Közös képviselő felelősségre vonása és egyéb problémák!


Szomorú örökös # 2016.05.19. 05:24

MajorDomus
Nos ezt magyarázd el egy olyan háznak, ahol csupa garasoskodó idős ember lakik - most nem azokról beszélek, akik valóban szegények - és a közös képviselő bármi fejlesztést próbál csinálni, vagy meg próbál felelni az előírásoknak, azt a lakók személyük elleni támadásnak veszik.

benzoltan79 # 2016.05.19. 06:00

Tisztelt Fórumozók,

a következőben szeretném segítségeteket kérni: Lakásom falában halad át a társasház egyik közös tulajdonú főnyomó csöve, amely nemrég folyni kezdett, így az alattam lévő két szint lakói eláztak. A közös képviselő sem a hiba feltárásában, sem kijavításában nem volt hajlandó közreműködni – akkor sem amikor a feltárás után kiderült, hogy alapító okirat szerint is a társasházi közös tulajdonú cső folyik.
Azt ismételgette, hogy intézzem a hibaelhárítást, és a társasház biztosítása majd fizeti a költségeimet. A biztosító a keletkezett kárt és a helyreállítást részben fizette ki, így jelentős károm keletkezett.
A közös képviselő azt mondta, a társasház csak akkor térítheti meg a káromat, ha azt a következő közgyűlés megszavazza.
Abban kérem a segítségeteket, hogy ha nem szavazza meg a közgyűlés a kártérítést, akkor mit tehetek? Meg kell támadnom a közgyűlés elutasító határozatát a társasházi tv. 42 § alapján? Egyáltalán mit gondoltok, joga volt a közös képviselőnek elzárkóznia a közös tulajdonú vezeték megjavíttatásától - hivatkozva arra, hogy javítassa meg az, akinek a falában szivárog a cső? (7 lakásban nem volt víz, mivel az intenzív folyás miatt el kellett zárni a strangot)
Köszönettel:
Zoltán

zita19 # 2016.05.19. 09:37

Tisztelt Major Domus !
Hasonló ügyben kérem a segítségét mint az alattam levő.A fiamnak vásároltunk egy lakást felújítottuk, mikor használni kezdtük a mosogatót a szomszédunk alatti lakónál elkezdett folyni a víz a falból.Különböző próbák után kiderült ,hogy tőlünk.mivel más probléma is volt az ázó lakónál (eternit cső) egy szakasz ki volt már bontva. Beszélgetések alapján kiderült ,hogy eredetileg a közös szomszéddal ez a lakás szárító és mosókonyha volt. majd valamikor átalakították lakássá.Szóval kiderült ,hogy ami lakásunk lefolyója a szomszéd lakáson keresztül futott!Meghalt az előző bérlő ..majd a szomszéd felújíttatta lakását, és egyszerűen megszüntette a mi lefolyónkat. Amikor mi megvásároltuk bent volt egy mosdó és a szerelő munka megkezdése előtt megszondázta és egy hosszú szakaszon és rendben levőnek találta.Most hogy kiderült ,hogy a szomszéd alatti lakás falából folyik a víz.nem használjuk a mosogatót. A teraszon a konyha előtt van egy nagy közös terasz a szomszéddal, de a mi ablakunk előtt van egy esővízlefolyó összefogó. A szomszéd kategórikusan kijelentette ,hogy nem engedi rákötni a mosogató lefolyót (kb.30ezer Ft)mert szerinte elzsírosodik. Kértük a közös képviselőt ,hogy hívja össze a közgyűlést,de ő meg kitart a mellett az állítása mellett ,hogy oldjuk meg saját magunk törjük fel az előszobát ,szedjük fel a kisszoba parkettjét és törjük fel a fürdőszoba kövét és lakáson belül rendezzük a dolgot. Előre kijelentve,hogy beszélt a számvevő székkel és max.50 ezer Ft-al járulnak hozzá! Már háromszor kijelentette ,hogy a ház lakói nem fognak hozzájárulni hogy a terasz felől kössük be a lefolyót.Hivatkozik még arra ,hogy 30 nap kell ennek, vagyis a közgyűlésnek az összehívásához.Szeretném tudni mi ilyenkor a teendő,kihez lehet fordulni?. Megjegyezném még, hogy a háznak sajnos elveszett a műszaki alaprajza,sehol sem található meg.Ezt onnan tudjuk ,hogy az ablak csere miatt érdeklődtünk, mivel nagyobb ablak került a régi helyére. Szeretném ha valaki érdemben válaszolna .Köszönöm előre is a segítséget .

kolecsnikov # 2016.05.19. 10:19

Szomorú örökös: 45 éves a ház. és 42 évig villanyszerelő voltam.

