Ingatlanügyek


pezita # 2021.04.02. 12:34

Kedves Szomorú örökös!

Nem is gondoltam volna, hogy előtte olyan volt, amilyen...

Ettől függetlenül a kérdés áll.

De akkor kifejtem, hogy könnyebben értelmezhető legyen a dilemma: a bontás következtében egy olyan minőség változás történt, ami lényegesen befolyásolja az ingatlan állapotát, hívhatjuk akár a bontó fél részéről történt károkozásnak is. Ergo felelőssé tehető a bontó, tehát jogosan merülhet fel az ingatlanban okozott kár megtérítésének kérdése.

A helyzet gyakorlatban rendben megoldva egyébként, e miatt nem kell izgulni, szimplán elméleti a kérdés.

Üdvözlettel és kösznettel

MajorDomus # 2021.04.02. 12:28

Szerintem az ingatlan tulajdonosáé!
A szomszédé semmiképpen.

Szomorú örökös # 2021.04.02. 04:59

pezita

kinek a kötelessége jogi szempontból az ingatlan falának, ami ez előtt közös volt a két ingatlannak, és a bontással lett olyan állapotú amilyen, rendbe hozni?

Szerintem az előtte is olyan volt, amilyen, csak max. nem láttad, mert ott volt mellette a másik épület fala.

pezita # 2021.04.01. 18:09

Üdvözletem!

Adott egy ház, mely kb 100 éve épült (polgári, felújítva, lakott), közvetlenül mellette közös fallal egy kisebb ház (ami szintén kb akkoriban épült), amit most, új tulajdonos lebontott, mert olyan állapotban volt, hogy csak bontani érdemes. Bontás után derült ki, hogy a két ház összeépült gyakorlatilag, annyira, hogy a nagyobb háznak az érintkező fala vályog közfal (szinte a belső vakolásig lehetett belátni bontás után a vályogtéglák között). Kérdés: kinek a kötelessége jogi szempontból az ingatlan falának, ami ez előtt közös volt a két ingatlannak, és a bontással lett olyan állapotú amilyen, rendbe hozni? Építkezés kb ugyanott tervben, de nyilván nem maradhat így ez az állapot huzamosabb ideig. Az ingatlan tulajának kell ezt rendbe tenni vagy a szomszéd ingatlan tulajdonosának, aki elbontatta az ingatlant?

Köszönöm a választ.

drbjozsef # 2021.03.29. 13:49

Az árverés eleve kockázatos. Ez legyen a legnagyobb bajod, és akkor még jól is jártál (nem a leütési árra gondolok, bár egy teleknél kilakoltatási problémák ugye nincsenek).

Ez egy "zsarolás" (nagyon idézőjelben) az önkormányzat részéről. De nem hinném, hogy van fórum, ami kötelezné rá, hogy építési engedélyt adjon, vagy bármi hasonló jogorvoslat.

horvátzsolt # 2021.03.29. 13:29

Úgy tűnik nincs más út, meg ha van is nagyon sokáig tartana. Maga az eljárás tényleg nem drága, minden régóta meglévő felépítményt, közműveket arrébb rakni valamivel drágább, a telekrész piaci áráról nem is beszélve. Önhibámból adódóan nem tudtam róla (nem néztem meg, egyébként árverési vétel).

drbjozsef # 2021.03.29. 12:53

ha építkezni szeretnék - hogy saját költségemen, ingyen lemondok a telekrészről az önkormányzat javára.

Az esetleges (alapos? alaptalan) jogtalansági fájdalmon kívül, mi a problémád amúgy ezzel?
Szerintem ezt így szokták - nem mondom, hogy egyetértek a gyakorlattal, mert felháborító valamennyire, de egy építkezésnél ez a pártízezer forintos költség lényegében semmi. Földmérő, földhivatal, oszt kész. Értem én, hogy mire fel, de nem egyszerűbb, mint protestálni mindenfele, várhatóan eredmény nélkül?

(Apropó : a feljegyzés tudatában vetted meg a telket, úgy-e?)

horvátzsolt # 2021.03.29. 12:16

Tisztelt Hozzáértők!

Solymár Nagyközség területén LKE-O-2 besorolású övezetben van telkem. A telek, a HÉSZ mellékletét képező szabályozási terv szerint, kötelező szabályozási elemként szabályozási vonallal, valamint telekhatár megszüntető jelöléssel érintett. Fentiek miatt a telken építkezni nem lehet, kiskapuként dondoltam arra, hogy magánutat hozok létre a szabályozási elemekkel érinetett területből, így az építési telek már "tiszta" lesz. Az önkormányzat azt írta, hogy magánutat létrehozni a fenti részen - ugyancsak a szabályozási terv tartalma miatt - nem lehet.

