Közös képviselő felelősségre vonása és egyéb problémák!


nandy # 2010.08.09. 14:16

Nem valószínű, hogy a helyzet magaslatán áll a közös képviselőtők. A leírásod alapján arra tippelek, hogy totál amatőr, akiben túlbuzog a tenni akarás. De ez rátok nézve nagyon veszélyes!
Váltsátok le sürgősen.

Picc (törölt felhasználó) # 2010.08.09. 14:10

Köszönöm a választ Nandy, jól értem, hogy Te sem tartod feltétlenül jónak és érdekeinket szolgálónak amit leírtam?

nandy # 2010.08.08. 20:05

Törvény szerint évente egyszer, május 31-ig kötelező összehívni a közgyűlést! El kell fogadtatni az előző év beszámolóját, és a tárgyévi költségvetést. Ha ezt a közös képviselő nem tette meg, akkor lehetőség van a tul.hányad 10%-ának aláírásával összehívni a közgyűlést.

A közös képviselő díjazásáról csak és kizárólag a közgyűlés dönthet! Felhatalmazás hiányában jogosulatlanul vette fel a többletet. Ha a közgyűlés úgy dönt, hogy nem emel, kénytelen lesz visszafizetni a különbözetet.

A felújítási alapot nem költheti el csak úgy, kénye-kedve szerint! De ezt gondolom, ti is tudjátok. A lift kifestését én nem sorolnám a felújítások közé...

A beszámoló véleményezéséhez, ellenőrzéséhez elég a regisztrált mérlegképes könyvelő is. Ha cég csinálja, akkor vagy az alkalmazottnak, vagy a tagnak kell PM-regisztrációval rendelkeznie. Ha kétséges a beszámoló hitelessége, a közgyűlés dönthet úgy, hogy mással is átnézeti!

Mit tudtok tenni? Beszéljetek minden tulajdonossal (akivel tudtok...), fogjatok össze, és szavazzatok le minden napirendi pontot. Ha valaki nem tud elmenni a közgyűlésre, az adjon szabályos meghatalmazást valamelyik tulajdonostársnak. És a közgyűlés sikertelensége után kérjétek a közgyűlés újabb összehívását... az általatok megjelölt napirendi pontokkal... A levezető elnök, és a jegyzőkönyv vezetője, hitelesítők személye után rögtön a közös képviselő leváltása legyen a következő napirendi pont.

Az lenne jó, ha már most elkezdenétek másik kk-t keresni, beszéljetek a Számvizsgáló Bizottsággal is! Az általatok kezdeményezett közgyűlés napirendi pontján pedig legyenek rajta a jelöltek is, hogy rögtön tudjatok szavazni róluk!

Picc (törölt felhasználó) # 2010.08.08. 17:18

Társasházi jog témakörben szeretnék segítséget kérni, kérem ha van itt valaki aki kompetens az ügyben, válaszoljon nekem. Előre is köszi.

86 lakásos panel th vagyunk, 2008 ban, sajnos lemondott a közös képviselőnk, lett helyette másik, aki azóta nem tartott közgyűlést mióta megválasztottuk. Nem mintha más egyebet tett volna.
Most 2010 augusztus 10 re, összehívta 14 napirendi ponttal, ami már önmagában is azt sugallja nekem, nem nagyon akarja hogy részt vegyünk rajta, lévén a ház fele nyaralni van/lesz.

A napirendi pontok között szerepel, a 2008 és 2009 év pénzügyi beszámolója. Ami több sebből is vérzik.
Olyanoktól például, hogy a képviseleti díja érdekes módon 20% al több volt 2009 ben, és további 20 al 2010 ben.
Utána néztem, érdeklődtem, a képviseleti díj emelést meg kéne szavazzuk, de mivel kgy sem volt...hogy emelkedett akkor meg?
Az előző képviselőnek, megszavaztuk az utolsó közgyűlésen, hogy a 2009 évi megtakarítási alapból nem köt új lakáskasszát, majd csak 2010-ben, és ezt az összeget a lépcsőház elektromos felújítására fordítja az új kk, mert igen tetemes a villanyszámlánk. (két 10 emeletes emeletenként 4 lakás, világító udvaros természetes fény mellett évi 1,5 millió)
Az elektromos felújítás nem történt meg, de elköltötte az egész évi pénzt két lift kifestésére, és a földszinten felcsempéztette a lift környékét, cc 40 nm az egész. Erről részletesen nem számolt be, csak ennyit láttunk, illetve hogy a beszámolóban a felújítási alap el lett költve.

Aztán, mellékelt egy könyvvizsgálói jelentést, ami minden jel szerint hamis. Egy Bt csinálta akinek nincs könyvvizsgálói engedélye, csak az egyik kültagnak, aki meg a kk anyukája. A jelentést senki nem írta alá, erőst gyanítható vagy nem tud róla a Bt hogy csinált ilyet, vagy a nevét senki nem adja hozzá. Ami nem csoda, mert egy számviteli kifejezés nincs benne. Olyan épületes megállapítást tartalmaz, hogy: " A bevételek és kiadások szinkronban vannak" :) Meg a "Társasház a pénztárban készpénzt nem tart, így adóelszámolásra nincs szükség. A készpénzfelvételek azonnal felhasználásra kerülnek. " Most akkor nincs pénz a kasszában, vagy van csak azonnal felhasználják?:) Szóval elég vicces az egész jelentés.
Meg a beszámoló is.

