Társasházi jog


Zsolt39 # 2014.11.18. 11:35

A költségeket természetesen én viselném, mivel a saját részemet szigetelném be, ez nem is kérdés.

A baj ott van, hogy az alsó szomszéd nem járul hozzá, hogy én a saját 1/4-ed részemet szigeteljem, számomra érthetetlen ok miatt.

A jogszabály a 2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről 5:76. § [A közös tulajdon állagának megóvása] ide vonatkozó részét hogyan tudnám érvényesíteni az alattam lévő szomszéddal?

Esetleg milyen jogi lépéseket tudnék foganatosítani?

Üdv, K Zsolt

tes_cica # 2014.11.23. 19:10

Szép estét! Sajnos én olyan problémával fordulok önökhöz,hogy felettem lévő lakásban lakik egy festőnő.Eddig azt hittem ez csendes tevékenység,de nem.Fúr farag kalapál különböző időpontokban. Már sokszor szóltam neki,főleg este 8-kor,hogy jó lenne már abbahagyni,de őt ez sem érdekli.Sőt műtermet csinált aminek megnyitója szombaton volt. Nem hinném hogy ilyet csak úgy lehet engedély nélkül,vagy tévedek? Mit tidok tenni? Sajnos olyan munkahelyem van hogy 3 műszakba dolgozom,akkár 14 órát is. Jó lenne legalább ha otthpn az ember pihenhetne. :(

árpó # 2014.11.25. 20:05

Sziasztok!

Sikeresen leváltottuk a Közös képviselőt. Megválasztottuk az újat. Most már csak a munkáját rosszul végző és erősen szerepzavarban szenvedő házfelügyelőtől kellene megszabadulni. Kérdésem, hogyan lehetne ezt törvényesen megtenni. A társasház tulajdonában álló lakásban lakik bérleti szerződéssel, amiért egy másik bérleményt adott anno. Bérleti díjat nem fizet, plusz kapja a minimálbért. Ki jogosult elküldeni? Kell-e hozzá közgyűlés vagy mondjuk súlyso munkaköri hiányosságok esetén a Közös Képviselőnek is joga van felmondani a szerződését rendkívüli felmondással?

Előre is köszönöm a segítséget!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.11.25. 20:07

Minden a szerződésétől függ.

árpó # 2014.12.01. 20:19

A szerződésében az van, hogy a munkáltatója a Társasház, a munkáltatói jogokat a Közös Képviselő gyakorolja. A szerződésben nincs olyan pont, hogy Közgyűléshez lenne bármi kötve. Tudomásom szerint az Szmszben sem. A Társasházi tv. nem tudom, hogy rendelkezik erről...

MajorDomus # 2014.12.01. 21:49

Nem is kell rendelkeznie.

A közgyűlés jogosult a munkakört megszüntetni, a végrehajtás a képviselő dolga.

gitt # 2014.12.11. 19:26

Jó estét! Az lenne a kérdésem, hogy a társasház hibájából beázott a lakásunk. A ház biztosítására bejelentettük a kárt. A háznak olyan típusú biztosítása van, hogy 20 ezer forint önrészt kell fizetnünk a kárból és a többit a biztosító. Véleményem szerint az önrészt a háznak kéne állnia, de sajnos nem ismerik el, hogy ez a ház kötelezettsége. Kérdésem, hogy jól gondolom-e. Válaszukat előre is köszönöm.

ladnai # 2014.12.11. 21:49

Tisztelt Fórumozók! Lenne néhány kérdésem társasházi közgyűlési határozat hatályon kívül helyezésével kapcsolatban.

  1. A keresetlevelet 3 megegyező példányban kell a bíróságra benyújtani?
  2. A közgyűlési jegyzőkönyvön kívül, mit kell még mellékelni?
  3. Tulajdoni lapot kell e csatolni, és annak költsége érvényesíthető e?

4 Sikeresség esetén a lerótt illeték kitől kérhető?

Várok válaszokat. L.K.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.12. 06:07
  1. Eggyel több példányban, mint ahány fél van. Ha nincs a felperesnek ügyvédje, akkor tulajdonképpen nem "megegyezőek" a példányok.
  2. Minden okirati bizonyítékot.
  3. Jó kérdés. Szigorúan véve a perlési jogosultságot azzal lehetne igazolni - de tapasztalatom szerint nem ragaszkodnak hozzá a bíróságok.
Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.12. 06:07

4. A pervesztes felet kötelezik a perköltség megtérítésére.

osmi # 2014.12.12. 06:45

Az Alapító Okiratot és SzMsz-ot mindenképp.

