Osztatlan közös tulajdon


Cassy # 2010.04.12. 06:51

Bocsánat, még van valami, amit elfelejtettem megkérdezni: mi történik, ha bírósági tárgyalásra kerül sor? Mindkettőnknek meg kell jelenni, és ott kéne egyezségre jutni az eladási árban? Ez azért is érdekes, mert MajorDomus úgy írta, >>attól függ hány tárgyalás lesz. Itt nincs szakértői dij, ha nem tudtok megegyezni a biróság elrendeli az árverezést, a becsértéket a végrehajtó állapitja meg

Cassy # 2010.04.11. 21:45

Kedves KBS, neked is köszönöm szépen a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.11. 18:45

ilyen esetben az alperes automatikusan pervesztes, vagy mitől függ ez?
Nem. Közös tulajdon megszüntetésére irányuló perben a felek tulajdoni arányuknak megfelelően viselik a perköltségeket.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.11. 18:44

megállapodás kérdése az ügyvéddel, kisvárosban olcsóbb néhány tizezer ft
Na ne! A pertárgy értéke az ingatlan értéke. Az ügyvédi munkadíj jogszabály szerint is ennek 5%-a. Az bizony nem "néhány tízezer".

Cassy # 2010.04.11. 16:48

Ismét köszönöm szépen a válaszokat. Igazság szerint, ahogy írtam is, inkább kerülném a peres utat, ha egy mód van rá, de azért szeretnék tisztában lenni a menetével. És hát érvekre is szükség van...
Köszi még egyszer, szép estét, szia.

MajorDomus # 2010.04.11. 16:17

Nem automatice . Ha a biróság helyt ad a keresetednek akkor igen

Dunaujváros jó hely ilyen szempontból sajnos nincs pénz pereskedni.

Ügyvéd kell, egyedül ne vágj bele !

Cassy # 2010.04.11. 16:03

Köszönöm, erre voltam kíváncsi! És, ha megengedsz még egy kérdést: ilyen esetben az alperes automatikusan pervesztes, vagy mitől függ ez?
Ercsiben lakom, ez a dunaújvárosi Bíróság területe.

MajorDomus # 2010.04.11. 15:36

1./ megállapodás kérdése az ügyvéddel, kisvárosban olcsóbb néhány tizezer ft
2./ a perköltséget a vesztes fél fizeti s az nem te leszel. 20-25 ezer ft attól függ hány tárgyalás lesz. Itt nincs szakértői dij, ha nem tudtok megegyezni a biróság elrendeli az árverezést, a becsértéket a végrehajtó állapitja meg
3./ 6 hónap,attól függ hol élsz? Mennyire leterhelt a helyi biróság
Legjobb a helyzet a nyugat-dunántulon legrosszabb Pesten

Cassy # 2010.04.11. 14:22

MajorDomus, tegnap fél éjjel az előző eseteket olvasgattam... talán nem elég figyelmesen, ez esetben bocsi. Értem, h az árverés az nem a legtutibb megoldás, de vannak kérdéseim, pontosítok.
1: az ügyvédi ktsg fix vagy %-os, és kb milyen nagyságrendű?
2: a megindított pernek milyen költségei vannak, úgymint perköltség-értékbecslő-árverezés díjai? A felperes fizeti vagy mindkettő? És előre-menet közben avagy az eladáskor kell fizetni?
3: hozzávetőlegesen meddig szokott tartani egy ilyen procedúra, a megindítástól az árverezésig?

Fentieket azért szeretném tudni, hogy kész tényekkel ülhessek le tárgyalni, így könnyebb meggyőznöm a másik felet, hogy jobban járunk ha inkább még engedünk az árból, mintha a peres útra kényszerülünk. Hangsúlyozom, mindeddig nem került köztünk kenyértörésre a dolog, és a továbbiakban is szeretnék együttműködni, ámde már sürgősen költözhetnékem van. Az is többször elhangzott itt hasonló esetekben, hogy ugyebár lakottan nem épp kelendő 1-1 ingatlan - hát még errefelé:(((
A tipp, amit írsz, hálás köszönet, de sajna nem működik, mert éveket nem várhat a ház felújítása, én pedig nem szeretnék még évekig itt lakni, mire a per és az eladás lefut... Jobban járok, ha most X-el kevesebbért adom el, és máris lelépek.
Még egyszer köszi a kedvességedet!

MajorDomus # 2010.04.11. 13:54

Cassy

Az eseted tipikus, elég ha ezt a -topikot visszaolvasod.
Ha kéred a közös tul.megszüntetését, akkor csak az ügyvédi költség- terhel.

A vége általában árverezés nagyon alacsony áron. Ha tudsz egy-kis pénzhez jutni, akkor -70 %-os áron 1-2 millioért meg- tudod venni a férjed részét a házból. Ennek az az előnye,hogy 1/1 tulajdonosként könnyebben tudod eladni

Cassy # 2010.04.11. 13:23

Kedves MajorDomus,
tudnál nekem is valami útmutatást adni? Előre is köszönöm!

