Ingatlanügyek


Majordomus # 2022.02.15. 09:12

Ja,és vegyél egy nyugtatömböt,de arra vigyázz,hogy a bérleti dijról és a rezsiköltségről 2 különböző nyugtát állits ki.

Majordomus # 2022.02.15. 09:10

Vagy választhatod a diktált költségelszámolást (bevétel 10 % leírása). Legegyszerübb ha besétálsz a Nav-hoz ott vannak kitéve a tájékoztató füzetek mindenről. Abból mindent megtudsz.
A netről is megtudható minden lényeges.

Az első évben (beszerzések és felújitás) számold el a költségeidet utána választhatod az átalányt.

drbjozsef # 2022.02.15. 05:26

aniko7777,

Javaslom a gugli barátod használatát, nagyon jó leírások vannak a neten a részletekről.
Röviden : nem kell számlát kiállítanod, ha nem kéri a bérlő, elég csak bizonylatokat, akár kézzel is, és igen, a bérleménnyel összefüggő kiadásaidat levonhatod a bevételedből, ha tételes elszámolást választasz.

aniko7777 # 2022.02.14. 21:46

Kedves Forumozok!
Szülleim vettek egy lakást a nevemre es én szeretném bérbe adni .Én háztartás beli vagyok nincs bejelentett jövedelmem fizetjük magam után a Tb  semmi mást .Kérdésem hogy legálissan hogy számlát tudjak adni mit kell csinálnom és hogy mennyit és hogy kell utána adoznom ha esetleg festeném kéne elötte vagy elromlik valami közbe azt költségként letudom e irni ...stb
Köszönöm válaszukat

osztap # 2022.01.29. 13:26

709 m2 átjegyezve
Nincs jelentősége. Az ingatlan területe akkora, amekkora az I. részben fel van tüntetve. Ha teljes másolatod van, nem pedig szemle, ott szerintem azt látod az I. részben, hogy valaha az ingatlan 1588 m2 volt, és ezen a soron van mellette egy törlő határozat, aztán alább az, hogy 879 m2, ami mellett nincs törlő határozat. A III. részben a bejegyzés azt mondja meg, hogy miért változott a terület nagysága: a Te esetedben a szomszéd telekbe átjegyzés miatt.

felülvizsgálat alatt

Szintén nincs jelentősége. Részletek itt:
https://hazavato.hu/…jdoni-lapon/

Kovács_Béla_Sándor # 2022.01.29. 10:57

Letöltöttem egy [...] a tulajdoni lap szemléjét,
Nem a szemlét, hanem a teljeset töltötted le. Nem kellett volna, csak összezavar.

Szomorú örökös # 2022.01.29. 06:52

Nagyzoltan123456

Bejegyző határozat: Önálló szöveges bejegyzés az X hrsz területéből 709 m2 átjegyezve az y hrsz területébe.....Találkozott már valaki hasonlóval mit jelenthenek ezek?

Az én tulajdoni lapomon is van ilyen, de már nagyon régi dátummal.
Szerintem a tiednél is a dátum a legfontosabb adat.

Nagyzoltan123456 # 2022.01.29. 06:00

Sziasztok

Letöltöttem egy vásárolni kívánt háznak a tulajdoni lap szemléjét, és a III.-ik bejegyzésben :
"Bejegyző határozat:
Önálló szöveges bejegyzés az X hrsz területéből 709 m2 átjegyezve az y hrsz területébe."
Direkt nem írtam ki az igazi hrsz ot, az x amit meg akarunk venni, az y hrsz pedig egy a telek közvetlen mellett levő használtautó kereskedés.
Az a baj hogy az egész vásárolni kívánt x telek 879 m2, így ha jól sejtem és csak a maradék maradna, akkor borul a beépítési %, zöldterületi mutató, későbbi bővítések, stb...
A széljegyben pedig ( az I felett ): "felülvizsgálat alatt"
Találkozott már valaki hasonlóval mit jelenthenek ezek ? Előre is köszönóm

drbjozsef # 2022.01.28. 12:21

Egyébként egy csomó önkormányzat honlapján fent is van a formanyomtatvány, de bárhol lehet kérni, ún. "Kérelem főépítészi tájékoztatás kiadásához" doksi. Beküldöd a helyrajzi számot, és (nekem nemrég) küldtek egy két oldalas doksit, amin rajta van minden, hova lehet építeni rajta, mennyit, beépíthetőség, zöldfelület, gerincmagasság, satöbbi.
Sajnos, ez csak konkrét telek esetén megy, mert még övezeten belül is eltérhetnek pl. a mérete, vagy az elhelyezkedése miatt.

drbjozsef # 2022.01.28. 12:12

Valahol olvastam egy általánosítást, hogy egy telekre 1 lakóház építhető, de ez nem igaz ezek szerint.
Semmiképpen.
Budapest kertváros, itt 800nm telekméretig legfeljebb két lakóegység, afelett 3 építhető, legfeljebb két különálló épületben. Minden sarkon épültek is a (relatíve) kis telkekre a 3 lakásos, két épületes, emeletes hodályok a kádár kockák közé. Annyira nem jó. Legalábbis a többsége.

kovaron80 # 2022.01.28. 11:36

Hello,

Köszönöm, utána fogok nézni.
Valahol olvastam egy általánosítást, hogy egy telekre 1 lakóház építhető, de ez nem igaz ezek szerint.
Épp most olvasok egy HÉSZ-t, és ebben sem találok egyelőre ilyen megszorítást....

