Gyermekem apjával nem voltunk összeházasodva (a gyerek a nevén van)a kicsi hét hónapos korára közös megegyezéssel elváltak útjaink. Még másfél éves koráig látogatta a gyereket, ezen idő alatt havonta 10000Ft-al járult hozzá a gyerek neveléséhez, majd egyik napról a másikra eltűnt. Ennek több mint tíz éve, kisfiam már elmúlt 12 éves. Szerencsére jó anyagi körülmények között élünk, ezért nem hiányzik az a pénz amit tőle kapnánk, éppen ezért sohasem kerestem, úgy voltam vele, ha nem kiváncsi a gyerekre akkor én sem fogom ráerőltetni. Ami miatt most mégis másképpen érzek, az az, hogy a gyerek nagyon eredményes sportoló, (ugyanazt a sportot űzi és ért el benne országos ezüstérmet ami az apja hobbija is volt) és tudom, hogy nincs messze az az idő amikor valami "Fiam, én vagyok az apád" kezdetű szöveggel megtalálja a gyereket. A kisfiam pedig előbb-utóbb elfogadja őt, hiszen nincs benne harag iránta, nem neveltem ellene, egyáltalán nem beszélünk róla. Ez borzasztóan dühít engem, mert semmi köze a kisfiamhoz, sem anyagilag, sem más formában nem járult hozzá a neveléséhez, mégis fiaként fogja mutogatni mindenhol-mindenkinek. Ha már ezt le kell nyelnem, akkor legalább azt szeretném, ha valóban tenne valamit érte. Van valami lehetőségem az elmúlt időszakra visszamenőleg gyerektartást kérnem tőle?
Gyerektartás visszamenőleg?
Ha sohasem kerested, akkor 6 hónapra vissza tudod a tartásdíjat érvényesíteni.
Értem, tehát nem kötelezhetem a fizetésre. Ezek szerint kötelezettsége nincs a gyerek felé, kérdés, hogy jogai viszont vannak-e? Útlevelet szeretnék csináltatni a kisfiamnak,de mivel ehez az "apja" aláírása is kell, ezért nem csináltattunk eddig. Ilyenkor mi a helyzet? Nem kell fizetnie gyerektartást, de az engedélyére szükség van, hogy útlevelet kaphasson a gyerek?
Igen.
Azt azért hadd javítsam ki: a tartásdíjat is fizetnie kell - csak te nem követeled tőle.
Ha nem járul hozzá a gyermek külföldre távozásához, akkor a bíróság nem peres eljárásban dönt a vitáról.
Üdv!
Engem az érdekelne hogy az elvált szülő hogy tud útlevelet csináltatni a gyereknek úgy hogy nem kéri az apa aláírását,nem is tud az apa róla, csak látja hogy gyerek külföldöt járja évente többször.
vagyis nem is járult hozzá hatóság előtt semmilyen formában.
köszi a válaszokat
Segítenek a gyámhatóságon.
Úgy tudom, de ebben nem vagyok biztos, hogy a gyámhatóság egy jogszabálymódosítást követően útlevél ügyben nem pótolhatja a hiányzó szülői hozzájárulást, csak a bíróság.
Pontosítson, ha tud valaki!
Ha el vagytok válva, s az erről szóló bírósági papírt benyújtod az útlevélkérelem mellé, akkor csak a Te aláírásodat fogják kérni, az apáét nem.
Nem a!
Pedig debizony!! :)
Kalamalyka,
az hogy történyesen elváltak még nem zárja ki hogy továbbra is NE KÖZÖS felügyelet legyen a gyerekről - ha csak a bíróság erről másként nem döntött. Tehát az utlevél kérdésében IS szükséges az elvált szülő igen/nem irásbeli kinyílatkozása., nehogy már az ex önmaga döntsön ezen fontos kérdésben. (Egy útlevél jobb esetben 10 évre szól.)
köszi a válaszokat,
Ezek szerint lehet még az okmányosztályon se tudják mi a teendő, és ezek szerint elfogadták a válási papirt, vagy jól intézték a dolgokat, hogy ne kelljen az apának aláirnia.
