"kényszerértékesítés" ?


varvan # 2012.11.17. 17:42

Köszönöm a válaszokat.
Igen, tapasztaljuk, hogy kizárólag ahhoz van jogunk, hogy a nem fizetett számlák miatt harcoljunk a szolgáltatókkal. Eszünkbe sem jut bemenni, főleg mivel a haszonélvező lecserélte a bejárati ajtót.
Maradunk annál a megoldásnál,hogy ezekkel a feltételekkel, nagyjából féláron megpróbáljuk értékesíteni a lakást. Már ha valaki megveszi így, plusz anélkül, hogy látná belülről az állapotát.

Lenne még kérdésem.

A haszonélvező ellen egy másik vesztett per kapcsán végrehajtási eljárást indítottak.
Édesanyám már elvált tőle, feltételezem, hogy ingóságot tőle lefoglalni nem szándékoznak, ráadásul édesanyám lakcímén az elvált férjnek egyetlen vagyontárgya sem maradt.
Az elvált férj nyugdíja bankszámlára érkezik (feltételezem, az előzetes fogva tartás ezen nem változtat), de a kérdéses összeg ennél persze jóval magasabb.
Haszonélvezeti jog esetén terhelheti-e a végrehajtó az ingatlant jelzáloggal?

Az öcsém 1/1 tulajdonában lévő ingatlanon szintén alapítottak a vásárláskor haszonélvezeti jogot, a két jogosult édesanyám és az elvált férj.
Van-e bármilyen lehetőség arra, hogy a tulajdonos és az egyik haszonélvő töröltesse a másik haszonélvező jogát?
Az ajándékozásnál indokolt esetben visszakövetelhető az ajándék tárgya. Haszonélvezettel ez nem működik esetleg?

Előre is köszönöm a választ.

ObudaFan # 2012.11.17. 10:06

Nincs is jogod bemenni a lakásba, ha ezt a haszonélvező kifejezetten meg nem engedi.

varvan # 2012.11.15. 13:01

Tisztelt Kovács Úr!

Köszönöm a választ.

Sajnos én is erre a következtetésre jutottam, de azzal is tisztában vagyok, hogy valószínűleg lehetetlen lesz vevőt találnom.
62 éves, egészséges, jelenleg előzetesben lévő, nem lehet tudni, a későbbiekben hány évet börtönben töltő, párbeszédre teljesen alkalmatlan haszonélvezővel, ráadásul úgy, hogy ajtó feltörése nélkül még csak be sem jutok a lakásba...

Kovács_Béla_Sándor # 2012.11.15. 12:45

a tulajdonos 11 hónapja nem tudja érvényesíteni a tulajdonjogát az erősebb haszonélvezeti joggal szemben.
Meglepő lenne, ha tudná. A haszonélvező jogosult az ingatlant kizárólagosan birtokolni, használni hasznosítani; a haszonélvezet gyakorlását másnak ingyenesen vagy ellenszolgáltatásért átengedni.

A közös költséget a társasház (ami a tulajdonosok közössége) a tulajdonostól követelheti, a szolgáltatók a díjat a szerződött fogyasztótól - a ki itt valószníűleg a tulajdonos. (Ha nincs szerződés, akkor megint csak a tulajdonostól; a távfűtés esetén a tulajdonos akkor is kezesként felel, ha más a szerződött fogyasztó.)

Az ingatlant el lehet adni - de csak a haszonélvezettel terhelten.

varvan # 2012.11.15. 10:35

A problémánk a következő:

Édesanyám és a férje elváltak egy hónappal ezelőtt, a határozatot ugyan még nem kaptuk meg, de állítólag a múlt héten postázták.

Édesanyám 1/1 tulajdonában van egy 55 nm-es panellakás, a férje haszonélvezetével terhelten.
Egy évvel ezelőtt a férj fizikai és mentális zsarolással (bár ez ma már nem is fontos) kényszerítette édesanyámat, hogy átadja az ingatlan összes kulcsát, illetve az akkor ott lakó közös fiúkat, hogy a lakást kiürítve adja át neki.
Ez meg is történt.
(Időközben, a válóper folyamatában a vagyonmegosztás még szóba sem került, maga a sima bontóper 10 hónapig húzódott. Sajnos, a férj nem hajlandó kompromisszumra, magának akarja követelni az ingatlan tulajdonjogát is.)

A férj haszonélvezeti jogával élve és visszaélve kicserélte a bejárati ajtót, ezzel szemben a rezsiköltségeket nem, vagy csak elvétve fizeti.
A szolgáltatók, a társasház egyértelmű álláspontja, hogy a tulajdonost terhelik a nem fizetett számlák, nem veszik figyelembe, hogy ez a tulajdonos 11 hónapja nem tudja érvényesíteni a tulajdonjogát az erősebb haszonélvezeti joggal szemben.

A helyzetet bonyolítja, hogy az elvált férj még a bontóper idején előzetes letartóztatásba került (elsősorban családon belüli erőszak ellene a vád) és a rendőrség információja szerint az első 3 hónapot meghosszabítva még 3 hónappal, február közepéig biztosan nem is engedik ki.

Mivel a közüzemi cégeknél már így is tetemes az elmaradás (csak a Főtáv, pontosabban már DHK 180.000,- közös költség 50.000,-,stb), nem tudjuk, milyen lépéseket tehetünk.
Azt elmaradásokat kifizetni nem tudjuk, és félő, hogy a társasház végrehajtó útján édesanyám 51.000,-Ft-os nyugdíjából fogja letiltani a tartozást (legalábbis szóban ezt a tájékoztatást kaptam).

Jártam az Önkormányzatnál a birtokvédelemmel foglalkozó jogásznál, de sem ő, sem más hivatalos szerv nem tud járható utat mutatni.

Létezik-e olyan jogszabály, ami ebben az esetben lehetővé tenné a számunkra az ingatlan értékesítését, természetesen a haszonélvezeti jog anyagi értékének ügyvédi letétbe helyezésével?

Köszönöm a választ.