Az OTEK „32. § * (1) Valamennyi építési övezetben, illetve övezetben - ha a helyi építési szabályzat, szabályozási terv másként nem rendelkezik - elhelyezhetők:

1. a nyomvonal jellegű építmények és műtárgyaik, a külön jogszabályok keretei között,

A HÉSZ-ben illetve a szabályozási tervben szövegesen nincs tiltva semmi a kötelező szabályozási elemek alapján, az önkormányzat álláspontját a térképeken szereplő kötelező szabályozási elemekre alapozza.

Az önkormányzat álláspontja szerint a telkemen, mivel a fenti kötelező szabályozási elemekkel érintett, nem építhetek, az nem minősül építési teleknek, valamint az egyetlen megoldás számomra - ha építkezni szeretnék - hogy saját költségemen, ingyen lemondok a telekrészről az önkormányzat javára. Mindezt úgy, hogy az eljárást nekem kell megindítanom, azt nekem kell fizetnem.

A helyi építési hatóságtól állásfoglalást kértem, onnan semmitmondó választ kaptam.

Van a Tisztelt Fórumlátogatók között olyan, aki szerint érdemes jogi útra terelni a dolgot, esetleg vállalná a képviseletemet az ügyben, vagy inkább adjam át a kérdéses részt.

Numato # 2021.03.26. 18:03

Köszönöm a részletes választ és segítséget!

Zoltanuss # 2021.03.26. 17:53

Numato !
Van egy kellemetlen helyzet.. 3 éve megvettél egy nyeles telken lévő háztat. A nyél szabályosan egy autó szélesség.. mondjuk 1,55 cm. Autó nem tud beállni. A korábbi tulaj valamikor régen 24 -25 éve megegyezett a nyél szomszéddal, hogy had vegyen igénybe egy 60 cm x 12 m-es sávot, sőt még kerítés lett rajta, nyilván az csináltatta aki kedvezményt kapott, tehát N.. elődje.
Aztán 3 éve történt, hogy ti lettetek az új tulaj és most eladnátok. Ez is ok. csakhogy a vevőjelöltnek van egy kérése... mielőtt megveszi rendezzétek le ezt a vitás ügyet.

A további problémák :

Mi a helyzet azzal, hogy bizonyos szélessége biztosítani szükséges a tűzoltóság részére?

a tűzoltók behúúk a slagot azon az 1,5 méter széles sávon, ha meg úgy adja dolog letarolják a kerítést.
Ál problém.

Használati megosztás ? Két félen múlik.

tehát, ha levenné azt a részt, nem lehetne beállni autóval a kertbe”. Semmilyen törvény nem írja elő, hogy autóval kell beállni a kerteb.. Gyalog, a nehezebb tárgyakat kulival kell betolni.

3 szereplő van. van egy régi tulaj aki pénzért- ingyen lehetőséget biztosított a társ szomszédnak a kényelmes bejárásra, jött a 3 éve a mostani panaszos. A 2. És a vevő jelőlt a 3. 3 évig élvezte a 2-es ezt az előnyös helyzetet, eladná, de a vevő nem hülye.. rendezze le a kényelmes bejárás feltételeit.

Ez 2,5 millióba kerül. Vagy lerendeződik a móka vagy tovább áll.

annak fényében pláne, hogy erről nem szólt, amikor ideköltöztünk, és eddig is így használtuk a beállónkat ” a nyeles szomszéd-
  • a kiállhatatlan fráter 3 évig biztosította a kedvezményt. Valamiért a jó viszony eltűnt minek biztosítsa tovább. Amúgy neki miért kellett volna szólnia ? A panaszos és az elődjének kellett volna alaposan feltárni a dolgot.
Mindenki annyiért árulja a portékáját amennyiért akarja.

Az új vevő jelöltnek fel kell tárni a helyzetet és 3 millát engedni a ház vételárából. Vagy megveszi vagy sem.

Aztán az új tulaj eldönti megér e neki 3 millát , hogy kocsival álljon be, vagy gyalogol azon a 12 méteren.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.26. 14:43

Szerintem nem ezt akarod te valójában kérdezni.

david1111 # 2021.03.26. 13:29

Tisztelt Hozzáértők!

Olyan kérdéssel fordulnék Önökhöz, hogy amennyiben konténert rendel az ügyfél és a konténert szállító autó a konténer elvitelekor az autó kitámasztása miatt (hogy fel tudja emelni a konténert) betöri a betont, ezzel körülbelül 100 ezres kárt okozva, az kinek a hibája? (Kerítésen belüli eset) A konténeres cég nem hajlandó felelősséget vállalni az okozott károk miatt. Illetve betét lapot sem hajlandóak adni.

Mit lehet tenni ilyen esetben?

Köszönettel,
david1111

Numato # 2021.03.26. 13:21

Ja igen, a kocsibeálló éppen olyan széles, hogy kb.5-5 cm fér el a kocsi mellett beállásnál, tehát, ha levenné azt a részt, nem lehetne beállni autóval a kertbe.

