zártkerti ingatlan adásvétele


lajcsó # 2018.08.13. 17:23

Az ügyfélkapun való "betekintés" nem ingyenes, bár azért az 1 000 Ft-ért nem éri meg a földhivatalban várakozni. Ráadásul az ügyfélapus tulajdoni lapot ki lehet nyomtatni, el lehet menteni, lehet küldeni.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.13. 16:17

Azt mondom: "akár online, az interneten is" csak az tudja megnézni, akinek van ügyfélkapuja.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.13. 12:57

Bárki, akinek van ügyfélkapuja...

nonolet # 2018.08.13. 12:10

Szonett

A tulajdoni lap és a térkép nyilvános.

BÁRKI által bármikor megtekinthető.
Akár on-line az interneten is.

http://www.foldhivatal.hu/…iew/172/163/

lajcsó # 2018.08.13. 10:06

A betekintéshez elég a helyrajzi szám, más adat alapján nem is nagyon lehet.

Szonett # 2018.08.13. 09:50

Tiszteletem!

Budapesti magánszemélyként tervezek szőlőt vásárolni Zala megyében, művelés alatt álló zártkerti besorolásban. A terület két helyrajzi számot foglal magában, és két tulajdonosa van mindkettőnek (egy testvérpár), az egyikőjükkel folynak a tárgyalások.

A kérdésem az lenne, az ügyintézés folyamatában mire legyek különös figyelemmel az osztott tulajdon tekintetében? 100% tulajdonjogot szeretnék birtokolni az esetlegesen sikeres adásvétel után (az 'esetlegesen' szó az elővásárlási jog gyakorlásának kockázatára vonatkozik).

A tulajdoni lapot még nem kértem ki, erre vonatkozóan megerősítést szeretnék kérni, hogy nem szükséges hozzá a tulajdonos jelenléte, mindössze a helyrajzi számot kell tudnom a betekintéshez az illetékes Földhivatalnál, igaz?

Köszönöm előre is a segítségüket.

pepexe # 2018.05.24. 19:44

köszönöm a gyors válaszokat! :)

lajcsó # 2018.05.24. 19:35

"Akkor ez a 38. § (5) nem erre vonatkozik?"
Erre biztosan nem.

"Résztulajdonnál (mondjuk 1/4) nem kell a jegyzős meghirdetés?"
Ugyanúgy kell mintha az ingatlan egészét vásárolnád meg.

nonolet # 2018.05.24. 16:50

De ÚÚÚÚGY (kiválogatva) nem tudsz résztulajdont venni, ahogy te szeretnéd.

Ha pl. te 1/4 részt veszel, akkor

  • az "a" rész 1/4 részét

ÉS!!!

  • a "b" rész 1/4 részét veszed

Így lesz az egésznek az 1/4 része a tiéd....

pepexe # 2018.05.24. 16:05

Köszi! Akkor ez a 38. § (5) nem erre vonatkozik? Résztulajdonnál (mondjuk 1/4) nem kell a jegyzős meghirdetés?

lajcsó # 2018.05.24. 10:24

"Ez mennyire járható út?"
Sehogy! Sem az a) sem a b) részt nem tudod önállóan megvásárolni.

"Társtulajdonos hogy lehetek?"
Úgy, hogy tulajdoni hányadot (pl. 1/2, 1/3, 1/4, stb.) vásárolsz az adott ingatlanon.

pepexe # 2018.05.24. 09:47

Kedves Mind!

Zártkerti ingatlant vennénk (nyaraló), de mint kiderült, AK érték is van a "b" részén, tehát a Földtörvény alá tartozik.
A tulajdoni lapon így szerepel:
a.) kivett hétvégi ház, udvar - 400 nm - 0
b.) kert - 1452 nm - 5.30

Ügyvéd felvilágosított a hosszú és bizonytalan eljárásról, megfűszerezve a saját praxisában előfordult elővásárlásokkal meghiúsult szerződésekkel...

Átnézve a törvényt, arra gondoltam, mi lenne, ha csak az "a" részt venném meg, tulajdonostárssá válva így a telken.
38. § (5) A tanya lakó-, és gazdasági épület használatának - a földtől elválasztott - önálló átengedésére e törvény rendelkezéseit nem kell alkalmazni.

