Ingatlanügyek


drbjozsef # 2020.01.20. 11:53

A fő kérdés, tudja e igazolni a nő hogy valóban kifizette e a pénzt.

Nem ez a fő kérdés, de egyébként persze : van róla egy közokirata.

drbjozsef # 2020.01.20. 11:11

Hapciusz,

Szerintem nem lenne elég. A közokirat ehhez túl erős. Ha ott állította az öreg, hogy átvette a pénzt, a szomszédok előtt meg hogy nem, akkor a kettőből nem a szomszédos verzió fog győztesként kijönni.

Hapciusz # 2020.01.20. 10:34

Kbs,
Jó kérdés.
Csak szeretném korbejarni a témát.
A fő kérdés, tudja e igazolni a nő hogy valóban kifizette e a pénzt. De persze, nekünk kell előbb igazolni, hogy nem.
Értem én, csak szeretném minden oldalról tanulmányozni a dolgot.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.20. 10:25

(Lám, még szerinted is hazudott; amikor aláírta, hogy a vételárat átvette.
V.ö.: Minden krétai hazudik! De aki ezt mondta, maga is krétai volt.)

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.20. 10:24

És? Az öreg maga volt az Igazmondó Juhász?

Hapciusz # 2020.01.20. 09:29

Drbjozsef, ha tanúsítani tudják többen, hogy az öreg panaszkodott nekik, hogy átverte a nő meg nem kapott pénzt?
Ha vállalják a tanuskodast bíróság előtt?
Elvégre amikor írja a szerződést az ügyvéd vagy közjegyző, a tranzakciót nem látja, csak rákérdez. Ne feledjük, már akkor is 80 éves emberről volt szó.
És miért kapna haszonélvezetet, ha valóban fizettek neki?

drbjozsef # 2020.01.20. 09:09

Hapciusz,

Ha egy közokirat igazol egy tényt ( itt az ügyvédi vagy közjegyzői ellenjegyzett adásvételi szerződés, amiben az öreg feltételezem nyugtázta a vételár kifizetését is), akkor az minden további nélkül a törvényi vélelem szerint valós. Ennek valótlanságát igen, konkrétan bizonyítani kell.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.20. 06:58

Gondolom akinek a területén van!
Igen, ezért nem állok be soha senki udvarára az autómmal. Mert akkor rögtön az övé lenne.

Hapciusz # 2020.01.20. 06:22

Ha jogtalan haszonszerzés gyanúja állhat fenn,

  • tudni kell igazolni, hogy ingatlan vételekor ki lett fizetve az ára? Mikor fiktív egy ilyen szerződés? Papíron vétel történt, de haszonélvezettel. 7 éve, a tullap szerint. Állítólag kifizetés nem történt egy özvegy idős ember és egy Erdélyből munka miatt átjött fiatal nő között. Az öreg meghalt, a szomszédoknak panaszkodott hogy átverték.
Szomorú örökös # 2020.01.20. 06:12

roberto25

be kell e írnom az adóbevallásba és vagy lehet e,ebből visszaigényelni?

Én úgy tudom, hogy adóbevallásban szerintem akkor kell csak szerepeltetni, ha eladod 5 éven belül és jövedelmed keletkezik belőle. A jövedelem kizárólag az örökölt és eladott érték közti különbség lesz. Visszaigényelni ebből nem lehet, ha jók az információim. Az a 9 % ugyanis öröklési illeték és nem adó.

roberto25 # 2020.01.20. 06:01

Sziasztok múlt évben örököltem egy ingatlan részét,nem egyenesen ágon,ezért 9 százalékot kellett befizetnem,kb 700 ezer forint.
Annyi lenne a kérdésem,hogy be kell e írnom az adóbevallásba és vagy lehet e,ebből visszaigényelni?

MajorDomus # 2020.01.19. 18:42

Gondolom akinek a területén van!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.19. 11:34

Hmm... Nem derül ki a tényállásodból, kié az az oszlop.

Jucus70 # 2020.01.19. 11:18

Üdvözletem!
Segítséget szeretnék kérni.
A szomszédom hozzá hegesztheti-e az én oldalamon lévő kerítés oszlophoz a saját kerítését az engedélyem nélkül?
Tisztelettel és köszönettel
Jucus

ObudaFan # 2020.01.15. 15:43

Polgári perben, de persze csak ha igazolható, hogy miben állapodtatok meg. A leírtak alapján kérdés, hogy ezt mivel is tudnád igazolni.

anyaszomorito # 2020.01.15. 15:36

T.Cím!
2017-ben eladtam a lakásomat, hogy a lányom befejezhesse a családi háza teljes felújítását. Az eladási összeget úgy adtam át neki, hogy a felét kell csak visszafizetnie 1 éven belül. Találét nekem egy árvezeésre kiírt lepusztult lakást,aminek sokfele volt tartozása kb. 5M. ft értékben. A tartozásokat átvállalta, kifizette én közben teljesen felújítottam. 2019.Augsztusban beköltöztem és vártam, hogy mikor mehetünk ügyvédhez a nevemre vételhez. Ekkor közölte a lányom, hogy automatikusan a nevére került és nincs is szándékában ezen változtatni. Azóta nem kommunikál velem, teljesen megszakította a kapcsolatot. Ezek után mire számíthatok, bármikor eladhatja és az utcára kerülök.
Kérem segítségüket, mitévő legyek, hogyan követeljem vissza, ami az enyém.
Üdvözlettel: Hokata

Szép nagy fal # 2019.12.16. 19:20

Jó estét!