A gyerek utlevelével kapcsolatos vitás dolgokról keress itt a Fórumon előzőekben mások által már oda-vissza kitárgyalt leírásokat., hasonló cípőben nem csak Te jársz...
A közös szülői felügyeletet bármelyik szülő egyoldalúan is megszüntetheti.
Tudtommal a közös szülői felügyeletet csak közösen lehet megszüntetni. Az útlevélhez, pedig elég a jogerős végzés, hogy kinél vana gyerek és a másik aláírása nem kell. A beleeggyezése sem, ha nem esik pl. láthatásra az utazás, vagy nem végleg akarja kivinni a gondozó szülő. Ahhoz viszont a gondozó szülő beleegyezése kell ha a másik szülő akarja kivinni pl. nyaralni.
Csildi!
Gondolj bele, milyen hülyeség lenne, ha tényleg csak közös kérelemre szűnne meg a közös szülői felügyelet. Hiszen az pont arról szól, hogy együtt tudnak működni. Ha pedig megromlik a kapcsolat, akkor az egyik szülő sakkban tarthatná a másikat, mert nem egyezik bele a közös szülői felügyelet megszűntetésébe? Pont ez teszi használhatatlanná a közös felügyeletet: bármelyik szülő bármikor gondol egyet, és BUMM! már meg is szüntette a bíróság.
Én az hallottam, hogy még házasság esetén is, kell a másik szülő belegyezése ahhoz, hogy külföldre vigye a gyereket. Legalábbis mifelénk így van- kérik a határon a nyilatkozatot.
Az útlevél kiváltásához kell.
A hozzájárulását bármelyik szülő bármikor visszavonhatja, és akkor az útlevelet be kell vonni.
Csildi, rosszul tudod.
Pedig bizony nem kell (kellett) az elvált szülőtől sem aláírás, sem beleegyezés az útlevél-kérelemhez.
(Megj.: lehet, hogy azóta változott ez a jogszabály)
18 éve váltam el, és bár ma már nagykorúak a fiaim, de amíg kicsik voltak, egyetlen alkalommal sem kellett az ex-em beleegyezése ahhoz, hogy útlevelet készíttessek a fiaimnak.
Simán elég volt a válási végzés (ezt egyébként el is kérték), amiben benne volt, hogy nálam helyezte el a bíróság (egyezséggel) a két gyerekeket.
Nem volt korlátozva a szülői joga az apjuknak.
És én be sem jelentettem neki, nemhogy engedélyt kértem volna tőle, ha külföldre vittem őket, pedig az eltelt évek alatt legalább 15-ször voltam külhonban velük.
Semmi köze sem volt ugyanis hozzá. Viszont neki bizony minden elérhetőséget meg kellett adnia számomra, hogy amikor nála voltak a fiúk, hol-merre jártak, meddig maradtak és mikor jöttek haza.
Ezek szerint ebben sincs egységes ügyintézés.
Kicsit megváltoztak a külföldre utazás, az útlevélkiadás szabályai az utóbbi időben. Volet egyrendszerváltás vagy mi.
Egyszer már előbányásztam nektek a jogszabályt, amelyből kiderül, hogy mindkét szülő hozzájárulása kell ahhoz, hogy kiskorúnak útlevelet adjanak. Eredendően lusta vagyok, úgyhogy nagony fel kell boszantanatok ahhoz, hogy megint előkeressem.
„Semmi köze sem volt ugyanis hozzá. Viszont neki bizony minden elérhetőséget meg kellett adnia számomra, hogy amikor nála voltak a fiúk, hol-merre jártak, meddig maradtak és mikor jöttek haza.”
ezt meg inkább nem is kommentálnám...
Igazából nem neked kellene előbányászni a vonatkozó jogszabályt, hanem őneki visszakeresni az ezen témával kapcsolatos előzőekbeli levélváltásokat itt a Fórumon. (Könnyebb kérdezni mint az archivumban némi kutatómunkát végezni...)
1998. évi XII. törvény
a külföldre utazásról
18. § (3) A kiskorú úti okmányát vissza kell vonni, ha azt
- bármelyik szülő azért kéri, mert az úti okmány kiadásához való hozzájárulását visszavonta;
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02