Akkor akár el is adhatja az ingatlanokat? Ha egyszer ő rendelkezik?
Albérleti szerződés
A használatáról rendelkezik haláláig, a tulajdonjog nem az övé.
Oké, de ha pl. NAV-nál feljelenti őt valaki, akkor kit vágnak meg? Továbbá ki köteles az ingatlannal kapcsolatos ügyeket intézni? Ha nem lenne haszonélvezet, más lenne a téma?
Próbáld akként értelmezni a dolgot mint amikor egy autónak tulajdonosa van, de egyidejileg üzembentartója is. (Az üzembentartó mondja meg rajta kívül ki használhatja az autót, a tulajdonos mindezt csak nézi beleszólása semmiképp nincs.)
Oké, viszont azt tudjuk hogy nem fizet adót a kifizetett bérleti díj után. Magyarul feketén üzletelnek. Akkor kit büntetnek meg? A mamát?
Bocs de ne fenyegetőzz az adóhivatallal - nem fair. Bizonyára "koszos" havi pár ezer forint bérleti díjról van szó amivel próbálja kiegészíti az özvegyi nyugdíját.
A tulajdonos intézi az ingatlan egészével kapcsolatos hivatalos dolgokat, azonban a haszonélvezőé a bérletből származó esetleges haszon.
A mama ha akar lemondhat a haszonélvezői jogáról, bár lemondania nem kötelező, azzal élete végéig rendelkezik bármiféle korlátozás nélkül. Ha meg tudtok vele állapodni akkor a dédunoka mint tulajdonos megválthatja tőle ezt a jogot - annyit kérhet amennyit akar...
Nem fenyegetőzöm, másképp kérdezem. Ha bárki rosszakaró a mamit feljelenti, és büntetést szabnak ki, akkor azt kinek kell fizetni?
Írtad: a nagymamának 2 ház, 1 lakás és a garázs fölött van haszonélvezete. Gondolom a házakban és a lakásban valaki csak lakik - vélhetően ingyen, mert a mama nem kér tőle bérleti díjat. Ha így van akkor ez bőven ellentételezi a garázs bérbeadásából befolyó filléreket...
A mami lenne a hunyó...
De mond, vajon ki is lehet az a "rosszakaró", mert rajtad kívül senki más nem ácsingózik a garázshasználat után.
A mama a családjának (= nektek) ajándékozott két házat, egy lakást és a szóban forgó garázst - vélhető nem kis vagyoni érték származott ebből nektek.
Ismét mondom nem lenne fair ha bárki is bemóreszolná őt.
A mami állítása szerint a szomszéd béreli a garázst, havi 10.000.- Ft-ért. De ezt a megállapodást ő még tulajdonosként kötötte. Egyébként tömblakás és garázsról van szó. A lakást a mami lakja.
Az ingatlanokat elajándékozta a dédunokának - mindmáig legyetek neki hálás - a haszonélvezeti jogának kikötésével, az okiratok aláírásra kerültek. Most x év múltával mi a probléma az értetlenségen kívül, ja hogy csak most kapcsoltatok?...
Oké, a lakást a mami használja, helyes., a két ház használatáért vélem egy fillért sem lát az övéitől...
Ha a garázs bérbeadásáról a maminak a "papír' mindmáig nem hiányzik - ehhez neked semmi közöd.
Állj le a témáról, illetve ha garázsra van szükséged bérelj magadnak ha tudsz...
először is tisztázzunk valamit, nem mintha nagy lényeg lenne, de nincs semmilyen 2 ház, összesen 1 tömblakás és 1 garázs.
Rosszakaró? pl maga a szomszéd aki szóban bérli a garázst, hogy nekünk kárt okozzon, de ennek taglalásába nem mennék bele.
Az hogy a tömblakásban benne lakik a mami, semmi gond. Garázst kiadja, s pénze lesz, ez sem kifogásolandó. Inkább csak a személy ellen van kifogás. Főleg, hogy korábban is csak átvágták, és átmosták az agyát.
Ha azonban meghal a mami, és mivel csak szóbeli szerződés született a bérlésről, mi szülők hogy fogjuk tudni megszüntetni a bérbeadást? Ugyanis köztudott, hogy a bérlőnek is több a joga mint a tulajdonosnak.
