zártkerti ingatlan adásvétele


Bea1 # 2016.02.27. 16:40

én jövő héten a 13. hópapba lépek várakozás szempontjából, pedig egy összegbe kifizettem rögtön.

BV201 # 2016.02.27. 17:17

Köszönöm a választ!
Milyen lehetőség lenne arra, hogy a vételárat hivatalos keretek között kifizessem az eladónak, ami az esetlegesen meghiúsuló adás-vétel esetén vissza járna? Ezt az ötletet az eladó is támogatja, nem használja a telket és már ki is pakolt. Az ügyvédi letétbe nem megy bele az eladó, neki kellene a pénz, nekem pedig hamarosan kezdenem kellene a metszést.

lajcsó # 2016.02.27. 17:29

"Milyen lehetőség lenne arra, hogy a vételárat hivatalos keretek között kifizessem az eladónak,"
Ügyvéd előtt + átvételi elismervény, átutalásnál a bank bizonylat igazolja a kifizetést, két tanú előtt + átvételi elismervény, stb.

Judy76 # 2016.02.28. 12:02

Szép napot!
Kedves fórumozók, nagy gondom van.
Adott a 1/2 arányú zártkerti, művelésből kivett ingatlantulajdonom, melynek másik fele a húgom tulajdona.
4 éve örököltük, 2 éve szeretném eladni, de a hugom nem.
2 éve várok arra, hogy "intéznek" maguknak hitelt és megvásárolja a részemet. Legutóbbi (2 héttel ezelőtti) szóbeli megállapodásunk értelmében, amennyiben a folyamatban lévő hitelkérelmük (február) hó végéig nem zárul le pozitívan, abban az esetben beleegyezik az eladásba.

Lenne egy 100000% -os vevő az ingatlanra... Ma érdeklődtem a húgomnál, még nincs pénze ráadásul visszavonta az adott szavát és nem hajlandó eladni. A vevő választ várna...
El tudom adni valaha ??

MajorDomus # 2016.02.28. 12:27

Igen, add el a saját részedet, akkor már használhatja a vevő az ingatlant.

B, változat.
Indíts keresetet a bíróságon, a közös tulajdon megszüntetését kérve.
Mivel neki nincs pénze, a bíróság úgy fog dönteni, hogy magadhoz válthatod az ő tulajdonrészét is, mivel testvéred, korrekt áron persze.

Én azt javasolnám hogy a blöff jó fegyver ilyenkor. Keress meg egy ügyvédet, aki levelet ír, testvérednek, egyúttal benyujtja a Keresetlevelet a bíróságra. Ennek másolatát - bírósági érkeztetõ bélyegzővel! - megküldi a levéllel együtt testvérednek.jelzi a várható eseményeket és a költségeket, azt is hogy várhatóan jóval rosszabbul jár anyagilag.

Ennyi elég lesz. Lépj minél előbb.

Judy76 # 2016.02.28. 13:25

Ez most részemről egy vételi ajánlat lenne? Nincs pénzem megváltani... épp ezért szeretném eladni is. A vevőt az egész tulajdon érdekli kizárólag.

NagySSándor # 2016.02.29. 11:17

Tisztelt Szakértők!

80% tulajdonhányadom van egy zártkerti ingatlanban amit el szeretnék adni.
A fennmaradó rész, tulajdoni lap szerinti tulajdonosa elhunyt,sőt a 3 örököse
közül az egyik szintén elhalálozott.Neki van 2 közvetlen leszármazottja.
Eladnám a birtokot.
Hogyan tehetem ezt meg?
Azt a részt ami nem a saját tulajdonom megveheti közvetlenül a vevőm vagy először
az én nevemre kell,hogy kerüljön a birtokrész?
A kifüggesztéses procedúra tulajdonostárstól való
vásárlás esetén is fennáll vagy nem?
Mi a teendőm?

Köszönettel:Nagy Sándor

lajcsó # 2016.02.29. 12:55

"Eladnám a birtokot.
Hogyan tehetem ezt meg?"
Adásvételi szerződés útján.

"Azt a részt ami nem a saját tulajdonom megveheti közvetlenül a vevőm vagy először
az én nevemre kell,hogy kerüljön a birtokrész?"
Először le kell folytatni a hagyatéki eljárásokat azért, hogy legyen akitől meg lehessen venni. Akár úgy is lehet, hogy megszerzed az ingatlan másik részét és egyben adod el. Csak ez időbe telik.

"A kifüggesztéses procedúra tulajdonostárstól való
vásárlás esetén is fennáll vagy nem?"
Ha ezzel megszűnik a közös tulajdon akkor nem.

