log,
Az adósnak kötelessége magától is kifizetni a tartozását. Ezért minden olyan összeg "fedezetelvonás" tulajdonképpen, amelyhez hozzájut, de mégsem történik belőle törlesztés. De hogy ezt érvényesíteni is tudja-e végrehajtó, aki a fizetési kényszert alkalmazhatja, az más kérdés.
Ha nem foglalta le az ingatlant, nincs bejegyezve elidegenítési tilalom, akkor azt el tudja adni az adós. Ha végrehajtási jog van bejegyezve csak, akkor is el tudja adni, de csak ezzel a teherrel, így meg nyilván nem veszi meg senki tőle, pláne, ha a tartozása több is, mint a részének az értéke.
De ha nincs bejegyezve egyik sem, akkor tehermentesen tudja eladni, amely eladás jóhiszemű, harmadik féllel szemben hatályos és érvényes lesz, tőle ez esetben nem követelhető vissza az ingatlanrész. Aki viszont ingyenes juttatásként kapja, attól elvileg igen, bár nem egyszerűen.
Hogy a vételárral mi lesz, az más kérdés. Ha kápé megkapod, akkor arra nehezen teszi rá a kezét a végrehajtó. Ha bankszámlára érkezik, akkor inkasszóval (hatósági átutalás) lenyúlhatja róla, de azt a végrehajtó 35 napra adhatja ki, persze, akár többször is, de ha éppen nincs a számlán inkasszó, és a végrehajtó nem tud az ingatlan eladásról, akkor megelőzheted.
Vagy, akár más (rokon) számlájára is utaltathatod, nem tilos az sem.
Azt azért megjegyzem, hogy a kamatok és a költségek miatt a tartozás minden nappal nő, érdemes minél előbb kifizetni, ha már folyik a végrehajtás. A halogatással csak többet kell fizetni...