Majd pár hónappal később megvenni a "b" részt, és akkor már nem kell kifüggeszteni sem.
20. § Elővásárlási jog nem áll fenn
b) a tulajdonostársak közötti, a közös tulajdon megszüntetését eredményező adás-vétel esetén
valamint:
36. § (1) Nem kell a mezőgazdasági igazgatási szerv jóváhagyása
e) a tulajdonostársak közötti tulajdonjog átruházáshoz, ha ezzel a közös tulajdon megszüntetésére kerül sor;

Ez mennyire járható út?
Társtulajdonos hogy lehetek?

nonolet # 2017.12.06. 20:28

"művelés alól kivont zártkerti terület"

Ez ilyen már nem esik a földforgalmi törvény hatálya alá!!!

Szabad a gazda...

lajcsó # 2017.12.06. 20:21

"Én,külsősként nem helyben lakóként-csak a megyén belül- szintén őstermelőként és regisztrált földművesként vajon meg tudom vásárolni a sok hrsz.-os egybefüggő területet a "másik" 1db hrsz körül?-vagy mindenképpen elővásárlás illeti meg őt?"
Nyugodtan megveheted, nincs senkinek elővásárlási joga.

Földi # 2017.12.06. 17:25

Tisztelt Szakértők!

Az alábbi ügyben kérném szíves tanácsukat-észrevételüket előre is megköszönve azt!

Adott sok egymással közvetlen határos külterületi hrsz.-ú művelés alól kivont zártkerti terület melyek között mégis van egy "másik" tulajdonú aki ugyan nem helyben lakó,nem is a megyében élő,de őstermelő ,regisztrált földműves és ez a területe is szerepel az őstermelői nyilvántartásban,mint gazdálkodási terület.

A sok területet valóban érdektelen családtagok örökölték meg-ui. évek óta nem gondozzák-látogatják azt.
Én,külsősként nem helyben lakóként-csak a megyén belül- szintén őstermelőként és regisztrált földművesként vajon meg tudom vásárolni a sok hrsz.-os egybefüggő területet a "másik" 1db hrsz körül?-vagy mindenképpen elővásárlás illeti meg őt?
Akkor is ha ,mint írtam művelés alól kivontak a területetek.
Azt is tudni kell,hogy a sok hrsz-es területet az azt öröklők a közbeékelődött tulajdonosnak nem adják el semmi szín alatt sem.

Még egy kérdésem lenne a fentiektől függetlenül:
Szintén kivont művelési ágú kült. zártkertet érint valamilyen megkötés adás-vétel tekintetében? 2 éve vettem egy összefüggő birtoktestet (sok hrsz.)10ért de úgy alakult,hogy akár komoly veszteséggel is megszabadulnék tőle 5ért ráadásul a vevő az egykori eladó lenne-ez azon kívül,hogy számottevő veszteséggel jár részemről megléphető cselekedet,vagy magyarázkodnom kell az adóhatóságnak emiatt vagy akár a vevőmnek?

Köszönettel!
Földi

fejlett?igazságérzet # 2017.09.15. 22:39

Rendben, köszönet a segítségért!

nonolet # 2017.09.15. 19:12

Logikusan... csak az érvényeseket van értelme mutatni.
A többit fölösleges volna, tehát nem is mutatják.

A dátumokból is kiderül ez, amúgy ha ránézel (60 nap).

fejlett?igazságérzet # 2017.09.15. 18:13

Köszönöm,
mindkét hivatkozás hasznos volt, megtaláltam a válaszokat, amit kerestem. Felmerült viszont egy újabb kérdés:
A hirdetmeny.magyarorszag.hu- n nem találtam a kifüggesztést. Ez azért van, mert nem történt meg vagy azért, mert a rendszer automatikusan csak az érvényben lévőket mutatja (és a lejártakat nem) ?

nonolet # 2017.09.15. 12:59

Érthetőn pedig a kamara irománya...

https://www.nak.hu/…zikonyv/file

lajcsó # 2017.09.15. 06:50

Termőföld adásvétele esetében az elővásárlási jogokat a Földforgalmi törvény tartalmazza (18.§)

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.14. 18:39

Ebből sehol. De ez nem is jogszabály, csak egy újságcikk. És nem arról szól, amit te kérdezel.

fejlett?igazságérzet # 2017.09.14. 16:05

2015. november 30. napjától lép hatályba a Földforgalmi törvény új rendelkezése, aminek értelmében lehetővé válik a zártkerti ingatlanok művelés alóli kivonása, ezáltal azok kifüggesztés és jóváhagyás nélküli adásvétele.
A Magyar Közlöny 2015. évi 162. számában 2015. október 30. napján jelent meg a földművelésügyi miniszter 67/2015 (10.30.) FM. rendelete, amely lehetővé teszi a fent említett könnyítést.

