 2005.12.29. 09:30

SZiasztok!

Mi van akkor, ha a jegyző nem jogász?

zsu79 # 2006.01.29. 14:19

Sziasztok!
A polgári részen belül gazdasági jogból szeretnék menni írásbelizni, de nem tudom, hogy milyen jellegű kérdésekre, jogesetre lehet számítani. Ha valakinek van ebből "élménye", légyszi írja meg.
Köszi

Rexor # 2006.01.30. 15:29

Pl. készits el egy társasági szerződést, vagy véleményezz egy jogesetet.

Surek # 2006.01.30. 16:34

Sziasztok!
Tudnátok abban segíteni, hogy munkajog írásbelin milyen jellagű kérdésekre számíthatok?

julius # 2006.02.11. 22:24

Ajánlom figyelmetekbe a Dialog-Campus, valamint a Novissima szakvizsgára felkészítő segédkönyveit.
A könyvek végén megtalálhatók az egyes tárgyakhoz tartozó írásbeli anyagok!
Egyébként használjátok a www.szakvizsga.hu weboldalt, ahol a kérdéseitekre biztosan választ kaptok!

Initram5 # 2006.02.21. 20:36

Rexor, az azért elég durva feladat, hogy csinálj egy társasági szerződést. Nem lehetetlen, de fejből mindent beleírni elég komoly feladat. :)

Rexor # 2006.02.22. 07:29

Nem fejből kell csinálni, használhatsz hozzá jogszabályt. Szerintem ez még nem olyan vészes feladat.

mezzopiano # 2006.03.13. 12:45

Nénány tapasztalatom írnám le a szakvizsga polgárjogi részéhez.

Március elején vizsgáztam. Az írásbeli nem volt különösebben nehéz, ítéletet kellett írni. A lényege a jogi kérdésben történő tévedés körül mozgott. A bizottság értékelte azt is, hogy nagyjából úgy nézett ki alakilag az ítélet, mint ahogy kell.

A szóbeli az IM-ben volt egy jogi főosztályvezető hölgy volt az elnök és két pesti ügyvéd(!) volt még mellette. Hárman voltunk ennél a bizottságnál. Az első meglepetés az volt, hogy nem tételeket kellett húzni, hanem csak kérdezgettek, ez állítólag minden bizottságnál így van. Az ügyvédek fejből kérdeztek: ingatlan adásvételi szerződés kellékei, korlátozottan cselekvőképesség, ingatlan-nyilvántartás, személyiségi jogok és védelmük, közbeszerzés(!), bt-ben bel és kültag viszonya, gazdasági társaság alapítása. Ezekre emlékszem kb. Mindegyik témánál inkább csak az alapvetőbb dolgokra voltak kíváncsiak.

Az elnöknő kérdezett a Pp.-s részből, mégpedig úgy, hogy előre felírt kb. 8 tételt magának a tételsorból és azokat kérdezte végig. Bele kellett kezdenem és ha látta, hogy tudom, akkor leállított. Alapvetően segítőkészek voltak, ami nem jutott eszembe azt próbálták kihúzni belőlem. Végig nagyon feszült voltam, de sokszor nyugtatgattak. Egyébként 80 percig feleltem. Talán ez volt a legrosszabb az egészben.

4 hetet tudtam készülni, napi átlag 7-8 órát, úgy hogy az anyag legnagyobb részét még nem alkalmaztam a gyakorlatban és így nehezebb is volt tanulni. Kb 30 tétel meg sem tudtam nézni. Az értékelés nagyon korrekt volt, szerintem túl is értékeltek. Az írásbelim 5-ös lett, a szóbelire pedig 4-eseket kaptam. Lényeg, hogy a vártnál sokkal jobb lett.

Az összkép tehát pozitív. Remélem nem ijesztettem meg senkit, nem ez volt a cél. Mindenkinek sok sikert!

vanda24 # 2006.03.21. 10:44

Sziasztok!

Két kérdésem lenne:

  1. Ha az ember elég szűk jogterülettel foglalkozik három évig,mennyire nehéz elsajátítani így a teljes anyagot,főleg gyakorlat nélkül?
  2. 2008.ápriliásában lesz meg a három évem!

Mikor jelentkezhetek be, ás mikor mehetek kb,az első vizsgára?

Köszi:)

Kála # 2006.03.21. 10:58
  1. Magadat te ismered a legjobban, neked kell tudnod, hogy mennyi idő kell a megjelölt anyag elsajátításához (nyilván nehezebb helyzet, ha nincs gyakorlatod - de szerintem nincs olyan szakvizsga előtt álló, aki mind a három rész szempontjából képben lenne gyakorlatban is).
  2. 2008. április előtt három hónappal már beadhatod, ha a munkáltatód igazolja, hogy az eddig megszerzett gyakorlatod mellett még a szükséges három hónapban is foglalkoztatni fog. Az első vizsgád időpontját így kérheted a 2008-as tavaszi vizsgaidőszakra (április utánra). Az, hogy mikorra osztanak be, más kérdés - de igyekeznek figyelembe venni a kérésedet (ettől persze némi csúszás előfordulhat).
Ákoska # 2006.04.21. 09:33

Sziasztok!

