Ingatlanügyek


Kugarb # 2021.03.22. 20:04

Pontosítanék az engedélyezési terven nem padlástér beépítéssel szerepelt a lakás, csak a kivitelit csinálták meg úgy. Felajánlottuk, hogy vegyék meg a plusz területet a többiektől, de ők nem akarnak fizetni érte.

Kugarb # 2021.03.22. 19:57

Köszönöm a hozzászólásokat! Az engedélyezési terven nem szerepelt a lakás, de a kivitelit már úgy alakították, viszont maradtak az eredeti tulajdoni arányok. Így akarnak még pénzt kimenteni a projektből. Ki perelne kit ebben az esetben, azokat perelnék, akik nem hajlandóak aláírni a módosított okiratot?

drbjozsef # 2021.03.22. 19:37

Hát ne írd alá.

Legfeljebb perelhetnek, a bíróság létrehozhatja azt, de ha nem szabályos az építkezés, nem terv szerinti, akkor nemigen fogja.

Kérjétek meg az árát annak az aláírásnak.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.22. 19:36

Nem ismerjük a szerződéseket. De az első ránézésre is látszik, hogy sem értéke, sem bonyolultsága miatt nem ez lesz az ügy, amelyet a Fórumon megoldunk neked.

Kugarb # 2021.03.22. 19:09

Egy összetett kérdéssel fordulok segítségért. Egy társasházi lakás építésében (nem vásárlás) vettünk részt megrendelőként. Megvásároltuk az építési telket, majd megbíztuk a kivitelezőt a lakások felépítésével. Az építkezés elején ügyvéd által készült egy társasházi alapító okirat, mely a földhivatalnál beadásra került az adott tulajdoni hányadokkal. A kivitelező sajnos nem fejezte be teljesen az ingatlant, viszont egy ismerősének aki szintén építtetőként szerepelt a korábbi 60m2-es lakás helyett beépítette a padlásteret, ezzel 100m2-re növelve azt az ingatlant. Az eredeti alapító okiratban 60m2 szerepelt nála ezt mindenki alá is írta, ez alapján vásárolták meg a telekrészt is a lakáshoz. Most azonban egy új "végleges" alapító okiratot akarnak velünk aláíratni, ahol az ő nevénél már 100m2 szerepel, anélkül, hogy megvásárolta volna a többiektől a szükséges telekhányadot és beépítette az elvileg közös padlásteret. Jogilag ez helyénvaló, vagy ezzel megkárosítják a többi tulajdonost, ha így aláírásra kerülne az új alapító okirat?
Előre is köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.22. 17:55

Szerintem a minisztérium. (Mert jogilag a megyei kormányhivatalok egy egységes szervezetet alkotnak.)

drbjozsef # 2021.03.22. 16:38

AliZ55,

Ha csak ez a kérdés, a megyei földhivatalok (járási hivatal, I. fok) felettes szerve a megyei Kormányhivatal földhivatala.

AliZ55 # 2021.03.22. 15:56

Kedves Hölgyek / Urak !
Földhivatal elleni panasszal / a megyei hivatal fölött / hol , vagy esetleg kinél lehet panaszt tenni hivatali visszaélés elkövetése miatt.
Segitségüket előre is köszönöm.
Üdvözlettel: ......

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.19. 17:29

Ha az a kérdés, akkor ismeretlen helyen tartózkodó alperessel szemben is lehet pert indítani. Hogy aztán a telek megosztható-e, az egy másik kérdés.

Lyonee # 2021.03.19. 15:08

Tudna valaki hozzáértő válaszolni a kérdésemre?

gerbera317 # 2021.03.18. 21:45

60x30x2m
Milyen telek ez? Valami térbeli téglatest?

