Ingatlan Adás - vétel


nantu # 2022.10.10. 08:41

Ez most komoly. Döfjek bele egy csavarhúzót? Kész . És a tulaj mit szólna hozzá? Szerinted ezt meg engedné? Én biztosan nem engedném meg. Másik. Mindegy 6cm vagy 10cm? Szerintem egyáltalán nem mindegy. És ez a ház értékét is befolyásolja. Csak a munkadíj több mint 4MFt 1-10cm felrakására. Nekem befolyásoló tényező volt hogy min. 10cm szigetelés legyen a házon. Minimum. Ha nem tévesztenek meg, 6cm-rel nem veszem meg ezt a házat.
Egyébként köszönöm a válaszokat. Keresek egy ingatlanos ügyvédet és az a biztos ha vele egyeztetek.

Majordomus # 2022.10.03. 19:07

A legokosabb +10 cm-t rászigetelni!
A mai rezsiköltségeknél és gázszámláknál nagyon nem mindegy.

Ez lehet hivatkozási alap is.
Mondjuk 72 milliónál 5 % nem tűnik túl sok követelésnek!

Szomorú örökös # 2022.10.03. 18:26

Zöldövezeti11

Olyan mint régen a katona orvosi vizsgálat.
Rá néz a doki a delikvensre, 2 perc és megállapítja,hogy megfelel.

Erről eszembe jutott egy vicc is:

Sorozás, doktor az újoncnak:

  • Hajoljon le, bokafogás!

Újonc hajol, orvos kukkant, közben megkérdezi:

  • Dohányzik?
  • Miért? Tán kormos?
Zöldövezeti11 # 2022.10.03. 17:29

Ja én meg az energetikust perelném. Valótlan adatokkal dolgozott.
Gondolta nem lesz baj. Most úgy néz ki,hogy lehet.

Amúgy az un.energetikai tanúsítás 90 % - ban humbuk. persze egy két 10 eft -ért mást nem is lehet készíteni.

Olyan mint régen a katona orvosi vizsgálat. Rá néz a doki a delikvensre, 2 perc és megállapítja,hogy megfelel.
Egy modern orvosi vizsgálat sem 2 perc és nem két fillér.

Meg kell egyezni....olcsóbb mint a per.

Zöldövezeti11 # 2022.10.03. 17:19

Érdemes perelni helyreállításért vagy érték csökkenésért? Mi a teendő?

Itt nincs szó érték csökkenésről, sőt helyre állításról sem Az a 6 cm hőszigetelés tény hogy kevesebbet tud mint a 10 cm, de nem sokkal többet. Az tény, hogy megvezettek, de ezt bizonyítani kell.
Amúgy a tanúsítást végzők is legalább annyira ludasok, mint az eladó.
Sok mindent lehet ködösíteni, de egy hőszigetelés Vastagságot nem. Egy csavarhúzót bele döfünk és megvan az objektív adat.
Persze nem az a lényeg, hogy mi van a hirdetésben,hanem,hogy mi van a szerződésben.
Kissé kövér az a 3,5 milla, de hát próba szerencse.

Más :műszakilag a vitatott 6 cm nem kell levenni, hanem rá egy újabb pl. 10 cm. és lesz egy csinos, jól szigetelt haza a panaszosnak.

nantu # 2022.10.03. 14:53

Az ingatlanosnál meg van a szerződés amit a tulaj aláírt 10 cm szerepel benne, megvan a hírdetés kinyomtatva, az energetikus állítása, amit a bíróságon is megerősít, hogy az eladó elmondása szerint 10cm ,és ott vagyunk én és a feleségem akinek többször is el mondták 10cm. Kértünk tőlük 3,5MFt-ot peren kívűl értékcsökkenésre. A helyreállításra a kivitelezők (3db) ajánlatai 7,2 7,6 8 MFt bruttó. Az ingatlant 72 MFt-ért vettük. A cégünk jogásza azt mondja, hogy 5 évig szavatol vagy jót áll mivel bizonyíthatóan megtévesztett minket még ha nem is szándékosan. Nem kellett volna olyan adatokat állítani amit nem tudott. Mivel nem ő csináltatta.

Majordomus # 2022.10.01. 19:16

Deritsd ki hogy ki szigetelt...

drbjozsef # 2022.10.01. 08:53

nantu,

Ptk. 6:157.§ (1) A kötelezett hibásan teljesít, ha a szolgáltatás a teljesítés időpontjában nem felel meg a szerződésben vagy jogszabályban megállapított minőségi követelményeknek.

Esetedben a szerződés jöhet szóba. Beleírtátok az adásvételibe az ingatlan főbb jellemzői, például, hogy milyen vastag a szigetelés?
Ha nem, az hiba, kellett volna.
De szerintem így sincs veszve, határeset ez, a kérdés mit tudsz bizonyítani. Ha igazolható, hogy 10cm szigetelést mondott, akkor lehet keresnivalód. Azért ez egy ingatlannak fontos jellemzője, pláne a mai energiaválságos időben, ez most fontos szempont vásárlásnál. Ha írásban nincs meg ez sehol, akkor is jól állsz, hiszen legalább ketten tudják tanúsítani, hogy 10cm szigetelést mondott az eladó : az ingatlanos és az eneregetikai szakember. Utóbbi biztosan nem hasra dolgozott. Bíróságon csak nem mernék letagadni.
Lehet, hogy nem lesz ebből 7millió forint, de néhány talán igen...

