Öröklés


kadaj01 # 2009.10.13. 13:40

Nem biztos, hogy jó dolog nem értesíteni... tegyük fel, hogy megörökli a két gyermek a lakást, majd a harmadik fekete bárány mondjuk 15 év múlva tudomást szerez erről... simán perelhet az elmúlt évek lakásbérleti díjért is. Nem biztos, hogy megéri.

macskás # 2009.10.13. 13:35

Köszönöm szépen a választ. ha jól értem, akkor várjak.
Ha jelentkezik, akkor következik a megegyezés.
Gondolom akkor kell majd ügyvédhez fordulnom, mert ezt egyedül tudom megoldani.
Nagyon rendes vagy, hogy így segítesz az embereknek, pedig gondolom van elég dolgod.
Mégegyszer köszönöm.
Cic

ObudaFan # 2009.10.12. 14:38

A jogi válasz az, hogy fölöslegesen foglalkozol ezzel. A többi nem jogi probléma.

macskás # 2009.10.12. 11:11

Azt tudtam, hogy a férjem nős volt már egyszer, de nem szeretett róla beszélni, soha nem is került szóba, annyit tudtam, hogy rövid ideig tartott és rossz ötlet volt.
A férjem nagynénje most idónként-ritkán telefonál, hogyan vagyunk, és mikor a hagyatéki eljárásról beszéltünk, hogy végre azon is túl vagyunk, ekkor került szóba, hogy ők úgy tudják, hogy van, és sikerült-e megtalálni, mert a temetésen nem volt ott, tehát biztos nem vagyunk jóban.
Hát sehogy sem vagyunk.
Ez az információ nem hiányzott.
Idáig is megvoltam nélküle, de most viszont nem tudom mit kezdjek vele?
Itt örlődöm, mert a gyerekeimnek sem mertem szólni, elég nekik egyenlőre az apjuk halálát feldolgozni.
(19-21 évesek, tanulnak még, de még nincsenek túl a történteken.)
Abban is reménykedem, hogy talán nem is igaz, hiszen a férjem nem mondta, de viszont akkor a rokonok miért mondják?
Cic

ObudaFan # 2009.10.12. 10:48

Mégis, mit tudsz róla, honnan tudod, hogy létezik?

macskás # 2009.10.12. 09:46

Kedves Obudafan!

Köszönöm, hogy foglalkozol velem, de most egy kicsit elakadtam. Mivel a férjem fia sohasem jelentkezett idáig, nem is tudhatja talán, hogy az apja meghalt. Én benne lennék, hogy addig ne is tudjon róla, amíg nem keresi-mert ugye a férjem már nem keresheti meg őt- nekem meg elvileg semmi közöm hozzá, de az a bibi, hogy két rossz közü
  • vagyis , hogy sajnos meg kell osztanom, egy teljesen ismeretlen, számomra idegen emberrel azt, amit egész életünkön át a kettőnk gyerekeinek gyűjtöttünk, illetve, ne próbáljam valahogy értesíteni, nehogy baj legyen abból, hogy eltitkoltam--én az első variációt tartom , fájó szívvel, megnyugtatóbbnak.
Remélem nem bonyolódtam nagyon bele, érthető mit is akartam. Teljesen ki vagyok idegileg egyébként, itt maradtam majdnem nyomorékon, és a férjek itt hagyott hirtelen , 53 évesen. Ha azt tanácsolod, hogy várjam míg ő jelentkezik, és ebból nekem, sem a gyerekeimnek semmi baja nem lesz, megteszem,, mert ettől a ténytől, hogy aférjem eltitkolta előlem, még jobban kiakadtam, és még arra is vigyáznom kell, hogy a két lányom ne vegye észre rajtam,hogyan érzem magam Elnézést a hosszú levélért, remélem érthető Köszönöm:Cic
ObudaFan # 2009.10.12. 09:18

Nem gondolnám, hogy a te feladatod lenne keresni, ha nem jelentkezik.

