Válás, vagyonmegosztás


hiryuko # 2009.09.21. 13:22

Probléma a következő. Feleségem 9 év együttélés, /ebből házasság 4 év 11 hónap/ uán hirtelen elhagyott és beadta a válópert. Az ingatlant jelenleg én tartonm fenn. Megismerkedésünkkor a lakás fele a nevén volt /anyai örökség/, majd miután összeköltöztünk, a másik felét a családjától, pontosabban a nagyanyjától ajándékba kapott pénzzel vettük meg az apósomtól, aki csak így volt hajlandó elköltözni. Mivel úgy éreztem tisztességesnek, a lakást teljesen az akkor még élettársam nevére irattuk. Ezek után a lakást banki kölcsönökből több részletben teljesen felújítottuk, mondhatni az utolsó szögig kicseréltettünk, modernizáltunk mindent. / Szó szerint két asztal kivételével/ Miután összebútorozott mással a közös kölcsönünket kiváltotta egy másik banknál felvett hitellel.
Bonyolítja a helyzetet az is, hogy bár folyamatosan itt éltem, bejelentett lakcímem nem egyszer máshová szólt, pl hogy valamely támogatást igénybe vehessünk, etc...
Most pedig a következő ajánlatot kaptam ügyvédjétől: Ha hajlandó vagyok közös megegyezéssel elválni, kapok egy párszázezres összeget, illetve elvihetem azt a bútort, ami nekem tetszik, és legyek hálás, mert még ennyi sem járna. Igaz ez?

kisokos # 2009.09.21. 07:25

lauegyed,

Visszamenőleg meddig perelhetem a gyerektartást? /Tényleg csak 6 hónapig?/
igen, a kereset beadásától számítva visszamenőleg max. 6 hóanpig.

Munkahelyének kötelessége azt letíltani?
Ha kérted a per során és a bíróság hozott letiltó végzést, amit megküldött a munkáltatónak, akkor igen. Egyébként nem.

Visszaperelheti e tőlem a rám átruházott részt, hogy azt betudja a gyerektartásba?/
Szinte kizárt, de a teljesen korrekt válaszhoz ügyvédnek kellene látni a vagyonmegosztási szerződést és a bírósági határozatot a válásról.

Kérheti e a gyerektartás mérséklését?
igen, és ha pl. azért nem fizet, mert tartósan nincs munkája, nincs jövedelme, akkor jó esélye van arra is, hogy csökkentik. Megszüntetni nen fogják, de akár csökkenthetik is.

lauegyed # 2009.09.21. 07:06

Tisztelt Cím!Ötödik éve elváltam, 3 kiskorú gyermekem született ebből a házasságból.Az édesapjuk amikor elvált mindent itt hagyott nekik, csak a lizinges autót vitte el. A lakás amiben házasságunk alatt éltünk nagymamám vette amikor összeházasodtunk, majd egy év múlva 1/2,1/2 részben megosztottuk. Én jó részt gyesen voltam a férjem dolgozott. Váláskor a lakás fele részét átruházta rám és vállalta, hogy a gyerekekre fejenként 15 Ft gyerektartást fizet.Fizette is. Én már 4 éve együtt élek ebben a lakásban az élettársammal.A volt férjem is új életet kezdett, hitel vett fel stb. Egy éve nem tud fizetni. Felakarom jelenteni. A kérdésem a következő: Visszamenőleg meddig perelhetem a gyerektartást? /Tényleg csak 6 hónapig?/
Munkahelyének kötelessége azt letíltani?
Visszaperelheti e tőlem a rám átruházott részt, hogy azt betudja a gyerektartásba?/ Már hitelt vettem fel rá?Kérheti e a gyerektartás mérséklését?
Köszönettel

ObudaFan # 2009.09.18. 17:09

Mivel azt aztán végképp nem tudhatom, hogy a vagyonmegosztás során miben állapodtatok meg, jobbat nem tudom mondani, mint hogy keress.

vera11 # 2009.09.18. 14:00

ObudaFan, több éve visszamenőleg van nálunk a mérleg+eredménykimutatás+ kieg.melléklet+cashflow. Döbbenetes számokkal. A cég adózás utáni nyeresége évek óta - normális életvitelű ember számára - egy élet alatt is elköthetetlen. Nem akarok összeget írni, legyen mondjuk X. (ez természetesen az őrá eső üzletrész értéke!!) Az eszközérték pedig 4x. A volt férjem ebből az aranybányából úgy szállt ki, hogy kb. 1,4 X-et kért, azt is kamatmentes, 72 havi részletre. A felét idelökte nekem, a másik feléből pedig úgy él, amit a hivatalosan nála lévő pénz nem tesz lehetővé.

Kártérítés, azt mondod? Asszem, adócsalást is tudok/tudnék bizonyítani..

De fontos tudnod, hogy mi, időközben elváltunk, a vagyonmegosztási papírra pecsét került. Keressek azért ügyvédet?

ObudaFan # 2009.09.18. 12:29

Illetve, azért a társasági szerződést sem árt megnézni, mert ha az kizárta az üzletrész adásvételen kívüli átruházását, akkor mondjuk nem kártérítési jogcím lesz szerintem, de akkor sem lesz elég egy mérleg.

