szakvizsga - "B" rész (büntető)


Textilhal # 2011.12.07. 13:36

Hekate!

Na, ez nagyon király, akkor időd is van még, péntek is lesz...mi kell még?!:-)))

Tudom...az a fránya tanulás. Én nem tervezek komolyat január előtt, szerintem te meg pláne ne görcsölj még rajta.

Amúgy köszi a javaslatokat a könyvekkel kapcsolatban! Arra jutottam, hogy Novissimát nem veszek, akkor már inkább semmi és marad a jogszabály, meg esetleg a sűrű por lepte egyetemi könyveim. De elnézek majd a Dialóg Campus szaküzletébe, szétnézek alaposan és ha találok valami érdemlegeset, akkor megosztom Veled/Veletek is.

Üdv!

Textilhal # 2011.12.07. 13:36

Hekate!

Na, ez nagyon király, akkor időd is van még, péntek is lesz...mi kell még?!:-)))

Tudom...az a fránya tanulás. Én nem tervezek komolyat január előtt, szerintem te meg pláne ne görcsölj még rajta.

Amúgy köszi a javaslatokat a könyvekkel kapcsolatban! Arra jutottam, hogy Novissimát nem veszek, akkor már inkább semmi és marad a jogszabály, meg esetleg a sűrű por lepte egyetemi könyveim. De elnézek majd a Dialóg Campus szaküzletébe, szétnézek alaposan és ha találok valami érdemlegeset, akkor megosztom Veled/Veletek is.

Üdv!

hekate # 2011.12.07. 15:15

Hát igen, királyság van :) már majdnem tanulni is megjött a kedvem :)

Netti7 # 2011.12.07. 18:09

Sziasztok!

Meg tudná nekem valaki írni, hogy mennyi az ideiglenes foganatbavétel tartama?

Előre is köszönöm

Helenaem # 2011.12.08. 21:23

Szia Netti7!
"Ideiglenes foganatba vétel" tartamát kérdezted, talán azóta meg is találtad, de azért írom, én mit találtam.
Az 1979. évi 11. tvr. 9.§ (2) bek. utolsó mondata határozza meg, ami így szól: " A szabadságvesztés ideiglenes foganatba vételére a Be.-nek az előzetes letartóztatás tartamára vonatkozó rendelkezései az irányadók."

Üdv: Helenaem

Netti7 # 2011.12.09. 08:46

Kedves Helenaem!

Köszönöm szépen.

czenczer # 2011.12.10. 11:05

Netti7!

Még talán annyi, hogy 9/2002-ben: a bv bíró ha ifv-ről dönt a végzés rendelkező részében feltünteti hogy az ifv mennyi ideig tarthat. Tehát a bv bíró döntése. Pontos időt nem fogsz találni sehol a jogszabályokban. Az előzetesre vonatkozó időtartamokat lehet
alapul venni.

Netti7 # 2011.12.10. 12:16

Kedves Czenczer!

Köszönöm a segítséget.

czenczer # 2011.12.11. 16:07

Sziasztok,

keresek egy BH-t: BH.2003.185. Nem tudná nekem valaki megmondani hol találom???
Köszi

Helenaem # 2011.12.11. 17:16

Szia Czenczer!

A BH.2003.185-re én a következőt találtam a B/3-mon belül a Szabálysértési hatóságok tételhez:

"BH.2003.185.
A büntetőeljárási törvény rendelkezései szerint a Legfelsőbb Bíróság által lefolytatott felülvizsgálati eljárások a szabálysértési ügyekre nem vonatkoznak, a szabálysértések tekintetében rendkívüli jogorvoslatként az Sztv. I. fejezete szerinti perújításnak van helye. ( BE. 287/B. 289/A § (2) bek. a) pont, 1999. évi LXIX. tv.
36.§ 105.§"

Helenaem

Helenaem # 2011.12.11. 17:22

Sziasztok!

A szóbeli vizsgák lehetséges helyszíneit meg tudná írni valaki?
Mivel vidékről megyek, térképpel előzőleg szeretném bejárni az útvonalat, hogy az egyes helyszíneket hogyan közelíthetem meg. Ha az utcanevet nem is tudjátok, nem baj, annak utánanézek, csak a lehetséges helyszínek kellenének.