macskás # 2009.10.12. 09:07

Nagyon köszönöm a gyors választ, csak nem tudom, hogyan kezdjek hozzá.
Én hol tudom keresni?Semmit sem tudok róla csak azt, hogy van-volt?
Sajnos én rokkant vagyok, nem tudok mozogni, csak segítséggel.
Köszönöm!
Cic

ObudaFan # 2009.10.12. 09:02

Büntetés nem lesz, de ő is örökös. Legjobb lenne megegyezni vele.

macskás # 2009.10.12. 08:58

Segítséget kérnék! Önhibámon kerültem olyan helyzetbe, melytől nem tudok aludni. Sajnos meghalt a férjem (ez is elég lenne az idegi kiboruláshoz!).
Nem nagyon tartottuk a kapcsolatot a rokonaival, de ugye a temetésre mégis "illett" értesítést küldeni.
Minden lezajlott, élünk ahogy tudunk, most volt a hagyatéki tárgyalás. Van egy lakásunk, melynek a fele az enyém, a másik fele a két lányunké 50-50% arányban, az én haszonélvezetemmel.
Most tudtam meg, véletlenül, hogy a férjemnek az előző házasságából van egy fia.
Most mi lesz? Soha nem tartották a kapcsolatot, legalábbis az én tudtommal nem.
Soha nem követtem el semmi törvénytelent, és most tessék.!
Mit tegyek?
Mi a büntetés ebben az esetben?
Nem merek semmit sem tenni, hiszen ki hiszi el nekem, hogy nem csalni akartam?
Persze elgondolkodtató-hiszen halottról vagy jót, vagy semmit-a gyerek miért nem kereste őt soha?
Úgy 30 év körüli lehet.
Segítség!!!!!!!!
Cic

aszem # 2009.10.12. 08:25

Köszönom a gyors választ!

"Minek az elfogadása előtt?"
Az örökség elfogadása előtt, mert még nem volt a hagyatéki tárgyalás.

A kölcsön negyedét is az elfogadástól kezdve kellene nekem fizetni? (Esetleg érdemes lehet elgondolkodni, azon, hogy ne fogadjam el, mert mire lejár előfordulhat, hogy a ház értéke annyira lecsökken, hogy annyi sem marad, hogy visszajöjjön kifizetett kölcsön, az esetleges plusz kiadásokat nem is számítva)

Vagy jobb lenne valamennyiért átadni nekik a részemet, hogy egyikünk se járjon rosszul, és elkerüljük a későbbi komplikációkat?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.12. 06:20

Mi történik, ha ők nem tudják fizetni a kölcsönt

A negyedét neked kell fizetni; de a banknak egyetemlegesen tartoztok, ha hátralék keletkezik, azon hajtják be, akin tudják.

Van-e értelme esetleg újra felbecsültetnem az értékét még az elfogadás előtt?
Minek az elfogadása előtt?

aszem # 2009.10.11. 23:45

Tisztelt hozzáértők!

Édesapám meghalt, végrendelet nélkül. A szüleim elváltak, utána ő újra megházasodott, és lett egy fia, tőlünk külön laktak, 20 éve nem láttam.

A házuk felét az özvegye (akinek haszonélvezeti joga van az épületre és benne is lakik), a másik felét én és a mostoha testvérem örököltük fele-fele arányban megosztva.
A testvérem és az én részem együtt 4.5M Ft-ra van értékelve.
A házon jelzálog van CHF-ben, 4.7M forint jelenlegi árfolyamon és még 7 év a lejárata.

Az a kérdésem, hogy milyen eséllyel jöhetek ki jól az ügyből?

Mi történik, ha ők nem tudják fizetni a kölcsönt és még közüzemi tartozást is összegyűjtenek?

Persze arra is van esély, hogy a házat drágábban eladják, mert szerintem többet ér és elég nagy melléképületei is vannak (pl. műhelynek használt, több autót befogadó garázs). Van-e értelme esetleg újra felbecsültetnem az értékét még az elfogadás előtt?

Válaszukat előre is köszönöm.

