elővételi jogról való lemondás


hotdog # 2004.10.13. 08:56

Egyébként kicsit félreérthető voltam, a nagytestvér meg tudná venni az eladásra szánt részek bármelyikét és lemondani soha nem akart róluk. Ezt szóban jelezte is az illetékesek felé, írásban meg soha nem keresték meg sem szerződéssel, sem egyéb írattal. A tudtán kívül bizniszeltek az ingatlannal.

hotdog # 2004.10.13. 08:52

Köszönöm a választ.
Közben történt valami. A nagyobb testvér kikérte a tulajdoni lapot és iratbetekintést kért. Ott egy lemondó nyilatkozatot talált, melyet anno hiánypótlásként az adás-vétel mellé a 1/2 rész vevője terjesztett be. A hiba csak ott van, hogy hamis a lemondó nyilatkozaton a nagy testvér aláírása, magyarul, nem ő írta alá. Mi iylenkor a teendő. Rendőrségen kell feljelentést tenni? Hiteles másolatot kaptunk a földhivataltól a hamisított nyilatkozatról.
Előre is köszi!

szajbertattila # 2004.10.09. 12:43

ha a kistestvér el akarja adni a tulajdoni hányadát most az 2/4 tualjdonos idegennek, akkor a nagytestvér megkéredzése nélkül megteheti, mert tulajdonostársak között nincs elővásárlási jog.

azt godnoltam, hogy az idegen variál valamit - de így szerinetm a nagytestvérnek nem sok köze van az adásvételhez, sem jogilag, sem ténylegesen, mivel említetted, hogy még az elővásárlási jog fennállása esetén se tudná megfizetni a vételárat.

még az a megoldás jöhetne számításba, hogy a nagytestvér indít pert a közös tulajdon megszüntetése iránt a többiek ellen, és kéri, hogy az ő 1/4 részét is váltsa magához a másik tulajdonostárs, vagy ő veszi meg a 3/4 részt (akár 2/4 +1/4 részt is).

Hát nagyjából ez a jogi helyzet

hotdog # 2004.10.09. 09:33

A kistestvér már nagykorú és most 10 év után küldött egy felszólítást a nagyobb testvérnek, hogy mondjon le a 1/4 rész elővételi jogáról, hogy az eladhassa a 1/2 részben tulajdonos félnek, aki 10 éve vette azt meg, mint kívülálló. Mondhatni, a kistestvér ellenség. Legalábbis ellenségesen viselkedik. Lehetséges-e az, hogy a 1/2 részben tulajdonos félnek több joga van megvenni a 1/4 részt, sőt ez esetben nem is áll fenn az örökösök elővételi joga a tulajdonon belül egy kívülről jött új tulajjal szemben, aki nagyobb részt birtokol, mint az örökös fél? Az előzőekben azt írtad, hogy tulajdonostársak között nincs elővételi jog. Ha bíróság döntene az ügyben, kinek adná a lehetőséget a vásárlásra? Többet nyom-e a latban a nagyobb rész tulajdonolása, ami vásárlás útján lett megszerezve, mint az öröklés útján szerzett kisebb rész?

szajbertattila # 2004.10.09. 06:38

a tulajdonjogot a földhivatal csak akkor jegyzi be, ha csatolják a papírok közé az elővásárlási jogról lemondó nyilatkozatot, vagy azt a levelet és a feladóvevényét, amellyebbne felszólítoták az embert a jog gyakorlására ... feltehetően ez utbbiról lehetett szó.

szerintem ma már nem léphet fel a nagykorú testvér az ügylet ellen - ezt 5 évig megtehette volna, és kérhette volna az adásvételi szerződés hatálytalanítását. Ez a joga elévült - főleg, hogy tudott is a vételről, és tíz évig hagyta, hogy így legyen... szóval én elhajtanám, ha egy ilyen igénnyel lépne fel most

és a kis testvér kivel van?

hotdog # 2004.10.08. 18:25

Köszönöm! Igazad van valóban gyanús az ügy. Annál is inkább, mert a 10 évvel ezelőtti adás-vételnél nem kérték ki a nagyobb testvér nyilatkozatát az elővásárlási jogról való lemondásról. Kérdésem az, hogy amennyiben kiderül, hogy enélkül vásárolta meg az idegen és így lett tulajdonostárs, ma semmissé tehető-e ez az adás-vétel. Az idősebb testvér ugyanis anno szintén meg tudta volna venni az eladásra került 1/2 rész, ha felkínálták volna neki. Ma azonban már kicsit húzósabbak az árak, a mai anyagi körülmények között a lemondást kellene választania.

szajbertattila # 2004.10.08. 17:18

A szóbeli ingatlan adásvételi szerződés érvénytelen, csak írásban lehet ilyen szerzuődést kötni. Úgyhogy ha most meg akarja szerezni a kistestvér részét, akkor meg kell vennie, rendesen a mai áron, ügyvéd által ellenjegyzett vagy közokiratba foglalt szerződéssel ahogy illik. Ha azzakl megy a bíróságra a vevő, hogy ő szóban megvette már egyszer, akkor csak a pénzét dobja ki az ablakba, mert a szóbeli szerződés érvéyntelen.

A kiskorú tulajdoni hányadának eladásához a gyámhatóság engedélyére lett volna szülkség, amelyik csak akkor adja ki az engedélyt, ha a vételárat gyámhatósági fenntartásos betétkönyvbe teszik a gyerek javára. Ez tehát a másik ok, ami miatt érvénytelen a kiskorú tulajdoni hányadának eladása - ha a vevő ennek ellenére fizetett a házastársnak, akkor tőle kérje vissza a pénzt.