anna-mari # 2014.12.14. 12:31

Kedves Mindenki!
Üzleti kapcsolatban vagyok egy társasházzal, akiket ott hagyott a közös képviselőjük, mert teljesen megbízhatatlanok, össze-vissza beszélnek. Azóta sincs megbízott közös képviseletük, és kinevetnek mindenkit, aki arra figyelmezteti őket, hogy a ház szabálytalanul működik. Újabban velem is ezt teszik, és nincs akivel meg tudnám beszélni a közös ügyeinket, mert senki sincs felhatalmazva. A legfontosabb ügyeket valahogyan elintézik, valaki befizetgeti a ház közüzemi számláit, de sem közös képviselőjük, sem megválasztott intéző bizottságuk nincs.
Mi a teendő, ha egy háznak nincs szabályosan megválasztott képviselete? Kivel lehet egyeztetni? Kinek lehet címezni egy olyan levelet, aminél fontos, hogy azt szabályosan átvegyék?
Köszönettel,
Annamari

ObudaFan # 2014.12.15. 14:41

Leginkáb senkinek, de nyilván ha valamilyen igényed van, pert azért tudsz indítani ellenük.

ladnai # 2014.12.19. 19:52

Tisztelt Fórumozók!
A társasházi törvényben a következő olvasható! "A társasház szerveinek törvényességi felügyelete

27/A. § (1) A társasház működésének, a társasház szerveinek és e szervek működésének törvényességi felügyeletét a jegyző látja el. A törvényességi felügyelet nem terjed ki az olyan ügyre, amelyben bírósági, hatósági eljárásnak van helye."

Ezzel kapcsolatban a következő kérdésem lenne: A jegyző vizsgálhat, olyan társasházi közgyűlési határozatot, amely 2014 február előtt törvénytelenül lett elfogadva, de jelenleg is hatályban van? Úgy látom, hogy jegyzőt nem köti a 60 napos határidő!!!

L.K.

ragyasdezso # 2014.12.19. 21:53

Nem vizsgálhatja, mert volt rá 60 na, hogy megtámadja és ha ki tudja menteni magát a bíróság előtt, hogy miért nem támadta meg 60 napon belül, akkor bírósághoz fordulhat.

ladnai # 2014.12.22. 20:12

ragyasdezso!

A törvényben hol van az leírva, hogy a jegyzőnek 60 napja van? Én azt olvasom, hogy a jegyző a társasháznak ad 60 napot a törvényesség helyreállítására!!! Vagy rosszul értelmezem?

ragyasdezso # 2014.12.22. 22:25

A tulajdonosoknak volt 60 napjuk!

MajorDomus # 2014.12.22. 22:25

A közgyűlés határozatát csak tulajdonos támadhatja meg, a Jegyző nem.

A Jegyző határozatait kell 60 napon belül végrehajtani.

ladnai # 2014.12.23. 19:53

És amennyiben a jegyző határozatait 60 napon belül nem hajtják végre?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.23. 20:11

Akkor pert indíthat.

MajorDomus # 2014.12.23. 23:43

És meg is teszi!

himre71 # 2014.12.24. 05:21

Kedves Fórumozók!

A közös képviselőnket nem nagyon lehet elérni, telefont nem veszi fel, e-mailre ritkán válaszol, legutóbb azt küldte, hogy beszéljem meg az szvb-vel a kérdésemet, ők mindenre fel vannak hatalmazva.

Kérdeztem az szvb tagot, aki tényleg válaszolt a kérdésemre, viszont megkérdeztem azt is, hogy mennyiért dolgozik a kk. Megmondta az összeget, viszont én megnéztem a jegyzőkönyveket is, egyikben sem volt pénz megszavazva a közös képviselőnek. Állítólag mondta a megválasztásánál.

Kérdésem az, hogy jogosan vesz fel így pénzt? Nincs megszavazva, akkor ingyen csinálja. Tudom van a munkának ellenértéke, de kk-ként hogy nem szavaztatta meg a saját pénzét? Ő volt a jegyzőkönyvvezető is. Szerintem nem végez olyan munkát, amiért ez a havi összeg járna.

Másik kérdés: hogy egy céget választottunk meg, aminek akkor ő volt az önálló ügyvezetője. Azonban ennek is utánanéztem és hónapok óta már nem ő az ügyvezető, hanem egy másik ember az önálló képviselő, a kk-nk többségi tulajdonos a cégben.
Megnéztem az elszámolásainkat, és már nem a cég bélyegzőjét, hanem az egyéni vállalkozásának a bélyegzőjét nyomta rá.Ezt lehet? Nem volt közgyűlés az átszavazásról.

Hova lehet fordulni ez ügyben? A közgyűlés összehívásán kívül. 3 olyan szvb tag van megválasztva, akik a meghatalmazásokkal együtt többségben vannak.

ObudaFan # 2014.12.26. 08:06

Pedig a közös képviselő megválasztása, visszahívása közgyűlési hatáskör.

ladnai # 2014.12.26. 19:04

Kedves Kovács_Béla_Sándor#e-mail 2014.12.12. 07:11!

Ha a jegyző döntésében téved, jogorvoslatnak van helye?
Üdv: L.K.

ObudaFan # 2014.12.28. 09:02

Szerintem nincs, legalábbis a bírói gyakorlat szerint bírói jogorvoslat nincs.