Numato # 2021.03.26. 13:18

Használati megosztással kezdtük volna, de azért 2,5 milliót kér a szomszéd, ami nagyon sok pénz egy ekkora részért, egyrészt, másrészt 30 évig jó volt így? harmadrészt, ha nem megvehető, egy aláírásért fizessek ennyit? kicsit azért felháborítónak tartom, annak fényében pláne, hogy erről nem szólt, amikor ideköltöztünk, és eddig is így használtuk a beállónkat.

Numato # 2021.03.26. 13:15

A nyilatkozatot (korábbi szóbeli megállapodásuk alapján) most adta oda a volt tulaj.
A szóban forgó terület kb.20 méter*60 cm, tehát 10-12 m2.
De a földmérő szerint nem megvásárolható, mert az építésügyi hatóság nem engedi bejegyezni így, mert a szomszéd telke 6 m széles, és a háza kerítésről kerítésig ér.
Ezért a kocsibeállós területért az előző tulaj az égvilágon semmit nem fizetett, előlünk pedig ezt a tényt elhallgatta, az csak most, az eladás előtt derült ki.
Mi a helyzet azzal, hogy bizonyos szélessége biztosítani szükséges a tűzoltóság részére?
A legnagyobb problémánk a zéró együttműködési készség.

wers # 2021.03.26. 10:30

24 évig ebben az állapotban használta a beállót ahogyan.mi.most. mit tehetnénk?

Ez is igaz csakhogy a 24 év eltelt.

:) hogyan számoltad ki? Három éve tette a nyilatkozatot (ha jól veszem ki).

Zöldövezeti11 # 2021.03.26. 10:27

Numato
Köszönöm a választ. Létezik bármilyen 1-2 hónap alatt lezajló lehetőség a probléma megoldására?
Sok pénzért ... megfelelő pénzért - igen. Tény hogy a panasz is felületes. Ok. kell egy beálláshoz + 60 cm, de mennyi az az összes a valóságban ??

kocsibeállónk 60 cm szakasza,melyre kerítés visszaállításaval fenyeget.

Vannak bp. társasházak ahol a 80 cm széles folyosón kényelmesen lehet közlekedni.

Nyilván az adott telek lényegesen többet ér ha kocsival is be lehet állni.... valamit valamiért !!

Zöldövezeti11 # 2021.03.26. 10:16

A volt tulaj akitől vettük a házat írt egy letanúzott nyilatkozatot hogy 24 évig ebben az állapotban használta a beállót ahogyan.mi.most. mit tehetnénk?
Ez is igaz csakhogy a 24 év eltelt. A volt tulajnak a szomszédja, ingyért vagy pénzért használni engedte a telkéből azt a 60 cm -e ismeretlen hosszúságú sávot.

"3 éve vett házunkat eladnánk, " ennyi idő a pontos helyzet tisztázására kevés volt, a háborús helyzet kialakuláshoz bőven elég.

a szomszéd szörnyű ellenséges, és mindenképpen pénzt akar.

wers # 2021.03.26. 10:14

Én azért megkérdezném a volt tulajdonost, hogy mire alapozza azt a nyilatkozatot.

Jobb lett volna ezt a három éve a vásárláskor tisztázni. Lehet, hogy létezik erről egy használati megállapodás?

(bennem motoszkál a kisördög, hogy a szomszéd már az előző tulajt is lehúzta a használat okán)

Zöldövezeti11 # 2021.03.26. 10:08

de a szomszédé a két ház közti kocsibeállónk 60 cm szakasza,melyre kerítés visszaállításaval fenyeget ha nem adunk nekik 2.5 millió forintot. A földmérö és építési osztály szerint nem megvehető a rész jogilag,elbirtoklási pedig perrel

Az összegtől függetlenül azért illene neki valamennyit fizetni.

Numato # 2021.03.26. 09:18

sajnos az kizárt, a szomszéd szörnyű ellenséges, és mindenképpen pénzt akar.
Ilyenkor kizárólag a pereskedés marad?

drbjozsef # 2021.03.26. 08:54

Közös megegyezés.

Numato # 2021.03.26. 08:53

Köszönöm a választ. Létezik bármilyen 1-2 hónap alatt lezajló lehetőség a probléma megoldására?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.26. 07:14

Ha nem megvehető, akkor nem is birtolható el. Legalábbis a tulajdonjoga. Az átjárási szolgalom esetleg.

wers # 2021.03.26. 05:56

A volt tilaj akitől vettük a házat írt egy letanúzott nyilatkozatot

Ha ez egy egyoldalú nyilatkozat, akkor szerintem azzal nem sokra mentek. Még tanukkal sem (mit is tanúsítanak???)