Kösz,
Üdv. Áron.

nanemaaa # 2022.01.28. 09:14

Sajnos nem érted, pedig válaszoltam.
Az országos előírások szerint bármelyik lakóterületen építhetsz akár több épületet is. Helyi építési szabályzat korlátozhatja, bár én ilyet még nem láttam, ahol épületek számát korlátozták volna. Legfeljebb feltételekhez szokták kötni, de ez mindig egyedileg szabályozott kérdés. Nincs rá általános szabály, az adott településen belül a helyi építési szabályzat az, ami ezeket előírhatja. Keresd az illetékes építésügyi hatóságot (kormányhivatalt), így is, úgy is náluk fogsz kikötni, mert amit akarsz, az javarészt engedély, vagy bejelentés köteles építmény.
A fentiektől kivételt képeznek a mezőgazdasági rendeltetésű területek, telkek beépítésének szabálya, mert ott országos előírás is korlátozza az épületek számát és nyilván a rendeltetését is. Ide tartozik a zártkert is.

kovaron80 # 2022.01.28. 08:26

Kedves nanemáá,
Köszönöm, hogy billentyűzetet ragadtál, sajnálom, hogy nem válaszoltál.
KÉRLEK, mondd meg, melyik az az építési övezet, amelyikben Én sok-sok kicsi (20-30 m2) házikócskát felhúzhatnék (engedéllyel, of course), de csak magamnak, nem Üdültetési Vállalkozóként....
LA, MK1, MG stb...
Köszi, Áron

nanemaaa # 2022.01.28. 07:46

Falun jellemzően 1 ház 1 melléképület és kész. LA övezetben.
Ha általában akarsz beszélgetni, akkor valójában nem akarsz építkezni. Én eddig pl olyan faluról nem igazán hallottam, ahol így meg van kötve, hogy hány épület lehet a telken. Olyat igen, hogy egy-egy telken max hány lakás létesíthető. De ezek szerint az építési hatóságnál még nem jártál, hiszen akkor tudnád, hogy egy településen belül több építési övezet létezik.
Egy biztos, iparterületen valóban nem lehet.

kovaron80 # 2022.01.27. 16:20

> Amelyen a helyi építési szabályzat megengedi.
Köszi pingpongozhatunk...
Falun jellemzően 1 ház 1 melléképület és kész. LA övezetben.
De hol engedik? Iparterületen? Nem hiszem, Zártkertben? biztos nem... Akkor hol?
Milyen telket vegyek?

Zöldövezeti11 # 2022.01.27. 13:04

Áron !
Tanulj előbb épületfizikát !

nanemaaa # 2022.01.27. 12:50

* Tehát milyen típusú telekre építhetek több ilyen embereknek szánt kis épületet legálisan? *
Amelyen a helyi építési szabályzat megengedi.
És mindegy, hogy milyen kicsik az épületek, és miből készülnek, terveztetni kell, mert egyszerű bejelentéshez kötött a lakóépület, a többi meg építési engedélyhez.

kovaron80 # 2022.01.27. 12:03

Kedves Szakértők,

Van egy álmom, és remélem tudtok segíteni a megvalósításban.
Szeretnék magam építeni több kisebb (8x4 m, 5x3 m, stb) könnyűszerkezetes házat, egyedi funkciókkal,
pl. udvari iroda, szauna + vizes blokk, nyári konyha, stb. Van amelyiket rendesen téliesíteném is, de van amelyiket nem, mert csak nyári használatra kell.
Szabadon szeretném elhelyezni ezeket, és szépen parkosítani körülötte.
Az egyikben akár laknék is (mint egy hétvégi házban), legfeljebb nem lesz állandó lakcímem, de ha lehetne, az jó lenne.

Ezek közül mindegyik alkalmilag "Emberi" tartózkodásra szolgál, ami ügye nem melléképület...

A falusias övezetekben 1 db Lakóház, 1 db Melléképület lehet, de nekem az nem kell.
De ha veszek egy falusi romos házat, oda be tudok jelentkezni állandóra, meghagyom az épületeket, de mögé, a kertbe szeretném a kis saját parkomat megépíteni törvényesen.
Ha kivett zártkertet veszek, oda mit építhetek? Szerintem a HÉSZ ott is lekorlátoz 1 ház + 1 ólra.

