Ingatlanügyek


Coffee # 2023.04.06. 17:38

Kedves Fórumozók!
Elbirtoklással kapcsolatos kérdésem lenne hozzátok. Adott egy "Művelési ág /kivett megnevezés/ a Kivett tanya b szőlő" besorolású ingatlan, mely egy tanya részből és szőlő részből áll. A teljes ingaltan osztatlan közös tulajdon. Családunk 45 éve vásárolt a szőlő részből. Jelenleg kiderült, hogy a teljes területhez viszonyítva a tulajdoni lapon nincsen annyi tulajdoni hányadunk, mint amennyit valójában természetben használunk, birtoklunk (a tulajdoni hányadokat átszámolva 400m2 van nekünk papíron, de 1000m2-t birtoklunk). Jelenleg két tulajdonos van. Az többségi tulajdonos a tanyarészt használja, mint lakó ingatlan és a szőlő egy részét, mint telek. Mi a szőlő többi részét, mint írtam 1000m2-t, elszeparálva kerítéssel. A jelenlegi tanyát és a szőlő egy részét birtokló tulajdonos 2005-től van jelen. Ő szólított minket fel, hogy többet birtoklunk, most jött rá és jogi lépéseket fontolgat. Ez minket is meglepett. 45 év alatt sok tulajdonostárs volt és soha senki nem szólt emiatt, sőt mi sem tudtuk, hogy többet használunk, mint kellene. Bíróságon elbirtoklással bejegyeztethető lenne az általunk használt területtel arányos tulajdoni hányad? Az elbirtoklási idő többszörösen letelt már, ezt így mindig mindenki elfogadta. A témát az bonyolítja, hogy osztatlan közös tulajdon, két tulajdonos van, az ingatlan besorolását említettem, ami termőföldnek minősül és mi csak tulajdoni hányadot szeretnénk elbirtokolni, nem az egészet. Van erre módunk? Nem szeretnénk elveszteni a 45 évig és még most is birtokolt területünket. Köszönöm a segítségeteket.
Coffee.

Majordomus # 2023.03.27. 19:34

Nem.

ChuckN # 2023.03.27. 14:28

Kedves Fórumtársak!

A mai nap kézhez kaptam a lakás vásárlásom utáni vagyonszerzési illeték utáni fizetési meghagyást.
A levélben az alábbit olvastam:
"Az Art. 141. § (3) bekezdése szerint a vagyonszerzési illeték kiszabására irányuló eljárás esetén a
határozat meghozatalára nyitva álló határidő 60 nap. Az ügyében az ügyintézési határidő leteltének napja 2022. október 15."

Ez alapján jelentősen elkésett a NAV. Eredményezheti-e azt hogy nem szabhatják már ki rám a fizetési kötelezettséget?

Üdvözlettel,
CN

Majordomus # 2023.03.24. 20:59

Mondjuk én le is szerelném...

exchange # 2023.03.24. 19:16

Köszönöm szépen.

Szomorú örökös # 2023.03.24. 06:21

exchange

Szomszéd bejelentette hogy klíma kültéri egységet szeretne feltenni a hátsó falára, az én udvaromra. Nemet mondtam rá

Helyes! Ha mégis megpróbálja felszereltetni, azonnal menj a jegyzőhöz és kérj birtokvédelmet.
Ő fogja megszívni, mert leszereltetik vele és ott marad a ronda lyuk helye a falán. :-)

Majordomus # 2023.03.23. 20:09

Aranyos. Ő űl a hűvös szobában te meg hallgatod a kültéri egység zaját.

drbjozsef # 2023.03.23. 10:18

exchange,

Úgy érted, hogy a szomszéd háza a telekhatárra épült, és a rászerelt kültéri egység már a te telked felett lenne, oda átnyúlna?

Ha igen, akkor nem vagy köteles megengedni. Köteles csak az eresz átlógását 2,0m felett max 0,5m átlógással kell engedned úgy, hogy a vizet visszavezeti a telkére, valamint az esetleges felújítási, karbantartási munkák elvégzésére be kell engedjed.

Mást nem kell megengedned.

exchange # 2023.03.23. 09:33

Üdv!
Szomszéd bejelentette hogy klíma kültéri egységet szeretne feltenni a hátsó falára, az én udvaromra. Nemet mondtam rá, Ezt ugye nem is kötelező megengedni?
Csak csak hangos, meg a víz is hozzám folyna.

Majordomus # 2023.03.20. 21:18

Jogos!
Olvasni tudni kell...

nanemaaa # 2023.03.20. 10:13

MD
De kiderült. ;)
a háza fala mentén (nem a telekhatárra épült ház, és kb. 60-70 cm csöpögtető része van a mi udvarunkban) ebben a sávban le akarja tolatni a földet

Majordomus # 2023.03.17. 20:06

Hát ha a 60-70 cm még a saját telkén van,akkor semmi gond,csak ez nem derült ki a kérdésből.

nanemaaa # 2023.03.16. 11:57

Ha jól értem a kérdést, akkor a szomszéd háza úgynevezett csurgóra épült, ez általában 0,50 -1,00 m között szokott lenni. Elvileg ezen területen építhet víznyelő rétegrendet a szomszéd, de az a te telkedre már nem nyúlhatna át, az már birtokháborítás kategória.
A csapadékvíz elvezetés kérdésében az OTÉK 37. §-a az irányadó:
(3) Az oldalhatáron álló beépítési módú telken az oldalhatáron álló épület esetén, annak eresze a terepcsatlakozás felett legalább 2 m magasságban és legfeljebb 0,5 m-re a szomszédos ingatlanra átnyúlhat a csapadékvíz saját telekre való visszavezetésével.

drbjozsef # 2023.03.16. 06:19

Miri,

Ptk. 5:25.§ (2) A tulajdonos a szomszédos földet kártalanítás ellenében használhatja, ha ez a földjén való építkezéshez, bontási, átalakítási vagy karbantartási munkálatok elvégzéséhez szükséges.

