Ingatlan Adás - vétel


osztap # 2023.11.11. 14:08

Fekete Erdo,

Mit tehetek, hogy érvényesítsem az ingatlan megvételéhez való jogomat és a kialkudott vételárat?
Szerintem nincs ilyen jogod, ingatlanoknál az SMS nem kötelez senkit semmire. Miért: Magad is elismered, hogy szerződés nem jött köztetek létre. Az előszerződés vagy az ajánlat elfogadása még kötelezné a feleket. De ezek már az alaki feltételek ellenőzésén sem mennek át. A Ptk. 6:215. § (2) szerint az ingatlan-adásvételi szerződést írásba kell foglalni. Előszerződés azért nem jött létre, mert arra a Ptk. 6:73. § (2) alapján a szerződésre vonatkozó alakiságot kell alkalmazni, pl. írásba kell foglalni. Az eladónak Te nem tettél ajánlatot, ő meg az ajánlatod nem fogadta el, mert ezek mind csak írásban történhettek volna, Ptk. 6:70. §

A Ptk. 6:7. § (3a) szerint az írásba foglalás ingatlannal kapcsolatos jognyilatkozatoknál azt jelenti, hogy az elektronikus úton tett jognyilatkozatot elektronikus okiratba kell foglalni. Az elektronikus aláírásról szóló 2001. évi XXXV. törvény 2. § 12-14. szerint pedig az elektronikus okirat csak akkor jön létre, ha az elektronikus eszközben lévő adat elektronikus aláírással van ellátva. Itt ez nem történt meg.

Fekete Erdo # 2023.11.11. 08:19

Megalkudtam egy ingatlanra, mind az ár, mind más kondíciók lényegében (a szerződés aláírástól részleges birtokbaadás történne). Ez telefonon, SMS-ben történt. Szintén SMS-ben van válaszolt az eladó, hogy "Az ár rendben van és az egyéb kondíciók is". Ezután az eladó végig együttműködött velem, a szerződéstervezethez szükséges dokumentumokat, adatokat elküldte nekem. Aztán pár napra eltűnt és utána azzal bukkant elő, hogy másnak kívánja eladni a lakást és nem tartja a megállapodásunkat megkötő erejűnek. Pénzmozgás nem történt, a szerződéskötéskor szerettem volna foglalót fizetni.

Az én álláspontom szerint már egy szóbeli megállapodás is szerződéskötési kötelezettséggel járna. Mit tehetek, hogy érvényesítsem az ingatlan megvételéhez való jogomat és a kialkudott vételárat?

Majordomus # 2023.11.10. 21:41

Kevés az információja...

Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.10. 19:08

Földhivatal ad másolatot, ha igazolod, hogy te vagy az egyik szerződő jogutódja. (Hogy a közjegyző hogy jön ide, azt nem tudom.)

Johanna89 # 2023.11.10. 19:03

Sziasztok!

Szeretném megnézni (hatóságoknál, közjegyzőnél) egy családi ház adás-vételi szerződését. A szerződésben én nem, viszont édesapám szerepel. (Aki azóta elhunyt). Kiadják/megmutatják nekem?

Majordomus # 2023.11.06. 21:32

Ügyvédi költség ....

drbjozsef # 2023.11.06. 10:53

recece,

Egyenes ági rokonok között minden ügylet illetékmentes. Az ajándékozás is, az adásvétel is.

recece # 2023.11.06. 10:48

Eladom a külterületi kivett tanyaként szereplő házamat a gyermekemnek 10 millióért az első lakáshoz jutás illeték kedvezménye megilleti? Ha igen mennyi illetéket kell fizessen? Ajándékozás jelen esetben nem működik.

Majordomus # 2023.09.27. 19:12

Felszólitd, hogy 30 napon belül hagyja el az ingatlant.

Ha nem teszi,kirakod a cuccait és zárat cserélsz.

Feltételezem hogy semmiféle jogcíme nincs ott. Szerződés vagy bármi ilyesmi. Szivességi lakáshasználó volt és pont.

Madzen # 2023.09.27. 18:47

Üdvözlöm!
Van egy ingatlanom amit elszeretnék adni, több éve laknak benne. Nem albérlet, családtag az aki benne él. Az eladásról tud az ingatlanban élő mégis akadályozni próbálja különböző módszerekkel, pl.: nem tudom megmutatni az ingatlant senkinek mert jelenetet rendez, stb. Haszonélvezet nincs. Mi az amit ilyen esetben tenni tudok a kedves rokonnal szemben?