Segítséget előre is köszönöm.

Goodwitch # 2011.12.12. 15:51

Helenaem!

nem tudom az összeset, de amit tudok, az nagyon egy helyen van.

Legfőbb Ügyészség és a Legfelsőbb Bíróság egy épületben van a V. ker. Markó u. 16-ban. Az OIT ott van, ahol írod/írtad az írásbelit (V. ker Szalay utca 16.). A KIM a Kossuth téren van, de nem tudom, hogy pont hány szám. Máshol nem nagyon szoktak vizsgáztatni.

Talán a Fővárosi Bíróság jöhet még szóba, az a Markó u. 27. szám alatt van, srégen szemben a Legfelsőbb Bírósággal.


Goodwitch

Helenaem # 2011.12.12. 16:55

KEDVES Goodwitch!

Köszönöm szépen a segítségedet!

Üdv: Helenaem

cinus # 2011.12.13. 23:16

Kedves Fórumozók!
Február végére tudtam már csak jelentkezni - nem is gondoltam volna, hogy a pénteki nap ilyen népszerű :) -, ez lesz az első vizsgám és büntető jogból írok. Amennyiben még olvassák azok a T. Fórumozók, akik szintén ebből teljesítettek, kérem, hogy segítsetek tanácsokkal!
Gyakorlati időm alatt foglalkoztam ugyan büntető joggal, amelyet a gyakorlatban sikerült nagyon megkedvelnem, de elképzelni sem tudom, hogy milyen kérdésekre lehet számítani. Az egyetemen nem ebből voltam a legsikeresebb, de azért remélem, hogy sikerülni fog!
Minden tanácsot előre köszönök!
ÜDv

