Autó adás-vétel szabályai - Mit tehet az ember,ha a rejtett hibákat nem mondja az eladó?


drbjozsef # 2019.01.28. 11:49

Bő két év nem nagy idő egy perben, ha valamelyik fél tudja hogyan kell húzni az időt.
Sajnos. De hát ez van.
Azt biztos nem ígérte senki, hogy a per gyors lesz...

Ezt a "bíró rejtett hibára hivatkozik" dolgot nem is értem. Erre legfeljebb az alperes vagy az ügyvédje hivatkozzon, ne a bíró. Az döntsön.

Avensis # 2019.01.31. 20:17

Üdvözlök Mindenkit!
Segítséget/tanácsot szeretnék kérni. Párom megvette élete első autóját egy Toyota Avensis Kombi 2004-t kb 2 hónapja. Kiderült közben,hogy az autónak hogy is mondjam csak, akad hibája bőven. Mivel használtan vette gondoltuk,hogy erre bizony valamennyi összeget mindenképpen áldozni kell. Szóval kigyulladt a motorlámpa (lambda szonda csere), úgy tűnik,hogy hengerfejes, a légzsák jele villog, valamint az autószerelő ismerősünk laptopján jelezte hogy az ABS fékkel is gond lehet. Önök szerint mit tegyünk? Nagyon drága a szerelése. Reklamálhatunk ilyenkor a kereskedőnek (merthogy kereskedőtől vette) így, hogy már 2 hónap eltelt? Az a baj, hogy nagyon át kell gondolnunk mit tegyünk, ugyanis igencsak pénz szűkében élünk (konkrétan mivel fiatalok vagyunk elvinné pár hónapig a fizetésünket).
Előre is köszönöm szépen ,hogy időt szakítottak az elolvasásra és azt külön külön köszönöm szépen ha valaki segít.
Tisztelettel: egy kétségbeesett autótulajdonos párja

drbjozsef # 2019.02.01. 06:23

Avensis,

Ha kerekedő az eladó, vagyis fogyasztói szerződést kötöttetek, akkor az első hat hónapban jelentkező hibák esetén vélelmezni kell, hogy az már a vásárláskor is megvolt, és a kereskedőnek kell bizonyítania, hogy nem, valamint a szavatosságról érvényesen nem mondathat le titeteket akkor sem, ha az szerepel a szerződésben.

Ilyenkor az első lépés, hogy összeszeditek a hibákat meg a javításuk becsült költségét, és írtok egy tértivevényes levelet az eladónak, felsoroljátok a hibákat és a javítási költséget, felszólítjátok, hogy javítsa ki 15 napon belül, vagy ha nem vállalja és Ti javítjátok ki, akkor fizesse ki a javítási költségeket. Utóbbi helyett, ha nem hajlandó megjavítani, el is állhattok a szerződéstől és kérhetitek vissza a vételárat.

Aztán a válasz függvényében meglátjátok mit tehettek.

A baj az, hogy ha nem hajlandó az együttműködésre, akkor nektek kell perelni (egy esetleges fizetési meghagyás után is). Hiába neki kell bizonyítania, lesz egy csomó költség, ha húzza a pert, akkor évekig is tarthat.

Sajnos ez egy ilyen dolog. Használt autót venni kockázat. Még ha elvileg véd is a törvény, annak érvényre juttatása is kockázatos, költséges, és időigényes lehet.

erdeklodo_01 # 2019.02.18. 06:15

Sziasztok,

ha eladtam egy kereskedésnek az autóm és ők tovább értékesítették, majd pár hónap múlva visszavették, mert ráfizettek és egy fiatalabb autót vittek el tőlük, akkor az utolsó tulajdonosra vonatkozik a szavatosság, vagy hogy van ez? :)

Válaszotokat előre is köszönöm!

LevyZidane # 2019.02.18. 07:42

Sziasztok!