A 2015. évi XLIV. törvény alapján a tulajdonos a zártkerti ingatlanok esetében 2016. december 31-ig kérheti az ingatlan-nyilvántartásban zártkertként nyilvántartott ingatlana művelési ágának művelés alól kivett területként történő átvezetését.

Azáltal, hogy a kivett zártkert kikerül a Földforgalmi törvény hatálya alól, a belterületi ingatlanokéval azonos módon lehetséges az eladása és megvásárlása. Egyúttal ügyvéd által elkészített adásvételi szerződéssel bejegyezhetővé válik az ilyen, zártkerti ingatlanok adásvétele.

Ehhez csupán arra van szükség, hogy a tulajdonos eladó az illetékes járási földhivatalnál kérje a kivett zártkerti átminősítést.

Újdonság továbbá, hogy nemcsak a felépítménnyel (épülettel) rendelkező zártkertet lehet ily módon átminősíteni, hanem a felépítmény nélkülit is. Amennyiben ilyen található az ingatlanon, abban az esetben a fennálló épület fő rendeltetésének jellege is feltüntetésre kerül az ingatlan-nyilvántartásban.

Az átvezetés a zártkerti ingatlan meghatározott részére is kérhető, ez esetben a zártkerti ingatlant meg kell osztani. Közös tulajdon esetén a tulajdonostárs által benyújtott kérelemhez csatolni kell a többi tulajdonostárs hozzájáruló nyilatkozatát is. Az átvezetéshez szükséges földhivatali eljárás díjmentes.

Az adminisztrációs könnyítéseken túl a kivett zártkertté átminősített terület vásárlásánál nem érvényesül az elidegenítésre vonatkozó, maximum 1 hektárig (10.000 m2-ig) történő korlátozás, hiszen az adásvételi szerződés ebben az esetben nem a Földforgalmi törvény szabályai szerint jön létre, így az 5 éves elidegenítési tilalmi kötelezettség sem vonatkozik a területre, valamint a művelési kötelezettség sem.

Fontos hangsúlyozni, hogy az új jogszabály adta lehetőséggel csak 2016. december 31. napjáig élhetnek a zártkerti ingatlan tulajdonosok. Ez a határidő jogvesztő, tehát ha a művelés alól kivett zártkertté nem minősítik át a zártkerti ingatlanukat, később ezt már nem tehetik meg, és ezáltal a Földforgalmi törvény szabályai szerint kell eljárni a zártkerti ingatlanuk esetében is, azaz kb. fél év időtartamú jóváhagyási eljárással adható csak el – kifüggesztés és elővásárlási joggyakorlás mellett.

Idéztem....

Ebből hol derül ki, hogy "nem kivett zártkerti ingatlan" esetében helyben lakónak, vagy hegyhátközségi tagnak (vagy mi a búbánatnak) kell lenni ahhoz, hogy megillessen az elővásárlási jog????

drbjozsef # 2017.09.13. 05:23

Teljesen igazad van, mókusmaci. Az jó?
Vissza is szívom a cuncimókust. Már nem úgy...

Szerepel.

Bár aki nem totálisan hülye, láthatta az utána született hozzászólásban, meg úgy egyébként ha egy csepp sütnivalója lenne, hogy a kérdés is értelmetlen, nincs mit a kérdező esetében jelenértékre számolni.

De ha Te szeretsz jelenértéket számolni, akkor bocs, persze nem tilos, mindenki azt csinál amit akar, nyuszómuszó.

nonolet # 2017.09.12. 19:08

Itt: 2017.09.12. 09:22

  • *-

Vaksi faszfejkém!

Mondtam már hogy: akadj le rólam!

Most hozzáteszem: és a jó kurvaanyádat cuncimókusozd.

drbjozsef # 2017.09.12. 16:42

Hol, cuncimókus? Sehol nem találok jelenértékre kérdést.