Elnézésed kérem a "két ingatlant" két önálló háznak értettem, valamint a lakás és a garázs.
Ha a mami ügy dönt, hogy megvonja a bérlőtől a további bérlet jogát - bármi okból is -, tértis levélben közölje ezt vele, valamint hogy 15 napon belül adja vissza a kiürített garázs kulcsát. Ha nem teszi a jegyzőtől birtokvédelmet lehet kérni.
A mami halála után a tulajdonos dédunoka nevében úgyszintén ekként kell eljárnotok.
Mivel anno nem készült írásbeli szerződés nem tudná bizonyítani, hogy a mamival a megállapodás végtelen időre szólt.
----- laikus hozzászóló
hello....En egy hazat szeretnek berbe venni egy ismerosomtol.mert ki szeretne addni berbe...csakhogy a huszeves fia nem akar elmenni... azt mondja ugyse rakhatjak ki onnan..mit lehet tenni ?
Sziasztok!
Jelenleg albérletben lakom. Okt. 20-án költöztem ide. A lakbért részarányosan előre fizettem októberre. A villany- és gázfogyasztást fogyasztás alapján utólag fogom. Ezek rendben vannak. A közös költség vízzel együtt 9000 per hó. Ezt szerintetek részarányosan kéne fizetnem vagy októberre is a teljes összeget?
Előre is köszönöm!
Udvozletem!
A saját tulajdonomban (1/1) lévő budapesti belvárosi ingatlanomat külföldi első-, másodéves(német) állatorvostanhallgató(k)nak tervezem kiadni 2014 januárjától.
A bérleti szerződés idegen nyelven, németül készülne, és a német bankszámlaszámomra történne az utalás EUR-ban, mivel a párommal Németországban élünk.
Ez felvet bennem több kérdést is:
- a szerződésben szabályozott kérdesekben (esetleg későbbi vitás ügyekben) egy német szerződés-mintát alkalmazva hivatkozhatunk-e a PTK-ra és lehetnek-e a 1993.évi LXXVIII. tv. rendelkezései irányadóak a feleknek? kell-e magyar verzióval rendelkeznem?
- mivel az adóbevallást Németországban készítjük (Mo-ról származó bevételem nekem már nem volt 2013-ban), feltüntethetem-e ezt is a "kinti" bevételek között? - igaz ez utóbbi kérdés már nem ingatlanjogi, hanem adószakértői...
A válaszokat előre is köszönöm!
Albi001: ezt nem utólag kellene kérdezned. Szerintem részarányosan kellene, de nem lennék meglepve,ha így utólag már az egészet kiszámláznák neked.
vasgyuro: van a fiának tulajdonjoga? Oda van bejelentve? Jobb lenne, ha ezt tisztáznátok, mert csak álmatlan éjszakáid lennének a vita miatt. :(
Köszi a választ Titiána! De mégis jogilag ezzel mi a helyzet? Mert nekem laikusként egyértelműnek tűnik a részarány. Főleg, hogy a hónap első felében még itt volt az előző lakó.
Albi001 Albi001 !
Még egy hónapja se lakol ott és máris elégedetlen vagy ??? !!
Minden megegyezés kérdése !
Tehát ugyebár az október 31 egyes hónap, így a lakbér osztva 31 - és szorozva a hátralévő napokkal. Ugyan ez a közös költségnél is.
Zoltanuss!
Egyálatalán nem vagyok elégedetlen, sőt! Csak tájékozódtam mielőtt jön a főbérlő. Lehet, hogy neki is teljesen természetes lesz a részarány, de gondoltam előtte utánajárok.
,,A közös költség.vízzel együtt 9000 per hó,, (!!!!)
ennnyiért még enni is kapsz a tulajtól ?????
Sok vagy kevés? Szerintem reális.
„,,A közös költség.vízzel együtt 9000 per hó,, (!!!!)”
Mivel nem tudjuk a lakás lapterületét, értelmetlen az összeg nagyságát minősíteni. Ha benne van a víz eleve nem lehet nagy lakás. manapság Bp-en. egy társasházban a közös költség 160 ft/m2 /hónál kezdődik vízórás lakásnál, a vízóra nélkülieknél pedig majd 300 ft/m2/hó.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02