Öröklés - lemondó nyilatkozat


Majordomus # 2022.10.08. 22:44

És osztódással szaporodnak az örökösök....

drbjozsef # 2022.10.08. 20:37

Allfonz,

Ír egy visszautasító nyilatkozatot (tele van vele a net, kötelező alakisága nincs, de bizonyos adatokat tartalmaznia kell, kell rá két tanú, nem kell hozzá ügyvéd), és azt elküldi az illetékes közjegyzőnek tértivevényes levélben. Lehetőleg úgy, hogy a közjegyző azt még a tárgyalás előtt megkapja.

A tárgyaláson a megjelenés nem kötelező.

Nem lemondó nyilatkozat! Hanem visszautasító nyilatkozat. (Az örökségről lemondás egy másik jogintézmény)

Nem lehet más javára visszautasítani az öröklést (lemondani lehet róla más javára, de azt az örökhagyó életében, vele kötött szerződésben lehetett volna). A visszautasító örökös kiesik az öröklésből (mondjuk mintha már meghalt volna előbb, mint az örökhagyó), helyette a leszármazói lépnek a helyére (ha kiskorú, akkor gyámhivatali beleegyezés is kell, ha az ő nevében is le akar mondani a felügyeleti jogokat gyakorló személy). Ha nincs ilyen, akkor igen, a törvényes öröklés rendje lép életbe.

https://www.fuzesgyarmat.hu/…33221_85.pdf

https://kozjegyzotkeresek.hu/…szautasitasa

Allfonz # 2022.10.08. 16:54

Kedves hozzáértők!

Egy öröklési ügyben a közjegyző kitűzte a hagyatéki tárgyalás napját. Egy lakóház-rész kerül öröklésre. Hat örökös érdekelt az ügyben, ebből három nem kívánja átvenni az örökségét, és a hagyatéki tárgyalásra sem akarnak elmenni, mert a lakóhelyüktől távol, más városban lesz.

  1. Milyen lemondó nyilatkozat szükséges, amit a közjegyző elfogad? Milyen tartalmi, formai követelményeknek kell megfelelnie? Szükséges-e, hogy ügyvéd szerkessze, és ellenjegyezze? Esetleg található erre valahol valamilyen minta, formanyomtatvány, stb... ?
  2. Amennyiben lemondanak az örökségről, azt meg lehet-e, kell-e jelölni, hogy kinek a javára? Ha nem szerepel a lemondó nyilatkozatban, hogy kinek a javára mondanak le, akkor a törvényes öröklési rend lép érvénybe? Végül is ez lenne a cél.