Szóval ha az állam (pontosabban a kormány) megígéri, hogy épít egy autópályát, és ezt nem teszi mégse, akkor beperljük a Magyar Államot, és teszem azt (mekkora szamárság az egész) a Magyar Állam mint alperes elveszti a pert és fizetnie kell pl. 30 mrd forintot, mégis kinek fogja azt kifizetni??? az összes környéken lakó közt fogják szétosztani, hogy "Na tessék, károsultatok, mert elhitettük veletek, hogy itt lesz egy autópálya és mégse lett..."
Meg egyáltalán ki fogja a pert megindítani? 10 millió állampolgár mint felperes?
Az ilyen politikai döntések politikai felelősséggel párosulnak, nem jogi felelősséggel. Ennyi erővel az összes rendszerváltás utáni kormányt be kéne perelni az elmaradt választási igéreteikért.
Az meg, hogy „A jog ellenőrzi a politikát, a politika viszont alkotja a jogot.” ez elég blikkfangosan hangzik, de erősen leegyszerűsíti a képet a jogot a politika szolgálólányává teszi... ez a joggal foglalkozó jogásztársadalmat a politikai csinovnyik szintjére süllyeszti le.
A jog nem azonos az állam politikai akaratával, ezt a nézetet Visinszkij, Pasukanisz és a marxista jogelmélet képviselte... ma már nem itt járunk szerencsére.
„ilyenkor mégiscsak létrejön egyféle polgári jogi szerződés az állampolgárok és az állam között, az állam abszolút ráutaló magatartással úgy tesz, mintha egy közhasznú objektumot építene, a nép pedig abszolút ráutaló magatartással úgy tesz, mintha ezt elfogadná,” Egy polgári jogi szerződés a Ptk. szabályai szerint jön létre vagy sehogy!!! Amire te gondolsz az a társadalmi szerződés (contrat social), aminek nincs jogi síkja, másrészt ez egy tetszetős, de már egy eléggé idejét múlt nézet az állam keletkezésére vonatkozóan.
Meg mi az, hogy "a nép"? Ez nem polgári jogi kategória, ilyen polgári jogalany nincsen!!!
„Ugyanis az emberek, a térség gazdasága elkezdte magát "rászervezni" az autópályára, valószínűleg már az építkezés hírére sok minden megváltozott, a telekáraktól a cégalapítási, házhelyreállítási tervekig. Nyilván garmadával lehetne sorolni.”
A kormányzat politikai igéreteire nem lehet jogi követelésket alapozni, itt nem alkalmazható az utaló magatartás vagy a biztatási kár! Különben is ahhoz az öt konjunktív feltételnek együttesen kell fennállni, márpedig kapásból megtaámadható az, hogy ebben az esetben alapos oknak kell fennállnia, ilyen nincs hiszen senki nem bízhat az állam politikai ígéreteiben megalapozottan.
Ha nem tudod elválasztani a politikát a jogtól akkor nincs értelme a kérdésen vitatkozni a továbbiakban.
Leiterjakab