Utca szélesítés miatti kisajátítás


nanemaaa # 2014.11.11. 09:29
  1. Igen is, nem is. Be kellene jegyeztetni. Ugyanakkor az ingatlan-nyilvántartási bejegyzés elmaradása a tilalom tényén nem változtat.
  2. Lényegében nincs. A törvény szerint a szükséges ideig.
  3. (2) Az építési tilalom alá eső területen
  1. a jövőbeni rendeltetésnek megfelelő terület-előkészítő építési munkák,
  2. a bontási munkák,
  3. az építészeti örökség védelme, a régészet, illetőleg a környezet- vagy a természetvédelem érdekében szükséges építési munkák,
  4. a meglévő építménynek állagmegóvási, valamint a terület jövőbeni rendeltetésének megfelelő átalakításával, korszerűsítésével, bővítésével kapcsolatos építési munkák, továbbá
  5. a meglévő lakóépület új, önálló lakást nem eredményező átalakítása, legfeljebb egy alkalommal 25 m2-rel történő bővítése és felújítása

kivételével más építési munkát végezni nem szabad.

Elvileg a kormányhivatalnál kérhetné a nagymama a telek kisajátítását. A kisajátítás kártalanítással jár, ami szakértő által megállapított napi piaci értéket jelent (elvileg).

Az más kérdés, hogy közel sem vagyok biztos benne, hogy valóban önkormányzat által elrendelt építési tilalomról beszélünk. Ha egy telket a helyi építési szabályzat más területfelhasználásra irányoz elő, az még szó szerint véve nem nevezhető építési tilalomnak.
Természetesen a nagymama ezen esetben is kezdeményezheti a telkének kisajátítását. Csak ismervén az időseket, ő ezt nem igazán szeretné, ami végül is érthető.

Lena0629 # 2014.11.10. 13:43

Szép napot!

A következő problémával kapcsolatban szeretném a segítségét kérni:
A családunkban-konkrétan a nagymamának-van a városunkban egy kis parasztháza egy kb.800 nm-es telekkel....S a párommal arra gondoltunk,hogy-mivel építkezni szeretnénk- megragadjuk eme fantasztikusnak tűnő lehetőséget,hiszen a városunkban borzasztóan magasak a telekárak....Azonban a nagymama a tudtunkra adta,hogy kb. 55!!! éve a teljes telken építési tilalom van elrendelve,mert elvileg az Ő telkén vezet majd át egy ún."északi elkerülő út"....De mivel a nagymama évek óta nem kérdezett rá erre a dologra az Önkormányzatnál,így a kezünkbe vettük a dolgot....A helyrajzi számmal a kezemben felhívtam a földhivatalt,hogy Ők látnak e bármilyen tilalmat a tulajdoni lapon....A válasz meglepő volt-,de nagyon örömteli,-mert semmi ilyen nincs bejegyezve a megadott helyrajzi szàmra...Annyit tanácsoltak-miután elmondtam a rövid történetet a telekről,-hogy biztos ami biztos: keressük fel az Önkormányzatot is a kérdéssel....Ezt is megtettük szóban is,majd írásban is....2-3 hét elteltével érkezett a döbbenetes válasz: Építési tilalom van még mindíg a telken,s azon kívül,hogy max.a parasztházikót felújítjuk: semmi mást nem csinàlhatunk vele....nem bővíthetjük,nem építkezhetünk,stb.
A kérdésem a következő.

  1. Az teljesen "normális" dolog,hogy a Földhivatalnál nincs bejegyezve semmilyen tilalom?
  2. Az építési tilalommal kapcsolatosan nincs"záródátum"? Szóval ez a tilalom meddig lehet még érvényben?
  3. Ha nem építkezhetünk oda...Mit tehetünk? Ebben az esetben az Önkormányzat megvàsárolja a telket és a rajta talàlható ingatlant? S ha igen: milyen árkalkulációt kell ilyenkor figyelembe venni/Vagy Nekünk kellene egy-a jelenlegi piaci árnak megfelelő összeget megadni?

Elnézést a sok kérdésért,de tényleg nagyon fontos lenne számunkra,ha ezekre tudnànk a megfelelő válaszokat,hogy bármilyen következő lèpést meg tudjunk tenni...

Nagyon szépen köszönöm előre is a segítségét és a válaszát!

nanemaaa # 2014.10.29. 09:09

Pontosítok!
Az már más kérdés, hogy kérheti-e ajándékba az utcaszélesítés céljára szükséges telekrészt?

Semmiképpen sem kérheti, de elfogadhatja. Különben a telek tulajdonosa kénytelen lesz kivárni, míg az önkormányzatnál sorra kerül a tervezett beruházás.

nanemaaa # 2014.10.29. 09:03

Szó sincs építési tilalomról. Helyi építési szabályzatról és az építési törvényről beszélünk.
Az Étv 36. § szerint építési engedélyt adni az országos érvényű építési szabályokon túl, a helyi építési szabályzatban foglaltak szerint lehet. Valószínű, hogy a HÉSZ tartalmazza a közút szélesítését, a telek egy bizonyos területének a közlekedési célú területkénti besorolásával.
Ebből az alábbi következik:

  1. Tök mindegy, hogy a telek egyben, vagy külön van, a beépíthetőség mértéke nem változik, mert a telek építési telekként figyelembe vehető része így is, úgy is ugyanakkora.
  2. A teleknek a további részét a HÉSZ közlekedési célú területként jelöli, ahol is építményt kizárólag a közlekedési célú építmények kategóriáján belül (pl buszváró, jegyárusító..stb), a terület legfeljebb 2 %-áig szabad elhelyezni, ha erre egyébként a HÉSZ lehetőséget biztosít. Tehát ez egy teljesen más rendeltetésű terület, függetlenül attól, hogy a földhivatalnál mi a tényleges művelési ága. A művelési ág és a rendeltetés ugyanis két külön fogalom és mint ilyen, alapból más hatóságok hatáskörébe tartozó kérdéskör.