MajorDomus # 2016.05.19. 20:50

Zoltán
A közös tulajdoni vezeték felujitása akkor is a közös képviselő feladata és a közös költséget terheli,ha az lakáson belül van.
Ne támadd meg a határozatot,mert azzal azt éred el,hogy a biróság kimondja hogy igazad van.

Indíts kártéritési pert a Társasház ellen,meg fogod nyerni!
Arra vigyázz,felperesként a kár mértékét s a Társasház felelősségét neked kell bizonyitanod!
Zita
A helyzet nem könnyű!
A közgyűlés összehivásához 8 nap elegendő!az más kérdés,hogy ez a lefolyó közös tulajdoni,amit a társasháznak kellene visszaállittatnia a szomszéddal.
A szomszéd a felujitásával kárt okozott neked,mert nem tudod rendeltetésszerűen használni a lakásodat! Őt kellene perelned az eredeti állapot helyreállitása érdekében.
Ez hosszú idő,és sok pénz!
Szerintem jobban jársz ha elfogadod a ház ajánlatát,hogy 50 ezerrel hozzájárulnak az uj lefolyó kiépitéséhez!
Ez a legrövidebb idejű megoldás,talán a legolcsóbb is.

Szpajki # 2016.05.19. 23:19

Üdvözlöm!

A testvèrem külföldön,egy úniós tagországban tölti a börtönbüntetèsèt. Amikor ott elkapták folyamatban volt Magyarorszâgon egy büntetőügye, ami azòta jogerős lett,ès most itthon efogatóparancs van kiadva ellene. A kèrdèsem az lenne,hogy ha csak Magyarorszâgon van elfogatóparancs, akkor kiadják? Vagy ezzel a külföldi hatósâg nem foglalkozik csak akkor ha nemzetközi elfogatóparancs van kiadva ellene? A másik baj az,hogy az eljárás alatt a külföldi hatóság elveszìtette a személyi igazolványát, ès ezt csak a Konzuátuson keresztül pótolhatja. Ha ott megígényli az idéglenes igazolványt,a Konzuátus látja majd a körözèst,és ha igen, akkor köteles ezt jelezni,vagy fogja e jelezni az itthoni, és a külföldi hatóságoknak?
A segítséget előre is köszönöm!

Szomorú örökös # 2016.05.20. 19:40

kolecsnikov
45 éves a ház. és 42 évig villanyszerelő voltam.

Szerintem a magyarországi panelek legnagyobb része kb. ehhez hasonló korú és hát olyanok is. Ott is többségében már erősen felújítás igénye lenne. Ahol értelmes emberek laknak és gondolkodnak is, azok a házak már meg is csinálták.

Roszko # 2016.05.20. 20:28

Tisztelt Major Domus!

A következő probléma kapcsán kérném hasznos tanácsát. Egy fővárosi társasházban lakom, ahol a közös képviselet munkájával gondok vannak ( nincs takarítás, a kert gondozatlan, az ajtón bárki bejöhet, mert nem zárható stb). Olyan tartozást akarnak rajtam behajtani, amit már befizettem és el is küldtem az azt igazoló sárga csekk szelvény képét és szkennelt formáját. A képviselet nem hiszi el a befizetésemet és az Intéző bizottság tartozás fennállása során lévő tevékenységgel fenyegetőzik, ami nem tudom mit foglal magában. Korábban is volt már egy hivatalos felszólító levél erre a tartozásra ( és más elmaradásra is, amit már kiegyenlítettem) , amelyet átvettem és a nekem küldött elszámolásban ez a hiba benne volt. Hivatalosan válaszoltam, minden iratot mellékelve, amelyet nem vett át a Képviselet, a tértivevényt visszaküldte a Posta a levéllel együtt. Személyes beszélgetés során azt mondta a másik képviselő, hogy ne törődjek társával, aki küldte a felszólítást és az előző évben lévő tartozást meg elnézik nekem (amit nem is tudtam hogy létezik, mert nem kaptam elszámolást és értesítőt, hogy nem jó összegeket fizetek be) Nem tudom pontosan, hogy mit kérhetek rajtuk számon, de egyszerűen nem tudok egy olyan elszámolást kérni tőlük, amelyen konkrét számadatok szerepelnek hitelesített kiadványon. Rendes éves elszámolást még nem kaptam az ott töltött két év alatt, a közgyűlés jegyzőkönyve zavaros, ha bármely problémám van ezzel és azt jelzem, mindig fenyegetőzés és sértődés a válasz. Kérem tanácsát, hogy milyen ezzel kapcsolatos jogszabályokat nézzek át? Mit kérhetek rajtuk számon, hogyan kell egy elszámolásnak kinézni? Ha van igazoló szelvény a befizetésről, kinek kell a postán ennek utána nézni? Hogyan számíthatom ki, hogy valóban mennyi a tartozásom? Mennyi ezekre a késedelmi kamat? Kihez lehet fordulni, ha a képviselet munkájával bajom van? Elnézést ha zavarosan fogalmaztam, sajnos nem vagyok otthon a jog területén. Válaszát előre is köszönöm.