Helenaem # 2011.12.15. 20:00

Czenczernek!
Nézd, mit találtam:
BH2003. 185
A bünteteljárási törvény rendelkezései szerint a Legfelsbb Bíróság által
lefolytatott felülvizsgálati eljárások a szabálysértési ügyekre nem
vonatkoznak; a szabálysértések tekintetében rendkívüli jogorvoslatként csak
az Sztv. XI. fejezete szerinti perújításnak van helye [Be. 287/B. §, 289/A. §
(2) bek. a) pont, 1999. évi LXIX. tv. (Sztv.) 36. §, 105. §].
A közúti közlekedés rendjének megzavarása miatt indult szabálysértési eljárásban a rend%rkapitányság, - mint I.
fokú szabálysértési hatóság - a 2001. február 16-án meghozott határozatával eljárás alá vont személyt a közúti
közlekedés rendjének megzavarása szabálysértés elkövetése miatt 30 000 forint pénzbírsággal és 4 hónapi
járm/vezetést%l eltiltással sújtotta.
A határozattal szemben nevezett által bejelentett kifogást követ%en a városi bíróság a szabálysértési határozatot
tárgyalás mell%zésével meghozott határozatával hatályban tartotta, majd az ezt követ% kérelemre tartott tárgyaláson
hatályon kívül helyezte, és az eljárás alá vont személyt a közúti közlekedés rendjének megzavarása szabálysértés
elkövetése miatt 15 000 forint pénzbírsággal sújtotta.
A bírósági határozat 2002. február 15-én joger%re emelkedett.
E határozat ellen a kérelmez% élt felülvizsgálati indítvánnyal a Legfels%bb Bírósághoz, az ítélet felülvizsgálata,
ennek eredményeként annak hatályon kívül helyezés; és a kérelmez%nek a szabálysértés elkövetésének megállapítása
alóli felmentése, egyben a terhére megállapított joghátrányok mell%zése érdekében. A felülvizsgálati indítványában
lényegében arra hivatkozott, hogy a megállapított tényállásból a szabálysértési hatóság, majd az els%fokú bíróság is
téves jogi következtetést vont arra, hogy a kérelmez% közúti közlekedés rendjének megzavarása szabálysértést
valósított volna meg. Magatartása ugyanis semmilyen vonatkozásban nem merítheti ki sem az adott, sem más
szabálysértés tényállási elemeit. A bekövetkezett közúti balesetért a felel%sség kizárólag a másik gépjárm/ vezet%jét
terheli.
A Legfels%bb Bíróság a felülvizsgálati indítványt törvényben kizártnak találta.
A büntet%eljárásról szóló 1973. évi I. tv. (a továbbiakban: Be.) rendelkezései szerint a Be. hatálya a
büntet%eljárásokra terjed ki, ennek megfelel%en a Be. XII. fejezetében szabályozott felülvizsgálat - ha a Be. 284. §-
ában vagy 284/A. §-ában írt okai fennforognak - csak a büntet%eljárás során hozott határozatok vonatkozásában
alkalmazható.
A kérelmez% szabálysértési ügyében azonban nem a Be. szerint, hanem a szabálysértésekr%l szóló 1999. évi LXIX.
tv. (Sztv.) rendelkezései alapján kerül sor az eljárás lefolytatására. Az Sztv. 36. §-a szerint a szabálysértési hatóság mint
az ügyben I. fokon eljáró hatóság határozata ellen benyújtott kifogást az e törvényben meghatározott szabályok
szerint a helyi bíróság bírálja el; elzárással is sújtható szabálysértés miatt pedig I. fokon a helyi bíróság jár el, amelynek
határozata ellen fellebbezésnek van helye a megyei bírósághoz.
A szabálysértési eljárásban történ% bírósági eljárás részletes szabályait az Sztv. X., XI. és XIII. fejezetei
tartalmazzák.
Ezekb%l következ%en a kifogás elbírálása során hozott I. fokú bírósági határozat ellen fellebbezésnek nincs helye,
az els% fokon nyomban joger%re emelkedik.
Rendkívüli perorvoslatként pedig a bíróságok joger%s határozatával elbírált szabálysértési cselekmények
tekintetében az Sztv. XI. fejezete szerint kizárólag perújításnak van helye (105. §). Olyan jelleg/ felülvizsgálatra, mint
amelyet a Legfels%bb Bíróság a büntet%ügyekben folytathat, szabálysértési ügyekben nem kerülhet sor.
Fentiekb%l következ%en a Legfels%bb Bíróság a felülvizsgálati indítványt a Be. 287/B. §-a szerint törvényben
kizártnak találta, és ennek megfelel%en elutasította.
A Legfels%bb Bíróság végzése a Be. 289/A. §-a (2) bekezdésének a) pontján alapul. (Legf. Bír. Bfv. V. 1972/2002.
sz.)

Üdv: Helenaem

czenczer # 2011.12.16. 14:25
  1. Kedves Helenaem, köszönöm a BH-t!
  2. Kedves Többiek:

Megosztanám élményeimet, hátha segít valakinek: tegnap voltam szóbelizni B részből. Az írásbelim kedden volt: egy olyan jogesetet húztam, amit itt korábban valaki már leírt és a jogiszaki-hu-n megvan (halasztásos ügy_nem adható halasztás mert előzetesben van, maximum büntetés félbeszakítás!) A szóbelire a F. Ítélőtáblán került sor, a bizottságom egy hadbíróból (Ruzsás) és két hölgyből állt. Nagyon alap dolgokat kérdeztek:

  • anyagiból: időbeli hatály, pénzbüntetés kiszabásának feltételei, közokirat hamisítás
  • eljárásból:mikor kötelező szakértőt kirendelni (esetek, ill mikor kell legalább kettőt), bíróság elé állítás
  • bv: halasztás feltételei (ha már az írásbelin ez volt, ehhez asszociáltak), fegyelmi fenyítések típusai, és végül az SZTV szankció rendszere (csak felsorolni, hogy büntetések: és intézkedések:)

Ennyi.
Nagyon jó hangulatú volt a beszélgetés, bár én halálosan ideges voltam, kedvesek voltak, segítőkészek, jóindulatúak!
Minden előzetes ijesztgetés, amit az Ítélőtábláról hallottam, smafu :-)
Mindenkinek további jó tanulást, kitartást és sok sikert!
Kellemes ünnepeket!

JogiBear # 2011.12.21. 11:55

Kedves szakvizsgázó sorstársak!

