Jogász Póker


Impossible # 2009.10.19. 18:55

Mert szeretik mindenbe beleütni az orrukat, és nem értenek hozzá. Ezzel nagyon kell vigyázni, hogy az ember ne ítéljen meg másokat anélkül, hogy legalább megkísérelne energiát feccölni abba, hogy megértse őket. Sajnos néha én is beleesek ebbe a hibába, de igyekszem.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.20. 09:20

most úgy néztem végig a kvízt, hogy nem gondolkoztam,

:) Látom már kapisgálod. Épp ez a lényeg: a kezdőnek ne nagyon kelljen gondolkodnia. Mert még nem tud.
Ahogy a pókeresek mondják: no thight decision.

Én a tizeseket nagyvakként SnG korai fázisában emelésre dobom (kivéve a minbetet, az szinte mindig, mindennel megadom), a középső fázisban visszalopok velük, a végén pedig még egy all in hívást is megadok velük, többnyire pénzfeldobás lesz, de elég gyakran még elöl is leszek valami Ax-zel szemben.

_Wasp_ # 2009.10.20. 09:33

A középső fázisban vagyok talán a leggyengébb, ezért ezt nem szakértem most, de korai szakaszban meg lehet adni tizesekkel a nagyvak emelésére.

A nagyvak emelése ugyani általában (igen, még a korai szakaszban is) ezt takarja:
Ax, K7+, Q9+, JT,
Axs, Kxs, Q7s, J9s, párok és kapcsolódó egyszínű lapok.

(Tehát széles az induló laptartománya.)

A kassza így néz ki:

10 (SB) + 20 (BB) + 60 (D)
40-et kell BB-ként megadjak.

Abból indulok ki, hogy csak szettre játszok, és ha csupa alálap érkezik, egy próbaemelést megeresztek előről. De a fő terv a szett.

Szett a flopra 8,51 az egyhez eséllyel érkezik, de nem nyer majd minden esetben. (sor, flöss, magasabb szett). Igaz, hogy Villain sora és flösse esetén van a teljes stackje megnyerésére esély, de ez azért inkább ront, mint javít a lapunkon. Rontsuk a feltételes esélyszorzót 10-re

A 40 betett zsetonunkkal szemben, ha leesik a szettünk, átlagosan 400 zsetont kell megnyerjünk, úgy hogy most 130 van a kasszában (ez fejenként 135 zseton berakását igényli), és ehhez mindössze csak egy közepes emelés kell a flopon és egy pici a riveren, szerintem sima liba az ügy.

(pókerül szólva bőven megvan az implied odds)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.20. 10:30

Az osztó emelt nem a nagyvak.
És miért lenne széles az emelési tartománya? Kié hogy. Egy jó feszes agresszív játékosé a korai fázisban TT+, AJ+, KQ - ha elsőként beszél. Ha előtte emeltek, akkor már csak QQ+, AK.

Alaposan megjárnád pl. velem szemben egy versenyen, ha ennyire laza laptartományra tennéd az emelésemet a gombról.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.20. 10:32

Szép levezetés, csak egyet felejtesz el: versenyen az el nem vesztett zseton többet ér, mint a megnyert. Ezért a korai fázisban emelés után szetre nem játszunk.

Impossible # 2009.10.20. 10:34

Miért ér többet?

_Wasp_ # 2009.10.20. 10:50

a megnyert zseton versenystruktúrában kevesebbet ér, mint az elvesztett.

Jól mondta kbs és ezt tényleg nem vettem figyelembe. Viszont ez csak kb 30%-ot módosít, tehát kb 550 összzsetont kéne szett esetén behúzni, fejenként 200-200-at, ami még mindig jó szerintem.

Egy jó feszes agresszív játékosé a korai fázisban TT+, AJ+, KQ
Egy feszes agresszívé.

A jó játékosok pozícióból - a tudomány jelenlegi állása szerint - az általad említetteknél jóval több spekulatív lapot játszanak meg. (Ha csak ezeket játszod, akkor egyébként a korai szakaszban az osztókorongról nemigen kerülsz játékba.)

megjegyzés:
Az osztó emelt nem a nagyvak.
"D" mint Dealer. Ezt is írtam :)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

_Wasp_ # 2009.10.20. 10:56

ja, hogy MIÉRT ér többet?

Én ezt ICM alapon tudom elmagyarázni, bár félek, hogy nem sikerül érthetően átadni:

a zsetonszámod nem a nyereményed határozza meg, hanem a nyereményalapban való várható részesedésed.