A lakótársaim is megkérdeztek ügyvédeket, ők is hasonló dolgokat mondtak. Végül aláírtuk a szerződést ma, benne a több 10 milliós kötbérrel arra az esetre ha mégis építkeznének a megadott területre. Elvileg tavasszal lesznek kész az új tervek, majd akkor minden kiderül. Reméljük nem lesz semmi probléma.

Köszönöm a válaszokat.

drbjozsef # 2019.12.16. 10:55

gerbera317,

No azért követelni követelhet, amit csak akar, nem tilos az, megegyezés híján persze értelemszerűen a szerződés az irányadó.

drbjozsef # 2019.12.16. 10:54

lajcsó,

De mehetnek-e ezzel az okirattal a bíróságra, hogy a szerződésben foglaltakat ítéletével pótolja, és az már kötelező lesz az építtetőre?
Mondjuk, lehet, ehhez konkét új terv kellene.

Egyébként pedig : lehet-e, hogy a kérdező egy jelentősebb összegű kötbért köt ki a módosítás határidőben meg nem törtnésére? Mondjuk olyat, ami bőven kompenzálja, ha netán az építtető mégis felhúzná azt az épületet az ingatlana mellé. Vagyis többmillió, esetleg tízmilliós összeg.

gerbera317 # 2019.12.16. 10:27

@Zsó89
Nem követelhetsz többet vagy mást, mint ami a szerződésben áll.

Csuklósbusz # 2019.12.16. 09:53

Eltartási szerződéses, haszonélvezettel ha ingatlant veszek akkor ugye a haszonélvezet marad, de a tartási szerződést ez érinti?
Vagyis az új tulaj lép az eltartó helyére és teljesít, vagy eltart továbbra is az akivel kötötték, az új tulaj meg csak tűri a haszonélvezőt?

Zsó89 # 2019.12.16. 09:52

Kedves Fórumozók,

a következőben szeretnék segítséget kérni: vásároltunk egy lakást november végén, ügyvéd előtt a teljes vételár kifizetésre került ( tudom, nem kellett volna, de az eladó magánjellegű okaira hivatkozva így lett sajnos) , az ingatlan múlt hét óta hivatalosan is a mi nevünkön van ( földhivatali bejegyzés is megtörtént), viszont az eladó nem költözik ki, majd csak valamikor januárban. Pontosat sem tud mondani, mert az új ingatlanban felújítanak. Így viszont mi sem tudunk semmit csinálni a lakásunkban, és januártól a hitelt is fizetjük. A szerződésben kiköltözésnek 2020.01.31. van megadva. Ilyen esetben tehetünk bármit annak érdekében, hogy mielőbb kiköltözzenek vagy mindenképp meg kell várnunk a 01.31-et?

Köszönöm előre is a válaszokat.

Zs.

lajcsó # 2019.12.16. 09:26

Lehet késziteni okiratot az épitési engedély későbbi módositásáról. A gond akkor kezdődik, ha a másik fél nem teljesiti a vállalását, mert ezzel a szerződéssel aligha mehettek az épitési hatsághoz.

Szép nagy fal # 2019.12.15. 20:26

Jó napot!

Az volna a kérdésem, hogy a már kiadott építési engedélyt maguk az építtetők utólag módosíttathatják-e jogszerűen.
Ugyanis a szomszédunkban építkeznének, egy hatalmas tűzfalat húzva a szomszédos társasház (vagyis a mi) ablakaink elé. Elvileg a tervek szabályosak, hamarosan megkapják az építési engedélyt. Mi ugye, így ebben az esetben fellebbeznénk. Viszont azt az ígéretet kaptuk a befektetőktől, hogy módosítani fogják a terveket, az ablakunk alá eső tömböt (több tömbből álló épületről lenne szó) nem fogják megépíteni, amúgyis kiszállt az egyik befektető, a többinek meg nincs rá szándéka, hogy oda építkezzen. Bízhatunk egy ilyen ígéretben, ha írásba foglalják és ügyvédi ellenjegyzéssel látják el? Cserébe annyit kérnek, hogy ne fellebbezzünk, mert az áfa-törvény változása miatt sokat buknának, ha nem kapnák meg idén az engedélyt. Ígéretük szerint jövőre módosítanak majd a terveken, csak kell pár hónap a módosított tervek létrehozásához. Jogszerű lenne egy ilyen szerződés? Mire ügyeljünk, ha ilyen papírt írunk alá?

Köszönettel

drbjozsef # 2019.12.14. 08:27

tibcsi1977,

Ha a kérdés az lenne, hogy mit tudsz tenni, akkor az nem olyan sok : megegyezés híján (ehhez érdemes legalább egyszer írásban ajánlatot tenni) pert indíthatsz bíróságon az osztatlan közös tulajdon megszüntetése iránt.

Obudafan oldalán egész részletesen olvashatsz róla :

https://biroigyakorlat.blog.hu/…kapcsolatban