Majordomus # 2022.09.30. 19:35

Nem tűnik nyerőnek az ügy. Főleg az nem hogy neked 7 millió ft-ot visszafizessen a vételárból.
Az energetikus és az ingatlanos nem hunyó az ügyben,ők aditt adatokkal dolgoztak.
.
A kérdés ott dől el,hogy ki végezte a házon a szigetelést?
.
Ha az előző tulaj, igy vette, akkor elvileg ő sem tudhatta.

Ennek nézz utána.

Ha az eladód szigeteltette,akkor viszont nem állithatja azt hogy nem tudott a szigetelés vastagságáról.

nantu # 2022.09.30. 11:02

Üdv.
Augusztusban költöztünk be egy családi házba. Szeptemberben klíma felszerelése közben kiderült, hogy a 10cm-es szigeteléssel eladott házon csak 6cm szigetelés van. A hirdetésben és az energetikai tanúsítványban is 10cm szerepel homlokzat szigetelésként. Az eladáskor mi is többször rá kérdeztünk a vastagságra, amit 10 cm-nek állítottak az eladók.(Most már tagadják) Az ingatlanos és az energetikus is azt mondta, hogy a tulajdonos elmondása alapján készítettek hirdetést illetve tanúsítványt. A volt tulaj tagadja azt mondta Ő nem tudta hány cm a szigetelés úgyhogy Ő nem felelős semmiért. Mi az adás-vételi aláírása előtt elolvastuk az energetikai tanúsítványt és csak utána írtunk alá.
Peren kívül szerettünk volna megegyezni amitől az eladó elzárkózik. Érdemes perelni helyreállításért vagy érték csökkenésért? Mi a teendő?
Most +5cm szigetelést nemesvakolattal bruttó 7Mft-ért vállalnák. (Kb. 400nm állványozással)
Köszönöm a válaszokat.

drbjozsef # 2022.09.30. 10:43

fa.evica,

Az emaillal azt igazolod legfeljebb, hogy a gépedbe valamit bepötyögtél. De az meg nem érdekel senkit.
Az számít, amit a másik fél MEGKAPOTT (vagy nem vett át). Az pedig a tértivevény.
Természetesen ha vita van, akkor a bíróságokon szabad bizonyítás van, akár hangfelvételt, akár emailokat is bemutathatsz - de hogy azt minek fogadja el a bíró, és hogyan értékeli, az több, mint kétséges.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.09.30. 10:31

(Az emil nem minősül írásbelinek.)

fa.evica # 2022.09.30. 08:55

Köszönöm a segítséget! Egyébként tudom bizonyítani és most már csak e-mailben kommunikálok a vevővel, meret az írás megmarad, a telefonbeszélgetés meg elszáll az éterben.

Majordomus # 2022.09.29. 19:19

És ez lesz nehéz. Szó elszáll.
Én azt mondom tartsd meg a foglalót hirdesd tovább az ingatlant,és add el.
A vevő meg pereljen és a bíróság eldönti kinek van igaza. Valószinüleg nyerni fogsz.

drbjozsef # 2022.09.29. 16:32

Na, ha ezt igazolni is tudod, akkor nincs különösebb teendőd sem, félnivalód sem.

fa.evica # 2022.09.29. 14:10

drbjozsef
Ha vissza kell adnom a foglalót, akkor engem mint eladót semmi nem véd jogilag, pedig nem az én hibám ez az egész, mert én tájékoztattam a vevőt mindenről.

fa.evica # 2022.09.29. 13:57

drbjozsef
Az ingatlant csak szolgalmi úton lehet megközelíteni, a szomszéd üres telkén keresztül, mivel nincs közúttal összekötve, de évtizedek óta így van a be- és kijárás, viszont sehol nincs lefektetve írásban. Én ezt elmondtam a vevőnek, megmutattam a térképet is hogy is vannak a viszonyok. Az ügyvéd és a vevő hitelügyintézője már csak az adásvételi szerződéskötés megkötése után kérték le a térképet. A a vevő mondta az ügyvédnek, hogy bele kellene írni a szerződésbe a szolgalmi utat, de az ügyvéd azt mondta nem szükséges. Nekem 3 hrsz-on van az ingatlan, ezen belül van egy út, ami a terület egyik végétől a másikig tart.
Most a vevő szerződést bont, de a szerződés szerint a banki kifizetés legkésőbb november 30. lett volna.

drbjozsef # 2022.09.29. 12:08

"megállapíthatja." helyett természetesen : "megállapíthatja?"

drbjozsef # 2022.09.29. 12:07

fa.evica,

Látatlanban nem tudunk neked biztosat mondani.

