Ingatlanügyek


NagyTimi (törölt felhasználó) # 2016.01.11. 08:47

Tisztelt Ügyvédek!

Kérem válaszoljanak a kérdésemre. Alább megtalálják, de bemásolom még egyszer!

Tisztelt Ügyvédek Szakértők!
Novemberben vásároltunk egy új házat. December elején kifizettük és 19-én beköltöztünk. A két ünnep között felhívták a szomszédok a figyelmünket arra, hogy a telek határokkal probléma van. Ezt az "apróságot" elfelejtette a tulajdonos az adás-vételi szerződés előtt és után is megemlíteni. A probléma elég komoly, mert három szomszédot is érint és minket a legjobban, mert ezen az gy úton tudunk bejutni a saját telkünkre. A kerítések több mint 30 éve így állnak. Kb 10 éve tudnak már a problémáról. De eddig nem történt megegyezés. Nem beszélve arról, hogy minket becsaptak, a telek amit megvásároltunk így kb 100 m2-el kisebb. És teljesen bizonytalan, hogy hogyan fogunk bejárni a házunkba. Nem tudom, hogy eddig miért nem rendezték. 1978-ban jelölték ki a területeket elvileg rosszul. Kérem adjanak tanácsot. Köszönöm Nagy Tímea

lajcsó # 2016.01.13. 14:59

"Vagy hagyod az egészet és kivársz.
Majd lép akinek az érdeke!"
Azért túl sokáig nem várhat, amennyiben hibás teljesítés miatt meg kívánja támadni az adásvételi szerződést!

MajorDomus # 2016.01.13. 22:32

Egy év.

K.Zsolt # 2016.01.14. 08:47

Kedves Fórumozók!

Szeretnék segítséget kérni az alábbi kérdés kapcsán:

Amennyiben jelenleg hétvégi-ház,telek besorolású ingatlant vásárolnék, melyen egy elbontandó épület áll, abban az esetben a vételt követően 4%-os illeték fizetési kötelezettségem keletkezik. Az ingatlan megvétele és a bontás után az ingatlant szeretném átminősíteni telek besorolásba és vállalnám, hogy 4-éven belül új lakóházat létesítenék rajta, akkor van-e mód az ingatlan visszterhes illeték mentesülése alól? Amennyiben igen milyen úton lehetne azt elérni?

Segítségeteket előre is köszönöm!

pamut # 2016.01.14. 09:13

Tisztelt Ügyvédek!

Elbirtoklási kérdésem lenne: a családi házunk a belterület legszélén áll, mellettünk már megművelt szántóföld van úgy, hogy 3 métert kihagytak, amin én akácfákat és díszbokrokat ültettem és 25 évvel ezelőtt és gondozom egyfolytában azóta is.

Soha semmi kifogásuk nem volt sem az előző termelőszövetkezeti majd magántulajdonosoknak sem ez ellen.

Most új kerítést szeretnék építeni és nagy szükségem lenne még erre a 3 m-re, mert elég keskeny a telkem.

Jogom van-e elbirtokolni ezt a 3 m-es sávot, ami tele van 15-20 m-es akácfákkal és díszbokrokkal?
És bekeríthetem-e most egy új kerítés építésekor?

pamut # 2016.01.14. 09:14

Tisztelt Ügyvédek!

Elbirtoklási kérdésem lenne: a családi házunk a belterület legszélén áll, mellettünk már megművelt szántóföld van úgy, hogy 3 métert kihagytak, amin én akácfákat és díszbokrokat ültettem és 25 évvel ezelőtt és gondozom egyfolytában azóta is.

Soha semmi kifogásuk nem volt sem az előző termelőszövetkezeti majd magántulajdonosoknak sem ez ellen.

Most új kerítést szeretnék építeni és nagy szükségem lenne még erre a 3 m-re, mert elég keskeny a telkem.

Jogom van-e elbirtokolni ezt a 3 m-es sávot, ami tele van 15-20 m-es akácfákkal és díszbokrokkal?
És bekeríthetem-e most egy új kerítés építésekor?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.14. 09:29

Valószínűleg megtörtént az elbirtoklás.

pamut # 2016.01.14. 09:34

Ha megtörtént az elbirtoklás az Ön véleménye szerint, akkor bekeríthetem szó nélkül ezt a 3 m-es területet is most, amikor új kerítést építek?

Immaculata # 2016.01.14. 09:35

Be.

pamut # 2016.01.14. 09:38

Pontosan 3m x 40 m-es ez a terület, amit bekerítenék, mivel a telkem teljes hosszában van.

Az ingatlannyilvántartásba hogyan lehet ezt bejegyeztetni? Ügyvédhez kell fordulni az ügyintézéshez?

Immaculata # 2016.01.14. 09:41

Bírósághoz kell fordulni.

pamut # 2016.01.14. 09:42

Magánszemély fordulhat bírósághoz rögtön? Hol található meg az eljárás pontos módja?