Ha az ember fia/lánya vásárol egy autót, van szabály arra vonatkozóan, hogy mennyi idő után adhatja el? Tehát teszem azt, veszek egy autót június 1-jén, eladhatom azt 2-án?
Ilyen esetben kell vagyonszerzési illetéket fizetni?
Előre is köszönöm a választ!

Vadsuhanc # 2019.02.18. 07:54

A vásárolt gépkocsit csak akkor lehet eladni, ha az azt megvásárló személy nevén van. 'Át van íratva'.

Amennyiben az átírás és az ezzel járó kötelezettségek teljesítve vannak, akkor lehet eladni a gépjárművet.

drbjozsef # 2019.02.18. 11:00

LevyZidane,

Szerintem alá lehet írni a szerződést az előtt, hogy bejegyeztek vevőként, de csak akkor, ha magát a (vásárlásodkor kelt) szerződést már beadtátok a kormányhivatalba, és azt ott elfogadták. Vagyis egy nap múlva már továbbadhatod, de az ha egy napra is, a nevedre fog kerülni, és igen, természetesen ki kell fizetni a gépjárműilletéket.

drbjozsef # 2019.02.18. 11:05

erdeklodo01,

Az eladás napján fennálló hibák esetében szavatossággal tartozol akkor is, ha utána 100x adták el az autót. Akár a rejtett hibákért is. Ami hibákat viszont beleírtatok az adásvételibe, vagy kellő gondosság mellett a vevőnek is fel kellett ismernie, azokért nem felelsz.

Mivel magánszemélyként adtad el, ezért mindent a vevőnek kell bizonyítani egy esetleges jogvitában a bíróság előtt.

Tehát ha a kereskedés eladja az autódat, és a vevő visszaviszi valamilyen hibával, és a kereskedő tudja bizonyítani, hogy ez a hiba már akkor is fennállt, amikor tőled vásárolta, akkor azért Te fogsz felelni.

(most feltételeztem, hogy az "eladtam" tényleg azt jelenti, és nem bizományban hagytad a kereskedésben az autódat egy biankó szerződéssel, bár a lényegen ez sem igen változtat, legfeljebb mivel az igazi eladó Te leszel, a kereskedő mossa kezeit, és rátok bízza a civakodást a "vevőjével")

erdeklodo_01 # 2019.02.18. 11:38

Kedves József,

köszönöm az infót. Rendes adásvételivel adtam el az autót, természetesen rejtett hiba nélkül, kb fél évvel ezelőtt vitte vissza a vevő a kereskedésbe, kb 2000 km-t ment vele. Gondolom, ha valami probléma lett volna a kocsival már megkeresett volna engem a kereskedés. Én hibájáról nem tudtam csak egy 13 éves autónál sosem lehet tudni. Eladás pillanatában meglévő hiba kicsit nekem megfoghatatlan. Főleg ha azóta adták vették az autót és más is használta, de még 1 éven belül vagyunk akkor engem is akár felelősségre vonhatnak? Ez idő alatt akár motort is cserélhettek benne, vagy bármi más alkatrészt. :)

drbjozsef # 2019.02.18. 11:58

természetesen rejtett hiba nélkül

Khm. A rejtett hiba azért rejtett hiba, mert nem tudsz róla. Ha tudsz róla, az már nem rejtett hiba.

Egy 13 éves autónál kevés olyan hiba lehet már, ami kellő gondosság mellett nehezen ismerhető fel és számítani sem kell rá (az is kivétel lehet, az autó állapota/futásteljesítményéből következtethető hibákért sem feltétlen felesz), ráadásul ha az autó futott 2000 km-t, akkor gyakorlatilag kizárt, hogy bizonyítani tudnák, hogy egy ez után jelentkező hiba már megvolt akkor, amikor eladtad.

Szerintem ne izgulj, felejtsd el. Nem fog senki zaklatni, ha mégis, akkor szinti biztos, hogy csak próbálkozik, mert bíróságon tuti bukni fogja.

Ha valaki ilyennel jönne, elég annyit mondani, a szavatossági igényét nem ismered el, forduljon bírósághoz, ha akar.

erdeklodo_01 # 2019.02.18. 13:46

Kedves József!

