zártkerti ingatlan adásvétele


nonolet # 2017.09.12. 13:29

A jelenértékhez... nyilván, okoska.

Mivel az volt a kérdés!

drbjozsef # 2017.09.12. 09:34

Inflációs ráta a késedelmi kamathoz? Hm.

nonolet # 2017.09.12. 08:38

"Van erre valamilyen "kalkulator","

Az MNB inflációs ráta közleményei...

Denito # 2017.09.12. 07:52

Par hozzaszolassal lejjebb a kedves forumozo tarsak emlitettek, hogy a szerzodesel ugyan rendelkezo, de tulajdonjogat be nem jegyzo "tulajdonost" jelen esetben kartalanitania kell a telket duplan elado elozo tulajdonosnak. A kartalanitas osszege pedig a szerzodesen feltuntetett vetelar kesedelmi kamatokkal terhelt osszege lenne. ...vagy en ertettem valamit nagyon felre? :) Azert erdekel ennyire, mert a telket ketszer elado elozo tulaj vallarol szeretnem levenni az ezzel jaro varhato nehezsegeket, mind anyagilag, mind utanjarasilag.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.12. 07:42

Ezzel az érveléssel bukja a kártérítési pert. Miért kellene "jelenkori összeget" számolni? Egyáltalán: minek a "jelenkori összegét".

Denito # 2017.09.12. 07:22

Esetemben, ha az elso "tulajdonos" karteritesi igennyel allna elo, mikent kerul kiszamitasra a jelenkori osszeg igy 15 ev tavlatabol? Van erre valamilyen "kalkulator", amely jogilag elfogadott es megkerdojelezhetetlen eredmenyt ad? ...elkerulendo a felreertes jogi utra valo tereleset!

drbjozsef # 2017.09.12. 07:02

Mármint elvileg persze, mert az 1% alattira levitt alapkamat mellet ordas hazugság az 1% körüli infláció. De hát ez már politika, nem jog.

Csak érdekességképpen :

http://alapblog.hu/…acio-i-resz/
http://alapblog.hu/…acio-2-resz/

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.12. 05:11

Azt, hogy késedelmi kamattal - de pluszban az infláció nem vehető figyelembe, hisz lényegében azt kompenzálja a kamat.

Denito # 2017.09.11. 19:07

"„Persze az inflációval és kamatokkal növelten.”
Nono..."

A "nono" ez esetben mit jelent? :)

bokros # 2017.09.11. 14:06

értékesítés= értesítés


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

bokros # 2017.09.11. 14:06

ha jól értelmezem a törvényt, a szomszédoknak elővásárlási joga lett volna."
Majdnem

Amennyiben helyben lakó.
Ha csak telekszomszéd, ami azért zártkertek esetén gyakori, akkor nincs elővásárlási jog.
Kivéve ha a zártkerti ingatlan a hegyközségi tv. hatálya alá tartozik és a szomszédos ingatlan tulajdonosa 24 hónapja hegyközségi tagsággal rendelkezik ( ekkor nem számít, hogy hol lakik)viszont ilyenkor közvetlen értékesítés kötelező.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

lajcsó # 2017.09.11. 12:57

"ha jól értelmezem a törvényt, a szomszédoknak elővásárlási joga lett volna."
Ha regisztrált földműves lettél volna, akkor lett volna elővásárlási jogod.
"Lehetséges, hogy az adásvétel úgy is érvényes, hogy semmilyen értesítést nem kaptam az eladási szándékról?"
Igen. Az elővásárlásra jogosultak értesítése a közzététellel ("kifüggesztéssel") valósul meg.

papireper # 2017.09.11. 12:40

Segítséget kérnék:

Zártkerti telekszomszédom minden értesítés nélkül eladta a telkét. Lekértem a tulajdoni lapot, a telek nem "kivett", így ha jól értelmezem a törvényt, a szomszédoknak elővásárlási joga lett volna. Lehetséges, hogy az adásvétel úgy is érvényes, hogy semmilyen értesítést nem kaptam az eladási szándékról? (Nem voltam elérhetetlen, a szomszéd a telefonszámomat is ismerte.)
Ha pedig jogsértés történt, mit tehetek?

Köszönöm előre is!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.09. 20:49

Milyen kárt? Visszakapod a vételárat kamatostul. Hol a kár?

nonolet # 2017.09.09. 20:25

Kárt okozott a 2. eladással... kártérítsen.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.09. 09:58

Persze az inflációval és kamatokkal növelten.
Nono...

nonolet # 2017.09.09. 09:54

A bácsika majd visszaadja a pénzét a "vevőnek"
a mostani vételárból... (ha a vevő kéri tőle).

Persze az inflációval és kamatokkal növelten.
Azaz mai értéken.

Az utóbbi 15 évre ez
úgy 2,5-3,0X szorzót jelent
az akkori és mostani Ft között.

