szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


Libertin (törölt felhasználó) # 2011.10.18. 10:54

MrsBean, én úgy tudom, hogy az LB előtti eljárásban kötelező, kivéve akkor, ha az adott kérdésben már van ítélkezési gyakorlat, illetve ha a szóban forgó jsz. helyes értelmezése egyértelmű.

netusufloro # 2011.10.18. 17:54

MrsBean, Libertin:
Ha jól értem, akkor előzetes dontéshozatalnál (20-24. kérdések)abban az esetben, ha olyan bíróság előtt merül fel a kérdés, ami a legfelsőbb fórum, (mint LB), ami ellen nincs jogorvoslat, akkor kötelező a kérdéssel megkeresni az eu-s bíróságot. Előfordulhat azonban, hogy egy alacsonyabb fórum is utolsónak tekinthető, ilyenkor rá is az előbbi vonatkozik. Nem az a lényeg, hogy általában legyen utolsó fórum, hanem hogy az adott ügyben az adott országban legyen a végső fórum.

MÁS EU:
A Liszaboni Szerződésben az Európai Unióról szóló szerződés (leánykori nevén a Maastrichti) eredeti és köztes verzióit remélem, nem kell tudni!

MrsBean # 2011.10.18. 18:26

Netusufloro! Dede igy van csak a konyv meg a jegyzet eltero szohasznalata kevert meg picit:)

Egyebkent akik mar szakvizsgaztak (nekem ez az elso ezert is tok szar hogy semmi osszehasonlitasi alapom nincs) toletek kerdeznem h az otjegyu vizsgaertekeles csak szamunkra jelent ket fokozatut (ertem ez alatt h csak menjek at:)) vagy a vizsgaztatok szamara is?! Tehat vannak fokozatok az ertekelesben vagy ok is atengedjuk vagy ne skalan ertekelnek?:)

Tudom hogy bizottsagfuggo csak kivancsi vagyok mik a tapasztalatok:)

MrsBean # 2011.10.18. 18:32

Ja es ami a koztes verziokat illeti: irigylem, akinek van agya es ideje hozza/ra:)

pipe # 2011.10.19. 07:32

Megy valaki januárban? Van ötletetek, hogy mit tanuljak Alkotmányból?

MrsBean # 2011.10.19. 11:35

Skacok!!

Irtatok tobben is az irasbelin tortent ellenorzesekrol. Mit lehet errol tudni?ha kommentart, bht stb-t nem talalnak akkor a kis margora firkalasaim miatt csak nem fuggesztenek fel,nem? Vagy szerintetek nyomtassak mindenbol SZŰZET?:)

Moly01 # 2011.10.19. 14:05

Sziasztok!

Megválnék Chronowski Nóra:Alkotmányjog és közigazgatási jog I. Dialóg Campus Kiadó 2011. kiadású jó állapotban lévő könyvemtől.

4480,- Ft volt eredetileg, én 2800,- Ft-ért válnék meg tőle + postaköltség.

Akit érdekel emailben egyeztethetünk és Szegeden személyesen átveheti, vagy postai utánvétellel küldöm.

A tételsor első felét én kizárólag ebből tanultam, az összes alapjog, a választási rendszer és az AB. határozatok is ehhez a részhez benne vannak.

Üdv: Moly

Moly01 # 2011.10.19. 14:07

Egyébként én még februárban írásbeliztem, és már akkor is nagyon nézték, hogy mit viszel be, se bht, se iratmintát nem lehetett. Nekem kinyomtatott törvényeim voltak, kihúzogatva, odaírtam ezt-azt, de azt nem rosszalták, azt lehetett.
(Ettől függetlenül én vittem mindent, bhkat és iratmintákat is, a törvények közé tettem és óvatosan használtam, de távolabb ültem a felügyelőktől. Egyébként volt akire rászóltak, hogy tegye el az illegális cuccait.)

Moly01 # 2011.10.19. 14:10

Eu-ból az alapszerződések változásainál kell csak azt tudni, hogy milyen újdonságot hozott, vagy milyen témákat pakolt át ide-oda, de ennyire részleteiben nem kérdeztek snekitől, hogy köztes változat vagy szerződés szövege. A könyvek elegendőek oda.
A kidolgozott 76 oldalas vizsont sajna elavult, nem fedi teljesen a tételeket és több változás is van Lisszabon óta.

Coreper I. brüsszeli állandó képviselők helyettesei
Coreper II. brüsszeli állandó képviselők

drkriszti # 2011.10.19. 16:11

Segítséget kérek Tb-jogból!

  1. Összességében milyen mélységig kell tudni az anyagot? Kötelező a taxatív felsorolás, pl. ki jogosult eg.ügyi szolgáltatásra kb. 20 db, vagy elég a példálódzó jellegű felsorolás?
  2. A járulékfizetésnél tudni kell, hogy ki, mikor, milyen jövedelem után hány %-ot fizet?
  3. A nyugdíjnál kell az a sok szirszar szabály, vagy elég általánosságban tudni?