Szóval: most nincs olyan kötelezettsége az időközben nagykorúvá vált gyereknek, hogy eladja a részét.

Valaki itt nagyon mutyizik valamit, vagy jól félre van tájékoztatva: ha ugyanis az egyik tulajdonostárs akarja eladni a másik tulajdonostársnak a részét, akkor a tulajdonostársak között nincs elővásárlási jog, csak akkor, ha a tulajdoni hányad eladása idegennek menne (értve ezalatt nem tulajdonostásrat). Ebből következik, hogy a problémafelvetés sem helyes. De az a mese is feltűnő, amit a nagyobb tulajdonostárs mondott a korábbi szerzéséről.

Úgyhogy azt javaslom, hogy senki ne írjon alá semmit, amíg nem tiszta a történet, és kérd meg a feles tualjdonostársat, hogy írásban jelezze, hogy pontosan mi is az igénye, és azt mire alapítja - mert akkor így el tudod vinni egy ügyvédhez, és vele meg tudod konzultálni a dolgot, mivel te nem értesz ezekhez a kérdésekhez. Ha pedig ez megtörténik, akkor menj is el egy ügyvédhez, mert az az érzésem, hogy itt valaki nagyon visz befele a ződ erdőbe.

hotdog # 2004.10.08. 13:37

Köszönöm a választ!
Ha nem gond, még kérdeznék:
Az a helyzet, hogy egy 90-es évek elején megörökölt ingatlanról van szó, fele részben a házastárs, negyed-negyed részben a két gyerek örökölt. A házastárs eladta a részét még akkoriban egy idegennek úgy, hogy nem kérte ki az egyik, felnőtt, gyerek lemondási nyilatkozatát. A másik gyerek még kiskorú volt, így azt a részt csak szóban adta el, megígérve, hogy a gyermek nagykorúsága elérésekor át lesz írva az egy negyed rész is az idegen vevő nevére. Eltelt 10 év és a vevő most kéri az egyik testvért, hogy mondjon le a másik testvér részének megvásárlási jogáról, mert az szóban már az övé. A nyilatkozaton szereplő összeg kifizethető lenne az elővásárlási joggal rendelkező egyén számára is, mivel az évekkel ezelőtt kialkudott ár. Az idegen vevő azt állítja, hogy ha bírósághoz fog fordulni, a bíróság neki fogja ítélni a fennforgó negyed részt, mert ő rendelkezik nagyobb tulajdoni hányaddal az ingatlanban.
Igaz ez?
Az elmúlt évtizedben nem volt szükséges a lemondó nyilatkozat egy ilyen adás-vételhez?
( A felét ez az idegen megvette, igaz az ahhoz szükséges lemondó nyilatkozatot 90-ből nem tudja megmutatni, mintha nem is lenne. Az örökös tualjdonos pedig nem emlékszik rá, hogy aláírt volna ilyen nyilatkozatot. Nem is jártas ilyen ügyekben, könnyen átverhető volt)

szajbertattila # 2004.10.08. 08:53

Az elővásárlási jog lényege, hogy ha a tulajdonostárs el akarja az 1/2 részt, akkor megvételre fel kell kínálja a másik tulajdonostársnak. Az a kérdés, hogy azokkal a feltételekkel, amelyekkel a vevő megvenné (azon a vételáron, olyan vagy jobb fizetési ütemézés mellett) kell e tulajdonostársnak a tulajdoni hányad vagy nem. Ha kell, akkor vele kell a szerzdőést megkötni, de ha nem tart rá igény, akkor megköthető a szerződés a nem-tulajdonostárs vevővel.

A gyakorlatban úgy (is) szokták csinálni, hogy megkötik a szerződést a nem tulajdonostárs vevővel, ezt a szerződést megküldik a tulajdonostárs vevőnek, és ha akar, akkor a megadott határidőn belül (8-15 nap) beléphet a szerződésbe, ha nem akar, akkor nyilatkozik arról, hogy nem kívánja gyakorolni az elővásárlási jogát, ha pedig nem nem nyilatkozik semmit, az olyan, mintha nem akarna belépni.

tehát:

kötelezettséged nincs ezzel kapcsolatban, csak olyan jogod, hogy ha tudsz annyit fizetni, meg olyan feltételekkel, mint a vevő, akkor neked kell eladja tulajdoni hányadot a tulajdonostárs. Ha nem tudsz - akkor az a tisztességes, hogy leírod, hogy nem kívánsz élni az elővásárlási jogoddal. Ezesetben a kérés a tulajdonostárs részéről teljesen normális.

A fennmaradó 1/4 tulajdoni hányadra ez a szerződés nem vonatkozik, azt ha utóbb el akarja adni a tulajdonostárs, akkor megint lesz rá elővásárlási jogod.

hotdog # 2004.10.08. 07:54

Kedves Ügyvédek!

Az alábbi témában kérném a segítségeteket:
milyen jogaim vagy kötelezetségeim vannak, ha egy egyenesági öröklésből adódóan egy ingatlanban 1/4 rész tulajdonom van. Az ingatlan 1/2 részének tulajdonosa el akarja adni a részét és engem az elővételi jog lemondására kér. Ha erről lemondok, igényt tarthatok-e a másik 1/4 részre vagy erről nyilatkoznom kell. Úgy tudom, az elővételi jog törvény adta jog, csak a lemondásáról kell nyilatkoznom.
Köszönöm a segítséget!