Szakvizsga - "A " rész (polgár)


chabusch # 2008.10.28. 01:39

sandrabuddha (és az időpont folytán linux): 10-én írásbeli gt-ből, a szóbeli 13-án

Az írásbeliről egyébként viszonylag kevés szó esik. Aki esetleg túl van rajta, szólna róla pár szót? Köszi

bajussz # 2008.10.28. 07:45

Kedves Fórumozók!

Az ókori görögök nem, de én nyitottam egy Off-topic topikot, ahova mehet bármi, ami sehova sem tartozik szervesen.

Ott megbeszélhetik az emberek a dolgaikat, vagy hogy milyen néven nyitnak új témát.

Kérlek, tiszteljétek meg a többieket annyival, és MINDENKI, aki offol, hogy oda ír.

Köszi

progcic # 2008.10.28. 13:15

Sziasztok!

Túl vagyok az írásbelin :)

Holnap a PKKB-ra kell mennem szóbelizni, van valakinek esetleg PKKB-s tapasztalata?

III. emelet 328-as szoba...

korry # 2008.10.28. 14:11

Szia Progcic!

Akkor holnapra egy nagy kalappal!
Szerintem ha bíróságra osztottak be az jó hír, legalábbis én örültem neki (főleg hogy mindkettőnkenk szakmába vág) :-)
És én ugyan nem a PKKB-n voltam, hanem, LB-n, de annyi a tapasztalatom, hogy alaposan kérdezgettek, de nem voltak rosszindulatúak vagy ilyesmi. Tény, hogy azért tudni kell, de szerintem ha látják, hogy kapizsgálod miről van szó segítenek és nálunk pl. nem buktattak meg senkit.
Szóval legyen szerencséd, meg persze mindenkinek, aki mostanság vizsgázik, a bizottsággal!!!

drapi # 2008.10.28. 14:15

szia progcic,

tegnap volt olyan kérdésed, ami a dolgozói részvényekkel volt kapcsolatban?

drapi # 2008.10.28. 14:17

progcic

ha igen, akkor szerinted mi volt a válasz?
köszi

Kéz és lábtörést holnapra!

K.E. # 2008.10.28. 14:47

Sziasztok! Tud valaki valamit a Honvédelmi Minisztéiumban levő polgáris szóbeli szakvizsgákról? Az ismerőseim nem is hallottak róla, hogy ott is van polgis szakvizsgáztatás, emgem pedig oda osztottak be.

progcic # 2008.10.28. 15:51

korry:

köszi szépen :) Igazán nagyon aranyos vagy.

drapi:

Köszi Neked is a jókívánságokat :) Te is tök rendes vagy.

én írásbeliztem tegnap, azt is pp-ből tettem. De a dolgozói részvényt megtalálod a Gt. 191 §-ban.

/Nnnnnnnnnna, azért a § számot nem fejből nyomtam, hanem megnéztem :) de legalább tudom, hol kell keresni :) Azért ez is valami :)/

Kicsikét parázok amúgy, de azt hiszem ennyi kell. Tegnap nagyon szerencsés voltam, jó jogesetet húztam :D

segített a pozitív gondolkodás, de tényleg :D

Az erő legyen velem :D

Zsuzscsika # 2008.10.28. 20:39

Mi változik november 13-tól a Pp-ben?

Linux # 2008.10.29. 08:36

Zsuzscsika, jó a felvetés.
A 2008. évi XXX. első rendelkezései január 1-től lépnek hatályba, szerintem amugy abba is érdemes belenézni.
Nov. 13-tól EK rendelet alapján történő tagállami kézbesítéssel kapcsolatos szabály lesz az új, 135 § és 136/A § a) pont. Az utóbbi a bírósági meghagyás elleni ellentmondás határidejének elmulasztása esetén igazolási kérelem előterjesztésének lehetősége 1éven belül.

pitypang # 2008.10.29. 09:55

Sziasztok!

Nagyon megköszönném, ha Valamelyikőtök nekem is átküldené azt a bizonyos Gt. segéganyagot.
Előre is köszi!

egérgombóc # 2008.10.29. 16:32

Sziasztok!

Ha valaki tudja légyszi küldje már át azt a bizonyos Gt. anyagot az A részből, nagyon sürgős lenne.

Köszönöm.

progcic # 2008.10.29. 20:07

Sziasztok!

Megcsináltam ! :D

Pp. írásbeli 5, /milyen jó hogy duplán számít :D /

Pp. szóbeli 4,

Ptk. szóbeli 4,

Gt. szóbeli 5.