Immaculata # 2016.01.14. 09:48

Érdemes ügyvédhez fordulnod az elbirtoklással, mert tudnod kell, hogy kitől birtokoltál el.

pamut # 2016.01.14. 09:52

Mondjuk ezt meg tudom nézni a földhivatalban, hogy pontosan ki ez a földrészlet.
Most építek tavasszal új kerítést, be szeretném ezt is keríteni, hogy kell elindulni ez ügyben?

pamut # 2016.01.14. 09:53

jav: pontosan kié ez a földrészlet

Immaculata # 2016.01.14. 10:07

Az elbirtoklást bíróság fogja megállapítani. Majd az ügyvéd beadja a kereseti kérelmet, megnevezi az alperest, a tanúkat, akik bizonyítják, hogy 25 éve szakadatlanul sajátként használod háborítatlanul a területet.
A kerítés megépítéséhez nem kell a bírósági eljárás végét megvárnod. Sőt, most ajánlatos kerítened, hogy azt már úgy gondolod, hogy a tied.
A bíróság döntését fogja a földhivatal átvezetni az ingatlan-nyilvántartásban.

MajorDomus # 2016.01.14. 21:28

Egy év!

lajcsó # 2016.01.15. 08:05

Nem feltétlenül kell egyből bírósághoz fordulni az elbirtoklás megállapítása érdekében. Amennyiben a tulajdonos írásban elismeri az elbirtoklás tényét abban az esetben nem szükséges a bírósági procedúra.
Az mindenképpen bonyolítja a dolgot, hogy termőföldről van szó. Az elbirtoklással való tulajdonszerzéshez (is) hatósági engedély szükséges. A másik probléma meg az, hogy túl kicsi az elbirtokolt terület (3X40 méter), ami nem biztos, hogy önálló ingatlanként funkcionálhat.

siil # 2016.01.15. 08:55

Tisztelt Ügyvéd Nő/Úr !
Sajnos már vagy öt ügyvédnél voltam, de nem tudtak választ adni a kérdésemre.
El szeretnék birtokolni egy területet. A telekönyvi tulajdonostársak közül akit fel lehetett kutatni, lefolytattam a póthagyatéki eljárásokat, de van három olyan tulajdonos, akinek csak a neve van beírva a tulajdoni lapra, és semmi más. Levéltárból megkértem az eredeti bejegyző határozatoz, de a Levéltár igazolta,, hogy nincs meg.
Név alapján semmi szerv nem akar eljárást indítani, mind több adatot kér, de én nem tudom , hogy szerezem, meg.
Voltam a Népességnyilvántartóba, az Anyakönyvnél, Póthagyatékot intéző Önkormányzatnál,Bíróságon, mind a néven kívül, még születési hely , év, anyja neve, ismert lakcíme, kéri, de ez nincs. A bejegyző határozat 1947-es. Az ismert tulajdonosok, akikkel a póthagyatéki eljárást lefolytattam, mint halottak voltak, így másod, illetve harmad generáció örökölt. Mi a teendő?

Immaculata # 2016.01.15. 09:59

A másik probléma meg az, hogy túl kicsi az elbirtokolt terület (3X40 méter), ami nem biztos, hogy önálló ingatlanként funkcionálhat.

Ezt újra kellene gondolni.

Immaculata # 2016.01.15. 10:04

siil

Hirdetményi kézbesítéssel és ügygondnok kirendeléssel le lehet folytatni az eljárást.

lajcsó # 2016.01.15. 13:00

"Ezt újra kellene gondolni."
Mert?

Dóri73 # 2016.01.15. 18:31

Sziasztok!
Arra lennék kíváncsi, hogy ingatlan adás-vétel esetén az ügyvédnél megkötött szerződés hogyan kerül be a földhivatalba, beviszi a szerződést, vagy leadhatja online is a takarnet rendszeren keresztül?
Azért kérdezem, mert az ország másik végében lévő telek tulajdonrész eladás kapcsán az eladandó telekhez közeli ügyvédet célszerű nézni, vagy a lakhelyemhez közelivel is lehet intéztetni úgy, hogy nem kell neki elutaznia az ország másik végén lévő földhivatalba leadni a szerződést?
Vagy a szerződést leadhatom én is?

lajcsó # 2016.01.15. 18:44

Elektronikusan nem lehet benyújtani a szerződést. Két lehetséges módot már említettél. Ügyvéd viszi be szerződést. Ha távol van a földhivatal akkor ez nem valószínű. Te viszed be a szerződést a földhivatalba, így is lehetséges.
Van egy harmadik lehetőség is: az ügyvéd postai úton juttatja el a szerződést a földhivatalba (én többnyire így szoktam).

Immaculata # 2016.01.15. 22:12

Mert?

Mert elbirtoklásnál nem feltétel az önálló ingatlan, olyan ingatlanból lehet elbirtokolni, amely megosztható.