Bemész egy kettes párral az első vakszinten all inbe egy ász király ellen (és ezt KBS is benézte korábban a pénzfeldobásos tizes páros lejátszásában)

50%, hogy felduplázol, 50% hogy kiesel.

Ha kiestél, akkor ugye nulla amit nyersz.

Ha felduplázol, akkor viszont nem fogod megnyerni a buy in dupláját, mivel az esélyeid nem nőnek a zsetonszámoddal egyenes arányban, csak kb 40-50%-al javulnak.

TEhát kevesebb a felduplázáskor nyert várható pénzbeli érték mint vesztés esetén (pókerül a $Ev - dollár Ev - negatív) . Ugyanakkor a zsetonszám változása látszolag indokolhatja a döntést (pókerül a cEv - chip EV - legalább nulla)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Impossible # 2009.10.20. 16:30

"a zsetonszámod nem a nyereményed határozza meg, hanem a nyereményalapban való várható részesedésed."

Vagyis kevés zsetonnal nem lehet nagyot nyerni? Ezt azért nem hiszem (bár eddig csak 3 SnG-t játszottam, egyikben kiestem az elején, másikban 4. hely, harmadikban 3. hely). Az rendben van, hogy a zsetonszámom nem határozza meg a nyereményemet, de szerintem ha ezt nem határozza meg, akkor a nyereményalapban való részesedésemet sem tudja meghatározni. (Ez természetesen nem tapasztalaton alapuló kijelentés, csak a logika alapján mondom, elméletileg.)

"Bemész egy kettes párral az első vakszinten all inbe egy ász király ellen (és ezt KBS is benézte korábban a pénzfeldobásos tizes páros lejátszásában)

50%, hogy felduplázol, 50% hogy kiesel."

Ha 50-50% lenne, akkor nem ajánlgatnák a CG SSS-játékosoknak, hogy "jó lapokkal" menjenek all-in. Ebből következtetve gondolom úgy, hogy 22-vel nem ugyanannyi az esélyed, mint AK-val. És ez szerintem ugyanúgy igaz SNG-ra, mint CG-re, mert a lapok esélyei nem a játékfajtától függenek (szerintem).
Ez az elgondolásom miért nem stimmel (gondolom, nem stimmel)?

"Ha felduplázol, akkor viszont nem fogod megnyerni a buy in dupláját"

Ez magyarázat nélkül is nyilvánvalónak tűnik nekem.

"TEhát kevesebb a felduplázáskor nyert várható pénzbeli érték mint vesztés esetén"

Persze, mert ha kiesem, akkor nulla. Ez is nyilvánvaló.

Viszont mindezekből még mindig nem derül ki számomra, hogy miért van nagyobb értéke az el nem vesztett zsetonnak, mint a megnyertnek.

Egyébként köszi a magyarázatot. (Csak épp a kérdésemet nem látom megválaszolva.)

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.20. 17:10

A nagyvak emelése ugyani általában...

Tudom, hogy csak elírás - de azért még nekem van igazam. Legalább ebben.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.20. 17:11

és ezt KBS is benézte korábban a pénzfeldobásos tizes páros lejátszásában
De az nem verseny volt, hanem cash game. És nagyjából rendben lett volna, ha nincs mind a kettőnknek 200 nagyvaknyi zsetonja.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.20. 17:17

akkor egyébként a korai szakaszban az osztókorongról nemigen kerülsz játékba.
Úgy van. Máshonnan meg pláne nem. De nem is esem ki.

De hogy féreértés ne essen: egyasztalos SnG.ról beszélünk - minden kiesővel érezhetően közelebb kerül a nyeremény.
Az MTT-ket ennél sokkal lazábban játszom, nagyjából úgy, mint a cash gamet.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.20. 17:23

Bizony, Zoli, a 22 esélye az AK ellen körülbelül fele-fele. Sőt, a 22-é egy kicsit nagyobb is, olyan 52-48 arányban.
Ennek ellenére azért írják elő SSS-ben AK_val az allint, mert az AK részesedése egy véletlenszerű lap ellen magas. Majd wasp megmondja pontosan, de lehet vagy 70%. Ráadásul a valóságban nem véletlen lap ellen fogsz játszani vele, hanem legtöbbször Ax vagy Kx ellen, ezekkel szemben pedig messze elöl vagy, cca. 80%-kal. Az osztott párokkal szemben pariban vagy. Csak az AA és KK esélyesebb.

MAgátólé értetődik, hogy egy ilyen lappal, 20BB-vel örömmel mész preflop allin.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.20. 17:30

sak épp a kérdésemet nem látom megválaszolva.