Köszönöm az infókat. Igazából csak az a tény aggasztott, hogy x tulajdonos után is kérdőre vonhatnak ha 1 éven belül van a dolog és ki tudja ki mit mókerászik a kocsival. Meg a kereskedésnek sincs túl jó híre, bár inkább olyanokat olvastam róluk, hogy a vevői oldal panaszkodott.

petyko17 # 2019.02.19. 20:37

Szép estét!

Szeretném a nálam jobban hozzáértők véleményét kérni autóvásárlással kapcsolatos jogi témában.
Itt a fórumon is olvastam, hogyha kereskedőtől veszek autót, akkor neki a törvény szerint vállalnia kell 12hónap szavatosságot. Namost, ma voltunk egy autót megnézni, átnéztük rendesen, találtunk néhány kisebb hibát, ami lényegében nem is annyira fontos, az autó összességében tetszene is. Említettem az eladónak, hogy akkor vállalja-e ezt a 12hónap garanciát, erre ő egy határozott nemet válaszolt, ami aztán egy kicsit visszataszított a vásárlástól. Az adásvétel létrejötte után ez a szavatosság automatikusan érvényesül vagy ehhez a kereskedő hozzájárulása is kell? Az autó egyébként nem az övé szerintem, hanem bizományosan értékesíti, sajnos ezt pontosan nem tudom. Ilyenkor kinek a nevét kell írni az adásvételire, az értéksítőjét vagy a tulajdonosét? Illetve ilyenkor csak ez a 6hónapos szavatosság járna?

drbjozsef # 2019.02.20. 06:27

petyko,

Részben tévedsz, de lényegben nem.
Legalább 1 év szavatossággal főszabály szerint mindenki tartozik, aki eladja az autóját (vagy bármijét).

Fogyasztói szerződés esetén (magánszemély vevő, vállalkozás eladó) 2 év a szavatosság, és az első 6 hónapban vélelmezni kell, hogy a hiba már a vásárláskor is fennállt - magyarul erre az időszakra ilyen szerződésnél megfordul a bizonyítási kényszer. Minden más esetben a vevő bizonyít. (Ptk. 6:158.§)
Ha használt terméket ad el vállalkozás, akkor min. 1 év a szavatosság, de lehet kevesebb, mint a 2 év, szerződésben rendezni kell.

Ezen kívül ha nem fogyasztói szerződést kötsz (jellemzően magánszemélyek között), akkor eltérhetsz a szabályoktól, és akár teljesen kizárhatod szerződésben a szavatossági jogot. De ennek konkrétnak és egyértelműnek kell lennie. De ilyen vállalkozás nem tehet, ha szerepel a szerződésben, akkor ez a része semmis. (Ptk. 6:100.§)

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Olyan fogalom, hogy "garancia" nincs a jogban. Van szavatosság/kellékszavatosság, meg jótállás. Előbbit biztosítania kell a törvény szerint, utóbbit adhatja, ha akarja (ld. új autónál 3-5év, amit gyakran garanciának hívnak, de az jogilag jótállás).

Tehát nem kell vele erről alkudoznod, egyre kell figyelned : A CÉG LEGYEN AZ ELADÓ. Akkor nem számít mit akar, a törvény szerint kell eljárni, és hátrányodra nem térhet el tőle.

Ha csak közvetítő, és az adásvételiben egy magánszemély az eladó, akkor bármilyen probléma esetén neked kell bizonyítani, hogy hibásan teljesített az eladó (autó esetén ez nem mindig könnyű, és van jópár kivétel, pl. amit kellő gondosság esetén ismerned kellett volna, vagy használt esetén az állapotból, életkorból már lehet hibára számítani), és szerződésben kevesebb, vagy semennyi szavatosságot is kiköthetsz az eladóval.