Aztán arra is szavaznunk kéne, hogy a kk pályázatot adjon be, de nincs részletezve mire, és hova adja be, mennyibe lenne nekünk stb. Semmi. Ennyi a napirendi pont, hogy szavazás pályázat beadásról, és ehhez hozzájárulunk.
Vagy arról is kéne szavaznunk, hogy tudomásul vesszük, hogy a th ban nem cserélhetünk ablakot, mert az engedély köteles, megváltozik tőle a homlokzat, és nem tehetünk klímát sem. Ha mégis, akkor a társasház büntetésből visszaállítja saját költségünkön, az eredeti állapotot.
Aztán, az egyik napirendi pontban szavazzuk meg az oldalfolyosók elektromos felújítását a th költségén, a másikban meg szavazzunk arról, hogy ugyanezen oldalfolyosók térítésmentesen a tulajdonosok kizárólagos használatába kerüljenek.

Aztán olyanról is kéne szavaznunk, hogy a társasház pénzeszközeit, folyószámla helyett azonnal visszaváltható pénzügyi alapba forgassák a kk meg bizottság. Ez mit takar amúgy? Már az azonnal visszaváltható pénzügyi alap? Nekem elsőre a lóverseny ugrott be, na de én még csak könyvelő tanuló vagyok. Lehet nem jó helyen tanulok, mert az irodában sem hallott még ilyen kifejezésről senki. Tudna erről valaki felvilágosítani?

Nem mintha a többi napirendről nem tudnák még kérdezni, de egyelőre ennyi lenne.
Megkerestük a volt kk-nkat, és megmutattuk neki a meghívót, előbb felnyerített a röhögéstől, aztán kicsit pipa lett és azt mondta ez a kk nyerte el ebben az évben a "szakma szégyene" díjat Nála, de kérdezzünk meg mást is, nehogy az legyen ki akarja fúrni az utódját, már többen hívták vissza.

Nyilvánítana erről valaki más is véleményt, és hogy mit lehet ilyenkor tenni? Már azon túl, hogy remélem leváltjuk bizottságával együtt őket az első napirendi pontban. Nagyon sok nyugdíjas lakik a házban, azt gyanítom arra apellált ezzel a közgyűléssel, hogy azok majd mindenre rábólintanak.

osmi # 2010.07.19. 13:35

Ahol én élek ott nem kötelezi.

ragyasdezso # 2010.07.19. 12:42

osmi
Mivel a bíróság kötelezi új határozat meghozatalára a közgyűlést, feltehető hogy a törvényellenesség meg is szűnik.

osmi # 2010.07.19. 10:34

"Amennyiben 60 napon belūl nem tamadtad meg, a hatarozat tőŗvēnyes."
Nem feltétlenül tv.-es, de érvényes.

"De a törvényellenességet csak bíróság végzés szüntetheti meg."
Nem szünteti meg, legfeljebb megállapítja.

ragyasdezso # 2010.07.19. 07:05

Törvényellenes dolgok is megtörténhetnek a társasház életében. De a törvényellenességet csak bíróság végzés szüntetheti meg.

Krisztancs # 2010.07.18. 21:07

MajorDomus
Csak tudni szeretném, hogy a társasházi törvénynek megfelelően jártak-e el vagy sem. Kb. ennyi a célom.
Attól még, hogy 60 napon belül nem támadtuk meg (hiszen csak május elején derült ki a lakók számára, hogy tartottak alakuló közgyűlést), még nem jelenti azt, hogy törvényes volt, ugye?

ragysadezso
Nem vagyok mérges, de még lehetek. :-D

MajorDomus # 2010.07.18. 20:18

Azt dontsd el mit akarsz ebből kihozni. Sokat nem. Amennyiben 60 napon belūl nem tamadtad meg, a hatarozat tőŗvēnyes. Pont.

ragyasdezso # 2010.07.18. 19:44

Krisztancs

Mikor mérges vagy, ne menj törvényre - mikor nagyon mérges vagy, ne faragj verseket.

Krisztancs # 2010.07.18. 17:08

Az alakulót 2009. október 27-én tartotta, bocs, nem a jövőben! :-)

Krisztancs # 2010.07.18. 10:39

Az Építtető aláírhatja másképp? Ha aláírta az Alapító okiratot, akkor mint egyszemélyi alapító írta alá, nem?
Ez 2007. febr.7-én történt. Az alakuló közgyűlést 2010. október 27-én tartotta. A 2 dátum között 60 napnál jóval több telt el. Akkor az alakuló közgyűlés nem volt törvényes?