A 312/2012-es Kormányrendelet:
18. § (1) Az építésügyi hatóság az építési engedély iránti kérelem elbírálása során, helyszíni szemle megtartása mellett vizsgálja, hogy

  1. a tervezett építmény elhelyezése megfelel-e az Étv. 18-22. §-ában és 31. § (1) bekezdésében előírtaknak,
  2. az építési tevékenységgel érintett telek kialakítása - kivéve az összevont telepítési eljárás integrált építési engedélyezési szakaszában - az Étv. 23-24. §-ában, a településrendezési tervekben és a jogszabályokban meghatározottak szerint megtörtént-e, a telek rendezett-e,

Ezen előírás alapján - ha a HÉSZ nem rendelkezik több építési zónába tartozó telkek beépíthetőségének vizsgálatáról - az építési hatóság joggal követeli meg, hogy az építési szándékkal érintett telek a HÉSZ előírásainak megfelelően kialakított építési telek legyen, annak minden járulékos követelményeivel együtt.
Az már más kérdés, hogy kérheti-e ajándékba az utcaszélesítés céljára szükséges telekrészt? Ha csak ezáltal lehet biztosítani a telek megfelelő közterületi kapcsolatát, akkor igen. Egyéb esetben nem.
Alternatív megoldásként szóba jöhet, ha az érdekelt telektulajdonos kérelemmel fordul a Kormányhivatalhoz, hogy a HÉSZ-ben előirányzott útszélesítéshez szükséges kisajátítási eljárást folytassa le. Ez esetben már csak az általa így kezdeményezett eljárás lefolytatásának idejét, a közterület tervezett módon történő kiépítését kell kivárnia az építési szándékának megvalósítása előtt. Az a pár év szerintem megéri. Főleg, ha a telek már a megengedhető maximális mértékig beépített. ;D

lajcsó # 2014.10.28. 21:25

Azért - a tisztánlátás érdekében - nem ártana az ügyben a jegyzőtől vagy a polgármestertől felvilágosítást kérni! (Én a jegyzőt javaslom.)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.28. 15:17

+1
Meg kellene nézni, mikor rendelték el azt az építési tilalmat, mert törvény írja elő, hogy meghatározott idő után törölni kell (vagy kártalanítást fizetni), ha nem valósult meg a beruházás.

Deny1989 # 2014.10.28. 14:39

Építési tilalomról szó sem volt, ez egy kivett ágú, hétvégi ház,udvar megnevezésű ingatlan. Az építési engedély kiadását az "ajándékozáshoz" kötik. Állítólag ez teljesen jogszerű. Ez számomra teljesen hihetetlenül hangzik, mivel az ingyen telekrész mellé még plusz költségeim is keletkeznek (kerítés, vízóra aknával együtt, földmérő, illetékek,stb.) Ami még meglepőbb számomra hogy a térkép szerint többen oda adták a telekrészüket az utcában.

lajcsó # 2014.10.28. 11:03

Szerintem itt arról lehet szó, hogy az út nyomvonalával határos inagatalanokra építési tilalom van elrendelve. Amit úgy lehetne feloldani, ha a szükséges területet - telekrendezés keretében -hozzáadják a meglévő út területéhez. Ezt követően a határos ingatlanokra már nem lesz indokolt az építési tilalom fenntartása. Az nyilvánvaló, hogy amennyiben csökken a telek területe, azzal arányosan csökken a beépíthetőség mérete is.

lajcsó # 2014.10.28. 10:11

Ez elég meseszerű: hatósági engedélyért ajándékot kérni, stb.

Deny1989 # 2014.10.28. 08:18

Sziasztok!

Szeretnék segítséget kérni egy számomra nevetségesnek tűnő problémával kapcsolatban. Egy hónapja vettem egy 350négyzetméteres telket, rajta egy hétvégi 33négyzetméteres hétvégi házzal. A házat bővíteni szeretném, amihez új tervrajzot nyújtanék be a földhivatalhoz engedélyeztetésre. Csakhogy a minap az egyik szomszédom aki az év elején ugyancsak építkezett, figyelmeztetett hogy építési engedélyt az utcában csak az kaphat, aki a saját telkéből 3 métert saját költségén kiméret, külön helyrajzi számra rakat és kvázi oda ajándékoz az önkormányzatnak. Bementem az építési osztályra ahol közölték hogy ez így van, mivel a városrendezési tervben a jelenleg 4 méter széles utcát, 10! méter szélesre szeretnék szélesíteni. Azt is mondták hogy ezért nekem senki nem fog fizetni, ha építési engedélyt akarok akkor ez a feltétel. Hozzá tartozik még a dologhoz hogy a vásárlás előtt is jártam az építési osztályon és akkor senki nem szólt erről a kis csekélységről, sőt az előadó mondta hogy 70 négyzetméteres ház építhető maximálisan a telkemre. Tegnap viszont már azt mondták hogy mivel ugye csökkenni fog a telek mérete 33négyzetmétert! ezért ezzel arányosan a beépíthetőség is csökken. Számomra ez nevetséges, ugyanis itt laikus szemmel nézve is rengeteg kár ér, amiért cserébe konkrétan semmit nem kapok. Az utca szélesítésére semmilyen időpont nincsen megadva, csak majd ha egyszer... Holnap megyek ügyvédhez, de igazából én építkezni szeretnék nem pedig pereskedni évekig. Valaki találkozott már esetleg hasonló esettel? Előre is köszönök bármilyen segítséget.
Üdv:Deny