társasházi alapító okirat


Mitro # 2017.03.11. 13:15

Üdvözletem!

Érdeklődnék -mert erre konkrét választ nem olvastam-, hogy ha egy régi építésű házat osztanánk fel 1/2 és 1/2 arányban, akkor mindkét osztott résznek lakható kell, hogy legyen? Értem ez alatt a fürdőt a vizet illetve az összes közműt. Ha a komfort fokozata nem megfelelő nem is oszthatjuk?

A másik kérdésem pedig a közművek. Jelenleg egy telekre, egy közművet kötnek be, viszont ha felosztjuk akkor mid 2 részbe lehet a főútról beállást csinálni, vagy al mérővel szükséges a hiányos részbe bevezetni?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.11. 20:33

Bizonyára azt akartad írni, hogy két egységből álló társasház.

Egyébként az, hogy egy ingatlan műszakilag társasházzá alakítható-e, és hogy hogyan, az nem jogi kérdés.

MajorDomus # 2017.03.11. 22:58

Jól rémlik .
6 lakásig működhetnek a közös tulajdonra vonatkozó szabályok szerint.

MajorDomus # 2017.03.11. 23:01
  1. A legfeljebb hatlakásos társasház közössége dönthet arról, hogy szervezetére és működésére az e törvényben meghatározott rendelkezéseket alkalmazza. Ha a közösség ilyen határozatot nem hoz, e törvénynek a szervezeti-működési szabályzatra, a közgyűlésre, a közös képviselőre, illetőleg az intézőbizottságra és a számvizsgáló bizottságra vonatkozó rendelkezései helyett a Ptk. közös tulajdonra vonatkozó szabályait kell alkalmazni.
Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.12. 06:45

De a telekkönyv szerint ez is társasház.

Mitro # 2017.03.12. 07:41

Köszönöm a választ!

Az én esetem egy kicsit bonyolult.Sajnos jelen helyzetben intézkedni sem tudok, mivel külföldön dolgozom,ezért próbáltam meg itt választ találni a problémámra. A szakzsargonnal nem vagyok tisztába, emiatt lehettem félreérthető.

Sajnos úgy megosztani képtelenség, hogy felosztás után mind 2 lakás azonos komfortú legyen. Ha a másik lakás tulajdonosa beleegyezik a társasházzá nyilvánításba - még így is, hogy neki nem lesz fürdő és konyha csak 2 szoba- az jogilag megoldható? vagy bármennyire is szeretnénk ez a folyamat csak akkor 'papírozható' ha nála is kialakításra kerülnek a nálam maradt vizes blokkok ? Tulajdonképpen ez lett volna a kérdésem.

Mitro # 2017.03.12. 14:58

Az élet úgy hozta, hogy egy alkoholista,munkanélküli a "partnerem" ezért az eladás nem opció, ő pedig a részét a piaci értéken felül adná, így meg engem nem érdekel. Alá nem megy. Indíthatnék polgári pert, bár nem tudom lenne-e értelme.

Az lesz a legjobb megoldás ha felkeresek egy ügyvédet, ha az időm úgy engedi.

Azért köszönöm a válaszokat.

drbjozsef # 2017.03.12. 17:39

Mit jelent a "partner"?
Az a haz akkor most egy ingatlan, egy helyrajzi szammal, es osztatlan kozos tulajdonkent tulajdonostarsak vagytok?

Mitro # 2017.03.12. 19:08

"Mit jelent a "partner"?
Az a haz akkor most egy ingatlan, egy helyrajzi szammal, es osztatlan kozos tulajdonkent tulajdonostarsak vagytok?"

Így van. Egy telek, egy ház, egy helyrajzi szám és osztatlan közös tulajdon. Öröklés által jutottam a ház feléhez ( anyai örökség), és a "partner" is (apai örökség)a másik félhez.Az ingatlan piaci értéke (jó esetben is) 13-14 millió körül mozog, de még nem becsültettem fel. A "partner" a részét eladná 8 millióért ( még ő sem becsültette fel de ennyit kér) úgy, hogy semmit nem csinált. Én vezetettem be csatornát, konyhát építettem, fürdőt csináltam.Sajnos se számla, se semmi a munkáról mivel saját magam csináltam mikor ő még nem lakott az ingatlanban.
Azóta megjelent,és én próbálok rendet vágni.

MajorDomus # 2017.03.12. 20:20

S akkor nála nincs vizesblokk?

drbjozsef # 2017.03.12. 20:24

Ez igy mar kicsit egyertelmubb igy.

Nem tudom, jogilag megoszthato-e a ugy a haz, ahogy akarod, de szvsz 99%, hogy nem, a komfort meg a telekmeret, meg sok minden mas epitesugyi eloiras miatt, amik kozul az egyik resz biztos egy csomot nem teljesitene.

De nem is ez a fontos, hanem az is, hogy ez igy hulyeseg, hiszen ehhez is kozos megegyezes kellene, az meg gondolom nincs.

Ha nincs se szamlad, se semmi ertekelheto bizonyitekod a munkakrol, akkor azt a penzt bukni fogod, akarhogy juttok a dolog vegere. Esetleg, ha tanukkal tudod bizonyitani, hogyan nezett ki elotte a haz, de ez nem egyszeru.

Amit csinalhatsz :
Vagy megegyeztek. Te megveszed a reszet, ő a tiedet, eladjatok kozosen, mindegy, csak egyetertsetek a penzek elosztasaban.