Slipkorn # 2019.02.21. 21:57

Jó estét!
Használt motor eladása előtt állok. Nem tudom még hogy a vevő magánszemély vagy kereskedés (mind kettorol volt már szó). A motornak van hibája, amiről telefonon tájékoztattam a vevőt. A kérdésem az lenne, hogy mivel én szóban tájékoztattam a vevőt, de így is megvasarolta a motort, később a 6 hónapos vagy 1 éves (nem tudom pontosan) szavatosság címe alatt kérheti e, hogy azon hibák javitasat amelyről én szóltam, én fizessem? Vagy bármely a jármű hibajara vonatkozóan felelősségre vonhat e engem?
Köszönöm a válaszát!

drbjozsef # 2019.02.22. 06:26

Slipkorn,

A vevő által ismert hiba nem számít a szavatosság körébe.

Viszont vita esetén ezt bizonyítani neked kell. Ha telefonban elmondtad, vagy szóban a szerződéskötéskor, az pont semmit sem ér.

Két dolgot tehetsz, ha el akarod kerülni a vitát.
(már ha még szerződéskötés előtt állsz, mert múlt időben is fogalmaztál)

  1. Minden általad ismert hibát beleírtok az adásvételi szerződésbe. Nem a hiba okát, azt neked sem kell ismerned, elég magát a hibajelenséget, ha annak tudatában vásárolja meg a vevő a motort, akkor mindegy mi a hiba oka (filléres, vagy milliós a javítás), Te nem tartozol érte felelősséggel.
  2. A Ptk.-ra hivatkozva, mint magánszemély eladó, teljes körűen kizárod a szavatosságot az adásvetél kapcsán, természetesen beleírva ezt az adásvételibe. Ez esetben semmi kötelességed nincs - kérdés, ezzel a kitétellel is megveszi-e a vevő a motort. De ez már a Ti alkutok része.
wers # 2019.02.22. 06:40

A Ptk.-ra hivatkozva, mint magánszemély eladó, teljes körűen kizárod a szavatosságot az adásvetél kapcsán, természetesen beleírva ezt az adásvételibe

Lehet, bugyuta a kérdés, de mi a csudának kell valamit a szerződésbe beleírni, amit a ptk. egyértelműen szabályoz?

drbjozsef # 2019.02.22. 07:02

Nem, ezt pont nem szabályozza a Ptk.
Pontosabban nem úgy.

A szavatosság mindenkire vonatkozik főszabály szerint. Vállalkozásra és magánszemélyre is (nem pontosan ugyanúgy). Emellett, a Ptk. kiköti, hogy fogyasztói szerződés esetén a fogyasztó hátrányára nem lehet eltérni a szabályoktól.

Ezért csak explicite van benne, hogy magánszemélyek között viszont el lehet térni bármelyik fél hátrányára. Ezt viszont érdemes egyértelműen és írásban rögzíteni.

wers # 2019.02.22. 07:06

Köszi, így már értem.

Slipkorn # 2019.02.22. 07:45

Köszönöm a választ!
Még egy kérdés. Próbaút alatt ( a vevő vezet) kárt okoz a járműben. Ilyenkor mi van? Mi a teendő?

drbjozsef # 2019.02.22. 08:02

Slipkorn,

Hát ez az általános kárfelelősség. Kifizeti ami kárt okozott és meg tudtok benne egyezni.

Ha nem fizeti ki amit Te jogosnak tartasz, vagy hagyod a fenébe, vagy fizetési meghagyással (majd perrel) húzod ki belőle. De lehet hogy nem nyered meg, vagy legalábbis nem annyit kapsz.

wers # 2019.02.22. 08:54

vagy vegye meg a kocsit eredeti áron, oszt csók

Anti1987 # 2019.02.24. 09:25

Tisztelt Fórumozók!
Vásároltam egy új autót kereskedésben. A régi autómat ugyanott el is adtam. Az autót a kereskedő átnézte és megvette. Az autó hátulján van egy pici festék hiba. Nem vette észre én pedig nem
Is szóltam róla nem tartottam fontosnak. Kérdésem az lenne h későbbiekben a kereskedő követelheti e rajtam a javítást mikor a hibát észreveszi vagy pedig nem.
A válaszokat előre is köszönöm.

gomes # 2019.02.24. 22:38

Kedves Hozzáértők!

