Fényképek bizonyítékként való elfogadása


ruttla # 2003.10.06. 12:20

Kérem a T. hozzáértők szíves véleményét, a fényképek /hagyományos ill.digitálisfotó/ elfogadásának a bírósági eljárásban, bizonyítékként való gyakorlatáról és annak feltételeiről.
Köszönettel:ruttla

sessionID # 2003.10.06. 20:25

Nincsenek különösen részletes szabályok... polgári és büntető ügyben is a bíró szabadon mérlegeli, hogy mit és milyen mértékben fogad el (ezt az ítéletben meg is kell[ene] indokolnia). Így fénykép (papír vagy digitális) is lehet bizonyíték. Ha kérdéses, hogy esetleg meghamisították, stb., akkor szakértő dönthet erről (akinek a véleményét szintén szabadon mérlegeli a bíróság).

Itt a fórumon felvetették, hogy a jogellenesen szerzett bizonyíték nem vehető figyelembe (tehát pl. ha valakit akarata ellenére lefotóznak). Én ezt nem látom megalapozottnak, az eljárási jogszabályok nem térnek ki erre (... vagy mégis? lehet, hogy most butaságot beszélek...).

(itt: http://www.jogiforum.hu/forum/31/1446 is van ilyesmiről szó)

the big cat # 2003.10.07. 04:03

Szerintem igazad van, ajogellenesen szerzett bizonyíték a magyar jog szerint figyelembe vehető. Az más kérdés, hogy ajogellenesene szerzőnek ezért a tettéért felelnie kell.

derill # 2004.06.21. 00:19

Ez igaz. A kérdés viszont az, hogy jogellenes-e a fényképfelvétel készítése. Ugyanis nem az. Annyi, és olyan fényképet készítek bármiről és bárkiről, amennyit, és amilyet akarok. A jogszabály ugyanis nem tiltja a fényképfelvétel készítését, csak az azzal való visszaélést. Tehát nyilvánosságra nem hozhatom.

Akkor tehát a következő kérdés az, hogy mit nevezünk nyilvánosságnak. Azt ha másnak megmutatom. Kérdés, hogy amennyiben birósági eljárásban akarom felhasználni, és a biróságnak akarom megmutatni, az nyilvánosságra hozatalnak minősül-e.

Véleményem szerint a más jogellenes magatartása miatt a saját jogaim védelme érdekében bizonyitékként felhasznált fénykép nem visszaélésszerü felhasználás, és ezen esetben a biróság nem fogja nyilvánosságra hozatalnak minősíteni azt, ha zárt tárgyaláson kizárólag a biróság tagjainak mutatom meg a fényképet. Nem tudom, hogy van-e erre BH, de ha valaki tud, megköszönöm, ha megirja a számát. Szivesen megnézném.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

BataG # 2005.02.05. 14:36

Szerintem - ha nem is fotóra, de - magnófelvételre van ilyen BH, ~ '90-es évek elejéről, ~1992-ből.
Persze lehet a magnó(hang) felvétel másképp ítéltetik.

BataG # 2005.02.05. 14:48

"BH 1997.53. :

"(...) A bizonyítékként való felhasználás nyilvánosságra hozatalt jelent, (...)"

" (...) Arra hivatkozott, hogy az alperes a jogszerűtlen magatartása miatt anyagi előnyhöz jutna, ha a nem jogszerűtlen eszközzel nem bizonyíthatná igényét. A Pp. rendelkezései nem tesznek különbséget a már megszerzett bizonyítékok között, ellenben a 3. § (1) bekezdése a bíróság feladatává teszi az igazság kiderítését, ami a perben csak a hangfelvétellel lehetséges. Még ha a bizonyíték megszerzése nem is lett volna szabályos, annak felhasználását a perben semmi sem tiltja.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos. (...)"

("(...) Mind a munkaügyi, mind a megyei bíróság jogszabálysértés nélkül utasította el annak figyelembevételét, (...)”"

Ezek alapján szerintetek hogyan van? (a fotó)
Videó-felvétel (kép+hang együtt, + mozgás) ugyanez?