  1. Alkotmány-közig írásbeli szakvizsgán milyen kérdésekre /feladatokra lehet számítani? (Gondolok itt a "szerződés készítés, határozat szerkesztés"-re-ami polgáriból , munkajogból "egyszer", de alkotmányjogból mire lehet számítani???Azt azért nem hiszem, hogy egy közig határozat ra lennének kíváncsiak...
  2. Az hogy jogszabálygyűjteményt használhatok, azt jelentené, hogy vihetem magammal a jogtárból kinyomtatott Alkotmányt és Ket-et, de pl. AB. határozatokat nem olvasgathatok??
Kála # 2006.05.04. 08:10

Sziasztok! Ha esetleg valaki mostanság járt büntetőjog szóbeli szakvizsgán, megosztaná velem a tapasztalatait? Köszi.

Chantal001 # 2006.05.26. 10:54

Kedves Ákos!

AB határozatokat is nyugodtan bevihetsz, a kutya nem nézi. Más kérdés, hogy semmire sem fogod tudni használni. Közigből nagyon szeretik a településrendezéssel kapcsolatos önkormányzati rendeletalkotást. Alkotmányból az egyesülési jogról szóló törvényt vidd be...azt imádják. Valószínűleg önkormányzati rendeletet kell alkotnod, vagy annak hiányosságait, esetleges jogsértő megoldásait kihámoznod, vagy éppen keresetet kell benyújtanod közig. hat. bírósági felülvizsgálatára (ilyenkor oda lesz írva, hogy a közigazgatáson belüli jogorvoslatokat kimerítetted, vagy azt jgszb. kizárja). Arra még ügyelj, hogy ebben a blokkban a munkajog is szerepel! Ne lepődj meg, ha munkaügyi perben kell keresetlevelet benyújtanod! Lényeg a stílus, meg a kötelező tartalmi elemek!

Rexor # 2006.06.08. 09:31

No ez nem egészen így van. Ha alkotmány/közig témakört választ valaki írásbelinek, akkor biztos hogy nem fog munkajogi kérdést kapni...

Tullup # 2006.06.13. 11:25

A-vizsga írásbeli - kérdés
Szakterületem a nk jog egyik szegmense, szóval a polgári jog és tsai nem állnak olyan közel hozzám. Kérdésem a következő: találkozott már vk szakvizsgán olyan írásbeli feladattal, amikor olyan dokumkentumot kellett készítani ami nem szerepel a CD, bocs DVD-jogtár iratmintái között? Ugyanis a jogtár tobzódik a határozatokban, ítéletekben, keresetlevelekben stb., és azért kérdezem, mert én - Mo -i bírósági gyakorlat híján - csak innen szedhetem le az infókat. Apropos! tegnap végre megjelent az IM honlapján a szakvizsgakövetelmények garmada (még jó hogy április 30. -ig kell közölni :) )!

Ákoska # 2006.07.13. 10:06

A kérdés írásbelin csak és kizárólag alkotmányjogi jellegű volt... kellett hozzá a válsztójogi eljárásról szóló tv. és elsősorban az alkotmány (ismerete). Kicsit ravasz volt, ha az ember elveszik a kérdés részleteiben és a jogszabályok nézegetésében akkor könnyen jégre futhat... a válasz ugyanis az alkotmányban volt! Nem is kellet sok idő, csak azért kellett várnom, hogy ne a "minimum idő" alatt adjam be...

Más kérdés, hogy újra neki kell futnom, mivel a szóbelit elhalasztottam külömböző okokból!

Köszönöm a válaszokat ezúton is mindenkinek!

Márkameggy # 2006.08.02. 07:56

Konkrétan milyen dokumentumokkal kell igazolni a jogi szakvizsga megkezdése előtt a gyakorlati időt?
Nem tudom mit jelent a gyakorlatban az 5/1991. IM rendelet 4. § (2) bekezdésében foglalt "tanúsítvány".
Hogyan szokott ez kinézni?


Carnivorous Vulgaris

Rexor # 2006.08.02. 14:26

Attól függ hol dolgoztál. Ügyvédjelöltklnt pl. a kamara igazolja a gyakorlati időt. Más jogi munkakörben a munkáltató (megnevezeve azt a személyt, akinek a "szárnyai" alatt töltötted a gyakorlati idődet.)

vanda24 # 2006.08.02. 18:58

Sziasztok!

Önkormányzatnál jogi referensként számomra a jegyző lehet ez a személy.
Viszont az nem probléma,ha a jegyzőnek nincs szakvizsgája?

Köszi:))