Judy76 # 2016.02.29. 19:45

Tisztelt Fórumozók!
Kedves MajorDomus! Köszönöm a tippet. Utánajártam kicsit, igaz akár 1,5 évig is elhúzódhat (bár érdekelne, hogy az időtartamot mi befolyásolja) viszont más megoldást nem látok rá. Lépnem kell, minél előbb!

Judy76 # 2016.02.29. 19:58

Felmerült bennem egy kérdés.
Adott a vevő, aki foglaló letétele mellett biztosítaná vételi szándékát. Létezik olyan -jogilag tiszta- lehetőség, hogy pl. a tulajdonos társ élhet az elővásárlási jogával, de amennyiben nem tud, akkor nyilatkoznia kell és eladhatóvá válik?
Tudom, hogy eléggé furcsán hangzik, de képtelen vagyok felfogni, hogy tulajdonképpen ő rendelkezik az én tulajdonrészem felett is, azzal hogy ellehetetlenít, betart.. stb... nem akarom elhinni, hogy nincs más megoldás mint egy hosszú és költséges bírósági procedúra, miatta!!

lajcsó # 2016.02.29. 21:33

"Létezik olyan -jogilag tiszta- lehetőség, hogy pl. a tulajdonos társ élhet az elővásárlási jogával, de amennyiben nem tud, akkor nyilatkoznia kell és eladhatóvá válik?"
Elővásárlási jogról akkor lehet szó ha az adásvétel tárgya tulajdoni hányad.

Judy76 # 2016.03.03. 07:32

Új fejlemény!
A hugom megbizott egy ingatlanközvetítőt az eladással. Van egy netről letöltött fotóm az ingatlanról, táblával a kerítésen. A hirdetés már nem elérhető. Van rá vevő, aki már a foglalót is etette, mivel a hugom azt állította, én is beleegyeztem az eladásba. Most "utólag" meghatalmazást kér tőlem, de nekem az összeg nem megfelelő így nem egyezek bele ebbe az ügyletbe. Mik a várható következmények?

Barbara90 # 2016.03.03. 08:05

Tisztelt Fórumozók!

Tanácsot szeretnék kérni az alábbi ügyben.
Résztulajdonos vagyok egy zártkerti birtokban a tulajdonostársam birtokrészét a hatályos törvény szerinti hosszadalmas eljárás szerint vásárolhatom meg, vagy -mivel birtokon belül vagyok- nem vonatkozik rám ez az időt rabló eljárás?
Rajtam kívül lehet másnak felettem álló elővásárlási joga?(helyben gazdálkodó őstermelő vagyok, viszont a szomszédos területek nem az én tulajdonomban vannak.)

Köszönettel:Barbara

Elza # 2016.03.09. 19:32

Vannak azért kivételek.

A közös tulajdonban álló föld esetében a tulajdonostárs tulajdoni hányadának harmadik személy javára történő eladása esetében a 18. §. (1) bekezdés b)-e) pontjában, valamint a (2) bekezdésben meghatározott földműveseket - az elővásárlásra jogosultak sorrendjében - megelőzi a földműves tulajdonostárs.Tehát csak az állam van előrébb!

Másrészt, ha sikerülne megállapodni minden tulajdonostárssal, és a közös tulajdon úgy szűnne meg, hogy egy tulajdonostárs lesz a kizárólagos tulajdonos, akkor is, mert a termőföldforgalmi torvény 20. §. alapján elővásárlási jog nem áll fenn a tulajdonostársak közötti, a közös tulajdon megszüntetését eredményező adás-vétel esetén.

piccian # 2016.03.23. 12:09

Tisztelt Fórumozók!

Adott egy a tulajdoni lapon zártkertnek minősített terület.
Az alrészlet adatoknál: kivett tanya 400m2 és szőlő 1390m2 van feltüntetve.
A következő kérdésem lenne:
A terület megvétele megtörténhet kifüggesztés nélkül vagy csak akkor ha a szőlőt is kivonják a művelés alól?
A tanya házszámos 1/1 tulajjal.
Előre is köszönöm az építő jellegű válaszokat :)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.23. 12:56

Ha az a kérdés, akkor szerintem az ügylet a földforgalmi törvény hatálya alá tartozik.

piccian # 2016.03.23. 12:59

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Ha jól értem, akkor ez csak kifüggesztéssel vásárolható meg.
Ha szőlő is kivonás alá kerülne (ha ez lehetséges), akkor lenne más megoldás?

végrehajtó1 # 2016.03.23. 13:22

Elöször a zárt kerti minősítést kell megszüntetned.Ez ingyenes idén.
Utána az önkormányzat tudja a szőlő minősítést megszüntetni.
Ha ez mind +van akkor szabadon adhatod veheted ....

lajcsó # 2016.03.23. 14:33

"Utána az önkormányzat tudja a szőlő minősítést megszüntetni."
Az önkormányzatnak erre nincs hatásköre! A földhivatal jogosult eljárni az ügyben.

piccian # 2016.03.24. 11:49

Köszönöm a válaszokat!