* Tehát milyen típusú telekre építhetek több ilyen embereknek szánt kis épületet legálisan? *

A válaszokat előre is köszönöm,
Áron

Kogeza # 2022.01.27. 10:49

Sziasztok!

Földhivatali eljárásban (pl. tulajdonjog bejegyzése, zálogjog bejegyzése) az Ákr. szerinti sommás eljárás szabályai, és így a - soron kívüli eljárás kivételével - 8 napos ügyintézési határidő alkalmazandó?

Nem látok olyat, hogy kizárt lenne az Inytv. vagy más jogszabály szerint, de lehet, ez az én hiányosságom.

Köszönöm szépen!

Zöldövezeti11 # 2022.01.27. 08:18

Na ugye mit mond szomorú... :

Amiben én laktam, az egy melléképület bővítés volt éppen 22-23 évvel korábban, ami engedéllyel készült. De mivel hátsó kert 6 méteren volt rajta, ezért nem lehetett önálló lakóépületnek minősíteni. A főépítész azt mondta, hogy ettől még persze lehet simán lakásnak használni, csak az azzá minősítés nem fog menni.
Nekem is vót hasonló időben egy melléképület, amit nem is kellett lakássá minősíteni, mert az építéskor már az volt / 1932 /. Egy 28nm -es mellék épület az alábbi felosztással : 9nm házmester lakás , 9 nm mosókonyha , a többi kamra és budi.
kémény volt, a vizet és bevezették...sőt a villanyt is. Sőt a házmestelakás hajó padlós vót... igaz a fala csak 25-ős. Röviden nem fehér embernek való. De csináltam belőle egy lakás. Hőszigetelés, villanyfűtés + kandalló, hideg melegvíz meg ami kell. Azért én is felhívtam az önkorit... ott mondták bármit csinálhatok... lakássá nem lesz nyilvánítva, mert bizonyos szabálynak nem felel meg. A szoba csak 9 nm. Itt a pont. sikere viszont van.... bérlők folyamatosan lakják.... olyan a bérleti díj. A szerződésben sem nevezem lakásnak.... csak bérleménynek.

SolnesM # 2022.01.27. 07:50

Fsk13 !
Ja hogy Te lennél az egeres.
Nem kellett volna megvenni. De ha megvetted, akkor sem rögtön nekiesni és szétverni.
De hogy egy kis biztató is legyen.

Ha nincs élelem az egér eltűnik. Ami marad utána, az semmi.
Egy egér tömege 1 -2 gramm, ha elpusztul múmifikálódik.

Fsk13 # 2022.01.26. 08:29

SolnesM koszonom a valaszod, a bosszanto az hogy nem jelezték, ilyen formaban biztos hogy nem vasaroltam volna meg.
A csak festesbol lett a teglafalig lepucolni, ha bekoltoznek eselyes hogy az alberlok is vissza jonnenek ha nincs megkeresve a bejarat.

osztap # 2022.01.26. 08:17

aniko7777,

A Közműtérképen kereshetsz címre, és bekapcsolhatod, hogy mutassa a helyrajzi számot. Ha van hrsz, akkor Te magad kérj le egy friss tulajdonilap-másolatot meg egy térkémásolatot a Földhivatal Online-on.
https://www.e-epites.hu/e-kozmu

Nézd meg, hogy a tulajdoni lapon bármi más is szerepel-e, mint "lakóház, udvar". Például gazdasági épület, műhely, istálló. Itt lesz fontos, hogy a megosztási szerződés szerint Te melyik részt használnád. A bank csak lakóingatlanra ad lakáshitelt, gazdasági épületre, stb. nem. Ez akkor is gond, ha Te nem tervezel hitelt felvenni, mert eladni is csak olyannak fogod tudni majd egyszer eladni, akinek nem kell majd hitel. Szóval, ha a Te az azóta átalakított, de le nem papírozott műhelyt nézted ki, akkor érdemes ebbe csak nyitott szemmel belevágni, és az árban érvényesíteni. Dettó, ha nincs is feltüntetve a térképmásolaton az ingatlan.

drbjozsef # 2022.01.26. 08:02

ha azóta új tulajok lettek azok elismerték e annak érvényét.
Ez hülyeség. Igaz, már sokszor írtuk.
A jogutódra vonatkozik, akkor is, ha ő azt nem ismeri el.

Zöldövezeti11 # 2022.01.26. 07:57

aniko7777 -nek !
a legegyszerűbb ha az eladótól kéred ezeket :
tulajdonilap,
térkép másolat,
egy korábban készült megosztási szerződés/leírás és
a leendő társtulajoknak való bemutatás.
Ezenkívül az eladandó rész bemutatása . (nem árt a többiről se némi info.... hiszen ez a szitu un sziámi -iker szerűség.... torzan összenőtt valami ) de lehet jó is.

Sok minden kiderülhet.
Aztán ha tetszik akkor jöhet az ügyvéd.