A kötelesrészes dolgot teljesen felesleges beleírni, az amúgy is úgy van. Meg aztán világos, hogy a nagynéninek csak az ő kötelesrésze jár ez alapján, de azért a megfogalmazás mégsem szerencsés. Ha a tanúk nevük és lakcímük alatt aláírják az okiratot, akkor ez a feltétel már teljesült. Természetesen egyik tanú sem lehet olyan személy, aki számára végrendeleti juttatás van (vagy ha igen, akkor még egy tanú kell), ha több oldalas a végrendelet, akkor folyamatos sorszámozással kell ellátni, és minden oldalát írják alá.
érvénytelen végrendelet
- 1
- 2
Sziasztok!
Nagyim végrendeletében minden ingó és ingatlan vagyonát (kivéve köteles részt) Anyumra hagyta. A köteles részt is megemlíti benne, azt pedig másik lányára hagyja (ezt azért vettük bele, hogy Nagyim lássa, hogy a nagynénémet nem kisemmizni akarjuk, dehát mi élük Vele, mi építettük át a házát, mi gondozzuk, a másik lánya néha látogatja, de pl. az unokája csak akkor keresi meg, ha pénz kell neki)
Két tanu előtt írta alá a végrendeletet, a tanuk a következő szöveggel:
"Alulírottak, mint végrendeleti tanuk tanúsítjuk, hogy az általunk jól ismert végrendelkező együttes jelenlétünkben a végrendeletet sajátjának ismerte el, és saját kezűleg írta alá."
A két tanu egy baráti házaspár.
A másik testvér fia és annak felesége is jogászok (vagyis annak tanulnak), ugye nem támadhatják meg ezt a végrendeletet?
Köszi a válaszokat előre is.
Azt én nem is mondom, hogy nem kell próbálkozni, mert az én szakmai véleményem lehet, hogy nem azonos a majdan eljáró bíróéval. Csak észben kell tartani, hogy a pervesztest perköltség is terheli, aztán átgondolni, megéri-e a kockázat.
Köszönöm!
Igazad van, de hát az ember (vagy inkább csak jogász:) próbálkozik, ha megkeresik egy megoldandó problémával.
A végrendeleti tanú ilyen minőségének a végrendeletből kell kitűnnie. ("két tanú együttes jelenlétében aláírja, vagy ha azt már aláírta, az aláírást két tanú elôtt a magáénak ismeri el, és a végrendeletet mindkét esetben a tanúk is - e minôségük feltüntetésével - aláírják; vagy")
Érvénytelen végrendelet esetén a favor testamenti elvére hivatkozni nem lehet. Az más kérdés, hogy a végrendelet érvénytelenségét csak akkor lehet figyelembe venni, ha a másik fél erre hivatkozik, vagyis megtámadja a végrendeletet, így ha az ellenérdekű fél ezt elmulasztja, akkor van keresnivaló.
Üdvözlet!
A következőhöz hasonló esettel talán már találkozott valaki. Átadják a hagyatékot egy érvényes végrendelet alapján, de ugyanazon örökhagyótól van egy későbbi keltezésű végrendelet, amely nem kerül kihirdetésre a hagyatéki tárgyalás során. Ez utóbbi végrendelet alakilag hibás allográf végrendelet, ugyanis a tanúk aláírása anélkül szerepel, hogy a tanúkénti minőség kitűnne. Nem szerepel, még az sem, hogy előttünk. Kérdés: eredményesen meg lehet-e fellebbezni a hagy.átadó végzést, hivatkozva a későbbi végrendeletre, amely tanúinak megidézésével azok tanúi minősége tisztázható. Ez esetben érvényesülne a favor testamenti elve is.
- 1
- 2
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02