Végigbogarásztam ezt a topicot, de konkrétan a saját problémámra nem találtam választ.

A történet a következő:
2018. szeptember 18-án vásároltam egy elég jól felszerelt 2014-es Ford Tourneo Connect 1.6 TDCi tipusú gépjárművet kereskedőtől 119400 km-rel 3,3 millió forintért (a többi hasonló felszereltségű/évjáratú/km futású autó 3,7 milliónál kezdődött). Az autót szokás szerint leszervizeltettem, majd használtam 2019. januárig. Ez idő alatt 6500 km-t tettem meg gondtalanul. Úgy alakult, hogy külföldre költözés miatt az eladás mellett döntöttem. Kitakaríttattam, lemosattam, beálltam vele a garázsba és meghirdettem 3,49 millió forintért.

Jött is rá egy jelentkező. Megbeszéltünk egy találkozót, ahová eljött a vevő, a vevő férje (autószerelő), és édesapja. Szemrevételezték az autót, beindítottam, kiálltam vele a garázsból, hogy rendesen körbe lehessen járni, stb. Tetszett a vevőnek, kérte, hogy beszéljünk az árról. Mondtam, hogy 3,49 millió, mire gondol? A válasz 3,2 volt. Jeleztem, hogy 3,3 alatt nem adom. Másnap indultam külföldre 2 hétre, mondtam is, hogy gondolják át, ha kell ennyiért vihető. Végül abban egyeztünk meg, hogy 2 hét múlva, ha hazaérek jelzek, és addig eldöntik.

Hazaértem, küldtem SMS-t, hogy sikerült-e dönteni. Csörgött is pár perc múlva a telefon, hogy érdekli az autó, de addig amíg a párja nem vizsgálja át szervízben az autót, nem meri megvenni. Megegyeztünk abban, hogy elviszem a műhelybe.

Az autót villás emelőre tették, majd átvizsgálták, átrángatták. Rétegvastagságot mértek, olajat is nézték, váltót hűtővizet stb...

Konstatálták, hogy az autó volt 1-2 helyen sérülve, fényezve, de törve nem.
A váltó olajleeresztő csavarjánál szivárog az olaj.
A hűtővíz szintje a minimum alatt van. A szerelő kinyitotta a kiegyenlítő tartály kupakját, ekkor visszaállt a víz a megfelelő szintre. Azt mondta, hogy valószínüsíthetően levegős a rendszer, majd visszazárta a kupakot.

A sérülésekről nem tudtam, és a víz szintjével sem volt a 6500 km alatt problémám, de jeleztem, hogy a felsoroltak tudatában én magam engedek még 100.000 Ft-ot, így tehát a 3,2 millió forint rendben van. Ezt követte egy hosszabb próbakör, ahol nem talált hibát a szerelő.

Másnap (2019. január 24-én) megkötöttük az adásvételt. Előtte volt mégegy próbakör, immár a vevő által. Még a biztosításkötésben is segítettem, mert a vevő nem volt tisztában az adásvételt követő teendőkben (spóroltam is neki kb. 20.000 Ft-ot az éves díjfizetési kedvezménnyel).

Eltelt majdnem egy hónap (2019. február 20-at írunk), amikor is telefonon jelezte a vevő, hogy kb. 500 km-t ment az autóval a vásárlás óta, és az autó leállítása után nem állt le a hűtőventillátor, lehet hogy az autó hengerfejes. Majd írásban jelezte, hogy márkaszervízbe kívánja vinni a gépjárművet. Idézem: "Hűtővíz problémát tapasztaltunk, amit már jeleztünk a vásárláskor is. A tapasztalt hibával kapcsolatosan hivatalos szakvéleményt tartok szükségesnek elkészíttetni."

Az autó jelenleg márkaszervízben van, nyitott munkalappal. Az eddigi vizsgálati eredemények szerint kipufogógáz van a hűtővízben, és víz a kipuffogórendszerben, valamint szemrevételezés alapján belülről kormos a tágulási tartály teteje.