Valahogy már nincs agyam nagy részletességben belemerülni ebbe a témakörbe...

Textilhal # 2011.10.19. 17:53

DrKrisztinek:

  1. A "mélységet" úgy kezeld, hogy lásd a rendszerét, mi az összefüggés/különbség pl. a rokkantnyugdíj és a rehabjáradék között (az első nem rehabilitálható, a második igen, épp ez a lényege), ki mire jogosult (tehát melyik ellátásnak mi a célja, funkciója), a felsorolásokat pedig fenntartással kezeld, főleg az említett 20 elemből állót...ha 7-8 elemet lendületesen el tudsz mondani (kb. azzal a lendülettel, mintha tudnád az ÖSSZEST), akkor már jó vagy, a taxatív felsorolások inkább ott lényegesek (és kérdezhetik), ahol feltételrendszert képeznek, pl. az előbb is említett rokkant nyugdíj, vagy rehabjáradék jogosultsági feltételei.
  2. A járulékfizetésnél tudd az ezévi aktuális százalékokat összesen, ha netán még szét is tudod bontani, hogy az összből melyik mennyi, akkor királynő leszel, de egyébként ne menj bele nagyon mélyen, mert nem lehet megtanulni mindet. A járulékok elnevezéseit ha készségszinten tudod emlegetni, tehát hogy milyen típusok vannak, az elég lesz szerintem. Érdemes tudni a járulékfizetési felső határ összegét (asszem napi 21.000,- Ft, az éves pedig ennek 365-szorosa, mily meglepő:-)), az eü.szolg.hozzájárulást, asszem havi 5.100,- Ft. De a részletes szabályokat, százalékokat, ki-mit fizet s mit nem...Isten őrizz!
  3. Ha az öregségi nyugdíjra gondolsz és a szir-szar alatt az egyes éveket, illetve születési időket érted, akkor ez is Isten őrizz kategória. Itt is a rendszert lásd, hogy folyamatosan felkúszik 62-ről 65 évre a korhatár, hogy az előrehozottnak és a csökkentett összegű előrehozottnak mi a lényege (itt esetleg a szolgálati idős éveket megnézheted hozzá, hogy mennyi kell melyikhez).

Amit még érdemes megnézni, az a megtérítés/visszatérítés szabályai, szeretik kérdezni, mik a feltételei, időpontokkal, de szerencsére ez nem olyan bony.

Kitartás (én is utáltam ezt)...

Gézabá # 2011.10.19. 18:18

üdvözlet !
Segítséget kérnék az alábbi ügyben.
A fiam az USA-ban rezidens egy egyetemen.Mivel Magyarországon állandó lakhelye van fizetem Neki már 2 éve az egészségügyi szolgáltatási járulékot, most havi 5100.-Ft ugye. Ott azonban van biztosítása betegségre és balesetre is, amit az egyetem fizet Neki.

Azt halottam, hogy így nem kellene ezt a járulékot fizetnem. Igaz ez ?

drkriszti # 2011.10.19. 18:28

Kedves Textilhal!

Ha Te vizsgáztatnál, akkor tb-ből biztos átmennék, ugyanis az általad leírtaknak teljesen megfelelő módon kezdtem a tb-t elsajátítani. :) Talán még az eg.ügyi szolgáltatásra jogosultakból is pont 7-8 darabot tanultam meg. :)
A nyugdíjas résznél még nem tartok, de eléggé félek tőle. :/ Remélem annak a résznek is ki tudom majd hámozni a lényegét. Ha nem, akkor jövök kérdezni, úgyhogy állj készenlétben. :)

Amúgy köszi, hogy ilyen sokat segítesz, és készségesen válaszolsz. :)

Diandra # 2011.10.19. 20:05

sziasztok!

november 28-án megyek írásbelizni, december 2-án szóbelizni. most kezdek tanulni. ver a víz :-)

euból nincs valakinek egy rövidített hatályos anyaga ami tuti korrekt? de jó lenne...

Kiami # 2011.10.20. 06:53

Sziasztok!

EU-ból megyek vizsgázni hamarosan, (nov. 2.) mert azt a normál vizsgán passzoltam. Tanácsokat kérnék, ki miből tanult stb. Véleményem szerint a 76 oldalas nem igazán jó már. A Blutman Lászlós könyvet vettem, de átláthatatlan, és 500 oldal.