Pedig most tényleg difaktikusan elmondta. Próbálom én egyszerűbben.

Cash game-ben ha 1$-t felteszel egy pénzfeldobásos helyzetre, akkor az esetek felében nyersz 1$-t, a másik felében vesztesz. Vagyis megéri, mert hosszú távon nem vesztesz vele, a játékodat pedig kevésbé kiszámíthatóvá teszi, ha nem csak KK+-szal mész allin.
De.
Ha egy egy dolláros versenyen a korai fázisban, amikor még 10-8 játákos van az asztalnál, belemész egy pénzfeldobásos allin-be, akkor az esetek felében azonnal kiesel, vagyis vesztesz 1$-t. Az esetek másik felében nyersz 1500 (1000, 2000, annyi amennyi) zsetont. De ezzel még messze nem nyertél 1$-t. Ahhoz ITM kell kerülnöd - amire ez a nyerés még nem garancia.
Vagyis nem éri meg a húzás, mert hosszú távon a veszteséged több, mint a nyereséged.

_Wasp_ # 2009.10.20. 17:30

„A nagyvak emelése ugyani általában…”
Tudom, hogy csak elírás – de azért még nekem van igazam. Legalább ebben.

:)
tényleg ezt írtam... de szerencsére nem kevert meg téged.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

_Wasp_ # 2009.10.20. 17:42

kbs

„akkor egyébként a korai szakaszban az osztókorongról nemigen kerülsz játékba.”
Úgy van. Máshonnan meg pláne nem. De nem is esem ki.

én egyasztalos SNG-kat játszok elsősorban, és a korai szakaszban vagyok talán a legjobb, meg a heads-upban

(középjátékban viszonylag gyengén adom elő, buborékban meg az átlagnál csak picit jobban)

A tipikus szituáció az, hogy kétféle játékos van most a SNG-kon: Az egyik olyan feszes az elején, mint te, a másik meg nem tud játszani.

A feszesektől aránylag könnyű vinni kis kasszákat, ha megadnak, akkor a spekulatív lapjaimmal - ha leesik a flop - könnyen beránthatom a stackjüket, vagy olcsón szabadulhatok ha mégsem jön össze.

Egy ellenszere van, a konzekvens és erős visszaemelés az átlagnál jobb lapokkal, hiszen nem akarom berakni a stackem 10-15%-át preflop a semmire. Ezt viszont általában kihagyják, mert a feszes agresszívek inkább magukból indulnak ki (és sokszor el is trükközik, ha véletlen jó lapjuk van), akik meg nem tudnak játszani, szeretnek flopot nézni két akármilyen kártyával.

És ne felejtsd el, hogy pozícióm lesz rajtuk.

Mondom, ez jól működik az elején, de gyorsan el kell felejteni, amikor a 3. vakszintet elérjük, mert durva veszteséget bír termelni...

de nem meggyőzni akarlak - mert végülis nincs a pókerben egyetlen és üdvözítő út - csak elmeséltem, nekem mi jön be a versenystrutúrákban.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Impossible # 2009.10.20. 19:02

kbs,

"Ennek ellenére azért írják elő SSS-ben AK_val az allint, mert az AK részesedése egy véletlenszerű lap ellen magas. Majd wasp megmondja pontosan, de lehet vagy 70%."

SNG-ban meg nem??

_Wasp_ # 2009.10.20. 19:17

Imp,

próbálom kitalálni, mit nem értesz. (segítene, ha rákérdeznél)

Ha azt nem érted, miért jó CG-ben a 22 all in az AK ellen (tételezzük fel, hogy látod a lapját az ellenfélnek) és SNG-ban miért borzasztó rossz, akkor olvass vissza, próbáltam és is és KBS is a cEV és a $EV közti különbséget megmagyarázni.

Szóval vagy ez a gondod, vagy az, hogy nem érted, miért lehet AK-val betenni a zsetont, 22-vel meg nem.

Az AK egy csomó olyan lap ellen játszik, amit dominál 36 db Ax, 36 db Kx. Kevés lap dominálja: csak a 3 ászos és 3 királyos pár, a többi lappal (a párokkal) kb egálban van, vagy enyhén jobb náluk (ezek az X-x jellegű lapok))

a 22-nél viszont a következő a helyzet: Mindössze 16 félig meddig reális lapot dominál (8 db A-2, 8 db K-2, bár gazából sem az A2, sem K2 nem megadó vagy emelő lap), őt viszont csúnyán dominálja a többi 72 db páros lap, a maradékokkal meg csak pénzfeldobása van.

Érted már?