MajorDomus # 2010.07.16. 22:57

Amikor az Építtető aláírta mint egyszemélyi alapító

Krisztancs # 2010.07.16. 21:58

Ez oké, de ha jól tudom, akkor az alakuló közgyűlést az alapító okirat aláírását követő 60 napon belül kell megtartani. Ez nem teljesen világos számomra. Hiszen az alapító okiratot már 2007-ben megalkották (gondolom, alá is írták), és benyújtották a Földhivatalhoz. Azóta volt rajta jónéhány módosítás.
Tehát mi számít az alapító okirat aláírásának, ami után 60 napon belül meg kell tartani az alakuló közgyűlést?

MajorDomus # 2010.07.16. 20:02

Az épittető egyszemélyi alapitást hajtott végre, mint 100 %-os tulajdonos.

Krisztancs # 2010.07.15. 22:13

Igen, meg kellett volna várni, vagy igen, törvényes volt? :-) Ha az utóbbi, akkor miért?

MajorDomus # 2010.07.15. 21:24

Igen

Krisztancs # 2010.07.15. 15:59

Tisztelt Hozzáértők!

Alakuló közgyűlés időpontjával kapcsoltban lenne kérdésem.:
az újonnan épített társasházunk 2010. január 20-án kapta meg a végleges használatbavételi engedélyt. A társasház 2 épületből áll, az egyik épület 2009. október 13-án ideiglenes használatbavételi engedélyt kapott, de a másik épület (és így az egész ház) csak idén januárban. Ha jól tudom, csak ezután lesz a ház hivatalosan társasház.
Az építtető viszont 2009. október 27-én alakuló közgyűlést tartott, amin ő egyszemélyben hozott határozatokat, pl. a társasház kezelőjével és a közös költséggel kapcsolatban. Állítólag 2009. novemberében a ház szmsz-ét is elfogadta (bár ez kissé visszadátumozás-gyanús, mert eddig mindenki úgy tudta, hogy nincs).

Kérdésem, hogy ez így törvényes volt? Nem kellett volna megvárni az egész ház használatbavételi engedélyt, és így a társasházzá alakulást?

Előre is köszi!

MajorDomus # 2010.07.14. 21:51

A közös képviselő munkáltatója a közgyűlés !
Ott lehet felelösségre vonni.

idbi # 2010.07.14. 20:50

Úgy tűnik igen, én is most olvastam erről a THT-ben. Engem is kellemetlenül érint. Sajnos mindig a zavarosban halászók akik könnyedén megúszhatják a még zavarosabb ügyeiket. Mert a bírósági eljárás egy vagyonba kerül ügyvéddel, ha meg nélküle fogsz bele könnyebben elbukhatsz mind gondolnád.

pore # 2010.07.14. 20:16

Tisztelt Fórumozók!
Az lenne a kérdésem valóban megszüntették-e azt a rendeletet,hogy az ügyészséghez fordulhat a lakó a közös képviselő vizsgálatával kapcsolatban?
Ha igen akkor kihez lehet fordulni ha nem ugy végzi a munkáját ahogy azt a THt elő irja.
Választ előre is köszönöm
pore


julesz

MajorDomus # 2010.07.12. 19:24

Ha a levelet a házkezelö átvette, s 15 napon belül nem reagált akkor az általatok megbizott személy a levélben kért napirendi pontokkal törvényesen összehivhatja.

Krisztancs # 2010.07.12. 04:29

Kedves Hozzáértők!

A segítségeteket szeretném kérni egy újépítésű, 107 lakásos, 2 épületből álló társasház működésével kapcsolatban.

A ház egyik épülete 2009. október 13-án kapta meg a jogerős használatbavételi engedélyt. Az építtető 2009. okt. 27-én alakuló közgyűlést tartott. Mivel ekkor még senki nem fizette ki a lakásának a teljes vételárát, így az építtető volt az egyetlen tulajdonos. Az alakuló közgyűlésen megbízott egy céget a társasház kezelésével, és meghatározta a közös költség mértékét. Csupán ezekről hozott határozatot.
A másik épület 2010. január 20-án kapta meg a jogerős használatbavételit.
Ha jól tudom, ezután lettünk hivatalosan is társasház (az alapító okiratot jan. 22-én adták be a Földhivatalhoz, bár a tulajdonosok erről semmiféle értesítést nem kaptak).
Április 8-án tartottunk egy lakógyűlést (nem közgyűlést!) a társasházkezelő részvételével, amin elmondtuk a problémáinkat. Közgyűlés azóta sem volt. A háznak nincs szmsz-e, számvizsgálóbizottsága. A közgyűlés igényét többször jeleztük a társasházkezelőnek, végül jún. 10-én írtunk egy levelet, amelyben kértük a közgyűlés összehívását (indokkal, napirendi pontokkal, több, mint 1/10-ed tulajdoni hányad aláírásával). Ezt azóta se hívták össze.
Az ügyészségi felügyelet jún. 17-től megszünt. Kihez fordulhatunk a panaszunkkal, és mi ennek a menete?

Előre is köszi!

MajorDomus # 2010.07.03. 20:52

Párduc

Mint uj tulaj nem vagy köteles járatos lenni a panelprogram rejtelmeiben, de mint tulajdonosnak a társasház adosságait a tulajdoni hányadod arányában fizetned kell.