ObudaFan # 2009.09.18. 12:27

Ez egy sima kártérítési követelés lesz, ahol a KBS által írtak szerint az üzletrész értékét kell fiygelembe venni, ami tipikusan szakértői kérdés.

vera11 # 2009.09.18. 11:38

Már nem tag, mert amikor kiderült számára, hogy vagyommegosztani kényszerül, gyorsan elkótyavetyélte az egészet. Az - egyelőre csak általam - kirendelt igazságügyi szakértő szerint messze áron alul. Ráadásul kedvezőtlen, sok-sok évi, kamatmentes részletfizetéssel. Az üzlettársa, aki megvette a részét, állítólag csak így tudott fizetni. Érdekes módon, azóta nagy értékű (30 millió)személygépkocsikat tud lízingelni, amiket a volt férjem, bagóért bérel. És nagy értékű haszongépjárműveket, amik egyáltalán nem illenek a kft profiljába, de a volt férjem friss kft-jének a profiljába nagyonis beleillenek. Ezeket is "bérli" a volt férj, szintén fillérekért...
Szeretném megtámadni azt a szerződést - ha egy mód van rá -, ami alapján vagyonmegosztottunk, mert hogy a háttérben valamit kavarnak, az tuti.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.18. 11:30

De nem ám. Igazságügyi szakértőt rendel ki; és annak a díját is meg kell fizetni. Néhány százezer forint.

A mérlegben pl. egy tízéves Mercedes akár nulla forint értéken is szerepelhet. A mérleg egyáltalán nem mond semmit a társaság fejlődési potenciáljáról, piacának alakulásáról, jóhíréről, pedig ezek mind befolyásolják az üzletrész forgalmi értékét.

Csak az egyik házastárs tag abban a társaságban?

vera11 # 2009.09.18. 11:17

A bíróság nem a mérleg alapján kiszámolt eszközérték felét ítéli meg, ha nincs megegyezés?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.18. 11:09

Hogy jön ide a kft? Ha úgy érted, hogy a házastársi közös vagyonba egy gazdaság üzletrésze is beletartozik, akkor sem sokkal értelmesebb a kérdés. Mert akkor meg, hogy jön ide a mérleg?
Nem tudtok megegyezni, mennyit ér az üzletrész? Abban a mérleg sem fog sokat segíteni.

vera11 # 2009.09.18. 11:03

Tisztelt Szakértők!
Ha dec.30-án szakad meg a vagyonközösség, akkor az előző évi mérleg (kft) alapján kell vagyonmegosztani, vagy lehet kérni köztes - nem tudom, ennek mi a hivatalos neve - mérlegkészítést és az alapján vagyonmegosztani?
Köszönöm.

K Zs # 2009.09.17. 12:55

Nem is szeretnék mentesűlni! Csak az exemtöl.... a válaszát köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.17. 12:48

De ezzel a tartási kötelezettségtől nem mentesülsz.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.17. 12:46

KZs: ez nem probléma. Add a gyereknek. Semmi köze hozzá.

sziszi77 # 2009.09.17. 12:40

KBS!Az olvastam a neten ,hogy nem vagyok köteles vissza adni az ajándékot.Mivel a létfenntartásomat,és a gyerekekét is veszélyeztetné.Rádásul nem ugy adta ,hogy adjam vissza!Meg azt is megtaláltam ,hogy figyelmbe veszia biróság kinek a hibájából történt a válás.

K Zs # 2009.09.17. 12:28

Az ingatlan rám eső felét gyermekemnek adnám,de az exem a saját nevére akarná"mert a gyámhatóság miatt meg van kötve a keze" kb ennyi.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.17. 12:24

Most látom, már felbontották a házasságot. Akkor mi a probléma? Úgy értem, a jogi probléma...

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.17. 12:22

Az ingatlan közös tulajdonának fennállta nem akadálya a házasság felbontásának. Aztán pedig pereljen az, aki a közös tulajdont meg akarja szüntetni.

K Zs # 2009.09.17. 11:58

Kicsit bövebben kifejtené kéremszépen,vagy más lehetöség mi volna a bíróságon kívül? Volt már részemröl az a verzió pl:lemondok a gyerektartás fejében a részemről. Azt azzal kontrázta hogy:o.k de fizessem ki az otp-t is. Megosztani nem lehet,ahoz kicsi/48nm/ másfél szoba. Értéke 10m és 1,8m otp van rajta. A gyermek 11-éves a gyermektartási díj pedig 30e. És kifizetni nem tudjuk egymást...S.O.S

ObudaFan # 2009.09.17. 10:55

Ezt megteheted, csak pont az exeddel szemben nem lesz hatályos.

K Zs # 2009.09.17. 10:44

Tisztelt Fórumozók! Azzal a kérdéssel fordulnék önökhöz,hogy ha a vagyonmegosztásban nem tudunk kiegyezni de a církuszt pedig nem szeretném fojtatni.Lányomra irathatom e a házunk rám esö részét ami 50%? A másik fél megkérdezése és beleszólása nélkül.Kimondták a vállásunkat már,de minden alkalommal mást mond és követelözik.... nem látok esélyt az egyességre sajnos.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.17. 10:10

Véleményem szerint lényegtelen, hogy ki mennyiben okolható a válásért.

Vagy a kommentár, vagy valamely BH indoklása kifejti, hogy nem megalapozott az ajándék volt házastárstól való visszakövetelése, ha az ajándékozó a szüleje a másik házastársnak, és ez a másik házastárs felelős a házasság végleges megromlásáért.

sziszi77 # 2009.09.17. 10:07

Köszi a válaszokat-Még nem perelt be csak akkar.De ezek szerint lényegtelen az,hogy nekem vagy a fiának adta a pénzt?Rádásul a saját fiát is kidobta anyós a házából,most itt lakik ö is velem.Léci segitsetek ha beprellhet tuti ugyis ha nem nekem adat,hanem a fiának a pénz?Azt meg én honnan tudjam mennyit adot neki,és ,hogy a fia mire költöte,mert nem mindent forgatta bele az épitkezésbe a volt férjem!

ObudaFan # 2009.09.17. 09:06

Véleményem szerint lényegtelen, hogy ki mennyiben okolható a válásért.