NagySSándor # 2016.03.26. 12:01

Tisztelt Szakértők!

A NAK részérőr elutasításra került a zártkertre létrejött szerződésünk.

Ha kivonja a tulajdonos a műlelési ág alól a birtokot ez mennyiben változtatja meg a föld státuszát-miben lesz más mint azelőtt volt a művelési ág alól kivettségen kívül?

Ha "kivontként" vásárolnám meg,értesíteni kell a szomszédos tulajdonosokat?

Van olyan dolog ami miatt elbukhat egy ilyen-"kivont"-szerződés?

Köszönöm a segítségüket!
Üdvözlettel: Nagy Sándor

BV201 # 2016.04.05. 17:50

Üdvözlet! Korábban már kértem tanácsot novemberben vásárolt zártkert ügyben, igen hasznos válaszokat is kaptam. Most ott járok, hogy be lett adva a bejegyzési kérelem a földhivatalnak, az eljárási díjat kifizettem. A Megyei Kormányhivatal küldött egy "Egyszerűsített határozat-szemlét", ami úgy néz ki, mint egy tulajdoni lap. Az ingatlan adatainál az szerepel, hogy "jel muv.ág (kivett) szőlő és gazdasági épület" "3,40AK. min.o. 6" és a bejegyző határozat 2016.03.16 nappal 1/1 tul. hányadban az én nevemen van.
Amikor megvásároltam, az ügyvéd kikérte a tulajdoni lapot(én nem láttam) és akkori elmondása szerint "szőlő - gyümölcsös"-ként szerepelt, ezért tartozott a földforgalmi törvény hatálya alá, ezért kellett sok-sok hónapot várni.
Én eddig nem adtam be kérelmet a kivonásra, elképzelhető, hogy már automatikusan kivonják? Ez után kapok még egy tulajdoni lapot is a földhivataltól, amikor a bejegyzés megtörtént?
A célom az, hogy ezután ne tartozzon a földforgalmi tv. alá és bármikor szabadon eladhassam ha véletlen úgy alakulna. Az előző tulaj azt mondja, ő nem vonatta ki, de akkor miért szerepel a "(kivett)" szó az alrészlet adatoknál?
Az ingatlan adatainál szerepel egy olyan is 2004.11.02-vel, hogy "szolgalmi jog, Jogi jelleg, Szöveges hivatkozás" "Bejegyző határozat: 2004.11.02 Alrészlet és területváltozás digitális térképátalakítás folytán."
Remélem sikerült érthetően fogalmaznom és kapok választ, hogy most mit kell tennem, vagy kell-e egyáltalán valamit.
Még egy kérdés: Most nekem be kell-e mennem az önkormányzathoz bejelentenem az adás-vételt az építményadó miatt, vagy azt megteszi a földhivatal? (Egerről van szó ha van jelentősége.)
Köszönöm a válaszokat!

Bea1 # 2016.04.05. 18:27

NagysSándor

Annyiban, hogy innentől kezdve nem termőföld, és szabadon adható, vehető, nincs elővásárló, és nincs művelési kötelezettség.

Így a szomszédokat sem kell értesíteni.

Elbukhat, ha más többet ajánl, mint Ön.

Miért lett elutasítva a szerződés? Ez egy lényeges dolog lehet.

lajcsó # 2016.04.05. 18:35

"jel muv.ág (kivett) szőlő és gazdasági épület"
Az ingatlan egyik alrészlete "szőlő" művelési ágú, a másik alrészlet "gazdasági épület" kivett megnevezésű.

"elképzelhető, hogy már automatikusan kivonják?"
Kizárt.

"miért szerepel a "(kivett)" szó az alrészlet adatoknál?"
A "gazdasági épület" miatt.

"Most nekem be kell-e mennem az önkormányzathoz bejelentenem az adás-vételt az építményadó miatt, vagy azt megteszi a földhivatal?"
Neked kell az adó ügyében eljárnod!

MajorDomus # 2016.04.05. 19:46

Elég nagy kitolás a zártkert.