Márciusban mennék B részből (anyagiból írnék), tudna valaki tanácsot adni, hogy miből érdemes most tanulni? Változik össze-vissza minden, a honatyáink addig még lehet, hogy megszülnek egy új Btk.-t is...

De viccet félretéve, még új tételsor sincs, akkor a 2011-eset kell irányadónak tekinteni? Van valami jó könyv, amin érdemes az embernek átrágnia magát, vagy inkább a törvény+kommentár+döntvény vonalon érdemes mozogni?

MINDEN segítő szándékú javaslatot előre is hálásan köszönök, és kellemes ünnepeket, boldog új évet kívánok mindenkinek!

JogiBear

hekate # 2011.12.22. 07:15

Szia JogiBear!

Én csak azt tudom neked mondani, amelyik könyveket én megvettem.
Anyagi jog általános és különös részből én a Diós-Vaskuti féle novissima kiadós könyvet vettem meg. Ez teljes mértékben követi a 2011-es tételsort és a lényegre törekszik, oldalszámra is ez a legkevesebb (ezért volt olyan szimpatikus :), azonban ahogy el kezdtem olvasgatni rájöttem, hogy nekem kell mellé valami szájbarágósabb, főleg általános résznél, úgyhogy én hozzáolvasom a Balogh Ágnes féle Büntetőjog általános rész tankönyvet az osiris kiadótól. A különös részhez szerintem elég lesz a novissimás, bár abba még nem vetettem bele magam.
Eljárásjogból én Herke Csongor könyvét vettem meg a Dialóg Campus kiadótól, ez egy vaskosabb könyv, de még mindig jobb szerintem, mint a novissimás kétkötetes.
Bv-ből a Vokó György által írt könyvet fogom tanulni, ami szerintem bőven elég lesz hozzá, mert elég részletesnek tűnik.
Szabs-ból én csak törvényt fogok tanulni, szerintem az bőven elég.
Mindezekhez még kinyomtattam a jogiszakiról pár használható jegyzetet, na meg persze a hatályos BTK-t és Be-t.
Írásbelidre meg szerintem tölts le minden egyes jogesetet a jogiszakiról, ami fennt van anyagi jogból, mert azokból fognak kérdezni, ez általában mindenkinél bejött eddig.
Remélem tudtam segíteni!
Én is megragadom az alkalmat és Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Boldog Új évet kívánok minden kedves fórumozónak!

Helenaem # 2011.12.30. 13:55

Kedves Czenczer!

Köszönöm, hogy megírtad tapasztalataidat!
További sok sikert!

Helenaem

Textilhal # 2011.12.31. 16:30

Kedves Mindenki, még szakvizsga előtt állók!

Felmerült itt (is) korábban, hogy mi a helyzet a szakvizsga tételsor hatályosításával, lesz-e új tételsor januártól, vagy más időponttól, stb. (A kérdés az új szakvizsgarendszertől függetlenül vetődött fel.)

Ezúton jelzem minden érintettnek, hogy nem lesz új tételsor (januártól biztosan nem), ugyanis az imént a kormany.hu oldalon ismét átnéztem a tételsorokat (csak a B-t, engem most ez érint) és azt tapasztaltam, hogy az érintett helyeken a korábbi tételsorba bele vannak biggyesztve mintegy megjegyzésként, hogy 2012.01.01-től pl. adócsalás helyett költségvetési csalás lesz, illetve a büntető anyagi 86. tételnél a 2012.01.01-től hatályon kívül helyezett szakaszoknál is külön jelezve van, hogy azok csak ezen időpontig tanulandók.

Csendben tehát hozzáigazították ezek szerint a tételsorokat a változásokhoz, de ahol nincs januártól módosulás, ott minden maradt a régi követelmény.

Hogy ne kelljen átnyálazni, azt javaslom, az egyes tételsorok megnyitása után indítsatok el egy keresést a "2012" kifejezésre és így megtaláljátok a változásokat (már ahol jelzik, remélem mindenhol, én a bünti anyagit leellenőriztem és az oké.)