Lyonee # 2021.03.18. 21:30

Osztatlan közös tulajdonban van több, mint 50 éve egy kb 1800 m2-es belterület. Kert, gazdasági épület (ami már nincs meg). Ebből két testvérnek van még (talán nem is tudják) kb 24-24 m2 része, a többi a miénk. Ebből az 1800 m2-ből szeretnék kiszakítani önálló helyrajzú számon kb. 600 m2-t. Vagyis a maradék 1200-ban maradna a 2 testvér része. A 2 testvérről nem tudni semmit. Ez az 1200 m2-s kert egy külön helyrajzi számon (kb. 360 m2 telek) szereplő ház, és szomszéd ház alatti terület, kert. A 2 ház telekhatárának a meghosszabbításában lenne a leválasztás.
Kérdésem: Jogilag megoldható-e az új helyrajzi számú kert létrehozása a 2 másik tulajdonos közreműködése nélkül? A házat és a leválasztandó kertet szeretnénk eladni, de addig, amíg ilyen zavarosak a tulajdonosi viszonyok nehéz lenne.

AliZ55 # 2021.03.18. 15:04

Kedves Urak / Hölgyek !
Földhivatali okirathamisitási ügyben keresek sikerorientált ügyvédet . Kérem szakmabeli, témakörben járatos ügyvéd
segitségét .
Köszönöm.
Üdvözlettel.

AliZ55 # 2021.03.18. 14:55

xx

nanemaaa # 2021.03.08. 08:53

30. Építési telek: az a telek,

  1. amely beépítésre szánt területen fekszik,
  2. az építési szabályoknak megfelelően kialakított,
  3. a közterületnek gépjármű-közlekedésre alkalmas részéről az adott közterületre vonatkozó jogszabályi előírások szerint, vagy önálló helyrajzi számon útként nyilvántartott magánútról gépjárművel közvetlenül, zöldfelület, illetve termőföld sérelme nélkül megközelíthető, és
  4. amelynek a közterülettel vagy magánúttal közös határvonala legalább 3,00 m.

A bankok egyébként teljesen más tészta, őket nem a jogszabályok kötik, hanem a belső akár napi utasítások.

drbjozsef # 2021.03.08. 08:50

hiszen az építési telek fogalmába bizony belefér, hogy magánútról megközelíthető.

Azt nem tudom, hogy belefér-e általában, de egy múlt heti hitelkérelem visszadobás alapján határozottan állíthatom, hogy közúti (!) kapcsolat hiányában hitelt a (egy) bank nem ad hozzá - legalábbis akkor, ha a magánút nem a telektulajdonos tulajdonában van, és szolgalmi joga sincs rá bejegyezve.
(a kérdező esetében persze jó is lehetne, hiszen a magánútnak is ő lenne a tulajdonosa)

nanemaaa # 2021.03.08. 08:32

Nekem már csak egyetlen kérdésem lenne a kérdezőhöz: "Kit nevez ő helyi építési hatóságnak?"
Mert félő, hogy nem a kormányhivatalra gondolt. Más hatóság meg valójában nem létezik.

A magam részéről nem tartom fair-nek, ha a hatóság valóban ragaszkodna egy előirányzott útszélesítés ügyfél általi végrehajtásához. Bár tudom, hogy lehet így is értelmezni a jogszabályt. Véleményem szerint elegendő lenne, ha a beépítés során a tervező már figyelmet fordítana arra, hogy a HÉSZ szerint a telek egy bizonyos területe nem vehető figyelembe építési telekként, hiszen az közlekedési terület céljára van előirányozva. Az viszont kizárt, hogy azt is megkövetelje, hogy a leválasztott terület nem lehet magnút, hiszen az építési telek fogalmába bizony belefér, hogy magánútról megközelíthető.

drbjozsef # 2021.03.06. 12:12

Értem, tartok tőle, hogy ez így jogszerű lesz - tekintve, hogy így vetted, ez tudható is volt-, de az én véleményem akkor is az, hogy nem frankó ez így.

Jogszerű, de nem frankó. Pláne, ha nem négy szemjegyű az a költség amit ki kell emiatt pengetni...

horvátzsolt # 2021.03.05. 19:02

Tisztelt drbjozsef!