Denito # 2017.09.09. 09:00

Koszonom szepen a valaszaitokat! Kicsit megnyugodtam, hiszen, mint irtam, a kerdeses ingatlan nem kepvisel ugyan nagy erteket, de megis nagy jelentosege lenne az elso telkem hasznositasa miatt, mind a telekmeret noveles, mind az aram bevezetesenek lehetosege szempontjabol. A kerdeses uriember is hivatkozott az altalatok emlitett elbirtoklasra, miszerint o evek ota muveli a teruletet, habar ez egy laikus szamara is teljesen hamis allitas a derekig ero gaz es az elszaradt gyumolcsfak latvanya miatt. Ezek szerint ennek sincs jelentosege es jelen felallas szerint csak az elado utheti meg a bokajat a ketszeri eladas miatt? Igazsag szerint ezt sem nagyon szeretnem, hiszen egy vegtelenul joindulatu, mar kisse szenilis bacsirol van szo, aki ezek szerint elfeledkezett a jo 15 evvel ezelotti, valoszinuleg egy borgozos ejszakan papirfecnire vetett adasvetelrol!
Koszonom nektek megegyszer! :)

ObudaFan # 2017.09.09. 05:49

Igen, de adásvétel esetén a tulajdonjog a földhivatali bejegyzéssel jön létre. Tehát önmagában a szerződéssel nem lett tulajdonos. Viszont elbirtokolni éppen elbirtokolhatta a földet, mégpedig, mivel volt szerződése, jogcímes elbirtoklással 5 év alatt is. Viszont annak sincs jelentősége, helyesen írtad, hogy amennyiben nem jegyeztette be a tulajdonjogát a földhivatalnál, a jóhiszemű, visszterhesen szerző féllel szemben nem hivatkozhat rá.

nonolet # 2017.09.08. 21:38

Megvette... csak nem jegyezte be...

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.08. 19:00

A "vevő" ezek szerint ingatlan nyilvántartáson kívüli tulajdonos volt..
Nem volt tulajdonos. Hacsak el nem birtokolt.

nonolet # 2017.09.08. 18:09

A "vevő" ezek szerint ingatlan nyilvántartáson kívüli tulajdonos volt... ami az ő kockázata.

Be kellett volna jegyeztetnie a tulajdon szerzést és akkor nem jár így.

Veled szemben nem léphet fel! hisz te

  • jóhiszeműen
  • a KÖZHITELES nyilvántartásban bízva

vásároltál, ezért védve vagy tőle...

Ő meg lesz szíves ebbe beletörődni.

Persze pert indíthat az ellen, aki másnak is eladta.
Hisz ő tudta, hogy egyszer már eladta.
(sőt ez bűncselekmény is lehet)

De ez legyen a kettőjük ügye.
Közöd hozzá semmi.

A te tulajdonjogod biztos és támadhatatlan.

Denito # 2017.09.08. 17:51

Kedves Forumozok!

Par hete vettem egy, a mar meglevo zartkerti telkem szomszedsagaban levo telket. Termeszetesen muvelesbol kivont a kerdeses ingatlan, felepitmeny nincs rajta, evek ota teljesen elhagyatottan all. A tegnapi nap folyaman egy szinten szomszedos telektulajjal torteno beszelgetes soran kiderult, hogy szerinte ez az o telke, mert az elozo tulajdonos, akitol en vettem es akinek a neve a tulajdoni lapon szerepelt, jo par evvel ezelott eladta szamara a kerdeses ingatlan, allitasa szerint errol kezzel irott bizonyiteka is van. A telket jelentektelen osszegert vettem, igy nem jelentene nagy szivfajdalmat, ha vegul megsem lenne az enyem, de ilyen esetben megis mire szamithatok? Jogilag ennyi ev tavlatabol megallja a helyet egy fecnire irt szerzodes, amely az evek alatt nem kerult bevezetesre a foldhivatalnal? Esetleg van barmi eselyem, hogy a telek megis az en tulajdonom marad?
Koszonom elore is a valaszaitokat!
Szep estet!

  • Denes-
zolnagy # 2017.08.25. 15:37

Bea1, drbjozsef, nonolet,

köszönöm szépen a válaszokat.

Akkor az adózás alól mentesül, ez jó hír.
A 10% pedig a felső határ. Tehát a helyi önkormányzattól kell megkérdezni, hogy az adott helyen mi a szabály.

Üdv

nonolet # 2017.08.25. 08:52

"A művelés alól kivont zártkertnek tényleg 10%-a beépíthető? Vagy ez változhat önkormányzatonként?"

A 10% a lehetséges felső határ az OTÉK szerint.

Az önkori pedig ezen szigoríthat, ha

  • úgy dönt

és

  • kap rá jóváhagyást az Országos Főépítésztől

Tehát mindig az éppen ÉRVÉNYES HÉSZ a mértékadó.