A főszabály, és a bírósági gyakorlat az, hogy ha a vevő nem kapja meg a hitelt, akkor az az ő érdekkörében felmerülő meghiúsulási ok, a foglalóját elveszíti, ha határidőre nem teljesít. Ez az esetek 98%-ában a hitelképességgel függ össze, vagy ha a bank nem értékeli elég magasra az ingatlan értékét. Ezek egyértelműen az ő baja.

Esetedben ismerni kellene a körülményeket. Egészen nyilvánvaló, hogy egy idegen telken keresztül kell bemenni? Kellő gondosság mellett ezt egy laikus vevő is megállapíthatja. A földhivatali térképből egyértelműen kiderül, hogy nincs közút kapcsolata a teleknek?
Ha igen, akkor jó eséllyel ez megintcsak a vevő baja. Az, hogy ezt mondtad neki, önmagában kevés. Szerepel ez a szerződésben? Vagy bármilyen írásban?

Ha meg akarod tartani a foglalót, írd meg neki tértivevényes levélben, hogy érvényes szerződés van közöttetek, várod a határidőra való teljesítást, ha az elmúlt, akkor 3 nap póthatáridőt tűzöl neki átvételtől számítva, ha azt nem teljesíti, akkor szerződést szegett, a foglalóját elveszíti. A felbontásért pedig ne fizess. Csak kérd vissza az ügyvédtől a tulajdonjog bejegyzési engedélyt, nehogy ott maradjon, ha adtál olyat letétbe.

fa.evica # 2022.09.29. 10:19

Üdvözletem! 09. 16.-án írtam és kértem tőletek tanácsot. Most azért írok újra üjra, mert bonyolódik a helyzet. A vevőm eláll az ingatlan megvásárlásától, jövő héten szerződésbontás lesz, mondván hogy nem adja meg a bank a hitelt neki, mert nincs hivatalos szolgalmi út rögzítve. Ezt én elmondtam neki, mikor megnézte az ingatlant, hogy van a bejárás, ennek ellenére megkötötte velem az adásvételi szerződést és a banknál az szerződés kötés után derült ki, hogy így nem ad hitelt. Belefizetett Xmillió forintot, amiből Xmillió a foglaló. Most a szerződés bontáskor visszaköveteli mind a nekem átutalt Xmilliót. Még a szerződést író ügyvéd, aki lekezelően beszélt velem, is azt mondta visszajár neki a foglaló, mert nem az ő hibája, hogy el kell állni a vételtől, viszont nincs külön kitétel a szerződésben, hogy ha eláll visszajár foglaló. Szeretném megkérdezni, hogy ez tényleg így van? Visszajár neki, pedig ő nem volt körültekintő? Akkor ez esetben engem nem véd semmi? Hisz elutasítottam miatta több érdeklődőt és nem hirdettem tovább az ingatlant, valamint elvesztettem, azt amit megszerettem volna venni. Köszönöm szépen a segítséget. Felajánlottam, hogy felezzük meg a foglalót, de nem járult hozzá, sőt még az elállási szerződés díját is közösem kellene fizetni azt mondta. Köszönöm szépen a segítséget!

Majordomus # 2022.09.27. 18:36

Akárcsak a társasházi perekben. Nincs két egyforma itélet ugyanabban a témában.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.09.27. 05:24

(A kommentár elfelejti, hogy a fogyasztó egy viszonyfogalom - ezért olyan, hogy "fogyasztók egymás közti szerződése", nincs. Más kérdés, hogy esetleg egyes bírók hasonlóképp megfeledkeznek erről.)

Majordomus # 2022.09.25. 17:37

Ügyvédet vonj be!

osztap # 2022.09.25. 15:56

LipT,

van-e valami buktatója a dolognak.

Az egyik, hogy szerintem a Ptk. 6:99. § tiltja az ilyen ügyleteket:
[Fiduciárius hitelbiztosítékok semmissége]
Semmis az a kikötés, amelyben fogyasztó követelés biztosítása céljából tulajdonjog, más jog vagy követelés átruházására vagy vételi jog alapítására vállal kötelezettséget.

És a Ptk. indoklása szerint: "A törvény alapján a jövőben ez a tilalom kizárólag a fogyasztói ügyletekre, valamint a fogyasztók egymás között kötött, de fogyasztói szerződésnek nem minősülő ügyleteire terjed ki. Ennek megfelelően az ilyen jogügyletekben semmis lesz az a kikötés, amelyben a fogyasztó a vele szembeni követelés biztosítása céljából tulajdonjog, más jog vagy követelés átruházására vagy vételi jog alapítására vállal kötelezettséget. Fontos kiemelni, hogy ez a semmisségi ok részleges érvénytelenséget eredményez."

Érdemesebb lehet a jó öreg jelzálognál maradni. Közjegyzői okiratba foglalva azonnal végrehajtható. Nincs kilakoltatási moratórium sem, ha most közjegyző előtt nyilatkozol, hogy más ingatlan használatára jogosult leszel - ami így lesz, mert a pénzből egy másik lakást veszel (Vht 182/A. § (3) a)).

drbjozsef # 2022.09.25. 14:13

LipT,

Persze, rengeted, mint minden nagy értékű ügyletnek. Pont ilyenben vagy benne most is nyakig...