MajorDomus # 2016.05.21. 09:18

Szpajki
Ha leltár van róla(márpedig van minden börtönben)hogy átvették a személyi igazolványát akkor az uniós ország látja el ideiglenes iratokkal a szabadulása után.

Ha Magyarország nemzetközi körözést adott ki,arról az uniós országnak is tudnia kell.
Valószinű hogy ez nem történt meg!
Az elfogatóparancs hazai területre érvényes,jobb ha bejelented hogy éppen ül,mert utólag a költségeket leverik rajta.ha szabadul,akkor itthon is le kell töltenie a büntetését.ugy értelmezem hogy távollétében született meg az itélet,és ez lett jogerős?

MajorDomus # 2016.05.21. 09:35

Roszko
Olvasd el végig!
http://net.jogtar.hu/tarsashazi-tv

Minden kérdésedre választ kapsz!

A helyzet egyszerű!
Irsz a képviseletnek egy tértivevényes ajánlott levelet!
Ebben kéred az elmult 3 év közös költség folyószámláidnak megküldését!
Jelzed,ha 8 napon belül nem kapor meg,akkor a Jegyzőhöz fordulsz törvényességi felügyeleti vizsgálat lefolytatását kérve!ha a képviselet több házat kezel,akkor tudják hogy ez mivel jár!
Ha megküldik,akkor összeveted a cskkjeiddel a különbözetet befizeted.
Ha a képviselet nem ért egyet,majd indit fizetési meghagyásos eljárást,annak ellentmondasz,és a biróság eldönti kinek van igaza!

Arra viszont felhivom a figyelmedet,
Ha indult ellened végrehajtás,annak költségei növelik a tartozásodat,és a késedelmi kamatok is!

Ne csak a tőketartozás összegével számolj!ezért kérj egyenlegkimutatást!
Ha vita van,gyere vissza ide.segitünk.

Van némi zavar abban amit irsz!
Egyik képviselő másik képviselő,intéző bízottság stb.
A társasházban vagy közös képviselő van,vagy Intéző Bizottság! A kettő együtt viszont soha!
Valószinüleg a Számvizsgáló Bizottságra gondolsz.?

MajorDomus # 2016.05.21. 16:31

Ja,és még annyit ,hogy május 31-ig meg kell tartani az éves elszámoló közgyűlést,ahol a lenti törvény 48.f.bek.szerint minden tulajdonos egyenlegét (előirás,teljesités,túlfizetés,hátralék)
bontásban kell közölni!
máris választ kapsz a kérdésedre!

Roszko # 2016.05.21. 18:44

Kedves Major Domus!
Nagyon szépen köszönöm a választ. Két közös képviselő van, egy hölgy, aki a házban lakik, egy úr, akinek azt hiszem albérlőnek van kiadva a lakása. Azt szeretném megkérdezni, hogy ez elszámolásnak milyen formátumban kell kinéznie? Eddig egy Excel táblázatot kaptam, amire oda volt írva mi érkezett meg, s ez ellen szóltam fel, mert nem egyezett a csekkjeimmel. Ha hétfőn ezt postára adom és ők közben felszólító levelet küldenek, akkor a mi a teendő? Mi történik akkor, ha én átveszem a felszólító levelet, ők meg nem veszik át ez enyémet és közben végrehajtásba adják be a dolgot? Ha jogtalan a követelésük és így is végrehajtást kérnek, így is nekem kell állni a költségeket?