Ha nincs megegyezes kerheted birosagon a kozos tulajdon megszunteteset. Ekkor a birosag egyikotoket kotelezni fog a resze eladasara, a masikat a megvetelre. Elsosorban ugy, ahogy a felperes keri, foleg, ha tud fizetni, ha nem, akkor barmi lehet.

Ekkor kellene tudnod bizonyitani, mit koltottel az ingatlanra. Ha nem tudod, akkor a birosag altal becsult ertek felet kell majd valoszinuleg kb. kifizetni az egyikotoknek a masiknak.

Az, hogy "megjelent" az ingatlanban, az mit jelent? Te ott laktal eletvitelszeruen, es ő is bekoltozott? Vagy te sem laktal ott?

MajorDomus # 2017.03.12. 20:35

Mindenképpen rosszabbul jár.

Mitro # 2017.03.13. 06:29

Igen én az édesanyámmal laktam ott még a külföldi munkavállalás előtt, ekkor ő még nem lakott ott.Ő 78'-ban örökölte a ház felét, de azóta sem csinált rajta semmit ( csak a gázt vezette be ajándékként, bár erről sincs papír). Én lassan 20 éve lakom az ingatlanban, ő csak 3 éve költözött be.

A kivásárlás jó lenne, de még messze vagyok a 8 milliótól
így kénytelen vagyok még pár évig elviselni, hogy ingyen használja az áramot.Pereskedésre csak úgy lenne esélyem ha megszakítanám a munkavállalásom és haza jönnék, viszont akkor pénz nem lenne a kivásárlásra. A 22-es csapdája.A közös eladást elutasítja, minden áron osztatni szeretné, indokolja azzal, hogy így magasabb áron tudja értékesíteni a saját részét.Hasonlításul az új építésű 2 lakásos társasházakat hozta fel.

Marad az idegenben való robot és idővel a kivásárlás, ha addig nem emeli meg az általa megálmodott árat.

Azért ez elszomorító, hogy egy ilyen ember, aki a társadalom peremére került ( saját elhatározásából) keseríti meg olyan ember élete aki igyekszik a saját életét egyenesbe tartani.

Hálás vagyok a több oldalú megválaszolásért és remélem a jövőben egyre kevesebben kerülnek ilyen örömöt okozó örökséghez.

MajorDomus # 2017.03.13. 21:52

Okos gondolat.

MajorDomus # 2017.03.13. 21:53

Csak a hitelképességével lesz gond.

rozsika101 # 2017.09.19. 16:16

T. Szakértők. Vettem egy 4 lakásos társasházból egy lakást,külön helyrajzi száma volt.Még csak foglalot adtam és kötöttünk egy adásvételi szerződést amit a hó végéig kell teljesen kifizetnem .Az egyik lakás tulajdonosa meg akarta venni a lakást,arra hivatkozott hogy elővételi joga van .Kértem a társasági szerződésből egy példányt és abban nem találtam arról utalást, hogy a többi lakásnak elővételi joga van.Az ügyvéd aki csinálta a szerződést az sem talált az elővételi jogról semmit.Ugytudom a társasházakat simán el lehet adni,és nincs elővételi jog,Az volna kérdésem,hogy valóban jól tudom,és nekem ebből lehet-e problémám,mert azzal fenyegették meg az eladót,hogy beperelik emiatt.
Rózsika 101

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.19. 17:30

Társasházban az egyes önálló tulajdonú ingatlanok tulajdonosainak csak akkor van elővásárlási joga egymás ingatlanjaira, ha azt az alapító okiratban kikötötték.

MajorDomus # 2017.09.19. 20:12

Szerencsére nem sok ilyen van.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.27. 05:13

Ha kevesebb, mint hat lakás van abban a házban, akkor szmsz nem is kell.

Egyébként egyharmaddal hogy kötnél ki bármit is?

Mert ha nem, akkor azt csinál velem amit akar.
Nagyjából. De ezen akkor kellett volna gondolkodnod, mielőtt belementél, hogy ilyen arányokkal építkezésbe fogsz.

nonolet # 2017.09.27. 07:14

bermuda háromszög

Ideje megtudni, hogy: mennyiért hajlandó megvenni részed a többség, mert nincs ott jövőd...

Jobb előbb mint később, mert
most még kisebbet buksz a bulin.

MajorDomus # 2017.09.27. 18:31

Nono!

Nem eszik olyan forrón.....

Még nem irta alá az,Alapitó Okiratot!
Az pedig nélküle nem lesz Alapitó Okirat!

Sőt az aláirása nélkül társasház sem lesz!

Kizárólag most van alkupozicióban!

Egyezzen meg a többségi tulajjal!

Hány lakásos a ház?

Amennyiben 6-nál kevesebb,már most költözzön el!

nonolet # 2017.09.27. 20:59

A maradék lakásod olcsón lesz a tesóé... már látszik, most.

Csak idő kérdése, ha ügyes a tesó.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.28. 05:39

Én nem látok valódi kérdést.

nonolet # 2017.09.28. 17:57

Most akkor hány ÉRVÉNYES alapít okirat is van?
Vagy melyik az érvényes...

Mert az érvényes(ek) alapján kell eljárni.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.28. 19:03

a kizárólagos használati jogot és az udvaron való átjárást is.
Ezek nem az alapító okirat szabályozási körébe tartoznak.