MrsBean # 2011.10.20. 07:01

Kiami szerintem a 76 oldalas vazlatnak jo, aztan ha ugy erzed, keves vagy hulyeseg, akkor nezd meg a konyvet hozza. En legalabbis kb 5 helyrol neztem ossze az anyagot. Egy het mulva kiderul, milyen sikerrel:D

Libertin (törölt felhasználó) # 2011.10.20. 11:42

Nekem EU-ból egyébként is az az érzésem, hogy majdnem minden könyv átláthatatlan. Mintha mindenki nagyon értene hozzá, valójában pedig senki se igazán.Egy csomó helyen ugyanazokat az idézeteket látom viszont, ugyanazon szép és nagyívű gondolatokat, főleg a bírósági indokolásokat, értelmezéseket, aztán nagyjából ennyi..Döntse el mindenki, milyen következtetéseket von le belőlük..:))

MrsBean # 2011.10.20. 12:37

Elkezdtem ismetelni es totalis panik lett urra rajtam. Sokan mondtak, hogy ugy fogom erezni, semmit nem tudok, de ez nagyon para. Mondjatok vmi megnyugtatot! Olyan, mintha az elmult 3 het (meg az elotte levo egy honap munka utan) total felesleges lett volna :S

Textilhal # 2011.10.20. 13:32

MrsBean...nyugi. Természetes érzés, természetes jelenség. Nem volt felesleges semmi, fogggggggalmad sincs, hogy mennyi minden van a fejedben, agyad legmélyebb tekervényeiben...csak úgy hemzseg ott a sok tudás, adat, információ, felsorolások, stb.

Ehhez az érzéshez viszont szokj hozzá, illetve ahhoz, hogy nem esel tőle pánikba, mert még előjön párszor. És a vizsga napján lesz a legintenzívebb.

De meglátod majd, hogy amikor bent ülsz a vizsgán és kérdeznek, akkor elő tudod majd varázsolni a helyes választ, ha megnézted a felkészülés során és elolvastad. Az emberi agy csodákra képes.

Most van egy nagy katyvasz a fejedben, olyan mind egy hatalmas kosár, a kosár tartalmáról most annyit tudsz, hogy ami benne van, azt tudnod kell és átnézted. De ez egy egységes, mindent tartalmazó halmaz. A vizsgán majd a kérdező belenyúl ebbe a kosárba és kivesz belőle mondjuk 5 dolgot, hogy na ezekről beszélj. Akkor már nem kell foglalkoznod a kosárban maradt még 5000 dologgal, csak a kiemelt 5 dologgal, ami sokkal könnyebb, mint az 5000 dolgon egyszerre rágódni.

Mennyi fog, nyugalom, ne ess pánikba, szerintem ezen mindenki átesett és átesik.

Gondolj bele: ha tanultál és heteken át foglalkoztál az anyaggal, akkor nem lehet, hogy üres a fejed (még ha úgy is érzed), mert ha így lenne, akkor nemhogy az egyetemet, de még a 8 általánost sem tudtad volna elvégezni.:-)

MrsBean # 2011.10.20. 15:30

Jaj annyira koszonom,Textilhal, a napokban ha nekikeseredem, el fogom olvasni ezeket a sorokat:) es remelem, jokat huzigalnak majd abbol a bizonyos kalapbol:))))

netusufloro # 2011.10.21. 08:02

EZ-hoz: az eus- munkavállaló (EUMSZ 45. cikk (3)-nál) 1-jelentkezhet állásajánlatra, 2-mozoghat, 3-tartózkodhat és 4- MARADHAT, nem letelepedhet (!), arra külön rendelkezések a 49-55. cikkben... csak nehogy zöldségeket beszéljek majd...

netusufloro # 2011.10.21. 09:34

EU-hoz ... természetesen

Rafina67 # 2011.10.21. 09:56

Ismételni, idegeskedni?
Én még a kezembe se vettem, pedig másodika már igencsak közel van.
Legyen igazad, hogy szürkeállományom rejtett bugyraiban sok infó van, amiről nem is tudok.
De bevallom a tételsort elolvasva is voltak dolok, amiket szerintem életemben még csak sosem hallottam, olvastam meg ilyesmi:-)
De legyen igazatok.

Mi van, ha most én megbukom?
Megyek legközelebb:-)

Pippa # 2011.10.21. 10:05

Köszi Textilhal! A jogi mellé egy pszichológus diplomát is megszavazok neked:) Én hétfőn megyek írni munkajogból, majd szerdán szóbelizni. Most egyenlőre az írásbelitől félek. Mennyit kell írni, mennyire szokták lehúzni szóbelin? Ítélet és jogi vélemény, tanácsadás mellett mik szoktak még lenni? MrsBean nyugi nyugi, nálam nem lehetsz jobban kétségbe esve :(

MrsBean # 2011.10.21. 11:50

Pippa, engem valoban megnyugtattak Textilhal sorai, persze tanulas kozben sokszor kapom azon magam h megint idegbeteg vagyok de azert meg kell nyugodni, mert aztan a tanulas rovasara megy! Huzzunk bele, a hajraban vagyunk!! Amugy en is megyek hetfon irni Mt.bol, de ezen tenyleg ne idegeskedj, ennyi ido alatt boven lesz idod megoldani a feladatot!!! Es ha nem jo vagy hianyos, meg szobelin szepithetunk:)