A Közgyűlés tavaly is később volt megtartva mint május 31. Ez mennyire törvénybe üköző? Köszönöm a választ és mégegyszer elnézést kérek, szóban jobban el tudnám ezt mesélni, de sajnos itt egyéb problémák is vannak. Üdv. Roszko

Roszko # 2016.05.21. 18:49

Elnézést mg egy kérdés felmerült! Ha kérem az elszámolást és befizetem, de az általam befizetett összeg nem jelenik meg, akkor mit tegyek? Hogyan bizonyítsam be, ha a feladóvevény képét nem fogadják el? Postán kérjek igazolást? A késedelmi kamatot hogyan számoljam ki? éves csúszás esetében számolják azt fel, vagy havi csúszás esetében? köszönöm a választ!

MajorDomus # 2016.05.22. 20:10

Minek parázol feleslegesen?
ha befizetted a pénzt,amit kiközöltek,őrizd meg a csekket,az bizonyitó erejű okirat,még a biróságon is. A többi legyen a képviselet gondos.
ha Lapról elszámolást azt őrizd meg!
annak nincs előirt formátuma,csak kötelező tartalmi elemei!olvasd el a törvényben!
fizesd be a pénzt,a többivel ne törődj egyenlőre !

MajorDomus # 2016.05.22. 20:12

Ha kapsz elszámolást,őrizd meg!

bundori # 2016.05.23. 04:17

Mi van akkor, ha kiderül egy intézőbizottság és egy közösképviselő alatt nem képeztek felújítási alapot, igy a társasház pénze csak ki van véve különböző munkák ürügyén, de a ház állapota ugyanolyan mint 50 éve? Mármint nincsenek felújítva sem a vezetékek, sem a homlokzat, sem a tető?

A felújítási alap hiányát egy ismerős fedezte fel, egyszerűen nem szerepel sem az éves beszámolókban, sem a készülő SZMSZ-ben, több éve, évtizede.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.23. 08:24

És? Akkor nincs pénz a felújításra. Mi a kérdés?

bundori # 2016.05.23. 11:22

Nem is kell felújitási alapnak lenni?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.23. 13:45

Az emberek nem értik, mi is egy társasház. A társasház a közös tulajdon egy sajátos fajtája, de ettől még közös tulajdon. Ha a tulajdonosok többsége úgy dönt, hogy nem kell felújítási alap, akkor nem képeznek felújítási alapot. Majd kifizetik a felújítás költségeit egyben. Ha meg egyáltalán nem lesz felújítás, akkor majd összedől. Vagy lebontják. Az övék, ki szólhatna bele, mit csinálnak vele?

bundori # 2016.05.23. 14:20

Igen, ez is egy vélemény.
De akkor minek a közös képviselet, illetve társasházkezelés? Ha úgy gondolja az illetékes, nem kell pedzgetni a felújítási alapot, jobban jár ha ilyen- olyan munkákra kiveszegeti folyamatosan a ház pénzétq
Mégis milyen kötelességei vannak, ami miatt felelősséget is vállal? Minek a társasházkezelői szakma, avagy miről szól az egész?

Kray # 2016.05.23. 19:21

Kedves Jogifórum!

Többségi tulajdonossal kapcsolatos dologgal kapcsolatban szeretnék érdeklődni.
Van egy pár lakásos társasház, aminek egy fő (illetve most már ő és 2 mostoha gyereke) az 51%-os tulajdonával rendelkezik. Sajnálatos módon ezzel folyamatosan visszaél, nem lehet leválasztani, illetve állandó kárt okoz a társasháznak. ügyvédet már fogadtunk, akivel szépen megtámadunk minden közgyűlést, de semmi értelme az egésznek, mert úgyis összehív egy újat, amit újra megtámadunk, újra megnyerünk és kezdődik minden elölről. Ez ment már az előző tulajdonossal is immáron 6 éve.
A társasházi iratokat nem hajlandó átadni vagy betekintést nyújtani stb.

Az lenne a kérdésem, hogy milyen lépéseket lehet tenni annak érdekében, hogy ez az ámokfutás véget érjen? Idáig van nagyjából 12 db vesztes pere, aminek a költségeit vélhetően nem fizette vissza a társasháznak, de ugye ellenőrizni nem tudjuk. Rendőrségi feljelentéssel próbálkoztunk, de eddig semmi híre az egésznek.
Nem hiszem, hogy nincs rá jogi megoldás, hogy az ilyen embereket felelősségre vonják és eltiltsák.

Köszönöm előre is a válaszukat!

Deviza és forint hitelese # 2016.05.23. 19:50

Tisztelt Fórumozok!