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

janoo # 2009.10.20. 21:39

3 nap alatt de elegem lett a pokerból.. Folyamatosan az van,h beülök játszani, 30-50leosztás alatt nyerek 30-40BB-t, aztán mintha elvágták volna.. Ma kikapott 4db AK, 2 AKs, 3AJs 1 AA, 2 QQ(flopra szettesedtem az egyiknél,majd riveren az ellenfél AA-ja szettesedett, másiknál KK vert), riveren kapott ki a floppolt sorom flushtől...Ja, és mindez alig 200leosztás alatt. Ha meg 93o eldobom, akkor flopra jönne poker a 3asból :)
Jó tudom,h hosszútávot kell nézni, de néha azt érzem, mintha játékgépen játszanék: felenged, leszív, felenged, leszív..

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.21. 08:16

Variancia. Állítólag meg lehet szokni, de szerintem ahhoz kell vagy ötmillió leosztás. Meg vagy ötmillió forint bankroll.

Én négy napja vesztek zsinórban. Cash gameben lehúznak a szerencsés idóták, a versenyeken meg kiesek valami bad beattel vagy lapütközéssel. Tegnap például három QQ meg két KK vérzett el. Szerencsére a nap vége már jobb volt, az esélyes lapokkal kezdtem nyerni - de valamikor aludni is kell. Fél egy körül muszáj volt abbahagyni, így 15$ mínusz maradt. Ami cca. 60BB veszteség 1200 leosztásban.

A variencia egyébként vicces dolgokra képes. A bukószéria közepette két versenyen tudtam "pénzbe" érni, pedig vagy tízen indultam. A vicces az, hogy épp ez a kettő volt a nem "regulár" verseny. Az egyik egy 5$ összdíjazású omaha freroll (elsőként kaptam majdnem másfél dollárt), a másik meg PKR-pontokért ment.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.21. 08:24

Jut eszembe: ti hogy vagytok a teremváltással? Nekem a váltáskor szinte törvényszerű, hogy bukóval kezdek. Csak véletlen?

Janoo, a 3 AJ-n nem lepődök meg, az ugyanis nem egy jó induló lap.
Kb. félévi, hasznot hozó játék után az idén januárban masszív és tartós veszteségbe fordultam. Nemrég visszanéztem elemző programmal azt az időszakot, és kiderült, hogy a veszteség nagyon nagy részéért (kb. negyedéért) az AQ-AJ-AT trió a felelős. Pontosabban én, mert túl lazán játszottam meg őket, miközben a flop utáni játékom minősíthetetlenül szar volt.

Tanulság: ezekkel csak nagyon erős postflop játékkal szabad játszani. Anélkül csak hátulról, ha előtted nem emelt senki. És még akkor is dobni kell, ha nem talál el a flop, és valaki emel.

_Wasp_ # 2009.10.21. 10:09

Kbs:

AQ-AJ-AT...

pont most írok egy cikket, az általad említett trió plusz az Anna Kournikova az egyik főszereplője... :))))

Nagyjából amit leírtál az lenne ott a tanulság, de olyan cikk lesz, amikor hagyom a következtetéseket mindenkinek, hogy maga vonja le.

Janooo
Egy két napi póker vesztő sorozat az semmi. Mindenkivel van így - és nem csak néha, de rendszeresen. Ezzel pókertőkéd csak elenyésző részét vesztheted el. Ugye? (!)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

_Wasp_ # 2009.10.21. 10:10

Jut eszembe: ti hogy vagytok a teremváltással? Nekem a váltáskor szinte törvényszerű, hogy bukóval kezdek. Csak véletlen?

azonos hálózaton belül miért lenne törvényszerű? Más hálózaton belül kell egy kis idő, amíg hozzászokik az ember az ott bevett standard move-okhoz.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

_Wasp_ # 2009.10.21. 10:10

Jut eszembe: ti hogy vagytok a teremváltással? Nekem a váltáskor szinte törvényszerű, hogy bukóval kezdek. Csak véletlen?

azonos hálózaton belül miért lenne törvényszerű? Más hálózaton belül kell egy kis idő, amíg hozzászokik az ember az ott bevett standard move-okhoz.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.21. 13:27

Az AK más eset. Azzal a legpocsékabb játékom idején is pluszban voltam. Szerintem a bon mot kitalálója nem is az AK-t hasonlította a tetszetős ám nem túl nyerő teniszezőhöz, hanem az AQ-t. L. még Qournikova, a cirillbetűs írás átírása körüli bizonytalanságok, ugye.

Egy finn pokeroldalon van is erről egy fórumrovat. :))