Szakvizsga - "A " rész (polgár)


docgen # 2010.03.23. 07:22

köszönöm szakvizsgázó!

Ildico # 2010.03.30. 08:24

Sziasztok!

Segítsen légyszi valaki: májusban megyek polgári és családi jogból csak, mit tanuljak? Az első és második könyv akkor tuti az új lesz és azt kérdezik? Akinek van infója, légyszi írjon. Elég áldatlan állapot, még lehet, hogy a Fidesz is megdugózza, persze tudom a többit tanulni addig, amíg nem lesz konkrét, de akkor is gáz szerintem a helyzet. Köszi!

rozika84 # 2010.03.30. 12:23

Azt esetleg nem tudja valaki,hogy a tételsort mikor fogják frissíteni? Elvileg ápr. 30-ig kell illetve szokták ,ha jól olvastam a szakvizsga.hu oldalon.

Legislator # 2010.03.30. 12:29

Noddy,

És honnan tudtad, hogy a PSZÁF a válasz? (És miért az?)


Sunshine after the rain.

Legislator # 2010.03.30. 12:29

Noddy,

És honnan tudtad, hogy a PSZÁF a válasz? (És miért az?)


Sunshine after the rain.

Leslie Winkle # 2010.04.01. 11:48

A PSZÁF-es kérdésre a választ talán ebből lehet tudni:
"29. § (1) A Felügyelet eljárása során - ellenérdekű ügyfél hiányában - eltekinthet a magyar nyelv kötelező használatától és az iratok magyar nyelven történő benyújtásától. A Felügyelet ebben az esetben előírhatja az iratokról magyar nyelvű összefoglaló elkészítése kötelezettségét."

Ez ráadául a tételsorban megadott részében van a törvénynek.

ókidli1975 # 2010.04.03. 12:15

Egy kérdés, hátha tud valaki segíteni. Kb. 10 napom van a vizsgáig (14-én megyek). NEm igazán tudtam készülni eddig, sajnos nem igazán tevékenykedem a polgári területén, ezért eléggé elfeledtem. Átnéztem a gazd-i részt, a többibe még bele sem fogtam.
Közvélemény kutatok, tudom mindenkinél más a helyzet, de azért megkérdem. Szerintetek melyiket tanuljam a pp-t, vagy a polgárit. Szerintem sajnos az idő mindkettőre nem elég. Ti melyiket csinálnátok?
NEm igazán tudok dűlőre jutni magamban, pedig holnap valamelyiknek neki kell állnom. Most még a cégbejegy... tv-t nézegetem.
Szóval, szívesen várok minden hozzászólást...

drpony # 2010.04.03. 14:07

ókidli, ezek szerint az egyik részt beáldoznád? nem hiszem, hogy ez jól veszi majd ki magát a vizgsán, de ha minden kötél szakad... Én a helyedben az anyagi jogra gyúrnék, azon prózai okból, hogy májustól részben új ptk, később meg ki tudja. De vigyázz, mert ha két rész nem siekrül, az egészet újra kell csinálni.

ókidli1975 # 2010.04.03. 16:06

Persze az egyiket beáldozom, de nem feltűnően, hanem azt hagyom a végére a vizsgán és megpróbálok válaszolni, aztán sajnos nem fog sikerülni...
A Ptk. tényleg változni fog, de a 90%-a jövő januárban lép hatályba, elég kis része fog most hatályba lépni...

nikzsuzs # 2010.04.07. 07:02

Üdvözlök mindenkit!

Én még csak most ismerkedem ezzel a fórummal, és a szakvizsgát most kezdem májusban. Úgyhogy arról szeretnék tájékozódni, hogy kb mennyi idő felkészülni a polgárra. Sajnos nem vagyok olyan gyorsan tanuló fajta, szükségem van sz ismétlésre, de ilyen nagy anyag mellett még az is lehetetlennek tűnik, hogy a végére érjek.
A másik dolog pedig ami aggaszt, hogy már nem nagyon bírok 12 órákat a könyv felett ülni, sajnos már nem megy.

Köszi ha válaszoltok, jól jönne egy kis instrukció!

Leslie Winkle # 2010.04.07. 12:19

nikzsuzs, röviden azt tudom mondani, hogy annyi időt szánj rá, amennyit csak tudsz,de 3 hétnél kevesebből nem nagyon oldható meg. :-)

Magam sem tartozom a nagyon gyorsan tanulók közé, ezért a jelentkezés leadása után már elkezdtem az anyag átolvasását, aláhúzását.Miután megkaptam a "behívómat" már csak 3 hét maradt a vizsgáig, így akkor feküdtem neki az igazi tanulásnak. Ennek most tartok a közepén és úgy látom, hogy közepes intenzitású tanulással arra jó esélyem van, hogy minden jegy "görbüljön".
Persze az is számíthat, hogy mennyi gyakorlatod van a témákban, nekem csak a Ptk-s részhez volt az utóbbi 3 évben közöm, Pp-hez és Gt-hez nem nagyon.

nikzsuzs # 2010.04.07. 12:52

Kedves Leslie Winkle!

Nagyon köszi a választ és drukkolok, hogy sikerüljön neked!

TÉvi # 2010.04.09. 13:16

Sziasztok!