Érdeklődni szeretnék, hogy a Szervezeti és Működési Szabályzat - amennyiben nem sért törvényt!- felülírhatja-e , illetve lehet-e ellentétes a Tht. rendelkezéseivel? Ezen kívül ha Szervezeti és Működési Szabályzatban meghatározásra került, hogy a közös képviselő 3 év határozott időre kerül megválasztásra, de ő ennek ellenére nem hívja össze a közgyűlést közös képviselő választás napirendi ponttal, mert szerinte törvénytelen ami a Szervezeti és Működési Szabályzatban van, vagyis a 3 év határozott idő!

Jól tudom, hogy a közös képviselő által megfogalmazottak finoman szólva is a valótlanság kategóriába tartoznak? Miért ne lehetne határozott idejű szerződést kötni a közös képviselővel?Miért nem tartja be a Szervezeti és Működési Szabályzatban foglaltakat?

MajorDomus # 2016.05.23. 20:15

A másikban leiirtam.

zita19 # 2016.05.24. 08:53

Tisztelt Major Domus,
Először is köszönöm a válaszát.
"Zita
A helyzet nem könnyű!
A közgyűlés összehívásához 8 nap elegendő!az más kérdés,hogy ez a lefolyó közös tulajdon,amit a társasháznak kellene visszaállíttatnia a szomszéddal.
A szomszéd a felujításával kárt okozott neked,mert nem tudod rendeltetésszerűen használni a lakásodat! Őt kellene perelned az eredeti állapot helyreállítása érdekében.
Ez hosszú idő,és sok pénz!
Szerintem jobban jársz ha elfogadod a ház ajánlatát,hogy 50 ezerrel hozzájárulnak az új lefolyó kiépitéséhez!
Ez a legrövidebb idejű megoldás,talán a legolcsóbb is."
Valahogy nem tudom elfogadni azt a tanácsot ,hogy én törjem fel az egész lakást ami most lett felújítva. Az újbóli feltörés minimum 400 ezer forintba kerülne és hogy megfelelő ejtése legyen az alattunk levő lakónak is sérülne a feltárás miatt a födém szerkezete és joggal követelné ,hogy azt is mi állítsuk helyre. Mi jóhiszeműen kötöttük rá egy meglévő, kialakított csatornarendszerre a bekötését a mosogatónak hivatalos mester emberrel. A szomszédnak, aki megszüntette a mi bekötőnket a lefolyócsatornába kb 1 m2 járólapot kellene felbontani kb.50 e Ft munkával .Szerintem mindenkinek joga van a csatorna elvezetéshez és mi nem egy új rendszer alakítottunk ki, ami nyilván, ha rossz bekötés lenne ismét minket terhelne a helyreállítása. Miért nem lehet a szomszédot kötelezni ,hogy állítsa helyre amit megszüntetett önkényesen. Ön is felveti ,hogy a szomszédnak és a társasháznak kellene a közös lefolyót helyreállítani.Ráadásul még ő fogadott fel egy ügyvédet és azt bizonygatja ügyvédi felszólítással ,hogy a társasházi közgyűlés semmi képen ne szavazza meg ,hogy kivezessük a esővíz elvezetési csatornába (ami szintén egy házon belüli csatornarendszerbe folyik el)..mert neki jogai vannak és "birtokháborításnak minősül, ha bűz jönne föl onnan" Teljesen el vagyok keseredve, több százezer forintot költöttünk a lakásra, most meg más hibájából újból költsünk rá csak mert ő nem járul hozzá ,hogy nála orvosolják a hibát, amit fent említettem jóval kevesebb összegért ,de az ő hibájából keletkezett.Mint említettem az is bizonyítja ,hogy bent van a lefolyó, mert nem alattunk ázott a lakótárs , hanem a szomszéd alatt a mi közös falunktól 5 méterre. Mi jóhiszeműen kötöttük be azt a vezetéket és a lényeg egy meglévő rendszerre.Hálás lennék ,ha konkrétabb választ adna. Köszönettel, egy aggódó anyuka.

MajorDomus # 2016.05.24. 18:18

Első változat !

A közgyűlés összehívásához 8 nap elegendő!az más kérdés,hogy ez a lefolyó közös tulajdon,amit a társasháznak kellene visszaállíttatnia a szomszéddal.
A szomszéd a felujításával kárt okozott neked,mert nem tudod rendeltetésszerűen használni a lakásodat! Őt kellene perelned az eredeti állapot helyreállítása érdekében.
Fogadó ügyvédet!