A lényeges szó itt a KÁRTALANÍTÁS. Vagyis ha tényleg szükséges a telkedre való belépése, sehogy máshogy nem tudja elvégezni a munkát a házán, akkor be kell engedned, de az építkezés végén vissza kell építenie a mostani eredeti állapotot. Ha feltúrja a földedet, le kell egyengesse, ha virágok voltak ott vagy zöldségek, akkor vissza kell ültesse, vagy meg kell fizesse az árukat.
Mutasd meg neki ezt a passzust, hogy jól gondolja át, mit akar tönkretenni a földeden.
(egyébként én nem értem ezt a 60-70 centit, most nincs kerítés, de a telek egy része még az övé a háza mögött, vagy hogy?)

Szomorú örökös # 2023.03.16. 05:14

Miri

Most a legujabb kérése, hogy a mi udvarunkba bejön egy bobcat-tal, és a háza fala mentén (nem a telekhatárra épült ház, és kb. 60-70 cm csöpögtető része van a mi udvarunkban) ebben a sávban le akarja tolatni a földet, betonszegélyt rak le, és kaviccsal tölti meg. Megteheti?

Ha ott most kerítés lenne a telekhatáron, akkor vajon hogy csinálná ezt meg? Lebontatná veletek? Amennyiben nem szeretnétek ezt, akkor gyorsan építsetek oda egy kerítést és akkor nem jut eszébe ilyesmi. De ha azt a 60-70 cm-t nem haladja meg ez a betonszegély, akkor szerintem megteheti. Nagyon oda kell figyelni rá, mert ha viszont átlépi ezt, akkor már azonnal irány a kormányhivatal és szabálytalan építés miatt azonnal bejelentést kell tenni, mert ha ezt elmulasztjátok, akkor előbb-utóbb éppen ennyivel kevesebb lesz a saját telekrészetek. Szóval a hivatalos telekhatárt ezzel nem lépheti át szerintem.

Miri # 2023.03.15. 22:34

Üdv.
A kérdésem az, hogy a mellettünk lévő szomszéd felujitja a házát. Természetesen bármikor kérte, beengedtük hogy tudja tenni a dolgát. Most a legujabb kérése, hogy a mi udvarunkba bejön egy bobcat-tal, és a háza fala mentén (nem a telekhatárra épült ház, és kb. 60-70 cm csöpögtető része van a mi udvarunkban) ebben a sávban le akarja tolatni a földet, betonszegélyt rak le, és kaviccsal tölti meg. Megteheti? Kötelesek vagyunk ezt engedélyezni? Erre a műveletre elég neki a 60-70 cm? Köszönettel.

Majordomus # 2023.02.17. 20:20

Az idő meg sürget....

Szomorú örökös # 2023.02.17. 04:20

sanyika

mi kiakartuk vásárolni csak mire őssze szedtük a pénzt addigra kifutott az idő.......de viszont ezt a tulajdonos társ nem fogadta el

Vagy keveset akartatok érte ajánlani. Most viszont így ő fog benneteket kivásárolni és erről még bírósági határozat is van.

Majordomus # 2023.02.16. 20:18

Akkor 5 milliót ér az egész ingatlan?

Hol van ez a ház?

sanyika # 2023.02.16. 16:51

igen igy van de mi kiakartuk vásárolni csak mire őssze szedtük a pénzt addigra kifutott az idő mert pont karácsony előt volt de viszont ezt a tulajdonos társ nem fogadta el.

csubuka # 2023.02.16. 13:48

Majordomus:

Köszönöm a választ! Megpróbálunk akkor rájuk hatni ilyen módon akár...

Szomorú örökös # 2023.02.16. 13:43

drbjozsef

De látom már, örökössel keverhetsz.

Én sem írtam összeget, mi több, azt sem írtam, hogy a 6/8 rész ellenértéke lenne, hiszen a kérdező egyértelműen leírta:

korábban megvásároltunk egy lakás 2/8ad részét.....biróság úgy dőntőtt hogy fizessen nekünk 1,25 milió forintott

Tehát a többségi tulajdonost kötelezte határozatban a bíróság, hogy fizessen a kisebbségi tulajdonosnak xxxxxx összeget és nyilván a kisebbségi tulajdonosnak meg ezért cserébe el kell hagynia az ingatlant. Én így értelmeztem már elsőre is.

drbjozsef # 2023.02.16. 11:51

groszfater, már megbocsáss, de én egy fia számot nem írtam, se kapcsolatban vele semmit, se 1.25, se 2/8, se 6/8-at. Legfeljebb egy Ptk. paragrafust.
De látom már, örökössel keverhetsz.

Szomorú örökös # 2023.02.16. 11:26

Az én olvastam szerint - bár az nektek nem szokott számítani - a 2/8, azaz a kisebbségi tulajdonos, aki egyben a kérdező is, tulajdonrészének az ellenértéke a kérdéses összeg.

groszfater@gmail.com # 2023.02.16. 10:45

jav: 6/8-a