A vevő hibás teljesítésre, rejtett hibára hivatkozik, és szavatossági igényével kíván élni. Gondolom, ha kell jogi útra is tereli a dolgot.

Kérném a hozzáértők segítségét, hogy mire számítsak.

A válaszokat, tanácsokat előre is köszönöm!

drbjozsef # 2019.02.25. 06:00

Mire számíts?

Ha fizetsz, semmire, ha nem, talán perre.

Mindenesetre a „Hűtővíz problémát tapasztaltunk, amit már jeleztünk a vásárláskor is. A tapasztalt hibával kapcsolatosan hivatalos szakvéleményt tartok szükségesnek elkészíttetni.” leírás neked kedvez.

Az fontos, hogy az eladónak a hibákat kell elmondania a vevőnek, nem a hiba okát. Ha ismerték a hibát, mindegy, hogy azt gondolja, hogy ezer forint megjavítani, vagy egymillió megjavítani, az neked nem számít, ha a hiba tudatában veszi meg az autót, akkor a hiba elhárításának a költsége már az ő kockázata.

De azért nem biztos, hogy olyan sima lesz, mert a "hűtővíz" hiba elég általános. Ha arra hivatkozik, hogy nem volt szó vízről a kipuffogóban, vagy kipuffogógázról a hűtővízben, akkor az azért lehet probléma.

Én talán azért nem érezném gondnak, mert a vevő kötelessége a tőle elvárható kellő gondossággal eljárni, márpedig ha felderítettek egy hűtővízzel összefüggő hibát, akkor eléggé gyanítható, hogy az egy ilyen korú és futású autónál kapcsolatban lehet a hengerfejjel, úgyhogy akkor kellett volna utánajárni ennek is, és nem megvenni, ha nem tetszik.

Egyébként ha perre kerül a sor, a vevő bizonyítja, hogy a hiba már fennállt a vásárláskor is. Ha eközben arra hivatkozik, hogy szó volt róla a vásárláskor, akkor már nem rejtett hiba, ismerte, nincs szavatossági kötelezettség.

De egy per mindig kockázat. Vagy megegyezel vele valamiben, vagy elutasítod az igényét, és kockáztatod a pert. A fentiek cizellált megfogalmazása egy elutasító levélben talán csökkenti a pereskedési hajlandóságát.

De ha mégis perre kerül a sor, ott bármi lehet. Megállapíthatja a szakértő, hogy a hiba már vásárláskor is megvolt, és elfogadhatja a bíró, hogy erre nem kellett számítania. Ki tudja. És jó sok költség is lesz, ugye.

Neked kell mérlegelned, mi éri meg biztosan, és mit kockáztatsz.

bende105 # 2019.02.25. 21:13

Tisztelt hozzáértők!
Érdekes és kellemetlen szituációba kerültünk. Használt autónkat pár éve vásároltuk,napokban tovább adtuk, műszakilag lényegében ugyan olyan állapotban mint vettük, csak olcsóbban. Ami információnk volt az autóról mindent elmondtunk az új vevőnek, vásárlás előtt videó üzenetben élőben napi használatban próbálhatta ki az autót. Megvette elvitte közölte, hogy azt mondják neki talán hidrotőkés vagy más nagyobb értékű hiba van az autóval ami egyébként ugyan olyan állapotú mint eladáskor tehát hibás, sőt mióta mi vettük hibás, amire szavatosságot kell vállalnunk. Sajnos nem vagyok szerelő és hozzáértő, Ő sem hozott senkit mi így használtuk miota megvettük. Sajnálom a dolgot szerettem volna az autót visszavenni pénzét visszaadni, de átíratta és elkezdte javittatni. Mit tehetek? Az autó nem nagy értékű kifizetem neki az árát és vissza írassam a nevünkre? De minden költségét nem tudom állni amit rákölt! Hangsúlyozom cél nem az volt hogy átvágjunk bárkit.


bendeguz