ObudaFan # 2009.09.22. 15:26

Elég. Legkésőbb a hagyatékin célszerű megtenni, nehogy ennek elmulasztását elfogadásnak lehessen tekinteni.

d.timike # 2009.09.22. 14:06

Akkor elég közjegyzőnél jognyilatkozatot tenni,ahogy monalisa1 írta?Ezt a hagyatéki tárgyalásig kell megtennünk,mert utána már "késő bánat,eb gondolat"?

ObudaFan # 2009.09.21. 13:23

Az örökös csak az örökrésze erejéig felel a hagyatéki tartozásékért, de az öröklést egyébként is vissza lehet utasítani.

d.timike # 2009.09.21. 13:12

Üdvözlet fórumozók!
Férjem szülei magas hitelt fizetnek (lakáson jelzálog...).Apósom meghalt,és az lenne a kérdésem,hogy "örököljük-e" a hitelt?Nincs végrendelet,csak adósság.Hagyatéki tárgyalásig mit kell tennünk,hogy ne kerüljünk nehéz helyzetbe?Nem értem sajnos az örökléses dolgokat.Segítsetek!Köszi!

monalisa1 # 2009.09.20. 19:43

Az örökös csak az örökség értékéig felel az örökhagyó tartozásaiért, vagyis ha nincs pozitív örökség akkor a negatívot nem köteles felvállalni.

Továbbá közjegyzőnél lehet tenni egy jognyilatkozatot miszerint apukádtól semmit sem akarsz örökölni - tiszta helyzetet teremt.

Külön írom: az hogy az nincs semmi a nevén az még nem jelenti azt, hogy adott esetben "nincstelen" lenne, nem, mert lehet ő tulajdonostárs - ingatlannyílvántartáson kívüli tulajdonlás fogalma.

Tehát tisztázni kell vele a dolgot, de a családban/rokonságban is érdeklődj - hátha a papád "rosszul" emlékezik...

"Lisa"
laikus hozzászóló

bexa # 2009.09.20. 18:41

Üdvözletem!

Szeretnék segítséget kérni egy számomra igen fontos kérdésben. Édesapám tartozásairól lenne szó, hitelek különböző bankok és a tartozások többsége az apeh felé. Édesapám nevén semmi sem szerepel. Hamarosan ház vásárlására készülnék és érdeklődnék, hogy bármiféle veszélybe kerülhet e az én ingatlanom a tartozásai miatt, ha esetleg meghalna. Örökölhetem a tartozásokat, köteles vagyok e őket fizetni, ráterhelhetik e ezeket az én nevemen szereplő ingatlanokra, stb.?Ha igen, minden megoldás érdekelne, hogyan tudnám ezt kikerülni, elvégre nem tartom jogosnak, hogy én feleljek az ő felelőtlenségéért.

Válaszukat előre is köszönöm, tisztelettel:

Bexa

ObudaFan # 2009.09.20. 08:42

Téged illet, de ha a tartási szerződés hatálya arra nem terjed ki, akkor a testvérednek kötelesrészi igénye lesz.

scivok # 2009.09.20. 08:20

Ketten vagyunk testvérek. 2000.08.30-án én eltartási szerződést kötöttem édesanyámmal. Édesanyám 2005.01.10-től egy bankban helyezte el pénzbeli megtakarítását. 2007.07.01-én az én nevemre "Elhalálozási rendelkezést az összes számlára" című rendelkezést írt alá. Édesanyám elhalálozásakor kit illet,és milyen mértékben a pénzbetét? Köszönöm a választ előre is!

ObudaFan # 2009.09.17. 15:40

Nincs mit.

Zsuzsimama # 2009.09.17. 11:08

Köszönöm! Épp erre akartam rákérdezni, hogy kinek az oldalán.

ObudaFan # 2009.09.17. 10:54

Mármint az örökhagyó oldalán.

ObudaFan # 2009.09.17. 10:50

Az az élettársi közös vagyon körébe tartozik, de nyilván az ő oldalán kell figyelembe venni a szerzést.