Nemrég voltam én is vizsgázni. A Legfőbb Ügyészségre kerültem. Kb. 40 perc volt a vizsga, végig gyakorlati jellegű kérdésekkel (kb. a 80 %-a gyakorlati példákból állt), de nagyon rendesek és jószándékúak voltak, pedig a sok kialvatlanságtól és fáradtságtól sokszor mondtam elég vad dolgokat is.
A kérdések, amikre még emlékszem:
Gj.:

  • kft: üzletrész értékesítése a tagok és kívülállók számára,
  • részvénytársaság: részvényfajták; egy (vizsgáztató által kiválasztott) részvényfajta jellemzése, milyen jogokat biztosít a tulajdonosa számára,
  • versenytörvényből, csődtörvényből egy-két kérdés, de nem mélyen, csak nagyon felszínesen,

Pj.:

  • közös tulajdon megszüntetése, társasháztulajdon,
  • birtokvédelem,

Pp.:

  • közbenső ítélet, részítélet, milyen a viszonya az ítélettel,
  • pertársaság fajtái

stb. már csak ennyire emlékszem.

TEvi

docgen # 2010.04.12. 11:52

Üdvözlet mindenkinek!

Most pénteken voltam. HM. PP, anyagi, egy egy bírónő volt, borzasztó aranyosak, és kedvesek. Gazdaságiból a rettegett államtitkár úr.
PP, anyagi, 4-5 kérdés egyszerűek:
keresetlevél kellékei, kötelező jogi képviselet, perújítás, kis értékű perek, ítéletek, stb
ráépítés, gyerekelhelyezés, kitagadás, tartás, stb.
Gazdaságiból 1 órát kínoztak. A kérdések felét nem is értettem. Főleg versenyjog, versenyjogi eljárás al- al- al kivételei. Aztán jöttek a "könnyű" kérdések.
Kft üzletrész értékesítés kizárt tag vonatkozásában, kooperációs társaság szavazati hányadok, stb. Végül azonban átengedett.
Én voltam az egyedüli szűz vizsgázó, a többiek mind pótosok. Úgy emlékszem mindenki átment.
Kitartás mindenkinek!

lillee # 2010.04.14. 15:34

sziasztok!
Ma lettem túl a "C" csomagon. :) A következőt pedig polgári részből szeretném letenni. Miből érdemes a törvényeken kívül még tanulni?

TÉvi # 2010.04.14. 19:29

Szia!

Én ha még egyszer kezdeném, csak és kizárólag törvényt tanulnék. Bár nagyon jók a Novissimás könyvek, de rengeteg időt elvesz az olvasásuk, és így rengeteg a tananyag. Ezzel szemben a törvény annyira :-))) nem is hosszú. Kár, hogy én erre már csak a végén jöttem rá, megspórolhattam volna pár napot...

Üdv., TEvi

lillee # 2010.04.14. 20:40

Szia! Köszi TÉvi! Hát nem tudom, nekem nagyon rossz volt a C-ben csak törvényt olvasni! És ilyen tömegével! Most nekem kifejezetten "jól esne" a könyv!
:)

Amelie27 # 2010.04.15. 07:40

Lillee, A-ból csakis jogszabály, és ha nem értesz valamit, csak akkor kell a jegyzet vagy a tankönyv. Másként tényleg elcsúszol az időben a rengeteg anyag miatt.
A C más tészta, ott tényleg jobb könyvből, mert az kiszedi a lényeget.

kondidori # 2010.04.15. 08:04

Lillee, szerintem is csak jogszabály. Legalábbis én csak azt tanultam és mind jeles lett. C-ből én is könyvet tanultam, de A-ból bőven elég a tv.

lillee # 2010.04.15. 09:16

Köszi kondidori, hát ez lesz, ... de most annyira "beteg" vagyok ettől a "c"-től... ha jól emlékszem Te is túl vagy már rajta. Hát micsoda mennyiségű, szerteágazót kellett ott megtanulni? :(
Mondjuk ez legalább "egy tőről fakadó" :)))) Köszi köszi, most pihengetek, aztánmájustól hajrá megint!
:)Túl vagy már ezen?

lillee # 2010.04.15. 09:18

Óóó látom már,túl vagy, gratulálok a vizsgádhoz!:)) Nna szóval még ilyen állapotban vok! :))))

lillee # 2010.04.15. 09:22

Amelie27 Hát én úgy látszik "fordítva vagyok bekötve" :)))) Köszönöm a tanácsotokat, megfogadom! :)
Annyira jó, hogy túlvagyok a "c"-n, én teljesen kikészültem, pihenés után elkezdem a törvényeket, ahogy mondjátok!
Köszi, köszi... :)

nikzsuzs # 2010.04.15. 14:05

Sziasztok!

Megy valaki Május végén vizsgázni?

kondidori # 2010.04.15. 14:41

Lillee, hál istennek már mindegyikkel végeztem. Most élvezném a jól megérdemelt pihenést, ha nem kéne dolgozni, meg a napfényt, ha nem esne az eső már egy hete. :(

lillee # 2010.04.15. 21:00

Szia kondidori! :))
... hát Neked akkor már tényleg jóÓÓóó, ... a C-n "találkoztam" Veled! Nektek itt még a régi ptk. volt, vagyis a hatályos, ... de most mire mi oda jutunk... akik még nem tettük le, pont szeptember lesz, leghamarabb, és nem lehet tudni, mit kéne tanulni. Mondjuk a Pp., meg a Gt. az rendben, de most a Ptk-val mi a szösz lesz? :)))