:D

Mindenkinek kívánom ezt a bizottságot :)

Majd holnap leírom a kérdéseket, de egyelőre magamon kívül vagyok :)

progcic # 2008.10.30. 04:25

Szóval:

G.t.:

  • társasági jogi jogvita, uralmi szerződés, bt.-nél a felelősség alakulása, jogorvoslatok a Ctv.-ben, ki hagyja jóvá a csődegyezséget, ki kezdeményezhet felszámolást, vállalkozások összefonódásának ellenőrzése (mikor és "ki")

Ptk. - jogeseteken át -

  • elbirtoklás oda-vissza, csűrve - csavarva
  • kérelemhez kötöttség az Inyt.-ben - mit jelent
  • perfeljegyzés keletkeztet - e elid.és tt-t /nem/, hogyan jegyzi be a földhiv ha valaki ilyenkor tulajdont szerez /perfeljegyzéstől függő hatállyal - ezzel a megjegyzéssel, na ezt én nem vágtam :( /
  • milyen jogcímek törik át a rangsor elvét - ilyen pl. a perfeljegyzés, tetszett a cenzornak, hogy hozzáfűztem, hogy perfeljegyzésnek csak érdemi elbírálásra alkalmas ker.lev. esetén van helye. Ezt ugyan semmi nem mondja ki,a bírói gyakorlat szüleménye :)
  • végrendelet érvénytelensége - örökös nyilatkozatának megtámadása
  • házassági vagyonjogi szerződés

Pp. - jogeseteken át -

  • alávetéses illetékesség /itt valamit kellett volna tudni a választottbírósági tv.-ből ezzel kapcs. Mondta is a cenzor, hogy nehéz kérdés, de hátha tudom... :)/
  • bizonyítási teher és bizonyítási kötelezettség
  • kártérítésnél ki és mit bizonyít
  • szavatossági igényes jogesetnél van - e helye megállapítási keresetnek
  • hatáskörös jogeset, ezt már nem tudom pontosan felidézni....

Nagyjából ennyi, bocs, ha kissé hosszú lett :)

Nagyon rendes volt a bizotságom, korrektek, jó hangulatú vizsga. Én fenntartottam az írásbelimet egyébként, mondta a cenzor, hogy nagyon jól tettem, mert kitűnő megoldás :)

Úgyhogy érdemes az írásbeli után utánajárni, jól írtátok - e a jogesetet, mert ez jó belépő lehet :)

na én elköszönök, átköltözök majd a C fórumra :) de néha benézek majd azért... :)

progcic # 2008.10.30. 04:25

Ja,

köszi Szandra :)

progcic # 2008.10.30. 04:27

Szandra:

Igen, duplán számít az írásbeli az átlagodban, ez benne is van a tájékoztatóban, amit küldtek az IRM-ből :)

korry # 2008.10.30. 06:44

Progcic:

Akkor ezek szerint téged is alaposan kikérdeztek...
Gratulálok :-)! Ja és nekem is a C rész a következő, már be is adtam, állítólag febr. végére van hely.

bajussz # 2008.10.30. 10:35

progcic: gratulálok, nem semmi;)

én meg nem mondom hogy hol vizsgáztam, Markó utcán valahol, de hasonló kérdéseim voltak nekem is.

gt: egy idősebb férfi
pp, ptk: középkorú hölgyek, és a ptk-s volt az elnök?

a c-re minél hamarabb jelentkezz, nehogy úgy járj, mint én:)

progcic # 2008.10.30. 14:57

korry, bajussz:

köszi :)

bajussz:
igen, így volt, a pp-s kérdező fiatalabb volt, mint a ptk-s elnök. III. em. 328-as szoba volt a PKKB-n, ahol én vizsgáztam :)

ptcruiser # 2008.10.30. 20:31

Sziasztok
Hétfőn voltam írásbelin anyagiból, ma szóbeli. Egy kicsit más jellegű vizsgatapasztalat... mindenki ítélje meg belátása szerint. Nagyon kevés téma volt de azt teljesen, kimerítően kellett tudni.

Ptk: adásvétel, ajándékozás, érvénytelenség

Pp: bíró kizárás, II. fokon hozható határozatok, II. fokon tárgyalás mellőzése

Gt: társasági szerződés általában, vagyoni és nem vagyoni hozzájárulások, szövetkezet részjegy és szavazatok, felszámolási eljárásban kielégítések

Gyakorló bírók voltak a bizottságban. Egyáltalán nem az egyetemről ismerős stílusban vizsgáztattak. Sokkal inkább gyakorlati megközelítésű kérdések voltak, az egyes jogintézmények alapos körüljárásáról szólt a vizsga. Alkalmazni kellett tudni a tudást. Messze nem az 'igen-nem-15 nap' típusú vizsga volt.
Mindenkinek sok sikert a továbbiakhoz!

Manócsinó # 2008.10.31. 06:35

ptcruiser!