Belterület, építési övezet. Ha odaadom a részt akkor mehet az építkezés. Az övezetben 25% a beépíthetőség. A szomszéd úgy epitkezett korábban, hogy magánutat csinált külön helyrajzi számon, így az építési telek már nem volt érintett a szabályozási vonallal. Most ez már nem lehetséges mert az önkormányzati rendelet szerint be kell olvasztani az érintett részt az útba.

drbjozsef # 2021.03.05. 18:53

Kisajátítani nem kötelezettség, de az joga, hogy húz egy vonalat át a telkeken, hogy ez kell neki közútnak, ingyen, ajándékba, külön zsarolással, hogy addig nincs építési engedély.

Nem kóser ez.

Mondjuk, ha jól értem horvátzsolt nem építési telket vett. Vagy mégis? Ha a megfelelő övezetben, belterületben van már, akkor az kell legyen. Ha viszont nem ott van, akkor egy telekalakítástól sem lesz ott, szóval sumákolásnak tűnik ez nekem a polghiv részéről...

horvátzsolt # 2021.03.05. 18:11

Nem is gondoltam, hogy az önkormányzatnak kötelezettsége lenne a kisajátítás, ugyanakkor nagyon inkorrektnek érzem ezt a fajta kényszerhelyzetet. Amit nem tudok, hogy az önkormányzat eljárása jogszerű e.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.05. 18:00

az önkormányzatnak nem kisajátítania kéne
Az nem kötelezettség.

horvátzsolt # 2021.03.05. 14:38

Tisztelt Hozzáértők!

Vásároltam Solymáron egy építési telket (2200 m2). Telefonon beszéltem a helyi építési hatósággal, arról tájékoztattak, hogy be kell fáradnom az önkormányzatra ajándékozási szerződést aláírni, mert a telkem utcafronti szakasza szabáylozási vonallal érintett terület. Nem akartam ajándékozni, úgy gondoltam, hogy ha írásban érdeklődök, akkor már más lesz a tájékoztatás és ebben nem is tévedtem. Levelemre azt a választ kaptam, hogy a szabályozási vonal miatt (hivatkoztak helyi önkormányzati rendeletre) a telkem nem építési terület, csak úgy lesz az, ha földhivatalnál kérem a telekalakítási engedélyezési eljárást és az jogerősen véget is ér.

A kérdésem az, hogy ebben az esetben (utcaszélesítés) az önkormányzatnak nem kisajátítania kéne a szabályozási vonallal érintett területet? Jogszerű az eljárás, hogy abba a kényszerhelyzetbe helyeznek, hogy ha építeni akarok akkor adjam nekik ingyen a telkemből? Mindezt saját költségemre (a közművek áthelyezese, kerítés elbontása, eljárás díja).

Álláspontjuk szerint ha magánutat létesítek külön helyrajzi számon a szabályozási vonallal érintett területen - így az építési telek már nincs érintve szabályozási vonallal - az sem megoldás, mivel a leeső területrésznek a beolvasztását kell kérnem az út területébe.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.28. 19:07

Elrendelik az érdemi tárgyalást.

Van ennek valami jelentősége?

Pannika80 # 2021.02.28. 18:21

Kedves Kovács_Béla_Sándor!

Még egy kérdésem lenne.
A keresetlevelet a Pp. 176. § (1) bekezdés j) pontja alapján utasította vissza a bíróság még októberben, és ezt fellebbezte meg a felperes még decemberben. Aminek elvileg még nem született meg a másodfokú eredménye. Viszont most úgy látom, hogy pont ezt a pontot hatályon kívül helyezte a 2020. CXIX. évi tv 76. § 3. pontja. A netjogtár szerint 2021. 01. 01-től hatálytalan. Jól értelmezem, hogy mivel a hatályon kívül helyezés előtt lett a végzés meghozva, így a törvénymódosítás ránk nem érvényes, vagy hivatkozhatott erre a felperes?
Amennyiben rosszul értelmezem ezt, akkor ez a hátályon kívül helyezés mit jelenthet egy visszautasított keresetlevél esetében?
Válaszát előre is köszönöm, ahogy az eddigieket is :)