MajorDomus # 2010.04.11. 09:10

Mindent lehet de okosan,
Mivel osztatlan közös az első lépéshez mind a 12 tulaj beleegyezése szükséges. Használati megállapodást-kell kötni ( 6-os kilométerkőtöl a nyirfáig xy a kizárolagos használó) azt mindenkinek alá kell irnia.

Ezt követően a földmérő m2-re pontosan kiméri és kitüzi mennyi a tied, végül köthetsz arra a területre külön bérleti szerződést, akkor a pénz a tied.

Hol élsz te egyébként ahol még van tsz ?

Bowen # 2010.04.10. 22:24

Jó estét!

Arra szeretnék választ kapni, ha van egy osztatlan közös tulajdon (földrész), 12 tulajdonossal, akkor lehet olyat tenni, hogy pl. 3 ember kiméreti magának a tulajdoni hányad szerinti területet és azt kizárólag a magáénak mondja?
Ha lehet ilyet tenni, akkor az még a kérdésem, ha a földteületet egy TSZ használja és a 3 ember azért a használatért kér havi bérleti díjat, akkor a bevételből a többi tulajonostársnak is adni kell?

Köszönöm a válaszukat!

Cassy # 2010.04.10. 21:19

Tisztelt Fórumozók, szeretném segítségüket kérni az alábbiakban: volt férjem és én 2004-ben elváltunk, a vagyonmegosztást peren kívül kívántuk elintézni. Néhány hónappal később megpróbáltam bankhitelből megvásárolni a volt férjem tulajdonrészét a közös ingatlanból. (50%) A hitelkérelmemet elutasították, én pedig ezután meggondoltam magam, úgy döntöttem, inkább én is eladnám a részemet. Ezt meg is beszéltük a volt férjemmel, én lakom az ingatlanban, én árulom. (Szóbeli megállapodás!!!) Sajnos, nem sikerült eladnunk a tervezett árnál jóval kevesebbért sem - a ház nem éppen felkapott településen van, ráadásul jócskán fel is kéne újítani. Arra lennék kíváncsi, ha nem tudunk megegyezni az eladási árban, mi a menete és milyen költségvonzatai vannak az osztatlan közös vagyon bírósági megszüntetésének. Eddig még nagyon jól tudtunk együttműködni, nem reklamált, hogy miért nem lett még eladva, stb; de most tartok attól, hogy jócskán kéne még engednünk az árból ahhoz, hogy eladjuk végre, és nem vagyok biztos abban, hogy beleegyezik. Én nagyon szeretnék már elköltözni, ő viszont semmiképp nem akar és nem is tudna engem kifizetni, tehát csak az eladás jöhet szóba... Mik a kilátások? Köszönök minden segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.10. 21:06

Utána is.

MajorDomus # 2010.04.10. 20:29

Igen

Az itélethirdetésig bármiben megegyezhettek!

dorka11 # 2010.04.10. 20:11

Köszönöm a választ. Az 1. és 2. esetben is igy van?

Kérdezem még, hogy ha a természetbeni megosztás a mellékép. miatt nem történhet meg, és továbblép a tárgyalás a 2. tul.köz.megszüntetési módra, akkor vissza lehet-e lépni a természetbenire /mondjuk, hogy meggondolja magát a fél/?

MajorDomus # 2010.04.10. 20:08

A-biróság-nem, de ha az itéletben erre van utalás akkor a végrehajtás során a végrehajtó lebontja !

Nem tudok utánanézni -mert nincs a közelben számitógép, de javaslom a helyi önkormányzat honlapján az épitési szabályozást megnézni.

dorka11 # 2010.04.10. 18:05

Köszönöm a választ.

1. és 2. esetben ezek után lebontatja-e velem a biróság a melléképületet, vagy nem?

Ha nem nagy gond, légyszives mellékelni egy paragrafus számot. Köszönöm előre is.

MajorDomus # 2010.04.10. 17:56

Ha engedély nélkül-épitetted, akkor nem illet meg kártérités de ez attól -függ hogy amiről szó van az épitésekor engedély illetve bejelentésköteles volt- -e. Amennyiben nem akkor és a2,-ik esetben is kérhetsz - szerintem - kártalanitást.

dorka11 # 2010.04.10. 17:03

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni:

Telekalakitás miatt le kellene bontanom egy melléképületet.

1./ Nincs rá ép.engedélyem. Az épület több mint 10 éve fennáll. Kérhetek-e a felperestől valamilyen cimen a lebontásért cserébe pénzt, és ezt a biróság megitéli-e?

2./ És ha van rá épitési engedélyem?

Válaszotokat előre is köszönöm.

MajorDomus # 2010.04.09. 22:16

Kösssetek egy uj Használati szerződést,vagy alakitsatok társasházat. Pont.

nanemaaa # 2010.04.09. 17:59

Rövid és tömör, de a lényeg benne van. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.09. 08:19

Értem én az osztatlan közös tulajdont
Dehogy érted! Vigasztaljon, hogy nem vagy egyedül.

szuperka # 2010.04.09. 06:45

Mégy egy dolog: minden adás-vételi szerződésben szerepel részletesen, hogy mit vásároltunk meg,valamint a tulajdoni hányad, ennek kiegészitése a használati megállapodás, mely általában telekhányadokra vonatkozik.Jól gondolom?