A tételsorokat itt éritek el:

http://igazsagugyiinformaciok.kormany.hu/…ndo-joganyag

Jó tanulást...ja és persze nagyon boldog, sikerekben és egészségben gazdag új esztendőt kívánok mindenkinek!:-)

Danina # 2012.01.01. 19:15

Sziasztok, BÚÉK! kívánom, h minden szakvizsga álom - az enyém is - váljon valóra idén.

Textilhal, köszi, h szóltál. már majdnem nekiláttam a régebbi büntetős tételsoromnak. a KIM oldalán semmi jelzés nincs, h változások történtek. nem túl fair eljárás.
ahogy nézem az új B tételsort, nem csak 2012-vel egészítették ki, hanem néhol elvettek, néhol pedig hozzátettek BKv-eket és a Be. tételsor kiegészült egy új tétellel, a kiemelt ügyekkel.

(úgy látom, h az alkotmány/közig tételsor hatályosítását annyival intézték el, h a bevezetőben átírták, h az ALAPTÖRVÉNY ismerete szükséges minden tételnél, később még hivatkoznak a '49. évi XX-asra. sok helyen csak a törvényjavaslatok szerepelnek a T számmal, ezeket már mind elfogadták... nem irigylem és kitartás azoknak, akik mostanában mennek a C részből.)

Textilhal # 2012.01.02. 08:37

Igazad van, Danina, valóban több változott, mint amit én elsőre láttam és köszi, hogy jelezted. Abban is egyetértek, hogy ez így annyira nem gyere be, hogy az ember mazsolázgasson önszántából, semmi jelzés, vagy valami, hogy figyeljünk a változásokra. A technikai megoldásra lenne mód, ebben biztos vagyok, ezek szerint a szándék hiányzik...ez pedig elég elkeserítő.

Átnéztem mindhárom tételsort a B-ből és nem csak hogy BKV-k, BJE-k jöttek-mentek belőle-hozzá, de még a tételes jogszabályanyag is változott, helyenként több vagy kevesebb, vagy éppen újabb §-okkal.

Nyálazza át mindenki alaposan, érdemes sajnos...:-(

Tinl # 2012.01.02. 11:56

Hali!

Meg tudnátok mondani hol lehet megtalálni a friss (2012-es) tételsort?

Köszi

JogiBear # 2012.01.02. 12:58

Szia!

Textilhal utolsó előtti hozzászólásában van egy link, onnan le tudod tölteni az összeset. Én is most szedtem le.

Hekate: megvettem a kétkötetes Diós-Vaskuti büntető anyagit, mostmár értem, hogy mire gondoltál, amikor azt írtad, hogy kell még neked mellé valami szájbarágósabb. A tankönyv szövege nagyon "tömény", szinte minden mondat "kell" belőle, de jól össze van szedve. Azért sajnos éppen a változások miatt nem lehet belőle mechanikusan tanulni, össze kell nézni a hatályos normaszöveggel és tételsorral. No de nem baj, egyébként ajánlom ezeket a könyveket én is. Megvettem a BV-t is, a Herke Csongor-féle Be. könyv nincs már csak meg, de ott még úgysem tartok a felkészülésben.

Mindenkinek eredményes felkészülést kívánok, írjatok, osszátok meg a gondolataitokat, hogy sikerrel vehessük tavasszal ezt az akadályt (is)!

JogiBear

Kriszi83 # 2012.01.02. 14:05

Szisztok! először is B.U.É.K.! mindenkinek! :-) Tavaly nov. végén vizsgáztam büntetőből, és van egy csomó kinyomtatott szűz (nem kiszínezett, húzogatott) anyagom, ami a jogiszakiról letölthető, szinte minden. Annyi csak, hogy két oldalas (egy lapon 4 oldal) spirálozott, de nekem a betűméret kicsi volt a kényelmes olvasáshoz. Ezt a paksamétát passzolnám INGYEN tovább szíves felhasználásra. Az összegyújtött cuccokban van egy be+ teljes kapcsololódó anyag a complexből nyomtatva, minden BJE, BH stb. rövidítve és kigyűjtve, + a teljes bv-s anyag általam összegyűjtve (jogszabályhelyek szerint, tételszerűen kigyűjtve) A legelső jelentkező nyeri, és csak annyit kérek, hogy gyere el érte és ne nekem kelljen valahova becipelni. Köszi: Kriszti