Először is gratulálok, jó Neked, hogy már túl vagy rajt.
Azt nem írtad, hogy hogy sikerült, és azt sem, hogy hol vizsgáztál?

Jó pihenést, jó hétvégét!

dimmi # 2008.10.31. 08:27

Sziasztok!

Ptk: túlépítés,(majd a túlépítés ráépítés elhatárolása jogesetekkel),érvénytelen szerződések példákkal, fedezetelvonó szerződés, előszerződés, kötelezett -jogosult késedelme, öröklési szerződés, bontóper sajátosságai

Pp: bírósági végrehajtás, végrehajtók fajtái, illetéktörvény (tételes illetékek), beavatkozók jogesetekkel

Gt: kkt, bt, kft nagyvonalakban, szövetkezetből pár kérdés

PKKB-n voltam tegnap, jó hangulatú volt a vizsga, pontos meghatározásokat, definíciókat kértek. De hát ez érthető már szakvizsgán:-)

3-2-4 jegyeket kaptam

ptcruiser # 2008.10.31. 14:28

Manó:
OIT-ban voltam, csak bírók voltak. Az egész vizsgáztatás kezdése vicces volt, mert 13 órakor jöttek bombakereső kutyával.... :-) azér' mer valaki a PKKB-n bombariadót jelentett. Azért csak levizsgáztunk.
Nem mertem leírni a jegyeim de csak mivel kérdezed: 5-5-5-5
Külön megdicsértek hogy szépen felkészültem és hogy értem is (és szerény is vagyok :-))))) ). Az írásbelimet csak fenn kellett tartanom, mondták, hogy hibátlan, abba bele se kérdeztek. Kizárólag polgári szakterületen dolgozom, és nem csak három éve.

pazs # 2008.10.31. 15:00

Talán elsikkadt, hogy már leírtam korábban, de akkor ismét:

Részvényes útban a szabálytalanul összehívott közgyűlésre balesetet szenved és csak a 120. napon kerül olyan állapotba, hogy keresetet írhasson a szabálytalanul összehívott közgyűlésen hozott határozatok hatályon kívül helyezése iránt (csatol igazolási kérelmet is), az első tárgyaláson az alperesi társaság elutasítást kér, hozzon elsőfokú határozatot! Természetesen PP. 157 a) permegszüntetés a Gt. 45 (3) jogvesztő határidő túllépése miatt.

kunigunde # 2008.11.01. 13:05

Sziasztok!
A héten voltam én is vizsgázni a Legfelsőbb Bíróságon. A kérdéseim:
Anyagi jog:

  • korlátozottan cselekvőképes személy: ki, jognyilatkozatai ehhez kapcsolódóan: mit vizsgál a gyámhatóság a házasságkötése engedélyezéséhez (itt mondták, hogy ez nem része az anyagnak, de hátha tudom), csel.kép. marad-e, ha még 18. életéve előtt elválik;
  • rajzpályázaton kiállítják a képemet, majd két év múlva viszontlátom valahol, mit tehetek (válaszként csak annyi kellett, hogy szerzőség megállapítását kérhetem és szerzői jogdíj iránti igénnyel élhetek)
  • jogalap nélküli gazdagodás
  • előszerződés és ehhez kapcsolódóan milyen más esetben pótolhat a bíróság jognyilatkozatot
  • családi jog: házasság közös megegyezéssel való felbontása esetén miben kell megállapodni

Eljárásjog:

  • közigazgatási perekkel kapcsolatosan kisebb kérdések (mit tenne a PKKB, ha kap egy keresetet, ha fellebbezést kap az ítéletet hozó bíróság, eljárási határidők, költségvetési szerv működése hol van szabályozva)
  • fellebbezés: ki, mi ellen, I. fokú bíróság eljárása
  • megállapítási perek: mik ezek, feltételei, kinek a működésénél fordulhat elő a számadás helyességének megállapítása
  • bűncselekmény szó hol szerepel a Pp-ben

Gazdasági jog:

  • kiskorú mikor lehet tag, mely társaságokban nem lehet
  • bt. fogalma, ki a képviseletre jogosult, mikor lehet az a kültag
  • elektronikus cégeljárás
  • cégeljárás mellett mi a cégbíróságok másik fő feladata, jogi képviselet kötelező-e a törvényességi felügyeleti eljárásnál
  • vagyonrendezési eljárás

Összességében teljesen pozitív élményem volt, sokat segítettek, egyedül a pp-nél éreztem úgy néha, hogy nem értem a kérdést, kicsit furcsán kérdezett a vizsgáztató, nehezen találtam ki, hogy végülis milyen választ vár. A legrosszabb a hosszas várakozás volt a vizsga előtt. Mindenesetre sikerült, úgyhogy most már csak a ’C’ van hátra . Hajrá mindenkinek, aki a vizsga előtt van még!