Majordomus # 2023.09.21. 20:08

Hát ha a vételárból kell 20 %-ot kifizetnie akkor nem fizetett eddig semmit.

Akkor hogy jön ki a 3.2 milliós jogosultságából 15 millió ft? A 20 milliós vételárból?

gerbera317 # 2023.09.21. 11:52

Ha a lakás ára 20 millió, akkor a férjre eső vételár 16 millió, ennek a 20 százaléka 3,2 millió. Ezt köteles ő az asszonynak megfizetni. A tulajdoni lap szerint az asszony követelése 15 millió és járulékai. Hogy ez hogyan lehetséges? Rém egyszerű: a férj azóta már megfizetett annyit, hogy már csak 3,2 millióval tartozik. Nos?
Az asszony követelését nyilvánvalóan nem a férjnek fizeted ki, hogy az rögtön eltapsolhassa, hanem a végrehajtónak, hogy a végrehajtási jog törlésre kerüljön. Az adásvételi szerződést szerkesztő ügyvéd úgyis tudja, hogyan kell ezt csinálni.

LipT # 2023.09.21. 08:32

Sziasztok! Kinéztem egy lakást. A két tulajdonos elvált, peres úton került sor a vagyonmegosztásra. A férj 80/100, a feleség 20/100 tulajdonjoggal bír. A tulajdoni lapon végrehajtási jog van bejegyezve a feleség javára, amiről a férj tájékozatott is, hogy a vételár 20%-át a feleségnek köteles kifizetni. Amit viszont nem értek, hogy 15 millió forint összeg szerepel(főkövetelés és járulékai erejéig), a lakás értéke kb. 20 millió. Az ott szereplő összeg valóban a tartozást mutatja, amennyi a feleségnek jár? Hogy lehetséges ekkora eltérés a tulajdoni hányadhoz képest? Előre is köszönöm!

Majordomus # 2023.09.03. 19:40

De a te eseted nem erről szól.

osztap # 2023.09.03. 07:10

Dakova,

használatbavételi ezt akár felül írhatja
Nem írhatja, hanem írja, legalább arányosan. Szja-törvény 60. § (3). https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Dakova # 2023.09.03. 05:20

Köszönöm szépen a hozzászólásokat.
Én is így gondoltam csak mintha valahol olvastam volna, hogy egy új használatbavételi ezt akár felül írhatja, de bíztam benne, hogy nem.

Majordomus # 2023.09.02. 20:28

Adót már el lehet felejteni.

Szomorú örökös # 2023.09.02. 09:30

Dakova

2014 decemberében vásároltam egy ingatlant.....ha ezt az házat eladom most 2023-ban melyik év fogja meghatározni az adófizetési kötelezettséget...?

Szerintem egyértelműen a 2014-es dátum dönt, mert te akkor vetted az ingatlant. Tehát úgy gondolom, hogy már eladhatod adómentesen.

ha nem vásárolok belőle másikat egyelőre?

Tök mindegy, hogy mit veszel belőle, az a jogszabály már nagyon régóta nem él, hogy lakást veszel belőle és akkor adómentes lesz.

Dakova # 2023.09.02. 08:59

Sziasztok,
Ha 2014 decemberében vásároltam egy ingatlant ami bővítve lett építési engedéllyel annak az új használatba vételi engedélye 2022 év nyara akkor ha ezt az házat eladom most 2023-ban melyik év fogja meghatározni az adófizetési kötelezettséget ha nem vásárolok belőle másikat egyelőre?
Köszönöm a segítséget!

Majordomus # 2023.08.03. 19:11

Ingatlanra 5 év...

recece # 2023.08.03. 17:48

Külterületi ingatlan tanya eladás esetén 5 év után nem kell adózni jól tudom? Egy ismerősöm szerint külterületen 10 év után adómentes.

Majordomus # 2023.07.20. 19:36

Csak fizetőképesnek!

Kovács_Béla_Sándor # 2023.07.20. 05:17

Nem, akkor nem kell földművesnek lenned.

recece # 2023.07.20. 03:24

Nem fontos az összevonás csak egy ötlet volt,ha nem lesz a megvásárolandó és a jelenleg nevemen lévő terület 1 hektárnál nagyobb akkor nem kell aranykalászos gazdának lennem?

Majordomus # 2023.07.19. 19:53

Ha eladják,akkor természetesen.
.
H mindhárom terület a tiéd akkor lehet kezdeményezni a telekegyesítést bár nem értem erre mi szükség van?
.
Ennél azért bonyolultabb a dolog.

Meg kell felelned a földtörvény előírásainak a szerzésnél.